Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για χορτοκοπτικό


Anurak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, JOHN19911 είπε

δηλαδη αν υπαρχει μικρη ποσοτητα βενζινης μεσα και το αφησω δεν υπαρχει προβλημα?

To πιο σωστό είναι να αδειάσει, εάν το χρησιμοποιήσεις σύντομα απο τη τελευταία φορα το αφήνεις ως έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

52 λεπτά πριν, xp-user είπε

Όσοι σκέφτεστε  να επιχειρήσετε να κόψετε τα χόρτα στα χωράφια σας - οικόπεδα σας πριν ξεκινήσετε καθίστε να δείτε έναν που κάνει ήδη αυτή τη δουλειά για  να καταλαβετε τι μανίκι ειναι.Έμενα το οικόπεδο μου ειναι γύρω στα 700 μέτρα το αδόμητο και ο επαγγελματίας που βάζω με μηχανάκι των 800 ευρώ κάνει 2 μέρες να το βγάλει.Το γράφω αυτό γιατί διαβάζω κατι νούμερα 4 στρέμματα ...10 στρέμματα...κλπ..κλπ.Και υπόψιν οτι θέλουν 2 φορές κόψιμο τα αγριόχορτα.Μια την Ανοιξη και μια μεσα καλοκαιριου.

Με συγχωρεις φιλε μου, αλλα μαλλον σε δουλευει ο "επαγγελματιας". 3 ατομα , εγω και ο αδερφος μου και ο μπαρμπας μου, 40-45 και 55, παιδια της αθηνας θεωρουμαστε με δουλειες γραφειου, κουρευουμε χωραφι 6.5 στρεμματα με ελιες 3 μηχανακια σε 1 μερα, απο το πρωι μεχρι αργα το απογευμα, με μηχανακια των 500 ευρω. Αρα σε χρεωνει 1 μερα παραπανω στο χαλαρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xp-user είπε

.Έμενα το οικόπεδο μου ειναι γύρω στα 700 μέτρα το αδόμητο και ο επαγγελματίας κάνει 2 μέρες να το βγάλει.

https://www.youtube.com/watch?v=fKR47cUkJqw

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, JOHN19911 είπε

Ευχαριστώ πολύ φίλοι! Αυτό σίγουρα θα κάνει την δουλειά που θέλω. Αυτά τώρα τι συντήρηση χρειάζονται ή αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέχω, ώστε να το χειριστώ όσο το δυνατόν καλύτερα.. Διάβασα ας πούμε ότι πρέπει να αδειάσει τελείως την βενζίνη του μόλις τελειώσει η εργασία.

όλοι λένε άδειασμα εγώ ποτέ δεν το έχω κάνει.Πάντα αφήνω βενζίνη.Ένα παρόμοιο κινέζικο που έχω από alex pak 20 χρόνια φέτος του άλλαξα το καρπυρατέρ με ένα από Κίνα με 6 ευρώ.Και δεν το άλλαξα γιατί είχε κάποιο πρόβλημα απλά γιατί δεν είχε καθόλου βιδάκι για ρύθμιση και αν το έσβηνα μετά μου έβγαζε το λάδι να το ξαναβάλω μπρος.Έβαλα το καινούργιο και έγινε πάλι αστέρι.

5 ώρες πριν, xp-user είπε

Όσοι σκέφτεστε  να επιχειρήσετε να κόψετε τα χόρτα στα χωράφια σας - οικόπεδα σας πριν ξεκινήσετε καθίστε να δείτε έναν που κάνει ήδη αυτή τη δουλειά για  να καταλαβετε τι μανίκι ειναι.Έμενα το οικόπεδο μου ειναι γύρω στα 700 μέτρα το αδόμητο και ο επαγγελματίας που βάζω με μηχανάκι των 800 ευρώ κάνει 2 μέρες να το βγάλει.Το γράφω αυτό γιατί διαβάζω κατι νούμερα 4 στρέμματα ...10 στρέμματα...κλπ..κλπ.Και υπόψιν οτι θέλουν 2 φορές κόψιμο τα αγριόχορτα.Μια την Ανοιξη και μια μεσα καλοκαιριου.

Μάλλον τον πληρώνεις με μεροκάματο.😊

Πλάκα κάνω.Όλα είναι θέμα υπομονής και θέλησης.Στο εξοχικό το οικόπεδό μου είναι πάνω από δύο στρέμματα και σε μία μέρα το κάνω τζιτζί.Έχω δύο χορτοκοπτικά (κινέζικα και τα δύο αλλά σκυλιά) μόλις ζεσταθεί το ένα παίρνω το άλλο και συνεχίζω.

Συντήρηση όπως είπε ο Μελέτης λίγο γρασάκι που και που στην κεφαλή  και αν πάρεις και γράσο μολύβδου ακόμη καλύτερα.Στις οδηγίες σίγουρα θα σου δείχνει πια βιδούλα βγάζεις από την κεφαλή για να το βάλεις.Παιχνιδάκι είναι.Και φυσικά το λαδάκι που πρέπει στη βενζίνη.Όσο για κεφαλή μεσηνέτζας επειδή αυτές που έχουν είναι πολύπλοκες  και δεν κόβουν το χορτάρι τελείως εγώ έχω πάρει δύο τέτοιες με 5 ευρώ τη μία και κάνω μια χαρά τη δουλειά μου. Αλλάζεις με ένα κλειδί εξάγωνο  πολύ εύκολα τις μεσηνέτζες και κόβουν τα χόρτα μέχρι το χώμα.Τα ξυρίζουν λέμε ,3άρα μεσηνέτζα να πάρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 21/4/2020 στις 10:44 ΠΜ, xp-user είπε

Όσοι σκέφτεστε  να επιχειρήσετε να κόψετε τα χόρτα στα χωράφια σας - οικόπεδα σας πριν ξεκινήσετε καθίστε να δείτε έναν που κάνει ήδη αυτή τη δουλειά για  να καταλαβετε τι μανίκι ειναι.Έμενα το οικόπεδο μου ειναι γύρω στα 700 μέτρα το αδόμητο και ο επαγγελματίας που βάζω με μηχανάκι των 800 ευρώ κάνει 2 μέρες να το βγάλει.Το γράφω αυτό γιατί διαβάζω κατι νούμερα 4 στρέμματα ...10 στρέμματα...κλπ..κλπ.Και υπόψιν οτι θέλουν 2 φορές κόψιμο τα αγριόχορτα.Μια την Ανοιξη και μια μεσα καλοκαιριου.

Φιλε μου μαλλον ο "επαγγελματιας" χαζευει και δεν δουλευει...φετος εκοψα χοντρη μολοχα ενα στρεμμα σε 1 ωρα και κατι...η αλλη πιθανοτητα ειναι να παει με μεσινεζα να κοψει ενω  θελει δισκο για χοντρα βατα...

Η βενζινη πρεπει να μην μενει παραπανω απο ενα μηνα μεσα γιατι ξεθυμαινει που λεμε....αν το χρησιμοποιεις εντος εβδομαδας εισαι κομπλε..

Στις 21/4/2020 στις 10:51 ΠΜ, JOHN19911 είπε

δηλαδη αν υπαρχει μικρη ποσοτητα βενζινης μεσα και το αφησω δεν υπαρχει προβλημα?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.Εσεις που λέτε για την μέρα εργασίας κοπής σε χτήμα,οικόπεδο κτλ.να σας πω ότι δεν υπάρχει κάποιος στάνταρ χρόνος.Πολλα χρόνια επαγγελματίας κοπής χόρτων κτλ. και έχω να σας πω με σιγουριά ότι έχω κόψει σχεδόν 6 στρέμματα σε 7 ώρες με παύσεις 15λεπτες,αλλά έχω κόψει και 1 στρέμμα σε μια μέρα,σε ένα μεροκάματο δηλαδή Παίζει ρόλο τι χορτάρι είναι,εάν είναι πυκνό,ποια εποχή το κόβεις,εάν έχει βάτα, σπαρτίνες, μαράτζινες κτλ Είναι πολλά παιδιά, μη το ψάχνεται.

 

Επεξ/σία από giorgos1966
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά πραγματα παίζουν ρόλο.

Πόσο μεγάλα και κυρίως πόσο πυκνά και τι χόρτα είναι.

Πόσα εμπόδια υπάρχουν, που αναγκαστικά κόβεις ταχύτητα π. χ. δέντρα που πας γύρω γύρω και σε πολλά σκύβεις,φράχτες, τσιμέντα,

πόσο στενά σημεία υπάρχουν, 

πόσο χοντρή είναι η μεσινεζα, 

πόσο ξερά είναι, όσο πιο ξερά τόσο πιο εύκολα,

πόσα διάλειμματα κάνεις, 

πόσες πέτρες έχει κλπ. 

8 στρέμματα ελιές, παλιά τα έκοβα όλα με μεσινεζα των 300 ευρώ,πλέον με τρακτερακι και καταστροφεασ και μεσινεζα γύρω από τα δέντρα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, jmmys είπε

Πολλά πραγματα παίζουν ρόλο.

Πόσο μεγάλα και κυρίως πόσο πυκνά και τι χόρτα είναι.

Πόσα εμπόδια υπάρχουν, που αναγκαστικά κόβεις ταχύτητα π. χ. δέντρα που πας γύρω γύρω και σε πολλά σκύβεις,φράχτες, τσιμέντα,

πόσο στενά σημεία υπάρχουν, 

πόσο χοντρή είναι η μεσινεζα, 

πόσο ξερά είναι, όσο πιο ξερά τόσο πιο εύκολα,

πόσα διάλειμματα κάνεις, 

πόσες πέτρες έχει κλπ. 

8 στρέμματα ελιές, παλιά τα έκοβα όλα με μεσινεζα των 300 ευρώ,πλέον με τρακτερακι και καταστροφεασ και μεσινεζα γύρω από τα δέντρα. 

 

Συμφωνώ και επαυαυξάνω σε αυτά που λές και εσυ φίλε μου. Ετσι ειναι, μη τα βάζουμε ολα σε ένα τσουβάλι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/4/2016 στις 11:18 ΜΜ, djuan1988 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ξεθάβω το θέμα.

 

Θέλει ο πατέρας μου να αγοράσει χορτοκοπτικό με ταβάνι τα 500€.

 

Η χρήση θα είναι κόψιμο χόρτων σε χωράφι 10 στρέμματα.

 

Περισσότερο κοιτάμε προς αυτό 

 

HUSQVARNA - 553RS ΘΑΜΝΟΚΟΠΤΙΚΟ ΜΕ ΚΕΦΑΛΗ T45x ΚΑΙ ΔΙΣΚΟ ΧΟΡΤΟΚΟΠΗΣ

 

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7154#texnika

 

Έχει κανείς καμία πρόταση; Φυσικά αν υπάρχει κάτι σε μικρότερη τιμή θα ήταν προτιμότερο.

Καλησπέρα. Κοιταζω για νεο χορτοκοπτικο για επαγγελματικη δουλεια (καθαριζω χτήματα). Ειχα εδω και 13 χρόνια ενα Efco 8530.Ευχαρηστημενος αλλα επειδη του εχω αλλαξει 4-5 φορες κυλινδροπίστονο κτλ. πλέον πάει για απόσυρση λόγω επισκευής και πάλι... Λέω να δοκιμάσω το HUSQVARNA - 553RS μιας και ειναι πιο δυνατο στα χαρτιά (3.1hp). Τη γνωμη σου θα ηθελα εαν το εχεις παρει τελικα.Ειναι καλό; Ευχαριστω.

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgos1966 είπε

Καλησπέρα. Κοιταζω για νεο χορτοκοπτικο για επαγγελματικη δουλεια (καθαριζω χτήματα). Ειχα εδω και 13 χρόνια ενα Efco 8530.Ευχαρηστημενος αλλα επειδη του εχω αλλαξει 4-5 φορες κυλινδροπίστονο κτλ. πλέον πάει για απόσυρση λόγω επισκευής και πάλι... Λέω να δοκιμάσω το HUSQVARNA - 553RS μιας και ειναι πιο δυνατο στα χαρτιά (3.1hp). Τη γνωμη σου θα ηθελα εαν το εχεις παρει τελικα.Ειναι καλό; Ευχαριστω.

Κοιτα και αυτο:

https://www.skroutz.gr/s/8316314/Echo-SRM-520ES-SRM-520ES-Δίχρονο-Βενζινοκίνητο-Χορτοκοπτικό-Ώμου-Χειρός-9kg.html

Το Efco γιατι του εχεις αλλαξει 4-5 φορες κιλυνδροπιστονα?Αποκλειεται απο την πολυ χρηση διοτι το καθε κυλινδροπιστονο με σωστη χρηση βγαζει πολλες ωρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστευω οτι το κόψιμο δεν ειναι το δυσκολο αλλα το μάζεμα αν χρειαστεί. Εκει ειναι το μανίκι.

Οσο αφορα το χρονο αν εισαι σε οικοπεδο και εχει σιδερα, μπαζα και βαλεις δισκο τον χαλας σε λιγα λεπτά, οποτε πας αργα

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Κοιτα και αυτο:

https://www.skroutz.gr/s/8316314/Echo-SRM-520ES-SRM-520ES-Δίχρονο-Βενζινοκίνητο-Χορτοκοπτικό-Ώμου-Χειρός-9kg.html

Το Efco γιατι του εχεις αλλαξει 4-5 φορες κιλυνδροπιστονα?Αποκλειεται απο την πολυ χρηση διοτι το καθε κυλινδροπιστονο με σωστη χρηση βγαζει πολλες ωρες.

Αμα σου πω εντελώς τυχαια ειδα ενα βιντεακι στο youtube με ενα φίλο που το αγόρασε πριν μήνες το ECHO SRM-520ES, που μου προτεινεις και εσύ. Μιλήσαμε πριν λίγο και μου ειπε τα καλύτερα. Πολύ δυνατο και πολύ καλή ροπή. Υπερ ευχαριστημένος και με δουλειά αρκετών ωρών σε χτήματα στη Λάρισα. Αυτο τελικά θα πάρω. Το Efco του ειχα αλλάξει τα φώτα στη δουλειά.Οπως ειπα ειμαι επαγγελματίας, 5-6 ωρες καθημερινά με λίγες στάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giorgos1966 είπε

Αμα σου πω εντελώς τυχαια ειδα ενα βιντεακι στο youtube με ενα φίλο που το αγόρασε πριν μήνες το ECHO SRM-520ES, που μου προτεινεις και εσύ. Μιλήσαμε πριν λίγο και μου ειπε τα καλύτερα. Πολύ δυνατο και πολύ καλή ροπή. Υπερ ευχαριστημένος και με δουλειά αρκετών ωρών σε χτήματα στη Λάρισα. Αυτο τελικά θα πάρω. Το Efco του ειχα αλλάξει τα φώτα στη δουλειά.Οπως ειπα ειμαι επαγγελματίας, 5-6 ωρες καθημερινά με λίγες στάσεις. 

Το eEcho ειναι πολυ καλο,δυνατο και σκυλι.Απλα ειναι ακριβο αλλα αφου εισαι επαγγελματιας θα τα βγαλει τα λεφτα του πολυ γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...