Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτό μαζί σου, κι εγώ ελπίζω σε κάτι δυνατό, σαν τελικό αποτέλεσμα.

 

Απλά το FS που ανέφερες, δεν είχε θέση στη συζήτηση.

Φυσικα και εχει θεση καθως η οθονη μου θελει 55fps για να ειναι στο range αρα με μια καρτα μεταξυ της 1070 και 1080 ειναι πολυ οριακα,μιλησα φυσικα για τη δικη μου περιπτωση οχι γενικοτερα...αλλους μπορει να τους εξυπηρετεί.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και εχει θεση καθως η οθονη μου θελει 55fps για να ειναι στο range αρα με μια καρτα μεταξυ της 1070 και 1080 ειναι πολυ οριακα,μιλησα φυσικα για τη δικη μου περιπτωση οχι γενικοτερα...αλλους μπορει να τους εξυπηρετεί.

Έτσι ναι, το καταλαβαίνω.

 

Σε παρόμοια θέση βρίσκομαι, αν και λόγω χαμηλότερου ορίου στην οθόνη μου το εκμεταλλεύομαι σαφώς καλύτερα το FS.

 

Περιμένω κι εγώ κάτι >1080 ή έστω >1070 αλλά σε χαμηλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα φυσιολογικα επιπεδα την 1070 την εβρισκες 380 εως 450Ε,η Vega αγνωστο ακομα ποσο θα την κοστολογησουν,500-550 αν ειναι επιπεδου 1080 ,και 600-650 αν φτανει κοντα σε 1080ΤΙ,που πολυ δυσκολο το κοβω κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατανοώ πως έχουν προσδοκίες πολλοί να έχει ανταγωνιστική τιμή (γιατί το τραίνο των επιδόσεων μας τέλειωσε....) είναι μεγάλο τσιπ πολύ μεγαλύτερο του gp104 έχει μια πανάκριβη μνήμη πάνω του (hbm2) και επίσης η amd έχει όλα τα θέματα τα γνωστά με έλλειψη δικών της εργοστάσιων παραγωγής, οικονομική ευρωστία κλπ.

Οπου κανονικά με τα specs του vega και όλο το  hype (βλέπε demo 7 μηνών της ίδιας της amd) το segment του vega ΘΑ ήταν το enthusiast (Titan XPp, GTX 1080Ti) και όχι το performance (GTX 1080, 1070).

Eπίσης κανένας μαγικός driver ΔΕΝ δίνει 25% boost στις επιδόσεις ενός τσιπ μεχρι 10% και υπό προυποθέσεις, και ΑΝ πιάσει τις επιδόσεις μιας στοκ 1080 καταναλώνοντας πολύ περισσότερο ρεύμα με ένα τεράστιο τσιπ, τι θα γίνει θα μιλαει κανείς για επιτυχία??? 1 χρόνο μετά από το gp 104????

Απλά το έργο χιλιοπαιγμένο θα αρχίσουν πάλι τα ποσταρίσματα για τον μαγικό driver που θα δώσει επιδόσεις 1080ti αλλά σε κανα χρόνο από το launch, και ότι μαγικά leaks για το navi από το groom lake της amd αναφέρουν πως θα είναι από αστερόσκονη και θα αποδίδει ΟΣΟ 3 way sli GTX 1080Ti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το navi θα έχει κόστος αγοράς 150ευρώ.

 

Για να σοβαρευτώ κ λίγο,το τραίνο των επιδόσεων θα χαθεί όταν βγει...Δεν περιμένω επιδόσεις ti σε μισή τιμή,αν κ όλοι αυτό περιμένουν..Περιμένω κάτι κοντά σε 1080 με ανταγωνιστική τιμή,αλλά αν χρειάζεται 100w παραπάνω ζήτω που καήκαμε...Όσον αφορά τα hbm,τους καφέδες που θα φτιάχνει και τη πίτσα δώρο,επιδόσεις ενδιαφέρουν,ας έχει κ μνήμη δανεική από flash drive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα χρονο μετα το 1080 για ποιο λογο θα πρεπε να ειναι καποιος ευχαριστημενος με επιδοσεις μικροτερες η ισες του 1080?Απλα για το brand?ο μονος τροπος να δελεαστει καποιος που θελει επιδόσεις γιατι για τετοιους πελατες μιλαμε σε αυτο το segment ειναι καθαρα κ μονο η τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD Radeon RX Vega – First 3DMark 11 benchmark leaked

 

Ανάμεσα σε 1080 και 1080Ti λέει.

Στα 1630mhz...λογικα στα τεζα της....

 

Μια 1080gtx oc βγαζει 34.000-35.000 και μια 1080Ti ανετοτατα 43.000 με 45.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγάλει κάτι ανάμεσα σε 1080 και 1080 Ti στα λεφτά της 1080 τότε θα είναι καλά. Απλά είναι σχεδόν δεδομένο ότι θα είναι πάλι τέρας κατανάλωσης, το θέμα είναι ποσο θα μπορείς να την καλμάρεις με undervolting. Οι Polaris μια χαρά τα πάνε με undervolting απ' ότι έχω δει πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα εδω σε απλά πράγματά τα κάνει θάλασσα η amd ,και περιμένουμε  να ανταγωνιστεί την nvidia στις δυνατές καρτες ? 

Ειχε βγάλει μια πολύ καλη κάρτα την 480 με νορμάλ κατανάλωση και στους 10 μήνες βγάζει επανέκδοση της καρτας με ανεβασμένη κατανάλωση και λογο υποτίθεται νεας καρτας ανέβηκαν και λιγο οι τιμες απο εκει που ειχαν σταθεροποιηθει κατω απο τα 300Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα εδω σε απλά πράγματά τα κάνει θάλασσα η amd ,και περιμένουμε  να ανταγωνιστεί την nvidia στις δυνατές καρτες ? 

Ειχε βγάλει μια πολύ καλη κάρτα την 480 με νορμάλ κατανάλωση και στους 10 μήνες βγάζει επανέκδοση της καρτας με ανεβασμένη κατανάλωση και λογο υποτίθεται νεας καρτας ανέβηκαν και λιγο οι τιμες απο εκει που ειχαν σταθεροποιηθει κατω απο τα 300Ε.

 

Καλά θάλασσα δεν τα έχει κάνει, μην τρελαθούμε.. Έχει καταφέρει με επιθετική τιμολογιακή πολιτική να κυριαρχήσει στο entry level και  στο mid range με Polaris... Αν η Vega κοστίζει αρκετά φτηνότερα από 1080 , με τις custom υλοποιήσεις να βγαίνουν γύρω στο 500αρικο μια χαρά θα κυριαρχήσει και στο high end. Δεν είναι τα πάντα οι επιδόσεις αλλά και με πόσα Χ χρήματα έχεις Υ επιδόσεις.

Όπως πολλοί είπαν και συμφωνώ, είναι άδικο να συγκριθεί με 1080ti από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας της. Η 1080ti είναι ότι καλύτερο έχουν να δώσουν οι PASCAL. Το τερμάτισαν με αυτήν την κάρτα (με την καλή έννοια)

Επίσης μη ξεχνάμε πόσο πιο φτηνά είναι τα freesync monitors από τα gsync.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλα θα κριθούν στην τιμή που θα βγει. Μην έχεις καμιά αμφιβολία ότι αν την βγάλει σχετικά φτηνά και με καλή διαθεσιμότητα θα κάνει πάταγο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε Amd φτοιαξε μας γιατι σημερα ειδα τιμες και ειμαι στο 900αρι αν παω στην 1080ti :P
Link.png Site: GigabyteGeForce GTX 1080 Ti  778,58 €
Link.png Site: waterblock 132€

Απο 600 και κατω θα ειναι οτι καλυτερο βαση benchmarks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...