Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλορίζικη...καλά games και μακράν η καλύτερη υλοποίηση σε rx480 για μένα..... B)

 

Thanks, Όντως η καλύτερη υλοποίηση και κατά τη γνώμη μου,και οπτικά τα σπάει πραγματικά.

Καλοριζικη αδερφε ! Κανε review γιατι και γω θα τα σκασω για την asus

Κοίτα ,για review δεν είμαι και ειδικός,επίσης δεν έχω και τελευταίους τίτλους.Και παίζω λίγα παιχνίδια γενικά.Την έχω βάλει λίγες ώρες.Έπαιξα Witcher 3 κανά μισάωρο.Σε σχέση με 970 παίζει 10+ fps παραπάνω δλδ το range είναι κάπου στα 65-75.Δεν το περίμενα ειδικά σε αυτό το game.Οι ρυθμίσεις στο game ειναι ολα ultra με off τα nvidia hairworks κλπ.

To setup είναι 3570K oc 4.2 16gb ddr3 2133(10-12-12-31) 1080p

Το καλύτερο είναι οι θερμοκρασία που δεν ανέβηκε πάνω από 65 ούτε στο game ούτε και στο ungine heaven που έτρεξα με default fan ρυθμίσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Thanks, Όντως η καλύτερη υλοποίηση και κατά τη γνώμη μου,και οπτικά τα σπάει πραγματικά.

Κοίτα ,για review δεν είμαι και ειδικός,επίσης δεν έχω και τελευταίους τίτλους.Και παίζω λίγα παιχνίδια γενικά.Την έχω βάλει λίγες ώρες.Έπαιξα Witcher 3 κανά μισάωρο.Σε σχέση με 970 παίζει 10+ fps παραπάνω δλδ το range είναι κάπου στα 65-75.Δεν το περίμενα ειδικά σε αυτό το game.Οι ρυθμίσεις στο game ειναι ολα ultra με off τα nvidia hairworks κλπ.

To setup είναι 3570K oc 4.2 16gb ddr3 2133(10-12-12-31) 1080p

Το καλύτερο είναι οι θερμοκρασία που δεν ανέβηκε πάνω από 65 ούτε στο game ούτε και στο ungine heaven που έτρεξα με default fan ρυθμίσεις.

Με γειά και καλοδούλευτη.

 

Όμως θέλω να ρωτήσω από που προκύπτει ότι έχει 10+ fps στο witcher 3 σε σχέση με την 970 και κυρίως τα 65-75 fps εννοείς για μέσο όρο ? Διότι στα reviews βγαίνουν στα 55 και 3-4 fps πάνω από την 970.

http://www.guru3d.com/articles_pages/msi_radeon_rx_480_gaming_x_review,20.html

https://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/RX_480_STRIX_OC/20.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ποιο φτηνες υλοποιησεις για την 480 ποια ειναι καλυτερη???? Η sapphire ή η xfx και γιατι?

xfx δεν κραταει ουτε τα στοκ ρολογια

 

sapphire η asus dual x με 235~ ευρω.Και οι δυο στα ιδια,η asus λιγο πιο αθορυβη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειά και καλοδούλευτη.

 

Όμως θέλω να ρωτήσω από που προκύπτει ότι έχει 10+ fps στο witcher 3 σε σχέση με την 970 και κυρίως τα 65-75 fps εννοείς για μέσο όρο ? Διότι στα reviews βγαίνουν στα 55 και 3-4 fps πάνω από την 970.

http://www.guru3d.com/articles_pages/msi_radeon_rx_480_gaming_x_review,20.html

https://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/RX_480_STRIX_OC/20.html

Thanks, τα + 10 που γράφω είναι από την 970 g1 που είχα πέρσι στο ίδιο setup. Στο crysis 3 πχ που έτρεξα μετά ίσως να παίζει περίπου στα ίδια ή ελάχιστα καλύτερα (2-3 fps) Αν θες κερνάω καφέ να το δεις live. Όσο για τα reviews πίστεψέ με έχω διαβάσει ότι υπάρχει, και για το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν έχουν καμία σχέση για αυτό είπα πως δεν το περίμενα. Και για να μην μην πει κανείς ότι είμαι κανένας φανμποι,απλωε παραθέτω την εμπειρία μου, να πω ότι γενικώς nvidia αγόραζα και τώρα θα έπαιρνα δαγκωτό την 1060 αλλά πήγα σε amd επειδή είμαι sli/cf fan και αργότερα είναι πιθανό να παίξει δεύτερη.

Καλοριζικη. Απο που την πηρες και ποσο αν επιτρεπεται ;

Thanks, 320 μου την έφερε φίλος που πηγαινοέρχεται Γερμανία.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xfx δεν κραταει ουτε τα στοκ ρολογια

 

sapphire η asus dual x με 235~ ευρω.Και οι δυο στα ιδια,η asus λιγο πιο αθορυβη

Αν θέλει στα 8 gb πάντως η xfx είναι καλύτερη. Μικρότερες θερμοκρασίες και θόρυβος (σε σχέση με τη sapphire).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει στα 8 gb πάντως η xfx είναι καλύτερη. Μικρότερες θερμοκρασίες και θόρυβος (σε σχέση με τη sapphire).

φθηνες ειπε και υπεθεσα τις 3 μαρκες που εχουν κοντα στα 230 απο εξωτερικο με 4gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://forum.beyond3d.com/posts/1941250/

 

 

 

If you really want to know - Nvidia and AMD utilize the ROPs differently.

Nvidia, thanks to the geometry buckets / tiling approach featured in Maxwell and Pascal, needs a sufficient number of ROPs to hold a full tile inside the ROPs at a time. That way, any write to the ROPs is essentially guaranteed not to hit the RAM while the same tile is active.

The whole GCN family doesn't have such tiling system yet, so the ROPs are mostly write-through with a comparably low cache hit rate. This means, that there is always a huge chance that any blend operation is actually going to cause a RAM access. This unfortunately means that most ROP activity is also utilizing the RAM system, which increases the power consumption significantly. The increased memory bandwidth is actually utilized despite the lower number of ROPs, except that the favorable solution would have been not to require the bandwidth during that part of the pipeline in the first place.

 

Για όσους δεν γνωρίζουν ο Ext3h είναι χρόνια επαγγελματίας και γενικά όχι ιδιαίτερα "φιλικός" προς τους πράσινους. Για όσους πρόσεξαν τυχών δυσαναλογίες στον συσχετισμό μονάδων που έχουν αναφερθεί για τις 1060/3GB έχουν τώρα μια λογικότερη εξήγηση για έναν σημαντικό παράγοντα για διαφορές επάρκειας αυτής και της 1060/6GB έκδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν πουθενα benchmarks με διαφορετικες υλοποιησεις της 480?

Τωρα που το εψαξα λιγο δε βρηκα τιποτα..

Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα για κάτι τέτοιο. Όλες οι 480 τις ίδιες επιδόσεις έχουν πάνω κάτω. Αυτή που έχει υψηλότερους χρονισμούς λογικά θα βγάζει λίγο μεγαλύτερο σκορ σε καποιο benchmark ωστόσο το πόσο καλή είναι μία υλοποίηση εξαρτάται και από άλλα πράγματα. Αν ψάξεις υπάρχουν μερικά reviews για διάφορες υλοποιήσεις της 480 αλλά πιθανόν όχι για όλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πατάς το winkey+P και σου βγάζει το παρακάτω μενού όπου και αν βρίσκεσαι (δοκιμασέ το και τώρα) 

 

εγώ ας πούμε έχω μια τηλεόραση στο hdmi (τη βλέπει ως pc screen) και ένα μόνιτορ στο dvi (η second screen)

 

επιλέγεις ή να δείχνει στη μία ή να δείχνει στην άλλη , ή και στις 2 το ίδιο ή να γίνει η μία επέκταση της άλλης 

 

συνήθως (δε ξέρω τι γίνεται με τη 480 αλλά γενικά σε amd και nv γίνεται αυτό) όταν δουλεύουν και οι δύο οθόνες ταυτόχρονα έχεις και μεγαλύτερη idle συχνότητα και μεγαλύτερη idle θερμοκρασία οπότε είναι καλό να στέλνεις εικόνα στη μία κάθε φορά εκτός αν όντως θες να κάνεις ταυτόχρονη χρήση και των 2 οθονών (πχ να χαζεύεις σελίδες και ο άλλος να βλέπει βίντεο ή να του δείξεις κάτι που βλέπεις κι εσύ και να μην τον σηκώνεις) 

 

gammapsiphiphipsigammaxiphigamma%20psi_z

 

Εν τέλη πήρα μόλις display port to HDMI καλώδιο και χρησιμοποιώ την TV όπως και συ, ως PC screen και το μόνιτορ ως second screen. Φαντάζομαι στην χρήση ως second screen δε θα έχω τίποτα lag κτλ. Γιατί από όσο βλέπω δεν έχω πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα για κάτι τέτοιο. Όλες οι 480 τις ίδιες επιδόσεις έχουν πάνω κάτω. Αυτή που έχει υψηλότερους χρονισμούς λογικά θα βγάζει λίγο μεγαλύτερο σκορ σε καποιο benchmark ωστόσο το πόσο καλή είναι μία υλοποίηση εξαρτάται και από άλλα πράγματα. Αν ψάξεις υπάρχουν μερικά reviews για διάφορες υλοποιήσεις της 480 αλλά πιθανόν όχι για όλες.

 

Ναι το φανταζομαι, απλα για να δω τις οποιες διαφορες το ηθελα (απο περιεργεια :D) επειδη ειδα εδω:

index.php?ct=articles&action=file&id=242

οτι η υλοποιηση της msi βγαζει +5 fps απο την ref (σε αλλα παιχνιδια η διαφορα ειναι μικροτερη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το φανταζομαι, απλα για να δω τις οποιες διαφορες το ηθελα (απο περιεργεια :D) επειδη ειδα εδω:

οτι η υλοποιηση της msi βγαζει +5 fps απο την ref (σε αλλα παιχνιδια η διαφορα ειναι μικροτερη).

 

Μικροδιαφορές είναι αυτές ανάλογα και με τους χρονισμούς. Παρεμπιπτόντως δεν την βλέπω την υλοποίηση της msi gaming X στο σκρούτζ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...