Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για χορτοκοπτικό


Anurak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, takaros43 είπε

Έχω και εγώ γω από το alex pak το χορτοκοπτικό σκυλί είναι πάνω από 10 χρόνων αλλά φέτος ψάχνω ανταλλακτική κεφαλη. Γνωρίζεις αν ταιριάζει κάποια? Η αν γνωριζεις που μπορώ να βρω από κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα? 

Εάν εννοείς γωνιακή κεφαλή δες καμία τέτοια τύπου nakayama μήπως ταιριάζει γιατί οι άλλες ξεφεύγουν στην τιμή και δε συμφέρουν. Τώρα πως θα δεις αν ταιριάζει;;;;; Βγάλε τη δική σου και πήγαινε από εκεί δεν υπάρχει άλλη λύση με τα κινέζικα.

Τελικά και εμένα του alexpak μετά από 20 χρόνια δεν παίρνει μπροστά.Δεν δίνει ρεύμα στο μπουζί κάτι παίζει με το πηνίο.Εδώ είναι πανάκριβα.Βρήκα πηνίο ίδιο Βουλγαρία με 8,5 ευρώ και ψάχνω να βρω τρόπο να το παραγγείλω.Ευτυχώς ο δεύτερος καινούργιος Κινέζος που έχω τον ξέσκισα δύο μέρες στις ελιές είπα θα τα παίξει αλλά τα έβγαλε πέρα.Σκυλί και ας λένε κάποιοι ότι θέλουν.

10άδες μέτρα 3,5άρας  μεσηνέτζας κατανάλωσε..:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

56 λεπτά πριν, papoys1 είπε

3,5άρας  μεσηνέτζας

εγώ πάνω από 3mm ποτέ Προτιμώ ( σε αυτό που σου είπα ότι έχω ) να τρωγεται η πετονιά (μηδαμινής άξιας)  για να μην ζορίζω το μηχάνημα και τρέχω μετά Και το χορτάρι γύρω στα 35-40 cm Μετα σκληραίνει το καλάμι  και είναι πιο κουραστικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/5/2019 στις 12:58 ΜΜ, takaros43 είπε

Έχω και εγώ γω από το alex pak το χορτοκοπτικό σκυλί είναι πάνω από 10 χρόνων αλλά φέτος ψάχνω ανταλλακτική κεφαλη. Γνωρίζεις αν ταιριάζει κάποια? Η αν γνωριζεις που μπορώ να βρω από κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα? 

Κοίτα εδώ πόσο τις έχει ο τύπος από Βουλγαρία.:lol:

Σίγουρα για Κινέζικο είναι το θέμα είναι πως να ξέρει κάποιος αν ταιριάζει.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Κοίτα εδώ πόσο τις έχει ο τύπος από Βουλγαρία.:lol:

Σίγουρα για Κινέζικο είναι το θέμα είναι πως να ξέρει κάποιος αν ταιριάζει.

 

Παππου,αυτος στο λινκ που εβαλες στελνει Ελλαδα με speedex με 4,57€ μεταφορικα αλλα δεν εχει καθολου στοιχεια για την κεφαλη,πως θα ξερεις αν κανει?Για τις κεφαλες πρεπει να ξερεις ποσα χιλιοστα ειναι το καλαμι(ευκολο μιας και το μετρας) και τι καρε εχει η εσωτερικη βεργα που δινει την κινηση.Παντως αν πατε σε καποιον εμπορο της περιοχης σας που πουλαει τετοια πραγματα ο οποιος να εχει συνεργασια με την Visco,θα σωθειτε.Η Visco εχει μεγαλη ποικιλια σε ανταλακτικα για αλυσοπριονα-χορτοκοπτικα και πολυ καλες τιμες με παρα πολυ καλη ποιοτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Θα συμφωνήσω με τον @LouCi4er πως πρέπει να πας σε κάποιο κατάστημα με συνεργείο έτσι ώστε να μπορέσεις να πάρεις το σωστό ανταλλακτικό διότι εάν παραγγείλεις από εξωτερικό και δεν σου κάνει τότε θα μπλέξεις και τζάμπα θα χάσεις λεφτά και χρόνο. Εγώ τα πηγαίνω σε ένα κατάστημα κοντά μου που τα παιδιά έχουνε και συνεργείο και όλα κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Γεια Σας παιδια.. θα ηθελα την γνώμη σας γι αυτό το χλοοκοπτικο. Η χρήση του θα είναι για το σπιτι μου και από λιγο σε ένα  περιβόλι με καστανιές αλλα ειναι Μικρο..κυρίως όμως οικιακή χρήση!!

https://www.e-shop.gr/thamnokoptiko-benzinokinito-mesinezas-diskoy-einhell-gc-bc-52-i-as-2hp-3436540-p-TLS.051384

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Jimmkarrq8 είπε

Γεια Σας παιδια.. θα ηθελα την γνώμη σας γι αυτό το χλοοκοπτικο. Η χρήση του θα είναι για το σπιτι μου και από λιγο σε ένα  περιβόλι με καστανιές αλλα ειναι Μικρο..κυρίως όμως οικιακή χρήση!!

https://www.e-shop.gr/thamnokoptiko-benzinokinito-mesinezas-diskoy-einhell-gc-bc-52-i-as-2hp-3436540-p-TLS.051384

Δές και της εταιρείας .mcculloch , εχω στο χωριο και το χρησιμοποιώ και στις ελιές .

μόνο αναλώσιμα έχει ζητήσει , εχει και στα λέφτα που διαθέτεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδια, ειναι πρωτη φορα που θα αγορασω χορτοκοπτικο και δεν εχω γνωσεις. Εχω ενα αρκετα μεγαλο χωρο, στον οποιο φυτρωνουν πολλα και διαφορα χορτα (με χοντρουτσικα κλωναρια..), μπορω να διαθεσω εως 100 ευρω. Θα μπορουσα να κανω την δουλεια μου με ηλεκτρικο χορτοκοπτικο ή απαιτειται βενζινοκινητο λογω του οτι τα χορτα ειναι χοντρουτσικα? Επισης τα ηλεκτρικα χορτοκοπτικα δεχονται μονο μεσινεζα με νημα ή μπορω να βαλω και τροχο? Ρωταω γιατι δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσει το νημα να κοψει τα χορτα.. Αν μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο μηχανημα θα με βοηθουσε πολυ. Ευχαριστω!

Επεξ/σία από JOHN19911
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω στα 100 ευρώ μπορείς να πάρεις ένα τέτοιο.Χρόνια κυκλοφορούν και είναι μια χαρά για τη δουλειά που το θέλεις και παίρνει δίσκο.

Να μην πας σε ηλεκτρικό,Μπέρδεμα να απλώνεις καλώδια και αν θέλεις να πας σε σημείο που δεν έχει ρεύμα δεν γίνεται.Επίσης τα ρεύματος δεν κάνουν για σκληρή δουλειά.

Και μία οδηγία κοπής χόρτων για αρχάριους.Όταν έχουμε πολύ ψηλά χόρτα να κόψουμε δεν κόβουμε χαμηλά γιατί μπουκώνει το χορτοκοπτικό. Αρχίζουμε από ψηλά κόβοντας και κατεβάζουμε το μηχάνημα σιγά σιγά μέχρι τη βάση.Έτσι τα κόβει πιο εύκολα δεν μπουκώνει και επί πλέον δεν ζορίζεται.

Στις 2/6/2019 στις 7:30 ΜΜ, LouCi4er είπε

Παππου,αυτος στο λινκ που εβαλες στελνει Ελλαδα με speedex με 4,57€ μεταφορικα αλλα δεν εχει καθολου στοιχεια για την κεφαλη,πως θα ξερεις αν κανει?Για τις κεφαλες πρεπει να ξερεις ποσα χιλιοστα ειναι το καλαμι(ευκολο μιας και το μετρας) και τι καρε εχει η εσωτερικη βεργα που δινει την κινηση.Παντως αν πατε σε καποιον εμπορο της περιοχης σας που πουλαει τετοια πραγματα ο οποιος να εχει συνεργασια με την Visco,θα σωθειτε.Η Visco εχει μεγαλη ποικιλια σε ανταλακτικα για αλυσοπριονα-χορτοκοπτικα και πολυ καλες τιμες με παρα πολυ καλη ποιοτητα.

Ναι έχεις δίκιο αλλά τελευταία κοίταζα στο aliexpres  με 10-15 ευρώ βρίσκεις ότι θέλεις από κινέζικη κεφαλή έχει δε και στην κάθε μία διαστάσεις και εικόνες για το πως είναι ακριβώς ώστε να ξέρεις τι ακριβώς θέλεις να παραγγείλεις.Τώρα το είδα γιατί ρώτησα ο φίλος από πάνω για μηχανάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Γύρω στα 100 ευρώ μπορείς να πάρεις ένα τέτοιο.Χρόνια κυκλοφορούν και είναι μια χαρά για τη δουλειά που το θέλεις και παίρνει δίσκο.

Να μην πας σε ηλεκτρικό,Μπέρδεμα να απλώνεις καλώδια και αν θέλεις να πας σε σημείο που δεν έχει ρεύμα δεν γίνεται.Επίσης τα ρεύματος δεν κάνουν για σκληρή δουλειά.

Και μία οδηγία κοπής χόρτων για αρχάριους.Όταν έχουμε πολύ ψηλά χόρτα να κόψουμε δεν κόβουμε χαμηλά γιατί μπουκώνει το χορτοκοπτικό. Αρχίζουμε από ψηλά κόβοντας και κατεβάζουμε το μηχάνημα σιγά σιγά μέχρι τη βάση.Έτσι τα κόβει πιο εύκολα δεν μπουκώνει και επί πλέον δεν ζορίζεται.

Ναι έχεις δίκιο αλλά τελευταία κοίταζα στο aliexpres  με 10-15 ευρώ βρίσκεις ότι θέλεις από κινέζικη κεφαλή έχει δε και στην κάθε μία διαστάσεις και εικόνες για το πως είναι ακριβώς ώστε να ξέρεις τι ακριβώς θέλεις να παραγγείλεις.Τώρα το είδα γιατί ρώτησα ο φίλος από πάνω για μηχανάκι.

Πάρε αυτό που είπε ο παππούς τέτοιο έχω εγγύηση λέμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ φίλοι! Αυτό σίγουρα θα κάνει την δουλειά που θέλω. Αυτά τώρα τι συντήρηση χρειάζονται ή αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέχω, ώστε να το χειριστώ όσο το δυνατόν καλύτερα.. Διάβασα ας πούμε ότι πρέπει να αδειάσει τελείως την βενζίνη του μόλις τελειώσει η εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι σκέφτεστε  να επιχειρήσετε να κόψετε τα χόρτα στα χωράφια σας - οικόπεδα σας πριν ξεκινήσετε καθίστε να δείτε έναν που κάνει ήδη αυτή τη δουλειά για  να καταλαβετε τι μανίκι ειναι.Έμενα το οικόπεδο μου ειναι γύρω στα 700 μέτρα το αδόμητο και ο επαγγελματίας που βάζω με μηχανάκι των 800 ευρώ κάνει 2 μέρες να το βγάλει.Το γράφω αυτό γιατί διαβάζω κατι νούμερα 4 στρέμματα ...10 στρέμματα...κλπ..κλπ.Και υπόψιν οτι θέλουν 2 φορές κόψιμο τα αγριόχορτα.Μια την Ανοιξη και μια μεσα καλοκαιριου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, JOHN19911 είπε

Ευχαριστώ πολύ φίλοι! Αυτό σίγουρα θα κάνει την δουλειά που θέλω. Αυτά τώρα τι συντήρηση χρειάζονται ή αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέχω, ώστε να το χειριστώ όσο το δυνατόν καλύτερα.. Διάβασα ας πούμε ότι πρέπει να αδειάσει τελείως την βενζίνη του μόλις τελειώσει η εργασία.

Καλό είναι να μήν έχει αρκετή ποσότητα. Σίγουρα μετά απο κάποιες ώρες λειτουργίες θέλει λίπανση μποροστά η κεφαλή- μεσινέζα ,εμένα έχει βίδα και του βάζω γράσο

Το άλλο είναι να βάζεις σωστά μίξη λαδιού καυσίμου ( διάβασε τίς οδηγίες) .Στήν αρχή το αφήνω 2 λεπτά να ζεσταθεί κιόλας

2 λεπτά πριν, xp-user είπε

Όσοι σκέφτεστε  να επιχειρήσετε να κόψετε τα χόρτα στα χωράφια σας - οικόπεδα σας πριν ξεκινήσετε καθίστε να δείτε έναν που κάνει ήδη αυτή τη δουλειά για  να καταλαβετε τι μανίκι ειναι.Έμενα το οικόπεδο μου ειναι γύρω στα 700 μέτρα το αδόμητο και ο επαγγελματίας που βάζω με μηχανάκι των 800 ευρώ κάνει 2 μέρες να το βγάλει.Το γράφω αυτό γιατί διαβάζω κατι νούμερα 4 στρέμματα ...10 στρέμματα...κλπ..κλπ.Και υπόψιν οτι θέλουν 2 φορές κόψιμο τα αγριόχορτα.Μια την Ανοιξη και μια μεσα καλοκαιριου.

Σίγουρα θέλει 2 φορές πέρασμα , μη σου πώ και 3 φορές εάν έχει βροχές . Εγω προχθές ταπέρασα για 2η φορά . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...