Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Yi: Γνώμες, προτάσεις, λύσεις, mods κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φανταζομαι ναι... το ασυρματο δικτυο δεν θα το δουλευεις καθολου πανω στο phantom γιατι ο τηλεχειρισμος του phantom δουλευει στα 2.4 ghz και της καμερας το ιδιο (παρεμβολες) για αυτο βαζουμε 5,8 ghz fpv system

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πριν 1 μηνα περιπου ειχα παραγγειλει την xiaomi yi απο το gearbest , μολις μπηκα στο site και ειδα την κατασταση της παραγγελιας ''Your shipment has arrived at the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days '' σχεδον δυο μερες πριν. Στα ΕΛΤΑ δεν μου αναγνωριζει ομως τον αριθμο της παραγγελιας μου. Πως θα ξερω ποτε θα ερθει στην περιοχη μου? Λετε να πληρωσω τελωνειο και ειναι ο λογος που αργει? Απο μια αλλη παραγγελια που ειχα κανει απο κινα κ απο αλλο σαιτ μου εμφανιζε τον αριθμο στα ΕΛΤΑ. Απο gearbest πρωτη φορα παραγγελνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις tracking number δεν μπορουν να ψαξουν στα ελτα.

Μπορεις να παρεις τηλεφωνο στην διανομη της περιοχης σου και να ρωτησεις αν υπαρχει κατι για το ονομα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 1 μηνα περιπου ειχα παραγγειλει την xiaomi yi απο το gearbest , μολις μπηκα στο site και ειδα την κατασταση της παραγγελιας ''Your shipment has arrived at the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days '' σχεδον δυο μερες πριν. Στα ΕΛΤΑ δεν μου αναγνωριζει ομως τον αριθμο της παραγγελιας μου. Πως θα ξερω ποτε θα ερθει στην περιοχη μου? Λετε να πληρωσω τελωνειο και ειναι ο λογος που αργει? Απο μια αλλη παραγγελια που ειχα κανει απο κινα κ απο αλλο σαιτ μου εμφανιζε τον αριθμο στα ΕΛΤΑ. Απο gearbest πρωτη φορα παραγγελνω

Να φανταστω το Tracking ειναι της μορφης BLVxxxxxxxxxxxxx αυτο ειναι το Belgium Post Registered ή BERAM πειραμα που εκανε το Gearbest προσπαθωντας να γλυτωσει μεταφορικα.

 

Ειναι Registered μεχρι να φτασει Ελλαδα και απο εκει και περα Unregistered. (Το αφηνουν στην πορτα χωρις αναγκη υπογραφης για την παραδοση).

 

Οποτε ειτε βαζεις καποιον καραουλι,ειτε μιλας με τον ταχυδρομο σου και του εξηγεις την κατασταση και αν γινεται να σου αφησουν τα ασυνοδευτα δεματα στο καταστημα να πας να τα παρεις με την ταυτοτητα σου ή κλαις την Yi σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,

πηρα και εγω πριν λιγες μερες την καμερουλα και ως ασχετος εντελως απο action cam εχω καποιες ερωτησεις.

Για αρχη εφτιαξα το προβλημα με το focus οπως δειχνει ο οδηγος.

Το Firmware της καμερας ειναι 1.2.13

Δεν με ενδιαφερει 2Κ αναλυση.

 

1)Εχετε να μου προτεινετε καποιο scriptακι να περασω για βελτιωση εικονας-βιντεο κτλ?

2)Το metering τι αλλαζει?Ισχυει και για βιντεο και για φωτο?

Δεν καταλαβαινω ουσιαστικες διαφορες οταν το αλλαζω.Προς το παρον το εχω αφησει στο matrix.Τι προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να φανταστω το Tracking ειναι της μορφης BLVxxxxxxxxxxxxx αυτο ειναι το Belgium Post Registered ή BERAM πειραμα που εκανε το Gearbest προσπαθωντας να γλυτωσει μεταφορικα.

 

Ειναι Registered μεχρι να φτασει Ελλαδα και απο εκει και περα Unregistered. (Το αφηνουν στην πορτα χωρις αναγκη υπογραφης για την παραδοση).

 

Οποτε ειτε βαζεις καποιον καραουλι,ειτε μιλας με τον ταχυδρομο σου και του εξηγεις την κατασταση και αν γινεται να σου αφησουν τα ασυνοδευτα δεματα στο καταστημα να πας να τα παρεις με την ταυτοτητα σου ή κλαις την Yi σου.

 

 

Χωρις tracking number δεν μπορουν να ψαξουν στα ελτα.

Μπορεις να παρεις τηλεφωνο στην διανομη της περιοχης σου και να ρωτησεις αν υπαρχει κατι για το ονομα σου.

Οντως ηταν σε BL η μορφη. Απο οτι καταλαβα το tracking number εντοπιζει το δεμα μεχρι να φτασει ελλαδα. Απο εκει και περα περιμενεις τα ΕΛΤΑ. Με πηραν τηλεφωνο σημερα και πηγα την παρελαβα. Προσπαθω να δω πως δουλευουν τα script και τα διαφορα Mods που γραφεται εδω μεσα. Εκανα βλακεια που δεν πηρα ανταπτορα για την καρτα μου και πηρα 32Gb μνημη... Οπως και να εχει θα παρω απο ελλαδα μεγαλυτερη. Συνδεσα την καμερα με τον υπολογιστη κατεβασα το τελευταιο firmware απο το επισημο site της xiaomi yi , το αντεγραψα στην καρτα μνημης, το εκανα μετονομασια οπως ειδα σε εναν οδηγο στην αρχη του φορουμ, εβγαλα την καρτα την ξαναεβαλα,  μετα απο λιγο η καμερα εκαμνε μερικα μπιπ μπιπ , εσβησε και την ανοιξα. Τωρα να φανταστω ειναι ετοιμο? Η εικονα στην εφαρμογη του κινητου γτ φαινεται χαλια? Διορθωνεται? Επειδη δεν ξερω απο script και τετοια μπορειτε να μου πειτε ποια να εχω μονιμα εστω να μην τα πειραζω συνεχεια και κανω οτι να νε?

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις. 

 

Kai κατι ακομα που ξεχασα, τα βιντεο απο ην εφαρμογη δεν μπορω να τα δω? Παταω πανω στο βιντεο που εχω τραβηξει για να το δω και με γραφει, download this video to play, παταω download, και γραφει video downloaded, παω στην γκαλερι μου για να το βρω και δν το βρισκω, ξαναπαταω download και δειχνει οτι το κατεβαζει.

Επεξ/σία από teodoulke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εφαρμογή της Yi όταν πας στην gallery πάνω δεξία έχει ένα κουμπάκι που γυρίζει στα αρχεία του τηλεφώνου αφού τα κατεβάσεις, το δοκίμασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εφαρμογή της Yi όταν πας στην gallery πάνω δεξία έχει ένα κουμπάκι που γυρίζει στα αρχεία του τηλεφώνου αφού τα κατεβάσεις, το δοκίμασες;

 

Το βρηκα απλα δεν ειχα ιντερνετ και δεν μπορουσα τοσο καιρο να μπω και δν σ απαντησα οτι το βρηκα. Οταν γραφω σε 2k βιντεο και κατεβαζω το βιντεο στο κινητο για να το δω κολλαει και δεν το παιζει το βιντεο γτ? Ειναι θεμα της καμερας η του κινητου? Εχω το samsung galaxy a5 (2015). Και κατι ακομα, μμπορω να τραβηξω σε slow motion? Εχω δει βιντεο που το κανουν αλλα οι περισσοτεροι απλα μπαινουν στο go pro studio και κατεβαζουν την ταχυτητα του βιντεο και δεν φαινεται για slow motion...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρηκα απλα δεν ειχα ιντερνετ και δεν μπορουσα τοσο καιρο να μπω και δν σ απαντησα οτι το βρηκα. Οταν γραφω σε 2k βιντεο και κατεβαζω το βιντεο στο κινητο για να το δω κολλαει και δεν το παιζει το βιντεο γτ? Ειναι θεμα της καμερας η του κινητου? Εχω το samsung galaxy a5 (2015). Και κατι ακομα, μμπορω να τραβηξω σε slow motion? Εχω δει βιντεο που το κανουν αλλα οι περισσοτεροι απλα μπαινουν στο go pro studio και κατεβαζουν την ταχυτητα του βιντεο και δεν φαινεται για slow motion...

 

Για το οτι κολλαει μπορει να φταινε οι Codecs,η αδυναμη SD του κινητου (αν δεν ειναι Class 10,δεν ξερω σε ποσα Mbps τραβαει) ή το οτι το κινητο ειναι αδυναμο.

Μπορεις να τραβηξεις σε Slow Motion απο τις ρυθμισεις που πειραζεις τις αναλυσεις.Κοιτα για τις επιλογες για μεγαλα FPS.

 

Οσο αργο γινεται ομως να ξερεις οτι χανει σε ποιοτητα και pixeliaζει πολυ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το οτι κολλαει μπορει να φταινε οι Codecs,η αδυναμη SD του κινητου (αν δεν ειναι Class 10,δεν ξερω σε ποσα Mbps τραβαει) ή το οτι το κινητο ειναι αδυναμο.

Μπορεις να τραβηξεις σε Slow Motion απο τις ρυθμισεις που πειραζεις τις αναλυσεις.Κοιτα για τις επιλογες για μεγαλα FPS.

 

Οσο αργο γινεται ομως να ξερεις οτι χανει σε ποιοτητα και pixeliaζει πολυ.

 

 

Οταν τραβαω σε 240 fps το βινεο παλι δεν παιζει σε αργη κινηση απλα οπως λες χαλαει πολυ εικονα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eφτιαξα ενα βινεο στυλ long exposure με την xiaomi yi επανω στο αμαξι. Σαν πρωτη φορα δεν βγηκε και πολυ καλο πιστευω. Οι ρυθμισεις που χρησιμοποιησα Le=2,7 sec. Ειμαι τερμα αρχαρειος!!! Πρωτη φορα εκανα κατι τετοιο! Οποιος θελει μπορει να το δει και να μου προτεινει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορει να βγαλει καποιο προβλημα η καμερα αν χρησιμοποιω τετοιου ειδους script?

 

Θελει ρυθμιση ο φακος? Ειναι εκτος εστιασης η μου φαινεται? 

Επεξ/σία από teodoulke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...