Προς το περιεχόμενο

H εφαρμογή του Taxibeat τώρα και στα Windows Phone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κάνει σχετικ΄ εργασία, πληρώνονται από την ίδια την εταιρία που διαχειρίζεται την εφαρμογή νομίζω.

 

Ο ταξιτζής λαμβάνει κανονικά την ταρίφα σαν να έχει πάρει κανονική κούρσα. Το taxibeat παιρνει ποσοστο από την ταρίφα. Η υπηρεσια είναι πρόσθετη στην ζωη ενός ταξί και δεν υποχρεώνει κανέναν οδηγο να παιρνει κούρσες από αυτή.

 

σοβαρά τώρα..? Στην Ελλάδα μόνο ταξί βλέπεις, δεν νομίζω πως αυτή η εφαρμογή θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο, αντίθετα μάλιστα, αν κάνεις πως στρέφεις το βλέμμα σου για λίγο στο κινητό, μπορεί και να χάσεις 2-3 ταξί που θα περνάνε τυχαία απο μπροστά σου εκείνη την ώρα!

 

Καμία σχέση. Καταρχήν σε απομακρυσμένες περιοχές δεν χρειάζεται να τρέχεις σε κεντρικούς δρόμους για να βρεις ταξί. Επίσης, πάλι σε πολύ βραδυνες ώρες γλυτώνεις το τρέξιμο. Τέλος αλλά πιο σημαντικο, ακόμα και σε πολυσύχναστο σημείο να είσαι, αν διαλέξεις ταξί από taxibeat ξέρεις ότι θα πέσεις σε καλό ταξί, καθαρο και οδηγο ο οποίος δεν θα σε εκμεταλευτει, κάτι το οποίο έχει τεράστια σημασία για μια κοπέλα για παράδειγμα. Και αυτό διότι μετά από κάθε κούρσα μπορείς να γράψεις σχόλια, και αν κάποιος οδηγος κλέβει ή είναι μη επαγγελματίας θα έχει αρνητικές κριτικές και κάνεις δεν θα τον επιλεγει. 

 

Όσο αφορά την εφαρμογή, μαύρα χαλια σε σχέση με τις άλλες πλατφόρμες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Ο ταξιτζής λαμβάνει κανονικά την ταρίφα σαν να έχει πάρει κανονική κούρσα. Το taxibeat παιρνει ποσοστο από την ταρίφα. Η υπηρεσια είναι πρόσθετη στην ζωη ενός ταξί και δεν υποχρεώνει κανέναν οδηγο να παιρνει κούρσες από αυτή.

 

 

Καμία σχέση. Καταρχήν σε απομακρυσμένες περιοχές δεν χρειάζεται να τρέχεις σε κεντρικούς δρόμους για να βρεις ταξί. Επίσης, πάλι σε πολύ βραδυνες ώρες γλυτώνεις το τρέξιμο. Τέλος αλλά πιο σημαντικο, ακόμα και σε πολυσύχναστο σημείο να είσαι, αν διαλέξεις ταξί από taxibeat ξέρεις ότι θα πέσεις σε καλό ταξί, καθαρο και οδηγο ο οποίος δεν θα σε εκμεταλευτει, κάτι το οποίο έχει τεράστια σημασία για μια κοπέλα για παράδειγμα. Και αυτό διότι μετά από κάθε κούρσα μπορείς να γράψεις σχόλια, και αν κάποιος οδηγος κλέβει ή είναι μη επαγγελματίας θα έχει αρνητικές κριτικές και κάνεις δεν θα τον επιλεγει. 

 

Όσο αφορά την εφαρμογή, μαύρα χαλια σε σχέση με τις άλλες πλατφόρμες.

Επειδη το εχω δοκιμασει, σε απομακρυσμενες περιοχες (Νεα Μηχανιωνα, Περαια, Νεοι Επιβατες... δλδ οχι τοσο απομακρυσμενες) δεν μπορεσα ΠΟΤΕ να βρω ταξι.... αρα ειναι αχρηστο, εκτος αν ειναι μονο για Αθηνα, οποτε παλι αχρηστο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς έχει περισσότερα ταξί στην Αθήνα. Άλλωστε, από εκεί ξεκίνησε πρώτα και σιγά-σιγά αναπτύσσεται σε όλη την Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια στιγμη ειχε παιξει θεμα με παρανομο το ολο εγχειρημα. Ξερουμε τι αποφαση παρθηκε;
Οσο για αυτους που λενε σε κλεβει ο ταριφας πολυ ιντιανα τζουνς βλεπουν και πολυ παπαγαλιζουν οτι ακουνε.
Προσωπικα ουδε μια φορα δεν με εχει κλεψει ταριφας. Αν τωρα ο αλλος δεν ξερει τι χρεωνει μετα τις 12 το βραδυ ειναι δικο του θεμα.

Επισης οι σωστοι ταριφες δεν βαζουν ποτε μια τετοια εφαρμογη καθως πληρωνουν συνδρομη. Ποιος ταριφας αλλωστε θελει να μπαινει και αλλο μεσα καθε μερα; Τους βλεπεις 10 - 10 να αραζουν στης πιατσες για ωρες και νομιζεται πως ειναι και δικα τους τα ταξι; Οδηγοι ειναι που τα ενοικιαζουν 12ωρο και πρεπει να βγαλουν πανω απο 80ευρω για να αρχιζουν να βαζουν στη τσεπη τους. Ολοι μπαινουν μεσα χανουν  εγγυηση και ο ιδιοκτητης βρισκει τον επομενο.Γιαυτο εξαλλου πεσανε και οι εγγυησεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρά τώρα..? Στην Ελλάδα μόνο ταξί βλέπεις, δεν νομίζω πως αυτή η εφαρμογή θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο, αντίθετα μάλιστα, αν κάνεις πως στρέφεις το βλέμμα σου για λίγο στο κινητό, μπορεί και να χάσεις 2-3 ταξί που θα περνάνε τυχαία απο μπροστά σου εκείνη την ώρα!

Πόσα ταξί βλέπεις από το δωμάτιό σου;

Να βγω στο δρόμο, να κάνω τι;

2 χρόνια τώρα κινούμαι μόνο με taxibeat, έρχονται στο σημείο που χρειάζομαι το ταξί και ελπίζω οι οδηγοί τους να γίνουν ακόμη καλύτεροι

Επίσης η κάρτα μου λειτουργεί κανονικότατα. (Android phone)

Όταν είχα windows phone ήταν το πρόγραμμα που μου έλειπε περισσότερο, είχα στείλει και mail στην εταιρία ζητώντας το.

Χαίρομαι που ήρθε, θα το περάσω στο 1020 να το δω.

 

EDIT Κι από ότι είδα έβαλα το pin μου και αναγνώρισε αυτόματα την κάρτα μου.

Για το πρόγραμμα τα είπαν και τα άλλα παιδιά. Θέλει λίγη δουλειά ακόμα, αλλά τουλάχιστον είναι εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που την εχω χρησιμοποιησει αρκετες φορες και για τους γονεις που ηθελαν ταξι εβλεπα απο που τους πηγενε στον χαρτη της google και ποσο πληρωσαν και μπορεις να τους ξανα καλεσεις αν ειναι κοντα και μπορεις και βλεπεις και ποιος ειναι ο οδηγος και επιλεγεις και τι αμαξι γουσταρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να κατανοειτε πως ολες αυτες τις υπηρεσιες τις πληρωνει ο πελατης ετσι; Σημερα οχι αυριο σιγουρα ναι. Ο ταριφας πληρωνει το taxibeat συνδρομη και ο πελατης πληρωνει το ταριφα που πρεπει να πληρωσει το αφεντικο του το ικα και τα σχετικα.
Επισης επειδη τυχαiνει να εχω συγγενικο προσωπο με ταξι (παλι καλα δικο του) να σας πω οτι το κλεψιμο πεφτει απο τους πελατες.. Κατι μαχαιρια βγαζουν τελευταια και στο τελος ζητανε συγνωμη ή κατι πλαστα 50αρικα δινουν. 

Οποιος θελει ταξι μπορει ανετα να καλεσει  ενα ραδιοταξι και αν του αρεσει ο ταδε ταριφας να ζητησει καρτουλα.
Ολα τα αλλα ειναι νεοταξικα πραγματα που ακομα και εκει ζητανε να τα αρπαξουν. Αραγε ποιος θα πληρωνει και τη συνδεση στο ιντερνετ του ταριφα? lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως τις πληρώνει ο πελάτης όταν ο πελάτης πληρώνει ότι γραφει το ταξιμετρο και τίποτα παραπάνω; Ότι θέλουμε λέμε. Ο κάθε ταξιτζής κρινει από μόνος του αν μια τέτοια υπηρεσια τον συμφέρει ή όχι. Δεν τον υποχρεώνει κανένας να γίνει συνδρομητής.

 

Και μου αρέσει που όχι μόνο λες κάτι που δεν οσχυει για να πεις ότι ο πελάτης πληρώνει το φέσι της Taxibeat, αλλά μετά λες ότι είναι καλύτερο να καλέσει ραδιοταξι, όπου εκεί ο πελάτης ΟΝΤΩΣ πληρώνει φέσι για την κλήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως τις πληρώνει ο πελάτης όταν ο πελάτης πληρώνει ότι γραφει το ταξιμετρο και τίποτα παραπάνω; Ότι θέλουμε λέμε. Ο κάθε ταξιτζής κρινει από μόνος του αν μια τέτοια υπηρεσια τον συμφέρει ή όχι. Δεν τον υποχρεώνει κανένας να γίνει συνδρομητής.

 

Και μου αρέσει που όχι μόνο λες κάτι που δεν οσχυει για να πεις ότι ο πελάτης πληρώνει το φέσι της Taxibeat, αλλά μετά λες ότι είναι καλύτερο να καλέσει ραδιοταξι, όπου εκεί ο πελάτης ΟΝΤΩΣ πληρώνει φέσι για την κλήση.

To οτι θα ενσωματωθει στη ταριφα η υπηρεσια καποια στιγμουλα σε αφηνει αδιαφορο ε; πνευμα αντιλογιας; Σιγα μη σου κατσει ο ταριφας να πληρωνει ιντερνετ και την υπηρεσια taxibeat για να παρει εσενα και να βγαλει λιγοτερα χρηματα.

Ας μη βλεπεις μονο τα επομενα 5 λεπτα δες και του χρονου τι συνεπειες μπορει να εχει αυτο που κανεις τωρα!

 

Τιποτα δεν ειναι τζαμπα!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To οτι θα ενσωματωθει στη ταριφα η υπηρεσια καποια στιγμουλα σε αφηνει αδιαφορο ε; πνευμα αντιλογιας; Σιγα μη σου κατσει ο ταριφας να πληρωνει ιντερνετ και την υπηρεσια taxibeat για να παρει εσενα και να βγαλει λιγοτερα χρηματα.

Ας μη βλεπεις μονο τα επομενα 5 λεπτα δες και του χρονου τι συνεπειες μπορει να εχει αυτο που κανεις τωρα!

 

Τιποτα δεν ειναι τζαμπα!

Δεν θα ενσωματωθεί σε καμιά ταρίφα καμία υπηρεσία, είναι προφανές ότι δεν υπάρχει λογική σύνδεση σε αυτά τα δύο άσχετα πράγματα... 

 

Την χρησιμοποιώ χρόνια και έχω ρωτήσει δεκάδες οδηγούς.

 

Κάποιοι οδηγοί προφανώς προτιμούν να πληρώνουν ιντερνετ (σιγά το μηνιαίο κόστος για να έχεις ένα στικάκι με data) και να δίνουν και ενα ποσοστό στην εταιρεία, αν πιστεύουν ότι αυτό είναι παράγοντας διαφοροποίησης και έτσι θα πάρουν έναν πελάτη έναντι κάποιου άλλου συναδέλφου τους. Εδώ χτυπιούνται να μην τους βάλεις 4 αστέρια αντί για 5...

 

Επίσης το taxibeat ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΝΔΡΟΜΗ όπως τα ραδιοταξί. Παίρνει ένα ποσοστό από την κούρσα.

Ανοίγεις την εφαρμογή (όποτε θέλεις και για όσο θέλεις) και παίρνεις κούρσα με taxibeat? Πληρώνεις ένα ποσοστό στην εταιρεία.

Την έχεις κλειστή (όποτε θέλεις και για όσο θέλεις)? Δεν πληρώνεις τίποτα σε κανέναν.

Γι'αυτό και πολλοί την προτιμούν από το πάγιο χαράτσι των ραδιοταξί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ταξιτζής λαμβάνει κανονικά την ταρίφα σαν να έχει πάρει κανονική κούρσα. Το taxibeat παιρνει ποσοστο από την ταρίφα. Η υπηρεσια είναι πρόσθετη στην ζωη ενός ταξί και δεν υποχρεώνει κανέναν οδηγο να παιρνει κούρσες από αυτή.

 

 

Καμία σχέση. Καταρχήν σε απομακρυσμένες περιοχές δεν χρειάζεται να τρέχεις σε κεντρικούς δρόμους για να βρεις ταξί. Επίσης, πάλι σε πολύ βραδυνες ώρες γλυτώνεις το τρέξιμο. Τέλος αλλά πιο σημαντικο, ακόμα και σε πολυσύχναστο σημείο να είσαι, αν διαλέξεις ταξί από taxibeat ξέρεις ότι θα πέσεις σε καλό ταξί, καθαρο και οδηγο ο οποίος δεν θα σε εκμεταλευτει, κάτι το οποίο έχει τεράστια σημασία για μια κοπέλα για παράδειγμα. Και αυτό διότι μετά από κάθε κούρσα μπορείς να γράψεις σχόλια, και αν κάποιος οδηγος κλέβει ή είναι μη επαγγελματίας θα έχει αρνητικές κριτικές και κάνεις δεν θα τον επιλεγει. 

 

Όσο αφορά την εφαρμογή, μαύρα χαλια σε σχέση με τις άλλες πλατφόρμες.

exactly

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...