Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, nikos5800 είπε

Τώρα που μου θύμησες τις νέες κονσόλες όπως ανακοίνωσε η Sony το ps5 θα υποστηρίζει ray tracing, κοινώς η διαφορά θα ανοίξει ακόμα περισσότερο μεταξύ των Vega 56 και rtx 2060 δεν πα η πρώτη να έχει περισσότερη μνήμη ,

 

Ο ανταγωνιστής της Turing είναι το Navi και όχι το Vega 10 (Vega 64/56).

 Επίσης να σημειώσω ότι δεν έχουμε δει τι μπορεί να κάνει το Vega 10 σε DXR,  άρα το να λέμε ότι θα έχει πλεονέκτημα η RTX2060 είναι άτοπο αυτήν την στιγμή.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας, τα μαθατε πως πλεον η 480 μου περναει 2070 :P

Τι σκατα εκαναν οι τυποι και το καταφεραν πραγματικα....

https://wccftech.com/amd-rx-vega-64-outperforms-nvidia-rtx-2080-by-14-in-vulkan-enabled-world-war-z/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Καλησπερα σας, τα μαθατε πως πλεον η 480 μου περναει 2070 :P

Τι σκατα εκαναν οι τυποι και το καταφεραν πραγματικα....

https://wccftech.com/amd-rx-vega-64-outperforms-nvidia-rtx-2080-by-14-in-vulkan-enabled-world-war-z/

θα ειναι κλειστο το tesselation by default στις amd καρτες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Καλησπερα σας, τα μαθατε πως πλεον η 480 μου περναει 2070 :P

Τι σκατα εκαναν οι τυποι και το καταφεραν πραγματικα....

https://wccftech.com/amd-rx-vega-64-outperforms-nvidia-rtx-2080-by-14-in-vulkan-enabled-world-war-z/

Η Vega 56 μια ανάσα από το να περάσει την rtx 2080ti :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Welcome to the club :cool:

Περιμένουμε εντυπώσεις. Πόσο πήγε το μαλλί αν επιτρέπεται; Ρωτάω γιατί την πιο φτηνή την έχει το γαλλικό amazon, εκτός και αν χάνω κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, chrisde είπε

Welcome to the club :cool:

Περιμένουμε εντυπώσεις. Πόσο πήγε το μαλλί αν επιτρέπεται; Ρωτάω γιατί την πιο φτηνή την έχει το γαλλικό amazon, εκτός και αν χάνω κάτι.

το Γερμανικό είναι, περίπου ίδια τιμή με το Γαλλικό, 10 ευρώ πάνω.

BTW: Σβήνω τις τιμές γιατί επειδή αγοράζω με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ μετά με ζαλίζουν κάποιοι να αγοράσουν κάρτα μέσω εμένα, κάτι το οποίο δεν παίζει (εφορία γαρ).

Για εμένα που παίζω 1080p/60 είναι overkill η κάρτα τελείως, δεν πειράζει όμως δίνει 90 Mh/s στο ethereum παλιά ήθελες ολόκληρο ριγκ για αυτό 😋

Πρέπει να πάρω ένα 1080p 144 hz freesync μόνιτορ κάποια στιγμή αλλά δεν έχω βρει κάτι να μου αρέσει (27άρι, 144 hz freesync, με ηχεία και να μην σπάει το ταμείο).

 

Επεξ/σία από The__Blade
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ 1440p θες βασικά (και κατά προτίμηση ultrawide:wub:). Τα έσκασες που τα έσκασες για την κάρτα, μην "τσιγκουνεύεσαι" την οθόνη, που στην τελική είναι πιο σημαντική, γιατί τη χαραμίζεις. Από τη στιγμή που παίζει και τιμολόγιο ακόμα καλύτερα! Όπως και να χει καλορίζικη!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, chrisde είπε

Αδερφέ 1440p θες βασικά (και κατά προτίμηση ultrawide:wub:). Τα έσκασες που τα έσκασες για την κάρτα, μην "τσιγκουνεύεσαι" την οθόνη, που στην τελική είναι πιο σημαντική, γιατί τη χαραμίζεις. Από τη στιγμή που παίζει και τιμολόγιο ακόμα καλύτερα! Όπως και να χει καλορίζικη!

 

48 λεπτά πριν, Dantε είπε

Παρε σοβαρη οθονη asap.Κριμα ειναι να χαραμιζεις τη καρτα σε 1080ρ ακομα και 144hz.

Ναι αλλά οι καλές οθόνες κοστίζουν και δεν παράγουν ETH! 😋

1080p και πολλά hz είναι νομίζω ότι χρειάζεται για τα επόμενα 5 χρόνια. Ειδικά αν θες να παίζεις online FPS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, The__Blade είπε

Οι Vega 56 πουλήθηκαν πριν κάνα - δύο μήνες και αν και οι 580 που έχω τώρα πάνω με καλύπτουν δεν άντεξα 😁

802272747_radeonviiorder.PNG.dfdd7053d88700dc544943040eae98ae.PNG

καλορίζικη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, chrisde είπε

Welcome to the club :cool:

Περιμένουμε εντυπώσεις. Πόσο πήγε το μαλλί αν επιτρέπεται; Ρωτάω γιατί την πιο φτηνή την έχει το γαλλικό amazon, εκτός και αν χάνω κάτι.

Ποσταρε τίποτα βρε να δουμε από την καρταρα σου.. Μας ξέχασες

17 ώρες πριν, The__Blade είπε

Οι Vega 56 πουλήθηκαν πριν κάνα - δύο μήνες και αν και οι 580 που έχω τώρα πάνω με καλύπτουν δεν άντεξα 😁

802272747_radeonviiorder.PNG.dfdd7053d88700dc544943040eae98ae.PNG

Καλορίζικη φίλε μου. Καλά οβερκλοκια!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν έχω να ποστάρω κάτι. Εξηγούμαι. Διαπίστωσα πέντε πράγματα: 1) με τις ρυθμίσεις που πόσταρα πριν τελικά δεν ήμουν απόλυτα σταθερός στα παιχνίδια. Μετά από αρκετή ώρα στο FFXV μου κράσαρε. 2) Ακόμα και με 1,035mv η θερμοκρασία Junction ανεβαίνει για πλάκα στους 100-105 βαθμούς και έρχεται και καλοκαίρι. 3) από τα 1935mhz και μετά ζητά δυσανάλογα πολύ ρεύμα. 4) Από το oc του πυρήνα δεν έχεις και τρελά κέρδη πρακτικά. 5) Από ένα σημείο και έπειτα τα κουλεράκια ακούγονται ΠΟΛΥ. Συνεπώς αυτή τη στιγμή επικεντρώνομαι στο να βρω ρυθμίσεις για 24/7 με καλές θερμοκρασίες και σχετικά αθόρυβη ψύξη, χωρίς να θυσιάζω κάτι ιδιαίτερο από επιδόσεις και συγκεκριμένα δοκιμάζω 1934mHz με 1015mv και +10PL. Το θέμα είναι να μην τρώω καθόλου κρασαρίσματα σε παιχνίδια αλλά για να είμαι σίγουρος πρέπει να παίζω για ώρες (την άλλη φορά μου κράσαρε στις 2,5 ώρες). Benchmarks για τέτοιες ρυθμίσεις λίγο ή πολύ έχω ποστάρει. Τώρα να αρχίσω για ψάχνομαι για 2000mhz με θερμοκρασίες στο θεο και τα ανεμιστηράκια να μου τρυπάνε τα τύμπανα απλά για να κερδίσω στην καλύτερη ένα 5% και πολλά λέω, δεν αξίζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...