Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί η Nvidia 1080 Ti είναι οικονομική σε Κατανάλωση ρεύματος Εάν δεν ξέρεις Είναι 375w δεν το λες και λίγο

επέτρεψε μου να διαφωνήσω.

Καίει όσο περίπου καίει η 480(βάση απόδοσης/κατανάλωσης) μου και οι καινούριες θα καίνε παραπάνω.

Άρα άμα δε ξέρεις που λες και συ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί η Nvidia 1080 Ti είναι οικονομική σε Κατανάλωση ρεύματος Εάν δεν ξέρεις Είναι 375w δεν το λες και λίγο

 

Η nvidia δηλώνει αυτό πάντως.

 

Graphics Card Power (W) 250 W

 

Η amd αυτό για την RX580

 

Typical Board Power (Desktop) 185 W

 

 

Πιστεύεις ότι έχει μόνο 35% καλύτερες επιδόσεις η Ti ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύγκριση αυτοκινήτου του 1982 με κινητήρα τεχνολογίας 1980 με αυτοκίνητο του 2000 με κινητήρα τεχνολογιάς 1995. Ναι λογικότατο τα 20 χρόνια διαφοράς στην σύγκριση.

Επόμενη σύγκριση, Radeon 9700 Pro του 2003 με GTX1050 του 2016 για να πούμε ότι είναι καλύτερη η nvidia.

Για να κόψουμε το τρολάρισμα κάνοντας το τάληρα το παράδειγμα που έγραψα είναι 2 αυτοκίνητα με ΙΔΙΕΣ επιδόσεις με διαφορετική τεχνολογία ένα ενεργοβόρο και ένα πολύ πιο σύγχρονο και αποδοτικό, όπου 147 gtx 1080 όπου pontiac rx vega, 

Αυτό "Επόμενη σύγκριση, Radeon 9700 Pro του 2003 με GTX1050 του 2016 για να πούμε ότι είναι καλύτερη η nvidia" που έγραψες συγκρίνει δύο κάρτες η μία 100 φορές γρηγορότερη από την άλλη ΔΕ νομίζω να μην το καταλαβαίνει αυτό ο εγκέφαλος σου είναι ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ ΝΟΜΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επέτρεψε μου να διαφωνήσω.

Καίει όσο περίπου καίει η 480(βάση απόδοσης/κατανάλωσης) μου και οι καινούριες θα καίνε παραπάνω.

Άρα άμα δε ξέρεις που λες και συ...

 

Άμα με κοροϊδεύουν τότε σας κοροϊδεύω... Στο bios  κοίτα

https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N108TAORUS-X-11GD#support-dl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο bios να δεις τι?

Εσυ λες για 375Watt επειδη σου εχει 2 8πινα.

Αυτα τα εχει για να εχει χωρο για extreme oc,δε σημαινει οτι τραβαει τοσα στις συχνοτητες που δουλευει κανονικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Out of the box (~1873 MHz) είσαι εδώ, 250 W

 

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9I

 

 

Στο μέγιστο OC που φτάσαν (2067 MHz) είσαι εδώ, 345 W

 

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9I

 

Αλλά και πάλι τι σημασία έχει; Δεν έχει πολύ καλύτερες επιδόσεις από την RX;

 

____________________________________________________________________________

 

Στην RX580/8G (1411 MHz) είσαι εδώ, 210 W

 

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS8w

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TGP: Default/max:250W/375W


 


Όταν λέει Max δεν εννοεί όταν είναι  στο 100% η κάρτα με 100% τη συχνότητα που μπορεί να πιάσει, γιατί το 100% της κάρτας από  από το overclock διαφέρει μόνο 80mhz


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σοβαρά τώρα,τι συγκρίνετε τώρα,κατανάλωση 480 με ti?Αν υπήρχε περίπτωση να τη φτάσει σε επιδόσεις θα τράβαγε 600w μόνη της.Έχω ti και έδωσα 480 πριν από κανά δίμηνο,μία g1 και μία aorus extreme.Το max που έχω δει με 1987 mhz είναι 120% power

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

TGP: Default/max:250W/375W

 

Όταν λέει Max δεν εννοεί όταν είναι  στο 100% η κάρτα με 100% τη συχνότητα που μπορεί να πιάσει, γιατί το 100% της κάρτας από  από το overclock διαφέρει μόνο 80mhz

 

Οχι.Max εννοει το μεγιστο που μπορει να τραβηξει η καρτα.

Αυτο σε στοκ συνθηκες δε τα φτανει ποτε.

Default ειναι οσο τραβαει απειραχτη.ειναι και οι μετρησεις πανω που το επιβεβαιωνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφηστε τα Watt και εχουμε ερχομο της Rx Vega τελος του μηνα που θα γινει η ανακοινωση της και το Launch της ταυτοχρονα.. Αντε να δουμε

 

www.twitter.com/Radeon/status/881233662821486593

 

 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/6koytx/rx_vega_will_100_be_announced_at_siggraph_2017/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως λογο μικρου range του freesync το να τη βγαλει καπου μεταξυ 1070 κ 1080 την καθιστα σαπακι καθως βαδιζουμε προς 18 πια κ κλεινω χρονο με την 1070 που δεν τη λες και πιστολι στα 3440×1440.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωί που ξύπνησα μου ήρθε feeling οτι θα τανακοινωσουν στα 550$ (600+-€ δλδ) με επιδόσεις καλύτερες απο gtx 1080. Τηβ Ti δεν βλέπω να την φτάνει δυστυχώς,μακάρι να πέσω έξω. (Τα watt προσωπικά μου είναι αδιάφορα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...