Προς το περιεχόμενο

Καλύτεροι browsers


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω βαρεθηκα να αλλαζω.

Ενταξει Safari Technology Preview πρωτος Browser αλλα θελω να εχω καποιον εκ τους Chrome. Firefox, Opera.

Oι δυο πρωτοι χρησιμοποιουν πολυ Μemory και δεν ξερω αν το κανει σε μενα μονο. Με δυο σελιδες ανοιχτες ιδικα ο Firefox φτανει στα 800+ ΜΒ, και περιπου τοσο και ο Chrome.

O Opera ειναι καπου στα μισα αλλα με χαλαει που δεν μπορω να βρω ''Ηοme Button'' και να ειναι στο αριστερο μερος τις σελιδας. 

 

Αν ο Safari ειχε Μiddle scroll (για την μετακινηση σελιδας πανω κατω με μεσαιο κλικ) εννοειτε οτι δεν θα εψαχνα τιποτα αλλο προς το παρον σαν ποιο ελαφρυς που ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ελαφρυς κακα τα ψεματα αλλα εχω συνηθισει στα τοσα addons στον chrome, πχ spotify signal whats yp ειναι τοσα πολλα που δε θα τελειωσω ποτε, ειδικα addons για νεα page + tabs, ειναι κ ο μονος λογος που δε μπορω να τον αλλαξω οσο τραγικος κ αν ειναι απο μεριας καταλανωσης ram + battery

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραιες γραμματοσειρες οι segoeui στον Safari/Safari Technology Preview.

https://discussions.apple.com/thread/7100028?start=0&tstart=0

Αντεγραψα απ τα Windows την segoeui.ttf στο Library/Fonts του Mac και μετα δημιουργησα με το TextEdit ενα αρχειο με το ονομα: segoeui.css στο φακελο Documents και μεσα στο αρχειο εβαλα το παρακατω:

* {
    font-family: inherit !important;
}

html {
    font-family: 'segoeui' !important;
}

Στην συνεχεια Safari > Preferences > Advanced > Style Sheet και επιλεγουμε το css αρχειο απο εκει.

Aντι του segoeui βαζουμε οτι θελουμε.

 

EDIT:

Τελικα η καλυτερη ρυθμιση για μενα και για ελληνικα ειναι με την HelveticaNeue.  :P 

* {
    font-family: inherit !important;
}

html {
    font-family: 'HelveticaNeue' !important;
}
Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω βαρεθηκα να αλλαζω.

Ενταξει Safari Technology Preview πρωτος Browser αλλα θελω να εχω καποιον εκ τους Chrome. Firefox, Opera.

Oι δυο πρωτοι χρησιμοποιουν πολυ Μemory και δεν ξερω αν το κανει σε μενα μονο. Με δυο σελιδες ανοιχτες ιδικα ο Firefox φτανει στα 800+ ΜΒ, και περιπου τοσο και ο Chrome.

O Opera ειναι καπου στα μισα αλλα με χαλαει που δεν μπορω να βρω ''Ηοme Button'' και να ειναι στο αριστερο μερος τις σελιδας. 

 

Αν ο Safari ειχε Μiddle scroll (για την μετακινηση σελιδας πανω κατω με μεσαιο κλικ) εννοειτε οτι δεν θα εψαχνα τιποτα αλλο προς το παρον σαν ποιο ελαφρυς που ειναι.

Περίεργο γιατί έχω διαφορετική εμπειρία, και μάλιστα σε φρέσκο λειτουργικό μετά από clean install.

 

Firefox, που είναι και ο βασικός μου: Πετάει. (από addons έχω βασικά το ublock origin)

 

Safari: κολλάει. Και να σκεφτείς ότι τον έχω μόνο για δευτερεύουσες ασχολίες. Επίσης η γραμματοσειρά είναι κάπως ελαφρά πιξελαρισμένη/με λίγο μουαρέ. Για ποιο λόγο; 

 

 

Ωραιες γραμματοσειρες οι segoeui στον Safari/Safari Technology Preview.

https://discussions.apple.com/thread/7100028?start=0&tstart=0

Αντεγραψα απ τα Windows την segoeui.ttf στο Library/Fonts του Mac και μετα δημιουργησα με το TextEdit ενα αρχειο με το ονομα: segoeui.css στο φακελο Documents και μεσα στο αρχειο εβαλα το παρακατω:

* {
    font-family: inherit !important;
}

html {
    font-family: 'segoeui' !important;
}

Στην συνεχεια Safari > Preferences > Advanced > Style Sheet και επιλεγουμε το css αρχειο απο εκει.

Aντι του segoeui βαζουμε οτι θελουμε.

 

EDIT:

Τελικα η καλυτερη ρυθμιση για μενα και για ελληνικα ειναι με την HelveticaNeue.  :P 

* {
    font-family: inherit !important;
}

html {
    font-family: 'HelveticaNeue' !important;
}

Ωραίος. Εϊναι όντως όμορφη. Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω ^_^

Δες λίγο αυτό το πρόβλημα που προανέφερα με την ποιότητα που παίζει ο σαφάρι τις γραμ/ρές, έχεις υπόψη σου τι μπορεί να φταίει;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Firefox, που είναι και ο βασικός μου: Πετάει. (από addons έχω βασικά το ublock origin)

Ποσο ram χρησιμοποιει ο firefox σε σενα;

Σε μενα παρα πολυ, κοντα στα 800 με 1000 MB με δυο σελιδες.

Δεν ειχα unlock origin ποτε, νομιζω adblock plus ειχα.

Για Safari δεν ξερω τι παιζει με γραμματοσειρες αλλα τωρα ειμαι καλα με HelveticaNeue.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο, αλλά και με 15 tabs δεν έχω πρόβλημα.

Είχα όμως παλιότερα μεγάλα κολλήματα, όταν είχα εγκατεστημένα της παναγιάς τα μάτια από addons -όλα αυτά αντικαταστάθηκαν από ublock origin και έτσι σταμάτησαν τα προβλήματα.

 

Btw πώς βλέπεις ακριβώς τα memory leaks?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw πώς βλέπεις ακριβώς τα memory leaks?

Aπο Activity Monitor.

Eβαλα ξανα firefox και ublock origin, για να δουμε... με δυο σελιδες ανοιχτες στα 800 MB ειναι προς το παρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο, αλλά και με 15 tabs δεν έχω πρόβλημα.

Είχα όμως παλιότερα μεγάλα κολλήματα, όταν είχα εγκατεστημένα της παναγιάς τα μάτια από addons -όλα αυτά αντικαταστάθηκαν από ublock origin και έτσι σταμάτησαν τα προβλήματα.

 

Btw πώς βλέπεις ακριβώς τα memory leaks?

 

Είσαι σε καλό δρόμο.

Χρησιμοποιώ uBlock Origin (το uBlock έχει σταματήσει να αναπτύσσεται) σε συνδυασμό με Tampermonkey και δεν περνάει τίποτα εντελώς!

Περισσότερες πληροφορίες στο παρακάτω link :

 

https://reek.github.io/anti-adblock-killer/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσοι χρησιμοποιουν Chrome, και πανω στα ''Tab'' στο Youtube δεν δουλευει το κουμπι Audio Muting ''Screen%20Shot%202017-02-06%20at%2021.28.'' γραφουμε στην γραμμη διευθυνσεων:

chrome://flags/#enable-tab-audio-muting 

και παταμε enable. 

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάστε και τον Opera 43 όσοι θέλετε. Προσωπικά τον βρίσκω πολύ γρήγορο και εύχρηστο. Σε σχέση με την έκδοση 42 θα δείτε μεγάλη διαφορά στην φόρτωση των σελίδων λόγο του instant page loading.  :-D

 

post-432273-0-61566900-1486543288_thumb.png

 

:shifty:  Ο Safari εξακολουθεί (αν και native) να είναι μακράν ο χειρότερος.  :(

 

post-432273-0-61566900-1486543288_thumb.png

post-432273-0-49731200-1486543587_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμαζω opera τη τελευταια βδομαδα καθως ο chrome μου σκιζει την μπαταρια και επειδη λειπω απ το σπιτι ηθελα κατι light, καλα δε το συζητω σε μπαταρια ειναι 30% + τουλαχιστον για μενα με τα ιδια addons, πολυ ελαφρυς + γρηγορος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...