Προς το περιεχόμενο

Windows 10: 14 εκατομμύρια εγκαταστάσεις σε 24 ώρες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πως κάπως γίνετια με τη registry να μην στο δείχνει αν δε θες, πέρα από το bios, αλλά δε θυμάμαι μία....

Μεσοβεζικες λυσεις ειναι αυτες και ΔΕΝ προκειται να δουλεψουν πλεον με τα 10.

Αυτα γινοταν ΟΤΑΝ υπηρχαν τα drivers και οι controllers της marvell.Εκτος κι αν βγουνε καινουρια για τα 10.

 

Windows 10=τερμα marvell εφοσον δεν αναβαθμιζει πλεον τα drivers αν δεν κανω λαθος.

Με τα drivers της Intel RST δεν μπορει καποιος να βγαλει τους δισκους απο το safety.

Ακομη και απο το Bios που εχω disable τα hot plug μου δειχνει τους δισκους για αφαιρεση.

Προσωπικα δεν το θεωρω κακο που υπαρχει το safety.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το windows.old ξέρει κανένας πως το σβήνουμε? Πιάνει 15-20 gb.... 

Από την εκκαθάριση δίσκου (δεξί κλικ ιδιότητες) επιλέγεις εκκαθάριση αρχείων συστήματος στον βγάζει εκεί τον φάκελο τον επιλέγεις και τον σβήνεις ;) (properties -> disc clean up -> cleanup system files)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κάνεις αναβαθμιση στα καινούργια μετα μπορείς να επιστρέφεις στο παλιο περιβαλλον αν θες ;

 

οταν λήψη η προσφορά για τα 10 (μετά από ενα χρόνο) θα υπάρξει κάποια χρέωση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα στο λαπτοπ της υπογραφης μου  me 7αρια γνησια δεν εχει ερθει notification  ακομα ...Τι φαση  γιατι αργει τοσο πολυ ? 

 

Έχεις κάνει όλα τα updates του Windows Update (προαιρετικές και σημαντικές);

 

Άμα πάλι δεν σου βγάλει, χρησιμοποίησε αυτό το εργαλείο της MS

 

http://windows.microsoft.com/en-us/windows-10/media-creation-tool-install

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος έχει εγκατεστημένα πολλά προγράμματα πολλά εκ των οποίων μπορεί να είναι σπάνια ή αρκετά παλιά, μπορεί να μην παίζουν σε win10 και να την πατήσει χωρίς να έχει δυνατότητα επιστροφής?

 

σπάνια? τι εννοείς?

 

και πόσο παλιά? Τα W10 έχουν backwards compatibility ως και σε SW των win95

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το windows.old ξέρει κανένας πως το σβήνουμε? Πιάνει 15-20 gb.... 

 

Ανοιξε το "Disk Cleanup" (από το search να μην ψαχνεις) και επέλεξε "CleanUp System Files". Εκεί επιλέγεις τα Windows Old και ξεκινας το cleanup​​

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έβαλα σε ενα virtualbox για να δω τι λένε. Να πω εδώ πως η εμπειρία μου με 8/8.1 είναι ελάχιστη, οποτε η σύγκριση γίνεται με τα 7.

 

Λοιπόν το λειτουργικό είναι απίστευτο. Με μιση ωρα χρησης ενιωσα το ίδιο εξοικειωμενος με τα 7 που τα χρησιμοποιώ χρόνια. Τα 10 δίνουν μια αίσθηση ομοιογένειας τοσο στα μενού των ρυθμισεων όσο και στις προεγκατεστημένες εφαρμογές, για τις οποίες να σημειωσω πως βρίσκω πολύ χρηστικες τις περισσότερες απο αυτές.

 

Απο θέμα ταχύτητας δεν μπορω να κρινω πολύ καλα λόγω virtualbox, αλλά δεν βρίσκω και κάποια υστέρηση σε σχέση με τα υπολοιπα λινουξακια που έχω. Λογικά σε κανονική εγκατάσταση θα πετάνε.

 

Τα καινούρια 10 σε συνδιασμό με την ενοποίηση συσκευών/εφαρμογών που προωθεί μέσα στο 2015 η MS αλλά και των κορυφαίων εργαλείων για προγραμματιστές που διαθετει με κανει να τολμώ να προβλεψω πως έρχεται πολυ δυνατά να πάρει το χαμενο της μερίδιο από apple και Google στις φορητές συσκευές. Αμα καταφέρει να δώσει windows 10 και για τα υπάρχοντα κινητά που τρέχουν android θα γελασουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΘΟΛΟΥ ΡΥΘΜΗΣΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ .

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΤΗΜΑΣ ΤΑ 10?

 

1. Γιατί τα Win10 δεν είναι OS 14 Ετών. Τα OS δεν είναι σαν το Whiskey αλλά σαν το γάλα. Κάποια στιγμή λήγουν. Οπότε είναι λογικό να μην θέλω να έχω "ληγμένο" OS.

2. Γιατί υποστηρίζεται από τον κατασκευαστή του και είναι ασφαλές από λαμόγια που θέλουν να κάνουν πάρτι μέσα στο pc μου. Τα XP πάλι όχι.

3. Γιατί έχουν drivers για τα καινούρια μου περιφερειακά που έχω στο PC μου και εκμεταλλεύονται τα 4+ RAM που έχω. Τα XP όχι. 

4. Γιατί έχουν εγγενής υποστήριξη για Touch και Voice Recognition τα XP όχι. Ναι έχω και Touch οθόνη, όπως όλοι που έχουν πάρει νέο laptop.

5. Γιατί τρέχουν και στο tablet μου και συγχρονίζουν πλήρως και αυτόματα με το Desktop, το Laptop και τα τηλεφώνα μου χωρίς κόπο. Τα XP όχι

6.....Επειδή όμως βαριέμαι να σου πώ και όλα τα υπόλοιπα, ευγενικά σου προτείνω RTFM στο http://www.microsoft.com/en-us/windows/compare

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά τα 10 μέχρι στιγμής μετά τα 8.1 που θεωρώ τα καλύτερα windows ever η microsoft τα βελτίωσε για Desktop

χρήση.

+Σταθερότατα και σβέλτα

+Start Menu

+Γρήγορη περιήγηση

+searsh button και cortana

+το πράσινο εφέ που βλέπεις ανοιχτές εφαρμογές και άμα έχεις παραπάνω παράθυρα ανοιχτά

+Edge(αν και θέλει δουλειά)

-Αυτή η μίξη Metro και Κλασσικού για τις ίδιες ρυθμίσεις, επιλογέςκλπ που υπήρχε και στα 8.1

-Ελάχιστο Personalatation σεThemes Wallpapers κλπ

Γενικά σαν ένα μεγάλο καλό update 8.2 θα φανεί για τους χρήστες των windows 8.1  παρά σαν κάτι καινούριο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...