Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Yi: Γνώμες, προτάσεις, λύσεις, mods κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι. Δεν σου κάνει σε καμία περίπτωση. Ενδεχομένως να μην σου κάνει ούτε κάποια compact της σειράς. Ανάλογα με το τι θέλεις να παρουσιάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Δεν σου κάνει σε καμία περίπτωση. Ενδεχομένως να μην σου κάνει ούτε κάποια compact της σειράς. Ανάλογα με το τι θέλεις να παρουσιάσεις.

 

Ψάχνω μία μηχανή με καλύτερη ποιότητα και ανάλυση από κινητό. 

 

Θα ήθελα να μπορώ να παρουσιάσω πίνακες, διακοσμητικά χειροποίητα για το σπίτι.

 

Δεν μπορώ να διαθέσω περισσότερα από 150€ γι αυτό και σκέφτηκα αμέσως τη Xiaomi.

 

Αν όχι αυτή, τότε που να πάω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω ειναι η μοναδικη λυση με υπερευρυγωνιο

αλλα, θα πρεπει να εχεις απειρο φως μεσα. δηλαδη αν το σπιτι δεν εχει ρευμα το ξεχνας.

επισης θα μπορουσες να γυρνας βιντεο αντι για φωτο μεσα στο σπιτι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω ειναι η μοναδικη λυση με υπερευρυγωνιο

αλλα, θα πρεπει να εχεις απειρο φως μεσα. δηλαδη αν το σπιτι δεν εχει ρευμα το ξεχνας.

επισης θα μπορουσες να γυρνας βιντεο αντι για φωτο μεσα στο σπιτι ;)

 

Ποια εννοείς ότι είναι η μοναδική λύση; η Xiaomi;

 

* Δηλαδή με 150€ δεν μπορώ να βρω μία μηχανή να βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερες...

 

κάτοχος και εγώ της yi εδώ και κάνα μήνα, και είπα να δοκιμάσω κάποια video σε 120 και 240 fps για να πειραματιστώ με slow motion.

και ανακάλυψα το εξής: οταν γράφει 120 ή 240 fps δεν γραφει ηχο!! καθόλου, δηλαδή δεν δημιουργεί audio stream μέσα στο αρχείο!

ειναι φυσιολογικό??? η υπάρχει κάποιο θέμα με τη δικιά μου???

 

επειδή τυχαίνει να εχω και άλλη μια action cam με Ambarlla A7LS και εκείνη γράφει ήχο στις αντίστοιχες περιπτώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι φιλε δεν γραφει κανενως στα 120 και στα 240 ηχο...λογικα σε καποιο μελλοντικο update θα το "Φτιαξουν"

ευχαριστώ για την ΑΜΕΣΗ απάντηση.

και εγώ αυτό σκέφτηκα αλλα είπα να επιβεβαιώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ήρθε και εμενα η καμερούλα.

έχω μερικές ερωτήσεις,η μπαταρία με το wifi ανοιχτό ποσο κρατάει περίπου?και αντίστοιχα με κλειστό ποσο?

κάρτα μνήμης να πάρω 32gb η 64gb? έχετε κάποια να προτείνεται? βρήκα μια kingston 64gb μαζί με 2 ανταπτορες class 10 στα 27 euro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι διαβάζω η SD πρέπει να είναι διαμορφωμένη σε FAT32.

 

Αυτό σημαίνει ότι λογικά θα υπάρχει περιορισμός στο μέγεθος του αρχείου άρα και στο χρόνο του βίντεο.

 

Δεν θυμάμαι αν είναι στα 2GB ή 4GB σε FAT32.

 

Όσοι είστε κάτοχοι πόσο είναι το max βίντεο σε μέγεθος και χρόνο που μπορείς να γράψεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μου ήρθε και εμενα η καμερούλα.
έχω μερικές ερωτήσεις,η μπαταρία με το wifi ανοιχτό ποσο κρατάει περίπου?και αντίστοιχα με κλειστό ποσο?
κάρτα μνήμης να πάρω 32gb η 64gb? έχετε κάποια να προτείνεται? βρήκα μια kingston 64gb μαζί με 2 ανταπτορες class 10 στα 27 euro.

 

 

Δεν το έχω δοκιμάσει με ανοιχτό wifi αλλά αν θυμάμαι καλά δεν κρατάει πάνω από μισή ώρα. Με κλειστό το wifi νομίζω πως σου βγάζει καμία ώρα. Google it.

 

Από ότι διαβάζω η SD πρέπει να είναι διαμορφωμένη σε FAT32.

 

Αυτό σημαίνει ότι λογικά θα υπάρχει περιορισμός στο μέγεθος του αρχείου άρα και στο χρόνο του βίντεο.

 

Δεν θυμάμαι αν είναι στα 2GB ή 4GB σε FAT32.

 

Όσοι είστε κάτοχοι πόσο είναι το max βίντεο σε μέγεθος και χρόνο που μπορείς να γράψεις;

 

Αν και έχω φορμαρισμένη την κάρτα σε FAT32 νομίζω παίζει κανονικά και σε exFAT που δεν υπάρχει περιορισμός. Παρ' όλα αυτά η camera σε κόβει στα 2GB και δημιουργεί άλλο αρχείο (δεν χάνεις footage). Υπάρχουν scriptάκια που αυτό το όριο γίνεται 4GB:

 

https://dashcamtalk.com/forum/threads/found-yi-cam-file-size-limitation-address.12868/page-2#post-179936

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται να λειτουργεί ή κάμερα και να φορτίζει παράλληλα? Από ένα power bank ,από το pc ή κάποιο άλλο τρόπο? Γιατί μόλις βάζω το power bank ας πούμε κλείνει ή κάμερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται να λειτουργεί ή κάμερα και να φορτίζει παράλληλα? Από ένα power bank ,από το pc ή κάποιο άλλο τρόπο? Γιατί μόλις βάζω το power bank ας πούμε κλείνει ή κάμερα .

 

Ναι γινεται..! Και μπορεις αν θες να την λειτουργεις και χωρις την μπαταρια της ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά θα με τρελάνει η κάμερα χθες δούλευε μια χαρά πριν δυο μέρες είχα κάνει και manual την αναβάθμιση και σήμερα πάω να την ανοίξω και δεν κάνει τίποτα εκτος από το ότι ανάβουν τα τρία κόκκινα led...

τι έγινε χαλάει και από μονη τις? έλεος άντε τώρα να συνεννοηθώ με το gearbest και ποιος ξέρει τι θα μου ζητήσουν...

τι γίνετε σε αυτή την περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια εννοείς ότι είναι η μοναδική λύση; η Xiaomi;

 

* Δηλαδή με 150€ δεν μπορώ να βρω μία μηχανή να βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες;

γενικα οι actioncam 

γιατι δε νομιζω οτι υπαρχει καποια φωτογραφικη κομπακτ με τοσο ευρυγωνιο φακο

και για dslr θες πανω απο 1000 ευρω συνολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...