Προς το περιεχόμενο

Τα iPhone 6s και iPhone 6s Plus θα παρουσιαστούν στις 9 Σεπτεμβρίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 179
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Είχα 4 iPhone, 2 Windows Phone και 4 Android (2 android ήταν High end -Note 4, Galaxy S5-τωρινή συσκευή). 

 

Όποιος λέει οτι υπάρχει καλύτερο κινητό απο iPhone, μην το παίρνετε σοβαρά υπόψην. Δεν ξέρει τον Χριστό του απο τεχνολογία. 

 

Σίγουρα το  Android εχει κάποια πολύ καλύτερα features απο'οτι το iPhone, αλλα σε γενική χρήση τα iPhone είναι έτοι φωτός μπροστά. Όποιος αμφιβάλει ας αγοράσει το iPhone 6, να το χρησιμοποιήσει για 5 μήνες και μετα ας κρίνει.

 

Λοιπόν, το τελευταίο χρόνο είχα κατά σειρά το Note 4 (από 2 φορές), το Galaxy s6 (από 2 φορές) , το iphone 6 και  Iphone 6 plus (από 2 φορές).

Με απλά μαθηματικά άλλαζα κινητό κάθε σχεδόν 2 μήνες προσπαθώντας να βρω την χρυσή τομή specs/απόδοσης/λειτουργικότητας και κάτι που θα με κρατήσει σταθερό χωρίς συνεχόμενες αλλαγές.  Όπως καταλαβαίνεις δεν είναι η πρώτη φορά που έχω iphone (από το 3GS και μετά, τα έχω δοκιμάσει όλα) και δεν χρειάστηκε να το κρατήσω 5 μήνες για να καταλάβω τι κρατάω στα χέρια μου.

Πράγματι πρόκειται για ένα από τα ποιοτικότερα  τηλέφωνα που κυκλοφορούν. Το έχω χρησιμοποιήσει με και χωρίς jailbreak ....παρεμπιπτόντως το jailbreak λύνει σε πολύ μεγάλο βαθμό ορισμένες αδυναμίες του ios, αλλά φυσικά είναι αδύνατο να αντικαταστήσει πλήρως την δομή του. Υπάρχουν θέματα που κανένα tweak δεν μπορεί να λύσει και προσωπικά με ενοχλούσαν (π.χ. διαχείριση-επεξεργασία φωτογραφιών, μεταφορά τους από και προς τον υπολογιστή κτλ).

 

Για να μην πλατιάζω εξαιρετικό το iphone, όχι όμως εντελώς απροβλημάτιστο (κρασάρει πολύ συχνότερα από ότι στο παρελθόν), ούτε και το πλέον λειτουργικό τηλέφωνο σήμερα. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι οποιαδήποτε ios συσκευή (και το ipad), μπορεί να αντικαταστήσει τις λειτουργίες ενός υπολογιστή σε μικρότερο βαθμό, από ότι μια συσκευή android. Ξεκαθαρίζεις επομένως την χρήση που θέλεις να κάνεις με  tablet/phablet/τηλέφωνό σου και επιλέγεις αναλόγως.

 

Για το τέλος άφησα την παρούσα συσκευή μου. Πρόκειται για το "ταπεινό" G4. Αυτή η συσκευή αποδεικνύει περίτρανα το πόσο καλό μπορεί να γίνει ένα τηλέφωνο android σήμερα. Πραγματικό multitasking (πραγματικό λέμε !!), χωρίς ίχνος Lag (το ίδιο smooth με το iphone), με εξαιρετική οθόνη-ηχείο και την καλύτερη κάμερα σε κινητό για το 2015. Με λειτουργικότατο UI και specs που θα ικανοποιήσουν όλους τους χρήστες, ακόμη και αυτούς της "παλαιάς-κοπής" (αποσπομενη μπαταρία, micro-sd, fm radio, ελεύθερο NFC, DLNA, wifi-direct, IR κτλ). Και όλα αυτά σε ένα πακέτο 500 ευρώ, με φθίνουσα προοπτική στην τιμή. Μέχρι στιγμής το "ανακηρύσσω" ως το καλύτερο τηλέφωνο που είχα ποτέ (ανεξαρτήτου τιμής και κατηγορίας) και μπορώ να πω ότι η LG με έχει εντυπωσιάσει με το G4. 

 

Θεωρώ ότι ψαλίδα ios - android σε smoothness και αξιοπιστία , έχει σχεδόν εξαλειφθεί. Για το γεγονός ότι ορισμένα android high end κινητά δεν έχουν την απόδοση που θα έπρεπε (π.χ. S6) ευθύνεται η κατασκευάστρια εταιρεία τους και όχι το λειτουργικό καθ'αυτό (ίσως ήρθε η ώρα η google να βάλει φρένο σε αυτό το κομμάτι).

Κατάφεραν να φτιάξουν επεξεργαστές κινητών στα επίπεδα κάποιον Laptops και τα έχουν βυθίσει με ελλιπέστατα-κακογραμμένα firmwares. (βλ. Samsung)

Επομένως η αναζήτηση συσκευής στα android είναι μια περισσότερο περίπλοκη διαδικασία που πρέπει να εξετάσεις πολλούς παράγοντες πριν την αποκτήσεις. Αντίθετα στο iphone τα πράγματα είναι ξεκάθαρα καθώς οι συσκευές και το sw είναι απολύτως περιορισμένα και ξεκάθαρα.

 

Το θέμα είναι ότι πλέον δεν μπορούμε να πούμε με την κατηγορηματική ευκολία του παρελθόντος ότι το iphone και το ios είναι καλύτερο από μια αντίστοιχη συσκευή android. H αξίωση αυτή έχει γίνει πλέον καθαρά υποκειμενική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοστρα. Ή λέξη κλειδί του iPhone. Έχω δει άτομα που πήραν το iphone 4 φέτος για ναλενε ότι έχουν, άτομα που το πήρε ο μπαμπάς τους και δεν έχουν καν MB και πολλά αλλά τα οποία δεν θα γράψω. Δούλευα σε κατάστημα κινητής τηλεφωνίας και συνέχεια έβλεπα άτομα που μου έλεγαν (2013) Το iphone 3GS δεν κολλάει, κολλάει το S4 που πήρα χθες. Και όλοι αυτοί ήταν έφηβοι που ήθελαν μοστρα.

Το οτι εσυ εχεις δει ατομα που αγορασαν το iPhone για μόστρα δεν σημαινει οτι αυτος ειναι ο κανονας. Επίσης να σε ενημερώσω ότι οι πωλήσεις της Apple, δεν στηρίζονται στους βλαχοκάγκουρες Έλληνες που αγοράζουν με αυτήν τη λογική iPhone. Τα 170 εκατομμυρια iPhone 6 και 6+ που εχουν πουληθει μέχρι σημερα δεν νομίζω οτι έχουν πουληθει λόγω μόστρας, τόσο απλό. Όσο για τους υπόλοιπους που μονίμως κράζουν, πάρτε το χαμπάρι οτι η Apple πλεον ειναι luxury brand, θελετε να το αποδεχθειτε καλώς, δεν θέλετε πάλι καλώς, μονο μην μας πρήζετε σε κάθε άρθρο που βλέπετε τη λέξη Apple, εχετε καταντήσει γραφικοί. Πηγαινετε να σχολιάσετε για κανενα πλαστικό ολοκαινουριο lag-free android smartphone ή για τις μεγάλες επτυχιες της Samsung S6-S6edge-Note-Plus κλπ κλπ με τις δισεκατομμύρια πωλήσεις και αφηστε εμας να ζουμε στην πλάνη της κακιάς Apple, και να τρέχουμε στα μαντρια μας με το δαγκωμενο μήλο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τοποθετηθω και εγω δειλα δειλα ως χρηστης που δεν εχω κολλημα με καμια εταιρια

 

ειναι καιρος το ios να ωριμασει ή να εγκαταλειφθει δεν γινεται πχ να χρειαζεσαι 3-4 εφαρμογες για να κανεις μια απλη δουλεια οπως πχ  μια επισυναψη σημειωσης .πρεπει να επιτρεπεται καποιες εφαρμογες να χουν προσβαση στα αρχεια αλλων εφαρμογων ,εκτος απο χρονοβορο ειναι και κουραστικο για χρηση απο την στιγμη που τα windows tablet και android επιτρεπουν κατι τετοιο,πιστευω οτι το λειτουργικο εξακολουθει να ειναι ελαφρυ σε συσκευες λογω πετσοκομματος δυνατοτητων ,αν κανουν integration οτι χρειαζεται μαλλον θα βελτιωθουν αλλα δεν θα εχει υποστηριξη παλαιοτερων συσκευων λογω δυνατοτητων που θα δεσμευουν περισοτερη ραμ .

για ψυχαγωγια και παιχνιδια ωραιο το ios αλλα επαγγελματικα λογω περιορισμων οχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον πρέπει να είσαι από εκείνους που θέλουν και τα laptop χωρίς θύρα ethernet...

 

Μια μέρα που λες μου έφεραν να επισκευάσω ένα και το γύρισα από όλες τις πλευρές ψάχνοντας τη θύρα... και μετά γκούγκλαρα για "laptops without ethernet?" και ναι...

 

...υπάρχουν!

 

Μάλλον επειδή τα αγοράζουν οι ίδιοι που δεν τους πειράζει να πληρώνουν και να λείπουν διάφορα βασικά από τη συσκευή τους.

 

Η ασύρματη offline μεταφορά αρχείων ήταν ανέκαθεν ένα must χαρακτηριστικό στα κινητά (παλιότερα με υπέρυθρες, τώρα με bt ή Wi-Fi Direct).

 

Περιμένετε πρώτα να αποκτήσουμε πραγματικά "απεριόριστα" mobile data και μετά μιλάμε και για uploads στο Internet.

Όταν χρησιμοποιώ Laptop, πάντα σε Ethernet το βάζω. Επειδή έχω 50Mbit γραμμή, το WiFi δεν επαρκεί.

 

Μπορούμε να αρχίσουμε να λέμε διάφορα του στυλ, "στο δικό μου δεν χωράει, στο δικό σου κολυμπάει". Δεν λέμε εδώ ποιανού είναι καλύτερο και ποιανού στέλνει εικονομηνύματα.

Τόσο σημαντικό είναι να στέλνεις Ringtones με Bluetooth πια; Τόσο χρόνια αυτή η καραμέλα.

 

Έχει τόσα ελαττώματα το iPhone και το iOS που προβάλλοντας συνεχώς τα bluetooth και τις αναφορές, στο τέλος ο κόσμος δεν μαθαίνει τα πραγματικά προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδη οποιος αγοραζει I phone η ειναι φραγκατος η το παιζει? Ετσι εχει κανει μεγαλες πωλησεις η apple?

Φυσικα πχ το S6 - S6 edge  το lg g4, το nexus 6 και το  htc m9 ειναι οικονομικα?

Και ναι θα μιλησουμε μονο για ναυαρχιδες γιατι και το I phone 6 - 6 plus ειναι  high end συσκευες.

Και τι λογικη ειναι αυτη "δεν θα λυπει και κατι" παρε ενα κινητο των 150 ευρω τιποτα δε λειπει. Αρα μονο αυτα πρεπει να αγοραζει ο κοσμος?

 

Και επισης γενικα δεν καταλαβαινω γιατι θα κρινεις εσυ και ο καθενας τον αν αξιζει καποιος να δωσω χρηματα πχ για το I phone 6.

Απο την τσεπη σου φευγουν ? οχι

Οποτε θα εχει τους λογους του αυτος που το αγοραζει και οχι δεν ειναι η μοστρα....(τουλαχιστον στους πιο πολλους). Εκτος αν πας σχολειο ακομα και το βλεπεις μονο σε ηλικιες 15-18 ναι εκει ισως υπαρχει το φαινομενο μοστρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Επιπλέον, η λήψη φωτογραφιών με την εμπρόσθια κάμερα θα υποβοηθάτε από λειτουργία εικονικού flash, με την οθόνη να φωτίζεται με άσπρο χρώμα για περιπτώσεις λήψεων σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

...

Άσχετο αλλά αυτό το είχα χρησιμοποιήσει με την εφαρμογή Camera+ πριν 2-3 χρόνια αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άσχετο αλλά αυτό το είχα χρησιμοποιήσει με την εφαρμογή Camera+ πριν 2-3 χρόνια αν θυμάμαι καλά.

 

Και το photobooth το κάνει αυτό στο macbook όταν θες να βγάλεις φωτό με την κάμερα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επισης γενικα δεν καταλαβαινω γιατι θα κρινεις εσυ και ο καθενας τον αν αξιζει καποιος να δωσω χρηματα πχ για το I phone 6.

Απο την τσεπη σου φευγουν ? οχι

Οποτε θα εχει τους λογους του αυτος που το αγοραζει και οχι δεν ειναι η μοστρα....(τουλαχιστον στους πιο πολλους). Εκτος αν πας σχολειο ακομα και το βλεπεις μονο σε ηλικιες 15-18 ναι εκει ισως υπαρχει το φαινομενο μοστρα.

Μα αγαπητέ επηρεάζεις την παγκόσμια αγορά ως καταναλωτής και κατ' επέκταση και τους συνανθρώπους σου.

 

Να, για παράδειγμα... πες ότι αγοράζεις από τα Jumbo. Άρα συντηρείς τα Jumbo και άρα συνεχίζουν να υπάρχουν. Και άρα κάποια στιγμή - υπάρχει καλή πιθανότητα - θα φτάσει στα αυτιά μου μια από τις ηλίθιες διαφημίσεις τους και ίσως μου τη σπάσει λίγο. Πολύ λίγο, αλλά μετρήσιμο σπάσιμο! Άρα! Άρα! Η αγορά σου με επηρέασε. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν χρησιμοποιώ Laptop, πάντα σε Ethernet το βάζω. Επειδή έχω 50Mbit γραμμή, το WiFi δεν επαρκεί.

 

Μπορούμε να αρχίσουμε να λέμε διάφορα του στυλ, "στο δικό μου δεν χωράει, στο δικό σου κολυμπάει". Δεν λέμε εδώ ποιανού είναι καλύτερο και ποιανού στέλνει εικονομηνύματα.

Τόσο σημαντικό είναι να στέλνεις Ringtones με Bluetooth πια; Τόσο χρόνια αυτή η καραμέλα.

 

Έχει τόσα ελαττώματα το iPhone και το iOS που προβάλλοντας συνεχώς τα bluetooth και τις αναφορές, στο τέλος ο κόσμος δεν μαθαίνει τα πραγματικά προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι στα χαρτια.

Αμα ειναι 300 και 1000 στα χαρτια, να εισαι σιγουρος οτι τα 50 μια χαρα τα πιανουνε...

 

 Kai egw 50ri exw kai me wifi den exw to paramikro thema.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bandwidth. (όχι ταχύτητα)

 

Και τα παλιά ethernet cat5e μέχρι 1 Gbps χωράνε.

 

Έπειτα στην κόντρα Wi-Fi και Ethernet υπάρχει και η σταθερότητα και απόδοση της σύνδεσης αλλά δε βαριέσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα η βλακεια και το κομπλεξ των Apple Haters, εχει χτυπησει μεγαλα επιπεδα, σε αυτο το φορουμ.Μια γ@μωειδηση να γραφτει για την Apple και να μην γινει του vs το καγκελο δεν γινεται??

 

Δεν μπορειτε να φτιαξετε ενα thread οπου θα μπειτε οι γνωστοι / αγνωστοι να εκθιαζετε το Android σας και την καθε εταιρια που υποστηριζετε??

 

Μας σπατε τα π@π@ρια καθε φορα με τα ιδια επιχειρηματα (Βluetooth, Ραδιοφωνο, κλπ.).Δεν βαρεθηκατε?? Εμεις παρα πολυ...

 

Ο καθενας παιρνει την συσκευη που χρειαζεται αναλογα με τις αναγκες που του καλυπτει.Δεν εχει κανενας το δικαιωμα να του την λεει επειδη πηρε αυτο που πηρε.Τα χρηματα τα εδωσε αυτος, δεν τα πηρε απο αλλουνου την τσεπη...

 

Αν και δεν ειμαι υποχρεωμενος να δικαιολογηθω, τα Daily Drivers μου ειναι το iPhone 5s και το Mi4.Το iPhone καλυπτει τις επαγγελματικες μου αναγκες (πρωτοκολλα ασφαλειας και εφαρμογες που δουλευει η εταιρια μου, τα οποια δεν πληρει το Android) και το Μi4 εξυπηρετει αλλες αναγκες, πιο προσωπικες.Και τα 2 λειτουργικα εχουν αδυναμιες.Αλλα κανω την δουλεια μας οπως θελω και με τα 2 τηλεφωνα.

 

Αυτο το πραγμα ομως που γινεται καθε φορα εδω μεσα πρεπει καποια στιμη να σταματησει.

 

Στην ειδηση της πατατιας με το S-Pen που εκανε η Shamesung, τρεξατε και την υποστηριζατε, βγαζωντας ηλιθιους ολους τους χρηστες που θα βαλουν το πενακι αναποδα...

 

Δυστυχως το φορουμ εχει κουρασει και οι admins μαλλον δεν ασχολουνται ή αφηνουν επιτηδες αυτον το χαμο για τα κλικς...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η είδηση είναι πότε θα παρουσιαστούν τα καινούργια iPhone και έχει γεμίσει με σχόλια για το bluetooth που υπάρχει στο Android! Δεν ταιριάζουν αυτά τα σχόλια σ'αυτήν την είδηση.

Το iPhone είναι μια πολύ καλή συσκευή με καλό λειτουργικό είτε το θέλετε είτε όχι. Και γίνεται ακόμη καλύτερο. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι και στο Android δεν υπάρχουν πολύ καλές συσκευές.

Υπάρχουν αρκετοί κατασκευαστές που χρησιμοποιούν το λειτουργικό Android στις συσκευές τους αλλά με διαφορετικό user interface γι'αυτό η εμπειρία του κάθε Android χρήστη είναι διαφορετική. Το ένα λειτουργικό ΔΕΝ είναι πιο μπροστά από το άλλο. Δεν είναι καλύτερο το iOS από το Android ούτε το αντίθετο. Μα γι'αυτό το λόγο υπάρχουν τα διαφορετικά λειτουργικά και συσκευές, για να μπορεί ο καθένας να επιλέξει ανάλογα με τους δικούς του παράγοντες.

Το ότι μερικοί λένε οτι μια συσκευή πχ των 200€ κάνει την ίδια "δουλειά" με αυτήν των 700€ είναι σεβαστό αλλά είναι η γνώμη ΣΑΣ.

Πείτε την γνώμη σας αλλά ως εκεί. Μην προσπαθήτε να την επιβάλετε και να κατηγορείται(ή να εξευτελίζεται) άλλους που αγοράζουν πιο ακριβές(ή αρκετά ακριβές) συσκευές για τον ΟΠΟΙΟΔΉΠΟΤΕ λόγο που αυτοί οι χρήστες επιλέγουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...