Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Yi: Γνώμες, προτάσεις, λύσεις, mods κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Update:

 

Η 2K ανάλυση δεν ξέρω αν θα δουλεύει. Τα υπόλοιπα δεν βρίσκω λόγο να μην δουλεύουν. 

 

Από χθες του έχω περάσει την 1.2.6. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές:

 

Μάλλον διόρθωσαν όντως τα freezαρίσματα

Κάνει boot πιο γρήγορα

Τα scriptάκια της 1.2.0 κάνουν και στην 1.2.6

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά η kingma μπάζει νερά;;; να την δοκιμάσω σε νερό ή ούτε καν; πάντως πάνω στο μηχανάκι βοηθάει να κόβει κάπως τον άερα..είναι αλλιώς τρελό το βουητό και είναι λογικό βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια αδιάβροχη θήκη έχεις φίλε μου?

Την kingma , την πήρα πακέτο απο gearbest. Μια χαρά θηκούλα φαίνεται, την έχω βάλει 3 φορές στην θάλασσα, δεν έχει κάνει κιχ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάμερα με το τελευταίο firmware και μερικά video σε ώρα εργασίας ... αλλά σε ωραίο μέρος . Τρια video από το στήσιμο στο Ηρώδειο προχτές .

https://www.youtube.com/watch?v=tc5KJ8ATvxs

https://www.youtube.com/watch?v=afFGzdb3TkU

https://www.youtube.com/watch?v=7fpHHB-F3gw

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παίδες, (ρώτησα και εδώ βέβαια)
έχει κανείς είτε xiaomi mi4 ή 1+1? 
θέλω να πάρω την Υι για να τραβάω βιντεο σπίτι  (όχι action ή underwater) και με ενδιαφέρει η ποιότητα να είναι τουλάχιστον καλύτερη από το mi4 μου, όπου με αυτό τραβάω στα 1080p 30Fps γύρω στα 20.000kbps 
άραγε με την yi θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα από το mi4 μου? Έχει κανείς και τις 2 συσκευές να μου πει με σιγουριά?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το 1+1 αλλά δυστυχώς τραβάω σπάνια βίντεο μέσα στο σπίτι. Θεωρητικά μιλάμε για παρεμφερή ποιότητα. Το θέμα είναι τι θες να τραβάς μέσα στο σπίτι. Πχ. η yi λόγω "κατηγορίας" έχει μεγάλο θέμα στην εστίαση στα κοντινά. Επίσης ποιοτικά σε low light δεν θα δεις τίποτα αξιόλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πχ. θες μηχάνημα για reviews, unboxing κλπ οποιαδήποτε action cam δεν σου κάνει. Δυστυχώς αν θες να φτιάξεις κάτι σοβαρό πρέπει να δώσεις αρκετά €€ (dslr ή mirrorless + φακός + τρίποδο + φωτισμός).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άρα το ξεχνάω, γιατί και αλλού τα ίδια μου λένε. κρίμα και θα γιατί δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα. 

 

Αν πχ. θες μηχάνημα για reviews, unboxing κλπ οποιαδήποτε action cam δεν σου κάνει. Δυστυχώς αν θες να φτιάξεις κάτι σοβαρό πρέπει να δώσεις αρκετά €€ (dslr ή mirrorless + φακός + τρίποδο + φωτισμός).

Ντάξ δέν είναι η ''δουλειά'' της αλλα κάτι κάνει ,

εδώ έχω τραβήξει ένα βίντεο unboxing μια θήκη iPhone 6 με την Xiaomi Yi (βάλτε το βίντεο να παίξει 1080p 60fps)

Επεξ/σία από Anekselektos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο καλύτερος τρόπος για να κάνουμε update; Ξεκίνησα να το κάνω απο το app και δε το έκανε λόγω μπαταρίας παρόλο που το είχα να φορτίζει.

 

Γενικά βλέπω οτι το wifi ανοίγει όποτε θυμάται (βασικά δεν ανοίγει με το usb συνδεδεμενο)

 

Καμια συμβουλή για να μη γίνει πατάτα; Έχω κατεβάσει και manual την 1.2.6 για το serial μου αλλα βλέπω οτι θέλει reader μετά για να σβήσω το bin απο το root και δεν έχω εύκαιρο :P

 

Επίσης το wifi τι απόσταση έχει πάνω κάτω; Πολύ σπάσιμο στην εικόνα λίγο που είδα.

 

edit: Nvm το έκανα.

 

1)Κατέβασμα το τελευταίο firmware απο το site της xiaomi.

 

2)Προσοχή να είναι firmware που αντιστοιχεί στο serial number της κάμερας. Μέχρι στιγμής υπάρχουν κάπου δέκα διαφορετικοί κωδικοί. Το serial το βλέπουμε απο τα πρώτα ψηφία του αριθμού που βρίσκεται ΠΙΣΩ απο τη μπαταρία.

3)Μετονομασία του αρχείου σε firmware.bin και μεταφορά του στο root της SD.

 

4)Βάζουμε την sd card στην κάμερα και την ανοίγουμε

 

5)Δεν ακουμπάμε τίποτα. Θα αρχίσει ένα σπαστικό μπιπ μπιπ και κάποια στιγμή η κάμερα θα κλείσει. Σε άλλους κάνει κάποια λεπτά, σε μένα έκανε ούτε μισό λεπτό.

 

6)Όταν κλείσει απο μόνη της η camera είμαστε έτοιμοι.

 

7)Παίρνουμε την sd card και τσεκάρουμε στον υπολογιστή οτι το firmware.bin έχει σβηστεί απο μόνο του. Αν δεν, το σβήνουμε εμείς.

 

8)Βάζουμε την sd, ανοίγουμε την κάμερα και είμαστε ready. Όλες οι λεπτομέρειες είναι διαθέσιμες μέσω του app για ios/android. Απο κεί αλλάζουνε και όλα τα settings.

 

*Για εναλλαγή video/photo πατάμε ΜΙΑ φορά πολύ σύντομα το power button. Στο video θα ανάψουν τα ledάκια γύρω απο την κάμερα (και αναβοσβήνουν όταν κάνουμε record). Στις φωτό δεν είναι αναμμένο κανένα led. Μονο το power circle.

*Όλα τα modes και το wifi δεν είναι διαθέσιμα όταν έχουμε συνδεδεμένη την κάμερα με το pc. Μη φάτε φρίκες όπως εγώ.

 

Αυτά τα όμορφα. Η μπαταρία μου φαίνεται ψιλοτραγική και δυστυχώς η δεύτερη είναι ακόμα στο δρόμο. Oh well. Απ το ολότελα.

 

Αν οτιδήποτε πάει στραβά και η κάμερα brickάρει (ελάχιστες πιθανότητες με manual update, μόνο μέσω wifi και εκεί πρέπει να είσαι λίγο γκαντέμης), ακολουθούμε αυτό τον οδηγό

Επεξ/σία από klainmaingr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα . Να τονίσω ότι στη δική μου έχω κάνει τα πάντα σε θέματα firmware (oficial και μη) και σε σκριπτάκια που έχω βαρεθεί να βάζω και να βγάζω και το μηχανάκι δεν έχει βγάλει τίποτα κακό . Για τα θέματα της μπαταριάς νομίζω ότι τα πράγματα γίνονται ανεκτά όταν δε λειτουργεί το wi fi , κατά τα άλλα νομίζω ότι όλες θέλουν τη μικρό βελτίωση τους στο θέμα του νεταρίσματος όπως αποδείχθηκε μετά από το άνοιγμα που της έκανα και την είχα συνθέσει με hdmi στη τηλεόραση χρειάστηκε μία ελάχιστη διόρθωση ...ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΝΑ ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΔΩΣΑΜΕ 65 ΕΥΡΩ........  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασα να περάσω το scriptάκι για 2Κ, με fw 1.2.6 και app v1.10.1 και δε μου το εμφανίζει στις επιλογές της ανάλυσης. Το έχει δοκιμάσει κανένας άλλος;

 

Edit: Το Yimax το πήρε κανονικά

Επεξ/σία από Tsints
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν εμφανίζει την επιλογή, απλά μπαίνει  ως προεπιλογή όταν ανοίγεις τη κάμερα και μετά όταν "γυρίσεις" σε 1080 τότε για να την επαναφέρεις πρέπει να την επανεκκινήσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Ήθελα από καιρό να πάρω τη Xiaomi yi αλλά κυρίως για αδιάβροχες λήψεις. Διάβασα ότι η επίσημη θήκη που έβγαλαν, έμπαζε από κάπου και είπα να περιμένω για την καινούργια. Ξέρουμε αν έχει βγει η καινούργια ή αν υπάρχει κάποια αντίστοιχη που να κάνει τη δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...