Προς το περιεχόμενο

Windows 10: 14 εκατομμύρια εγκαταστάσεις σε 24 ώρες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω το Αsus T100 έχει γνήσια win 8.1 x32bit αν κατεβάσω το iso για win 10 x32bit και το εγκαταστήσω σε άλλο pc(HDMI STICK PC) χρησιμοποιώντας το κλειδί από το λαπτάκι θα έχω πρόβλημα? έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχει κανείς προβλημα με αγορασμένες εφαρμογές από το store που μετά την αναβάθμιση σε win 10 να μην την αναγνωρίζουν τα win σαν πληρωμένη

 

εγώ έχω το εξής έχω αγορασει το e-wallet τις ilium και μετά την αναβάθμιση εμφανίζεται ως trial  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει κανείς προβλημα με αγορασμένες εφαρμογές από το store που μετά την αναβάθμιση σε win 10 να μην την αναγνωρίζουν τα win σαν πληρωμένη

 

εγώ έχω το εξής έχω αγορασει το e-wallet τις ilium και μετά την αναβάθμιση εμφανίζεται ως trial  

εχεις κανει login στο store?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει το νεο λειτουργικο ειναι πολυ ωραιο. Εγω και στα 4 μηχανηματα μου το εχω βαλει τα windows 10 αν και εχω παρατηρηση διαφορες στην 10 με την 10 pro.

Τωρα αυτο που μου κανει τρομερη εντυπωση ειναι ΑΝ το μηχανημα εχει 2 καρτες γραφικων ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να δουλεψει σωστα. ΠΧ εχω ενα Lenovo allin1 touchscreen 21.5 me i3 και αυτο εχει Intel HD 4400 και Nvidia 820M.  Και η 820Μ δεν δουλευει. Τωρα δεν ξερω αν φταιει η Microsoft ή η Nvidia, αλλα το οτι δεν δουλευουν και πολλα μα πολλα ατομα βριζουν αυτο μονο καλο δεν το λες. (το ανεφερα ωστε να το παρατηρησουν και αλλα ατομα που ισως εχουν υπολογιστη με 2 καρτες γραφικων και εχουν προβλημα). Κατα τα αλλα και στο Microsoft Surface Pro 3 - laptop Asus touchscreen και στο τουμπανο σταθερο μου δουλευουν ρολοι ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει το νεο λειτουργικο ειναι πολυ ωραιο. Εγω και στα 4 μηχανηματα μου το εχω βαλει τα windows 10 αν και εχω παρατηρηση διαφορες στην 10 με την 10 pro.

Τωρα αυτο που μου κανει τρομερη εντυπωση ειναι ΑΝ το μηχανημα εχει 2 καρτες γραφικων ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να δουλεψει σωστα. ΠΧ εχω ενα Lenovo allin1 touchscreen 21.5 me i3 και αυτο εχει Intel HD 4400 και Nvidia 820M.  Και η 820Μ δεν δουλευει. Τωρα δεν ξερω αν φταιει η Microsoft ή η Nvidia, αλλα το οτι δεν δουλευουν και πολλα μα πολλα ατομα βριζουν αυτο μονο καλο δεν το λες. (το ανεφερα ωστε να το παρατηρησουν και αλλα ατομα που ισως εχουν υπολογιστη με 2 καρτες γραφικων και εχουν προβλημα). Κατα τα αλλα και στο Microsoft Surface Pro 3 - laptop Asus touchscreen και στο τουμπανο σταθερο μου δουλευουν ρολοι ολα.

 

Μια χαρά δουλεύουν με δυο κάρτες γραφικών. Εμένα έχει Intel 5500 HD και Nvidia GeForce 840m και δούλεψαν απο το πρώτο λεπτό μόνες τους χωρίς να κάνω κάτι.

 

Πήγαινε στο Device Manager που είναι στο System του Control Panel και πήγαινε στη Nvidia. Μετά στη καρτέλα Driver πάτα Update Driver. Κάνε το ίδιο και για την Intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hmmm....

 

Τέλος, μπορεί να αποκτήσουμε πρόσβαση, να αποκαλύψουμε και να διατηρήσουμε προσωπικά δεδομένα, συμπεριλαμβανομένου του περιεχομένου σας (όπως το περιεχόμενο των ηλεκτρονικών μηνυμάτων σας, άλλων ιδιωτικών επικοινωνιών ή των αρχείων σας σε ιδιωτικούς φακέλους), όταν πιστεύουμε καλόπιστα, ότι κάτι τέτοιο είναι απαραίτητο για:

 

1. τη συμμόρφωση με την ισχύουσα νομοθεσία ή για να ανταποκριθούμε σε έγκυρη νομική διαδικασία, συμπεριλαμβανομένων των αρχών επιβολής του νόμου ή άλλες κρατικές υπηρεσίες,

 

2. την προστασία των πελατών μας, για παράδειγμα, για την αποφυγή ανεπιθύμητης αλληλογραφίας ή απόπειρας εξαπάτησης των χρηστών των υπηρεσιών, ή για να βοηθήσουμε να αποτρέψουμε την απώλεια ζωής ή σοβαρού τραυματισμού,

 

3. τη λειτουργία και συντήρηση της ασφάλειας των υπηρεσιών μας, συμπεριλαμβανομένης της πρόληψης ή της διακοπής μιας επίθεσης στα ηλεκτρονικά μας συστήματα ή δίκτυα, ή

 

4. την προστασία των δικαιωμάτων ή της ιδιοκτησίας της Microsoft, συμπεριλαμβανομένης της εφαρμογής των όρων που διέπουν τη χρήση των υπηρεσιών. Ωστόσο, αν λάβουμε πληροφορίες που αναφέρουν ότι κάποιος χρησιμοποιεί τις υπηρεσίες μας για τη διακίνηση κλεμμένης πνευματικής ή φυσικής ιδιοκτησίας της Microsoft, δεν θα εξετάσουμε το ιδιωτικό περιεχόμενο του πελάτη μας μόνοι μας, αλλά μπορεί να παραπέμψουμε το θέμα στις αρχές επιβολής του νόμου.

Σημειώστε ότι μερικές από τις υπηρεσίες μας περιλαμβάνουν συνδέσεις με υπηρεσίες τρίτων, των οποίων οι πρακτικές προστασίας προσωπικών δεδομένων διαφέρουν από της Microsoft.

 

 

 

Windows 10 Privacy Statement

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανε καλη μαγκια η ms, σου λεει τα δινω τσαμπα σε ολους αλλα με το που αλλαξουν μηχανημα η απλα αναβαθμιστουν θα τα αγορασουν σε μεγαλο ποσοστο γιατι κακα τα ψεματα τα 10ρια ειναι καλα win 

 

επισης επικαιροποιω μεγαλο μερος της εγκατεστημενης βασης μου κ σιγα σιγα τους τραβαω στο ενοποιημενο οικοσυστημα μου (tablets,κινητα κ οτι αλλο it gadget προκυψει) ,ενω με τα αναγκαστικα updates θα τους παω κ αυριο μεθαυριο στο cloud

 

well played ms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ τα 10 ό,τι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει η Microsoft τα τελευταία 15 χρόνια. Βάλτε τα άφοβα, πολύ σταθερά και φυσικά πετάνε.

 

Τρελός παπάς σε βάφτισε. Τα προβλήματα που αναφέρουν στο reddit από προχτές τα έχεις δει; Τα EULA τα διάβασες;(προφανώς όχι αλλά δεν έχει σημασία) Αυτό το είδες;

 

Εγκατάσταση του απόλυτου Spyware στο PC μου μόνο και μόνο για το DirectX 12 εγώ δεν κάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελός παπάς σε βάφτισε. Τα προβλήματα που αναφέρουν στο reddit από προχτές τα έχεις δει; Τα EULA τα διάβασες;(προφανώς όχι αλλά δεν έχει σημασία) Αυτό το είδες;

 

Εγκατάσταση του απόλυτου Spyware στο PC μου μόνο και μόνο για το DirectX 12 εγώ δεν κάνω.

Εγω παντως τα απενεργοποιησα ολα εκτος των updates.

Μεχρι και απο τα προτυπα διαχειρισης φαγανε πορτα.

 

Εβαλα εχθες και ενα ευαισθητο firewall για μια ολοκληρη ημερα για να κοψω "κινηση" και δεν χτυπησε τιποτε σχετικο απο ms.

Τα εκανα και ενα image backup γιατι βαριεμαι αφανταστα  να τα ξανακανω απο την αρχη.

 

Νομιζεις οτι στα 8-8,1 και 7αρια δεν υπηρχαν αυτα;

Ειχα βαλει καποτε δοκιμαστικα το comodo firewall(μετα το ξηλωσα)σε 7 και καθε 5 λεπτα ηθελε και μια διεργασια επικοινωνια με την ms.

Οτι μπορεις να κανεις απο μονος σου το κανεις διαφορετικα πας σε αλλο λειτουργικο mac-linux και τελειωνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελός παπάς σε βάφτισε. Τα προβλήματα που αναφέρουν στο reddit από προχτές τα έχεις δει; Τα EULA τα διάβασες;(προφανώς όχι αλλά δεν έχει σημασία) Αυτό το είδες;

 

Εγκατάσταση του απόλυτου Spyware στο PC μου μόνο και μόνο για το DirectX 12 εγώ δεν κάνω.

 

Όλα τα μεγάλα προβλήματα ανεξαιρέτως είναι επειδή έγινε upgrade απο λειτουργικό που είχε ήδη κάποια προβλήματα και μεταφέρθηκαν στη καινούρια εγκατάσταση. Άμα δεν κάνεις clean install, δεν μπορείς να κρίνεις άμα ένα λειτουργικό έχει προβλήματα. FYI όσοι έχουν κάνει clean install αναφέρουν ότι είναι rock stable το σύστημα.

 

Προσωπικά έκανα upgrade απο 8.1 αλλά το σύστημα ήταν ενός μήνα, οπότε δεν είχε τα γνωστά προβλήματα που δημιουργούνται σε Windows συστήματα μετά το πέρας κάποιων μηνών. Κανένα θέμα ούτε με drivers. Συνάντησα μόνο μικρά bugs που επηρεάζουν πολύ λίγο το συνολικό experience. Τώρα όσο για τα υπόλοιπα, είναι δικαίωμα σου να μην θες να παρακολουθεί τη δραστηριότητα σου η MS.

 

Υπάρχει δυνατότητα όμως να ελαχιστοποιήσεις το tracking κάνοντας κάποιες ρυθμίσεις στο λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελός παπάς σε βάφτισε. Τα προβλήματα που αναφέρουν στο reddit από προχτές τα έχεις δει; Τα EULA τα διάβασες;(προφανώς όχι αλλά δεν έχει σημασία) Αυτό το είδες;

 

Εγκατάσταση του απόλυτου Spyware στο PC μου μόνο και μόνο για το DirectX 12 εγώ δεν κάνω.

Έγραψα και εγώ μια παράγραφο της EULA παραπάνω, αλλά δυστυχώς πολλοί δεν διαβάζουν τέτοιες νομικές άδειες/όρους χρήσης και τους αποδέχονται. Η ψηφιακή μας ζωή θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει και η προστασία αυτής και αυτοί που θα ρίξουν την χολή για εναλλακτική λύση το OSX και το κόστος του, να σας πληροφορήσω ότι ένα ανάλογο μηχάνημα με την ποιότητα κατασκευής, λειτουργικότητας και ποιότητα οθόνης κοστίζει τόσο. Πχ το Mac Mini για Desktop κοστίζει 500€. Και μην ξεχνάμε οτι η Apple δεν κρέμεται από τα προσωπικά σου δεδομένα για να βγάλει λεφτά, όπως είχανε πει: "Εμείς πουλάμε Hardware και από αυτό βγάζουμε τα λεφτά μας, δεν μας ενδιαφέρουν τα προσωπικά σας δεδομένα." και για αυτούς που έχουν ήδη ένα καλό υπολογιστή σε θέμα Hardware υπάρχουν και τα Linux, εκατοντάδες Distributions για όλα τα γούστα που είναι δωρεάν και εξίσου ασφαλές. Υπάρχει πάντα μια εναλλακτική λύση και μάλιστα δωρεάν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...