Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, 3dclub είπε

Aυτό το παραμύθι με τα optimizations των αρχιτεκτονικών από την amd και την εγκατάλειψη στην τύχη τους των καρτών από πλευράς nvidia δεν έχετε κουραστεί να το γράφετε ξανά και ξανά, δεν έχει καμία  βάση αυτή η μπαρούφα και δεν στηρίζεται πουθενά, εάν οι προγραμματιστές της amd δεν έχουν την ικανότητα να έχουν day one σωστούς οδηγούς για το προιόν τους αυτό δεν είναι πρόβλημα της nvidia,

Kαι οι μύθοι περί υποστήριξης των προιόντων κάθε εταιρίας

01.jpg

02.jpg

Η φωτογραφία η δεύτερη αφορά τις κάρτες με τσιπ HD 58**, μέχρι windows 8 από το 2013, η nvidia σου δίνει συμβατό με windows 10 οδηγό για κάρτα που κυκλοφόρησε πρίν από 13 έτη μην μιλήσω για HD 3***, 4**** και κάτι διπλές Χ2 πού τις έχει ξεχάσει και η ίδια η amd, αν πάλι περιμένετε παλιές κάρτες να ανεβάζουν επιδόσεις σε νέους τίτλους ΑΥΤΟ είναι placebo effect και δεν γίνεται παλιό hardware να ανεβάζει επιδόσεις μέσω οδηγών, η αλήθεια είναι ότι άντε ενα περιθώριο 5-7% max στην κάθε γενιά από εκεί και πέρα αρχίζουν τα παραμύθια της χαλιμάς.

Δεν φταίει το Driver optimization, η αρχιτεκτονική της NVIDIA είναι πάντα για ένα-δυο χρόνια. Μετά αρχίζει και λαχανιάζει.

Στα παιχνίδια του 2019,  η RX580 είναι πιο γρήγορη από την GTX980.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν φταίει το Driver optimization, η αρχιτεκτονική της NVIDIA είναι πάντα για ένα-δυο χρόνια. Μετά αρχίζει και λαχανιάζει.

Στα παιχνίδια του 2019,  η RX580 είναι πιο γρήγορη από την GTX980.

συμφωνω

η προσωπικη μου θεωρια ειναι λογω του οτι η nvidia βγαζει χαρακες και μοιρογνωμονια κοβει και ραβει για να βγαλει μια καρτα οπως πρεπει για 2-3 χρονια και μετα ας πατωσει. γιαυτο εφερε και το dx 12 της προκοπης μετα βαιων και κλαδων μολις στην τελευταια σειρα.

δες τι πατο εχει πιασει πλεον η 1060 με τα 3 gb λογω πετσοκομμενης μνημης? συγκρινεται με την 570 στους προσφατους τιτλους? η 570 πλεον αφηνει πισω την 6αρα even σε πολλες περιπτωσεις.

η amd μπορει να αργει να στρωσει drivers, αλλα επειδη δεν χασαποπετσοκοβει της καρτες της, καταληγει καλυτερα σε βαθος χρονου

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ακριβώς να παρατηρήσω και πώς δηλαδή το φαινόμενο που γράφεις "ok παρατηρησε λοιπον τη διαφορα μεταξυ των καρτων 20 + 10 την ψαλιδα  να αυξανει δυσαναλογα απο δω και στο εξης υπερ της σειρας 20  μεταξυ εφαμιλλων καρτων"

έχω στοκαρισμένες Pascal να κάνω σύγκριση ή θες να δώσω βάση σε βιντεάκια στο youtube που ο καθένας βάζει ότι να ναι ή σε φόρουμ στο νετ που ποστάρει ο καθένας ότι του φανεί...... 

     Παραπονέθηκε κανένας για το ότι έπεσαν οι επιδόσεις της Pascal κάρτας του....τι ακριβώς να εξηγήσω? η νέα γενιά Turing εκτός από τα (RTX/DLSS) έχει βελτιώσει τόσο το efficiency όσο και το IPC για αυτό βλέπεις day one ή RTX 2080 με λιγότερους cuda cores να ρίχνει 8-10% στην 1080Τi ότι optimization ήταν να πάρει το GP 102 π.χ. το πήρε απλά είναι γρηγορότερο το TU 104 ότι και να λέει ή να θέλει ο καθένας κοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, 3dclub είπε

Που ακριβώς να παρατηρήσω και πώς δηλαδή το φαινόμενο που γράφεις "ok παρατηρησε λοιπον τη διαφορα μεταξυ των καρτων 20 + 10 την ψαλιδα  να αυξανει δυσαναλογα απο δω και στο εξης υπερ της σειρας 20  μεταξυ εφαμιλλων καρτων"

έχω στοκαρισμένες Pascal να κάνω σύγκριση ή θες να δώσω βάση σε βιντεάκια στο youtube που ο καθένας βάζει ότι να ναι ή σε φόρουμ στο νετ που ποστάρει ο καθένας ότι του φανεί...... 

     Παραπονέθηκε κανένας για το ότι έπεσαν οι επιδόσεις της Pascal κάρτας του....τι ακριβώς να εξηγήσω? η νέα γενιά Turing εκτός από τα (RTX/DLSS) έχει βελτιώσει τόσο το efficiency όσο και το IPC για αυτό βλέπεις day one ή RTX 2080 με λιγότερους cuda cores να ρίχνει 8-10% στην 1080Τi ότι optimization ήταν να πάρει το GP 102 π.χ. το πήρε απλά είναι γρηγορότερο το TU 104 ότι και να λέει ή να θέλει ο καθένας κοκ

δες διαφορες σε benchmark 2080 vs 1080ti   και 2070 vs 1080 στο launch της σειρας 20  και σημερα και πες μου οτι δεν ανοιγει η ψαλιδα υπερ της σειρας 20 και δε θα συνεχισει να ανοιγει  XD

οπως ειπα απο πανω, παιζουν ρολο και τα χασαπομαχαιρα και οι επιλογες της nvidia και στο σχεδιασμο.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, 3dclub είπε

...............

κοιτα, επειδη βαριεμαι να ανοιγω συζητηση περι ανεμων και υδατων, 

διαφωνεις οτι η 580 ειναι καλυτερη απο 980 στο 2019 οπως ειπα? αυτο να το συζητησουμε.

αν η 980 δεν ειναι eol προιον και τυγχανει της ιδιας μεταχειρισης απο την nvidia με την 580 απο την amd τοτε προτιμησε την. και παλι ομως σε dx 12 δεν θα πιανει  την 580... θα ειναι ευκολακι 30-40% πισω. και απ οτι βλεπω το 2019 πολυ παιχνιδι με dx 12 βγαινει, εχω παιξει 4 προσφατως.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιος να προτιμήσει και για ποιο λόγο την 980?

Τι ψεύτικο δίλημμα είναι πάλι αυτό?

Είναι γνωστή η υπεροχή στο async compute της amd,

για χρόνια ήταν άχρηστη δυνατότητα γιατί πέρα από το doom και κάνα ακόμα τίτλο δεν αξιοποιούνταν,

τώρα που πλέον έχει ωριμάσει το async compute και βγαίνουν αρκετοί τίτλοι σε dx12,

το βελτίωσε κι η πράσινη,

έχει πάρει κεφάλι και στο ''asynk'' performance και μας ξαναπήρε τα λεφτά.

Η AMD το παλεύει σθεναρά στo value, παρέα με τα δώρα και την καλή τιμή είναι πολύ συμφέρουσα στη χαμηλή κατηγορία.

Τώρα αν κάποιος ψωνίζει gpu με κριτήρια λες κι είναι οικόπεδο

και χαίρεται που 5 μεταγραφικές σεζόν αργότερα επιτέλους τα κατάφερε,

μεγειά του και δεν θα τον κακοκαρδίσω.

 

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Ποιος να προτιμήσει και για ποιο λόγο την 980?

Τ

ρε παιδες ετσι ξεκινησε η κουβεντα διαβαστε και 2 σελιδες πισω... ειλικρινα δεν ασχολουμαι πια. χασιμο χρονου να ποσταρω 10 ποστ για να εξηγω τα αυτονοητα.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, rofl είπε

ρε παιδες ετσι ξεκινησε η κουβεντα διαβαστε και 2 σελιδες πισω... ειλικρινα δεν ασχολουμαι πια. χασιμο χρονου να ποσταρω 10 ποστ για να εξηγω τα αυτονοητα.

Τα αυτονόητα ποια είναι ?

Γράφεις '''αν θες προτίμησε την 980 έναντι της 580'' εννοώντας την υπεροχή της 580 έναντι της 980 που φυσικά είναι αποδεκτή,

παρουσιαζοντας όμως την 980 σαν εναλλακτική της 580... με ποιά λογική?

Όσοι έχουν τα χρήματα για κάρτα upper mainstream/performance, πέστην όπως θες,

πριν 5 χρόνια αγόρασαν την 980 και τώρα πιθανότατα έχουν την 1080 ή την 2080.

Όποιος αγόρασε την 980 για να την συγκρίνει με την 580 5 χρόνια μετά είναι ηλίθιος.

Η gpu ΔΕΝ είναι δίπατο στη Σουβάλα.

Αυτά είναι τα αυτονόητα φίλε μου.

 

 

 

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Τα αυτονόητα ποια είναι ?

Γ

 

 

@DiaperCh@nger101διαβασε τις 2 τελευταιες σελιδες για να καταλαβεις που κολαει η 980. αυτα ειναι τα αυτονοητα:P

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η GTX 980 που την συγκρίνεις με την 580 έχει ένα βασικά μειονέκτημα τα 4gb vram που σε οτιδήποτε σύγχρονο στραγγαλίζουν το δυνατό ακόμη και σήμερα GM 204, αυτό δεν μπορεί να διορθωθεί με "οδηγούς" αλλά είναι ο ορισμός του hardware limitation, επίσης και ότι ο maxwell υστερούσε σε async είναι επίσης hardware limitation, σαν δύναμη ο GM 204 είναι πολύ δυνατός πυρήνας και κλοκάρει τρελά κερδίζοντας ανάλογα σε επιδόσεις, όσο για το μεγάλο της εποχής GM 200 στην 980Τi λυπάμαι που προσπαθείτε να το βάλετε στην ζυγαριά είναι ακόμη πιο γρήγορο από GTX 1070 και το να προσπαθείς επί ματαίω να το συγκρίνεις με (580, 1060 6GB, 590, fury) είναι γελοίο και είμαι όσο πιο κόσμιος μπορώ.

    Kαμία επαφή έχω περάσει από ότι κάρτα θες και τώρα είμαι με 2080Τi ούτε εμπάθειες ούτε συμπάθειες αλλά να διαβάζουμε ιστορίες που υπάρχουν μόνο στο μυαλό αυτών που τις γράφουν ή τις φαντάζονται είναι κουραστικό.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και ο 3dclub γιαυτο αρπαχτηκε επειδη χαρακτηρισα την 980 εγκαταλελειμενη.

και σε καμια περιπτωση δεν το ξεκινησα εγω. εγω απλα ειπα πως ειναι καλυτερη καρτα απο τις 2 και η 980 πλεον χειροτερη.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 3dclub είπε

01.jpg

η nvidia σου δίνει συμβατό με windows 10 οδηγό για κάρτα που κυκλοφόρησε πρίν από 13 έτη.

Bασικα το κανει επειδη η Tesla αρχιτεκτονικη (ναναι καλα τα rebrands) κυκλοφορουσε μεχρι το 2010 😕 
Nα ναι καλα η 280 μου που εχω και τα ξερω...

https://prnt.sc/ndsoz7



 

Spoiler

02.jpg.184eaaebe0d82d3a6476f10039898061.jpg


Η φωτογραφία η δεύτερη αφορά τις κάρτες με τσιπ HD 58**, μέχρι windows 8 από το 2013, ......,  μην μιλήσω για HD 3***, 4**** και κάτι διπλές Χ2 πού τις έχει ξεχάσει και η ίδια η amd

Mπα? Απο ποτε ρε αδελφε? Γιατι εγω μια χαρα παιζω με την 5450. Οπως και επισης για την 5850 μια χαρα βλεπω να υπαρχουνε drivers για windows 10 του 2016 κι ολας. Χμμμ εντελως τυχαια και οι tesla το 2016 σταματησαν το support. 

https://prnt.sc/ndssq6
https://prnt.sc/ndsswb
https://prnt.sc/ndst2g

Aλλα θα ειναι οι σκατα drivers ε? Χμμμ δεν νομιζω. Στην 5450 που μπεντσαρα προχθες μια χαρα με βγαλανε παντως. (κοιτα τι driver version λεει το GPU-Z)

2172172.jpg

Τις HD 3XXX, 4XXX κτλ τις εχει ξεχασμενες, αν και τα widows περνανε απο μονα τους driver που δουλευει μια χαρα (το επιβεωαιωνω με την 4870 μου). Το ιδιο και για τις 7XXX τις NVidia (το οποιο μπορω να το επιβεβαιωσω με την 7300LE μου).

Οσο για το πως "ανεβαζουν οι καρτες επιδοσεις με τους drivers" θα σου δωσω ενα παραδειγμα. Η 7870XT μου που τωρα δουλευει στο PC της κοπελας μου, παλευει στα ισα με 1050ti. Την ειχα παρει το 2013 γυρω στα 180 ευρω. Αρκετα καλο αν με ρωτησεις. Εχει παρει σιγουρα πολυ καλα gains τον τελευταιο καιρο. Αλλα αυτο θα στο στειλω σε βιντεο που θα κανω το καλοκαιρι οταν τελειωσω πανελληνιες. Εχω μια 660ti και μια 7870XT. Οι οποιες οταν βγηκαν ηταν πανω κατω ιδιες σε επιδοσεις με την 660ti να περναει λιγο μπροστα. 
Μιας και θελω καιρο να το κανω, θα δουμε ποια εταιρεια παραταει τις καρτες της και ποια οχι, και ποσο μπροστα εχει φυγει η 7870ΧΤ. ;)

Λεγε παντως, ποσα παιρνεις το comment?

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...