Προς το περιεχόμενο

Windows 10: 14 εκατομμύρια εγκαταστάσεις σε 24 ώρες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνε upgrade, μετά clean install (για να γίνουν activate και να μην έχεις θέματα με ασυμβατότητες) και θα αλλάξεις γνώμη. Προσωπικά τα θεωρώ το πιο ολοκληρωμένο λειτουργικό που έχει βγάλει η MS.

 

Τα δοκίμαζα από το Δεκέμβριο μέχρι και την έκδοση 10130 νομίζω. Η γνώμη μου όλο αυτόν τον καιρό είναι καλύτερα να μείνω στα 8.1, αν και σαν gamer είναι αδύνατο. Για την ώρα δεν κάνω τίποτα γιατί είμαι διακοπές και με mobile broadband. Προς το Σεπτέμβρη ίσως να τα βάλω αλλά είμαι ψημένος να δοκιμάσω σαν κύριο ArchLinux με Dual boot τα 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σκεφτομαι ακομα να τα κατεβασω...αν το κανω θα κανει μονο του format κι εγκατασταση η απλως θα κατεβουν σαν αρχειο?

 

Θα κατέβει σαν update των Windows και θα σου κάνει upgrade σαν εγκατάσταση. Θεωρητικά σου κρατάει αρχεία και εφαρμογές αλλά μην επαναπαυτείς σε αυτό, κάνε ένα backup πρώτα να είσαι σίγουρος. Αφού τελειώσει το upgrade και μπεις στα Windows 10 τα ενεργοποιημένα, μπορείς με άνεσε να τα σβήσεις και να κάνεις καθαρή εγκατάσταση από iso που θα κατεβάσεις από τη Μ$. Αυτό θα το κάνεις διότι είναι σχεδόν σίγουρο ότι τίποτα δεν θα λειτουργεί σωστά μετά το upgrade,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά η αναβάθμιση πως γίνεται?

Είχα κάνει κράτηση αλλα δεν μου έχει βγει ακόμα μήνυμα αναβάθμισης. Γιατί?

 

Γιατί η κράτηση είναι μούφα. Και να μην είχες κάνει πάλι θα σου έβγαζε κάποια στιγμή το upgrade. Δοκίμασε αυτό  

  • Locate the registry key: [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate\OSUpgrade]

It should exist, but if not, create it.

  • Create a new DWORD (32-bit) Value with Name = "AllowOSUpgrade” (without the quotes), and set the Value = 0x00000001.

And check updates in Windows Update...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ζητω συγνωμη αν εχει ξαναπαντηθει η ερωτηση μου αλλα........

εχω τα 7αρια (εκδοση εντερπραις) σπασμενα και ενεργοποιημενα.

αν κανω αναβάθμιση στα 10αρια θα είναι ενεργοποιημενα; θα χασω το Antivirus που πληρωσα;

p.s: συγνώμη αλλα ειμαι λιγο αρχάριος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ζητω συγνωμη αν εχει ξαναπαντηθει η ερωτηση μου αλλα........ εχω τα 7αρια (εκδοση εντερπραις) σπασμενα και ενεργοποιημενα. αν κανω αναβάθμιση στα 10αρια θα είναι ενεργοποιημενα; θα χασω το Antivirus που πληρωσα; p.s: συγνώμη αλλα ειμαι λιγο αρχάριος

 

Δεν μπορείς να κάνεις τα Enterprise Upgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια εκδοση θα μου βαλει;

 

Δεν θα σου βάλει. Τα Enterprise δεν γίνονται upgrade σε Windows 10. Αφού τα έχεις σπασμένα ούτως ή άλλως, βρες την έκδοση των Windows 10 που θες, εγκατέστησε την μόνος σου και ενεργοποίησε τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σου βάλει. Τα Enterprise δεν γίνονται upgrade σε Windows 10. Αφού τα έχεις σπασμένα ούτως ή άλλως, βρες την έκδοση των Windows 10 που θες, εγκατέστησε την μόνος σου και ενεργοποίησε τα.

οκ φιλε σε υπερευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως τα κατάφερα, αλλά κάθε φορά που το ανοίγω ή κάνω επανεκκίνηση που ζητάει κωδικό με μια lock screen! (θέλει τον κωδικό που έχω στην microsoft)
Ξέρει κανείς πως μπορώ να το βγάλω αυτό? Μπαίνω ρυθμίσεις ---> λογαριασμοί αλλά τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως τα κατάφερα, αλλά κάθε φορά που το ανοίγω ή κάνω επανεκκίνηση που ζητάει κωδικό με μια lock screen! (θέλει τον κωδικό που έχω στην microsoft)

Ξέρει κανείς πως μπορώ να το βγάλω αυτό? Μπαίνω ρυθμίσεις ---> λογαριασμοί αλλά τίποτα!

 

Σύνδεσες το Microsoft λογαριασμό σου με το σύστημα. Ο μόνος τρόπος είναι να τον αφαιρέσεις και να γυρίσεις σε local account. Δες αυτό το tutorial.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως τα κατάφερα, αλλά κάθε φορά που το ανοίγω ή κάνω επανεκκίνηση που ζητάει κωδικό με μια lock screen! (θέλει τον κωδικό που έχω στην microsoft)

Ξέρει κανείς πως μπορώ να το βγάλω αυτό? Μπαίνω ρυθμίσεις ---> λογαριασμοί αλλά τίποτα!

http://betanews.com/2015/07/29/automate-login-and-bypass-the-lock-screen-in-windows-10/

Σύνδεσες το Microsoft λογαριασμό σου με το σύστημα. Ο μόνος τρόπος είναι να τον αφαιρέσεις και να γυρίσεις σε local account. Δες αυτό το tutorial.

όχι δεν είναι ο μόνος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

leo, ποιος είναι ο άλλος τρόπος!  Κάτι πήρε το μάτι μου με παρέμβαση στην registry, κάτι τέτοιο εννοείς?

Edit ... στραβωμάρα έχω, τώρα είδα το λινκ σου από πάνω!
Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...