Προς το περιεχόμενο

Editorial: Αυτό το αστείο με τα PC ports πρέπει επιτέλους να σταματήσει…


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αλήθεια φίλος αν έχεις δώσει πολλά για να παίζεις μόνο αυτούς τους τίτλους και νομίζεις ότι δεν αξίζει η κονσόλα..... Τεσπα μόνο τα RTS οκ δεν τα έχει η κονσόλα, δεν θα τα σνομπαρω γιατί αυτό θα ήταν άποψη μου και όχι επιχείρημα αλλά δεν είναι μόνο αυτά τα παιχνίδια που είπες εξαιρετικά και ανύπαρκτα στα πι σι απλά αυτά λείπουν σε εσένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δηλώσω ότι δεν είμαι gamer, ελάχιστα παιχνίδια έχω παίξει και το μοναδικό που έπαιζα κάθε χρόνο μέχρι και πριν 2 χρόνο ήταν το football manager  που το αγόραζα.

Οπότε ότι άποψη έχω την έχω βλέποντας κυρίως γνωστούς μου να παίζουν παιχνίδια. Και έχω μια απορία.

Τα γραφικά έχουν εξελιχθεί απίστευτα σε σχέση με το παρελθόν, είναι τόσο σημαντικό πια αν δεν φαίνεται φυσική το ανέμισμα των μαλλιών από τον άνεμο ή αν τα γραφικά δεν είναι τόσο λεπτομερή.

Θέλω να πω΄ότι σίγουρα είναι ωραία τα γραφικά αλλά από ένα σημείο και μετά προσφέρουν πράγματι στην αίσθηση του παιχνιδιού σε σχέση με το ίδιο το παιχνίδι;

Όπως είπα δεν είμαι gamer, δεν θέλω να ανοίξω διαμάχη, απλώς ρωτάω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διαβάζω αρκετά σχόλια αναφορικά με την τακτική αναβάθμιση των PCs, θα ήθελα να προσθέσω πως δεν αναβαθμιζόμαστε μόνο για να παίξουμε παιχνίδια. Αναβαθμιζόμαστε για να αποκτήσουμε καλύτερη θερμική συμπεριφορά, καλύτερη κατανάλωση ρεύματος, λιγότερο θόρυβο και στην τελική γιατί είμαστε χομπίστες και μας ενδιαφέρει να κρατάμε το PC μας αναβαθμισμένο, ακόμα και από ματαιοδοξία αν θέλετε. Το κόστος στο τέλος της ημέρας δεν διαφέρει και πολύ μεταξύ PC και κονσόλας, καθώς και οι φίλοι των consoles πληρώνουν ακριβά τα παιχνίδια, πληρώνουν συνδρομές για τα online, πληρώνουν και εκείνοι για την αλλαγή της κονσόλας μόλις βγει το νέο αναβαθμισμένο μοντέλο (πχ slim), ενώ και τα κόστη service είναι υψηλότερα για τις κονσόλες (μην ξεχνάμε τα RROD, καμμένα FAT PS3 λόγω μη αποδοτικού συστήματος ψύξης, κλπ), καθώς σε πολλές περιπτώσεις βλάβης, είναι πιο συμφέρουσα η προμήθεια νέας κονσόλας από τη επισκευή, πράγμα που δεν συμβαίνει στα PC, μια που η αρχιτεκτονική τους επιτρέπει την αλλαγή μεμονομένων parts.

Την τσέπη του τώρα ο καθένας την ορίζει όπως επιθυμεί. Για μένα το PC είναι χόμπι κατά κύριο λόγο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία τα λες φίλος και εγώ χομπιστες σας θεωρώ, όχι με κακή έννοια ούτε ειρωνικά, άλλο το ένα άλλο το άλλο λοιπόν και πλιζ δες μερικά ποστ μου πριν που λέω για τα παιχνίδια μην λέμε τα ίδια όχι δεν είναι ακριβα όσο για την συνδρομή 30-45το χρόνο και δωρεαν κάποια παιχνίδια άρα μια χαρά είναι....

Εν το μεταξύ υπάρχει αλήθεια πιστεύεις κάποιος που έχει κονσόλα και θα πάρει και άλλη απλα επειδή είναι σλιμ;και αν το θέλει δεν θα πουλήσει την παλιά ας πουμε το λες μόνο και μόνο για να δικαιολογισεις τα λεφτά του πι σι σου γιατί αυτο που λες δεν ησχυει... Άσε που πχ η σονυ όταν βγήκε αυτό το πρόβλημα έδωσε αλλά 5χρονια εγγύηση για αυτό το πρόβλημα.εμενα δεν μου έχει χαλάσει καμία κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά γιατί πολλοί από εσάς κατηγορειτε τους gamers για το ότι περνούν τα παιχνίδια τζάμπα? 

 

Αν οι εταιρίες δεν ξεκινούσαν την μόδα με τα DLCs και τα μισά games που τα χρεώνουν 60 και βάλε, τότε δεν θα πήγαιναν στα torrents πολλοί. 

 

Με το Steam τώρα βλέπετε ότι πολλοί ήρθαν πίσω και αγοράζουν. Επειδή κατάλαβε η Valve τι γίνετε στον κόσμο.

 

Αν υπήρχε δυνατότητα για πειρατεία στις κονσόλες λέτε να έσκαγαν 60 euro για αυτά τα παιχνίδια?

Εγώ θυμούμαι στο Xbox 1 και στο PS2 που βγήκανε τα chips όλοι τρελαθήκανε και τα "πείραζαν" για τζάμπα.

 

Οι εταιρίες μπορεί να στοχεύουν τις κονσόλες γιατί πληρώνουν αλλα είναι και τα sheeps που πηγαίνουν και αγοράζουν που κάνουν την μεγαλύτερη ζημια. 

 

Τουλάχιστο στα PC οι gamers είναι λίγο πιο προσεχτικοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες για πσ2εποχη τώρα και πι σι gaming? OK και όσο δεν υπήρχε σοβαρό ον Λάιν gaming πολλοί όντως παίζανε με αντέγραμενα. Ενώ οι χρήστες πι σι δεν είναι sheeps με όλα αυτά τα πι σι παρτς που πληρώνετε για να πάρετε τα γραφικά που περνετε; έγινε φίλος κλεψε λίγα παιχνίδια ακόμα εεε δανεισου

Τεσπα πάλι το πάμε εκεί που το πάμε και σε λίγα ακόμα ποστ θα λέμε τα ίδια και τα ίδια... Διάβασε όλα τα ποστ και το τοπικ και κατάλαβε γιατί περνετε τα παιχνίδια που περνετε και καλά σας κάνουν γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι κάτι τέτοιες μέρες που βάζω ποπ κορν δηλώνω φωναχτά " Προτιμώ τις κονσόλες για gaming" και αναμένω το flamewar να έρθει κατά πάνω μου. Καλή καρδιά κυρίως μάγκες μου :P :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To League Of Legends ειναι το #1 ever παιχνιδι σε online παικτες, με πανω απο 70.000.000 online παικτες ενεργους καθε μηνα.

 

 

Φοβερο παραδειγμα..Εκ των οποιων 55.000.000 ειναι παιδακια που leaveαρουν και flameαρουν..ευχαριστω δε θα παρω..κρατηστε το σαπιο community των free to play  καθως και τα DLC-less αποφαγια απο torrents και καλο βολι.

Και εγω το εχω κανει εχω βολευτει και εχω χαρει απειρα παιχνιδια, αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις! 

Να ξερουμε τι λεμε, σαν επιλογη ειναι τουμπανη, γλυτωνεις χρηματα και βλεπεις πολλα παιχνιδια.

Αλλα δε θα ρθεις να το προτεινεις και εδω ως την καλυτερη λυση..οι εταιριες το χουν παρει χαμπαρι και φαινεται....

Next GenConsoles 4tw

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι κάτι τέτοιες μέρες που βάζω ποπ κορν δηλώνω φωναχτά " Προτιμώ τις κονσόλες για gaming" και αναμένω το flamewar να έρθει κατά πάνω μου. Καλή καρδιά κυρίως μάγκες μου :P :)

 

Χεχε έτσι είναι φίλος πολλές φορές θέλω να το κάνω σε τοπικ για πι σι hardware αλλά κάτι με κρατάει, ίσως οι θερμίδες του ποπ χοχοχοχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερο παραδειγμα..Εκ των οποιων 55.000.000 ειναι παιδακια που leaveαρουν και flameαρουν..ευχαριστω δε θα παρω..κρατηστε το σαπιο community των free to play  καθως και τα DLC-less αποφαγια απο torrents και καλο βολι.

Και εγω το εχω κανει εχω βολευτει και εχω χαρει απειρα παιχνιδια, αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις! 

Να ξερουμε τι λεμε, σαν επιλογη ειναι τουμπανη, γλυτωνεις χρηματα και βλεπεις πολλα παιχνιδια.

Αλλα δε θα ρθεις να το προτεινεις και εδω ως την καλυτερη λυση..οι εταιριες το χουν παρει χαμπαρι και φαινεται....

Next GenConsoles 4tw

 

Καλα το νουμερο αυτο (55μ παιδακια) μονος σου το εβγαλες και δεν ισχυει. Αλλα οπως και να'χει η online κοινοτητα των κονσολων εχει πολυ πολυ περισσοτερα πιτσιρικια, ειχα Xbox360 και PS3 και ξερω πολυ καλα.

 

Οσο για τα πειρατικα, εξαρχης ημουν και ειμαι κατα της πειρατειας, δεν εχω κατι αλλο να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ps3 xbox είχε τώρα με την συνδρομή έχει πέσει και εσύ μόνος σου το βγάζεις ότι λολ δεν παίζουν κατά βάση παιδάκια γιατί μια χαρά υσχυει, απλά δεν έχει νούμερα ούτε ο ένας ούτε ο άλλος και απλά λέμε για να στηρίξει ο κάθε ένας το δικό του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει τώρα δεν επικρατεί το "ΧΑΟΣ" στα PC. Το DirectX αυτό το σκοπό έχει, για να συμμαζέψει την κατάσταση.

Από την άλλη υπάρχουν και οι ελάχιστες απαιτήσεις, βάσει των οποίων οι προγραμματιστές πορεύονται.

 

Κατά την άποψή μου, οι λόγοι για τους οποίους αρκετά παιχνίδια φαίνονται καλύτερα στις κονσόλες είναι:

 

α) [σημαντικότερος] Γιατί οι κονσόλες δεν έχουν σπάσει, και τα 60 ευρώπουλα είναι σίγουρα

 

β) Λόγω ανταγωνισμού ΧΟΝΕ - PS4.

 

γ) Ο κόσμος προτιμάει τις κονσόλες και να παίζει Call of Duty στην τηλεόραση 60" από τον καναπέ, απ΄ότι στην καρέκλα του γραφείου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ps3 xbox είχε τώρα με την συνδρομή έχει πέσει και εσύ μόνος σου το βγάζεις ότι λολ δεν παίζουν κατά βάση παιδάκια γιατί μια χαρά υσχυει, απλά δεν έχει νούμερα ούτε ο ένας ούτε ο άλλος και απλά λέμε για να στηρίξει ο κάθε ένας το δικό του

 

Τα νουμερα που γραφω ειναι τα νουμερα που εδωσε η Riot Games (developer του League) για το περασμενο ετος, μπορεις να τα δεις και στη Wiki ή στα forum τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...