Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Yi: Γνώμες, προτάσεις, λύσεις, mods κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Ήθελα από καιρό να πάρω τη Xiaomi yi αλλά κυρίως για αδιάβροχες λήψεις. Διάβασα ότι η επίσημη θήκη που έβγαλαν, έμπαζε από κάπου και είπα να περιμένω για την καινούργια. Ξέρουμε αν έχει βγει η καινούργια ή αν υπάρχει κάποια αντίστοιχη που να κάνει τη δουλειά;

Λοιπον το θεμα με την παλια Official ηταν λογικα οτι τα ελατήρια πιεζαν τα πλαστικα ασπρα κουμπακια της θηκης που σε συνδιασμο με τον ηλιο και το αλατι τα εκαναν να σπανε πανευκολα.

 

Τωρα εχουν βγαλει Revision 2 με μεταλικα κουμπια οποτε το προβλημα λογικα θα εχει λυθει.

 

Νερα παντως και με το σπασμενο κουμπι εμενα δεν μου εμπασε στα 15 μετρα αλλα περιμενω απαντηση απο το Support.

 

Εχει παρει κανενος το ματι την Xiaomi να ζηταει συγνωμη απο τους αγοραστες; 

 

Ο ελπροντουσεντε παιζει να ειναι ο μονος που το αναφερει.

 

https://www.youtube.com/watch?v=2JIsm61_LN8

Επεξ/σία από Sotosgl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 339
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσπαθω να χρησιμοποιησω τα tweaks της ορωτης σελιδας αλλα επειδη ειμαι ασχετος με τα bitrates θελω μια επεξηγηση/βοηθεια. Οσο λιγοτερα τα bitrates τοσο καλυτερη ποιοτητα? Ή επηρεαζει το χωρο που καταλαμβανει ενα video(mb)? Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες . Απορία :  Τι γίνετε στη περίπτωση που κατά τη λήψη σε θάλασσα αρχίζει και θολώνει το σημείο του φακού στην αδιάβροχη θήκη ? είναι πολύ ενοχλητικό ιδιαίτερα όταν πριν τη βουτιά έχεις τραβήξει για αρκετά λεπτά και έχει ανεβάσει θερμοκρασία . Με το που μπει μέσα στο νερό η διαφορά θερμοκρασίας θολώνει αμέσως το τζάμι στη θήκη μπροστά στο φακό και καθιστά άχριστη τη μηχανή . Δοκίμασα λύσεις τύπου κομματάκια από χαρτί στο πλάι και άλλες τέτοιες λύσεις αλλά δεν απέδωσαν ......

Για λοιπόν δώστε καμιά δοκιμασμένη πατέντα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο γινόταν και στη δική μου. Αυτό που έκανα ήταν να ψεκασω με ειδικό αντιθαμβωτικο υγρό για μάσκα κατάδυσης που έχω (κόστος 6 ευρώ περίπου) και μετά καλό καθάρισμα ώστε να μην αφήσει θολούρα. Από τότε δεν έχει συμβεί ξανά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση...... Θα προμηθευτώ αύριο το "μαγικό ζουμί" και θα γράψω εντυπώσεις..

οπως κανεις στις μασκες κατάδυσης μπορεις να βαλεις σαλιο ή να τριψεις με φυκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νέο firmware διαθέσιμο, μου ήρθε σήμερα. Ενδιαφέρουσες προσθηκες

 

https://drive.google.com/open?id=0B5kDJah0eLKZd1dyNTN2V3FTdUE

Επεξ/σία από turbakiasss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,γνωριζει κανεις αν υπαρχει επιλογη οπως στις gopro να πατησεις ληψη φωτογραφιας και η μηχανη να βγαζει μονη της καθε (π.χ.) 2 δευτερολεπτα μεχρις οτου να ξαναπατησεις το κουμπι της ληψης? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δώσω με τη σειρά μου μία συνέχεια, απάντηση για το θόλωμα μέσα στη θάλασσα..... Ετσι λοιπόν επιβεβαιώνω ότι μετά από εφαρμογή αντιθαμβοτικού υγρού στην εσωτερική πλευρά της θήκης, το πρόβλημα λύθηκε. Επιτέλους καθαρές υποθαλάσσιες λήψεις .

Για επιπλέον πληροφόρηση, το υγρό είναι της TABATA TUSA με το τίτλο SUPER ANTI-FOG TREATMENT και είναι made in japan.. Τώρα από τιμή... το αγόρασα από Φισκάρδο στη τιμή τον 7 euro... Ίσως από Πειραιά να βρεθεί φθηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της πέρασα κι εγώ το τελευταίο FW. Πολύ σημαντική η προσθήκη 2K out of the box αλλά τα bitrates παρααμένουν χαμηλά (15Mbps) στη 2K. Οπότε θα συνεχίσουμε να χρειαζόμαστε σκριπτάκι για να τα ανεβάσουμε. Προς το παρόν δεν έχω βρει ποιο address αλλάζει το bitrate οπότε είμαστε εν αναμονή. 

 

Να δώσω με τη σειρά μου μία συνέχεια, απάντηση για το θόλωμα μέσα στη θάλασσα..... Ετσι λοιπόν επιβεβαιώνω ότι μετά από εφαρμογή αντιθαμβοτικού υγρού στην εσωτερική πλευρά της θήκης, το πρόβλημα λύθηκε. Επιτέλους καθαρές υποθαλάσσιες λήψεις .
Για επιπλέον πληροφόρηση, το υγρό είναι της TABATA TUSA με το τίτλο SUPER ANTI-FOG TREATMENT και είναι made in japan.. Τώρα από τιμή... το αγόρασα από Φισκάρδο στη τιμή τον 7 euro... Ίσως από Πειραιά να βρεθεί φθηνότερα.

 

Χαίρομαι που έκανε δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά βρέθηκε η εντολή για το τελευταίο fw (1.2.12) για να ανεβάζει το bitrate στα 2K

writeb 0xC06CC426 0x02
writew 0xC05C1EB2 0x41F0
Επεξ/σία από Questioner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...