Προς το περιεχόμενο

Καλύτεροι browsers


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το δοκιμασα σημερα πραγματικα παει σφαιρα ! mac os sierra 10.12.3

Eμενα μου εβγαλε το kernel_task που καταναλωνει 600ΜΒ RAM+ και μου φαινεται θα ξανακανω φορματ.

Το ξαναπαθα πριν μηνες αλλα τωρα το προσεξα οτι εμφανιστηκε καμια ωρα μετα την εγκατασταση του Opera. Δεν θελω να παρω κανεναν στο λαιμο μου, μπορει να ειναι τυχαιο και να μην ευθηνεται ο Opera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα μου εβγαλε το kernel_task που καταναλωνει 600ΜΒ RAM+ και μου φαινεται θα ξανακανω φορματ.

Το ξαναπαθα πριν μηνες αλλα τωρα το προσεξα οτι εμφανιστηκε καμια ωρα μετα την εγκατασταση του Opera. Δεν θελω να παρω κανεναν στο λαιμο μου, μπορει να ειναι τυχαιο και να μην ευθηνεται ο Opera.

Λογικά είναι μεμονωμένη περίπτωση. Δεν καταναλώνει σε καμία περίπτωση τόσο μεγάλο ποσοστό Ram ο Opera. Δες μήπως κάποιο extension σου δημιουργεί το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταναλώνει σε καμία περίπτωση τόσο μεγάλο ποσοστό Ram ο Opera. 

Το kernel_task δεν πρεπει να εχει να κανει με τον Opera, εχει μηνες που δεν μου εμφανιστηκε, και χθες που εβαλα Οpera μετα απο λιγο βγηκε και το βλεπω στο Activity Monitor.

Πολυ ενοχλητικο, και δεν ξερω πως μπορω να το αφερεσω.

Δες μήπως κάποιο extension σου δημιουργεί το πρόβλημα.

Στον Οpera δεν εβαλα κανενα Extension, αλλα παλι μου ανοιγει ''3-4 Opera Ηelper'' με 120+ MB το καθενα. Δηλαδη με δυο σελιδες ανοιχτες ο Opera φτανει 500+ MB, πολυ γρηγορος σε ταχυτητα παντος. Tι στο καλο τι γινεται με τα Opera Ηelper, τα εχεται εσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, να σας ρωτήσω, τι ψάχνεστε τόσο δε κατάλαβα; Ας πούμε τι δεν κάνει ο native Browser (safari) σε σχέση με όλους τους άλλους;

Δηλαδή, καταλαβαίνω ότι κάποια sites είναι σχεδιασμένα να τρέχουν local κάποια άλλα είναι βαριά αλλά γενικά εμένα ο safari με καλύπτει σε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις αδικο. Ενω ο Safari ειναι και ελαφρυς και αρκετα βολικος, εψαχνα ποσο RAM εχει ο ενας και ποσο ο αλλος.

Ιnstall/Unistall 100 φορες, και τωρα που μου ηρθε αυτο το kernel_task παρακαλαω να μην το ειχα να γλυτωσω και το φορματ και ας ειμουν μονο με τον Safari.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 weeks later, ακομα με opera για κλασικες δουλειες ( wiki, stackoverflow, comixology, youtube ) κανενα παραπονο, παρα πολυ ελαφρυς οποιος δε δοκιμασε να δοκιμασει , το ui δε μου αρεσει αλλα κλαιν κερδιζω σε πολλα αλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Speed Dial του Opera θα ηταν καλα να αναβοσβηνει ο κερσορας αυτοματα πανω στην γραμμη αναζητησης (Google π.χ) παρα να αναγκαζεσαι καθε φορα που θες να γραψεις στο Google να πας τον κερσορα εκει.

 

Screen%20Shot%202017-02-15%20at%2015.17.

 

Ευτυχως ενεργοποιειτε με το πληκτρο Tab.

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γτ να μην κανεις απευθειας στο address bar ? οντως αυτο που λες ισχυει αλλα δε με πολυαπασχολει

Ενταξη ειναι και πως βολευει τον καθενα. Εγω παντου ψαχνω στο search bar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ο safari technology preview 26 πάει εντελώς σφαίρα εντωμεταξύ!

Ορίστε και ένα link με τις αλλαγές.

 

https://www.macrumors.com/2017/03/22/apple-releases-safari-technology-preview-26/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο καμποσο καιρο Opera παλι πισω σε Chrome, δυστηχως δε νομιζω να συγκρινεται μαζι του atm, ειδικα τα applications ειναι ο λογος που γυριζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο safari technology preview 26 πάει εντελώς σφαίρα εντωμεταξύ!

Ορίστε και ένα link με τις αλλαγές.

 

https://www.macrumors.com/2017/03/22/apple-releases-safari-technology-preview-26/

 

 

είναι για everday use?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι για everday use?

 

Δε θα το έλεγα.

Έχει σοβαρά θέματα για τελικό προιόν.

Δεν μου έκανε χθες καν save ένα αρχείο 25kb.

Δηλαδή έμενε στη μέση του download.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...