Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειχα ολες τις σειρες απο την 3870 μεχρι και την 290 και εχω να πω σε καθε σειρα προβληματα με drivers με crossfire αλλα προβληματα ζεστες καρτες ξαναμασειμενοι πυρηνες και τσιπακια με καινουργια ονομασια πολυ απλα δεν μπορουν να βγαλουν μια καρτα να αφησει ονομα οπως οι gtx μπορει να ειναι vfm αλλα οι gtx einai value for time δες την 780 2 σειρες πισω και δες τι κανει 

Την 780 δε την υποστηριζει πια η nvidia με αποτελεσμα να προδιδει τους αγοραστες της. Απο την αλλη ομως συμφωνω οτι η nvidia ειναι πιο ποιοτικη εταιρια(δυστυχως) με αποτελεσμα να εχω χασει την εμπιστοσυνη μου στην AMD.Εμενα για να με κερδισει παλι σα πελατη η AMD θα πρεπει να φτιαξει ενα αντιστοιχο shadowplay που να λειτουργει σωστα να βελτιωσει drivers και καταναλωση(κατι που ηδη επιτελους εγινε)  Μακαρι η rx480 να ειναι τουμπανο μπας και δουμε καμια μειωση τιμων στην 1070 και 1080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα ολες τις σειρες απο την 3870 μεχρι και την 290 και εχω να πω σε καθε σειρα προβληματα με drivers με crossfire

Ισχύει έως ένα βαθμό.

 

 αλλα προβληματα ζεστες καρτες 

Δεν ισχύει αυτό μόνο για την ΑΜD, και ούτε για κάθε γενιά. Υπήρξαν amd/ati που ήταν πιο κρύες από τις αντίστοιχες nvidia. Έχει βγάλει και η nvidia κάτι μπουμπούκια.. FX 5800 Ultra, GTX 295, GTX 480, κ.α.

 

ξαναμασειμενοι πυρηνες και τσιπακια με καινουργια ονομασια

Aυτό κι αν το έχει κάνει η nvidia!!!!!!!!!!!

 

 

πολυ απλα δεν μπορουν να βγαλουν μια καρτα να αφησει ονομα οπως οι gtx μπορει να ειναι vfm αλλα οι gtx einai value for time δες την 780 2 σειρες πισω και δες τι κανει 

Ok. Δες και οι 7950 & 7970 τι κάνουν λοιπόν, ακόμα και σήμερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα ολες τις σειρες απο την 3870 μεχρι και την 290 και εχω να πω σε καθε σειρα προβληματα με drivers με crossfire αλλα προβληματα ζεστες καρτες ξαναμασειμενοι πυρηνες και τσιπακια με καινουργια ονομασια πολυ απλα δεν μπορουν να βγαλουν μια καρτα να αφησει ονομα οπως οι gtx μπορει να ειναι vfm αλλα οι gtx einai value for time δες την 780 2 σειρες πισω και δες τι κανει

Η 780? Τι λέτε ρε παιδιά? Για δείτε τι θερμοκρασίες αναβεζε η 700 σειρά της NVidia. Για αυτό βγήκαν και οι maxwell με πολύ λιγότερες θερμοκρασίες γιατί οι keplers ήταν πολύ ζεστόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει έως ένα βαθμό.

 

Δεν ισχύει αυτό μόνο για την ΑΜD, και ούτε για κάθε γενιά. Υπήρξαν amd/ati που ήταν πιο κρύες από τις αντίστοιχες nvidia. Έχει βγάλει και η nvidia κάτι μπουμπούκια.. FX 5800 Ultra, GTX 295, GTX 480, κ.α.

 

Aυτό κι αν το έχει κάνει η nvidia!!!!!!!!!!!

 

 

Ok. Δες και οι 7950 & 7970 τι κάνουν λοιπόν, ακόμα και σήμερα.

καλο καλοκαιρι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μη το κάνουμε AMD vs Nvidia. Η 780 είναι αρχαία πλέον κάρτα. Και οι 2 εταιρείες είχαν τις κακές τους στιγμές. Απλά υπάρχει μια προκατάληψη περισσότερο στην κόκκινη χωρίς να ισχύει κάτι τέτοιο. Θρυλική κάρτα από πλευράς AMD ήταν η 7970 ( ακα 280Χ ακα 380 αν δε κάνω λάθος ) πυρήνας που μέχρι σήμερα υπάρχει και τα πάει μια χαρά στα παιχνίδια. Μπροστά από την εποχή της ( για τη χρονολογία που κυκλοφόρησε - 2012 αν είμαι σωστός ). Ενώ για δείτε 680-770 πλέον τις έχει παρατησει η nvidia. Γνωστό αυτό ότι με το που ανακοινωθεί νέα γενιά η περασμένη βγαίνει στη σύνταξη για να προωθηθεί η νέα σειρά. 

 

Οπως και να 'χει ο καθένας αγοράζει σύμφωνα με τις ανάγκες του και τι τον εξυπηρετεί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μη το κάνουμε AMD vs Nvidia. Η 780 είναι αρχαία πλέον κάρτα. Και οι 2 εταιρείες είχαν τις κακές τους στιγμές. Απλά υπάρχει μια προκατάληψη περισσότερο στην κόκκινη χωρίς να ισχύει κάτι τέτοιο. Θρυλική κάρτα από πλευράς AMD ήταν η 7970 ( ακα 280Χ ακα 380 αν δε κάνω λάθος ) πυρήνας που μέχρι σήμερα υπάρχει και τα πάει μια χαρά στα παιχνίδια. Μπροστά από την εποχή της ( για τη χρονολογία που κυκλοφόρησε - 2012 αν είμαι σωστός ). Ενώ για δείτε 680-770 πλέον τις έχει παρατησει η nvidia. Γνωστό αυτό ότι με το που ανακοινωθεί νέα γενιά η περασμένη βγαίνει στη σύνταξη για να προωθηθεί η νέα σειρά.

 

Οπως και να 'χει ο καθένας αγοράζει σύμφωνα με τις ανάγκες του και τι τον εξυπηρετεί.

 

Ακριβώς. Απλά όπως είπες ακούγονται πόλλες ανακρίβειες και υπάρχει προκατάληψη προς την AMD χωρίς λόγο, Λόλ. Ο καθένας αγοράζει ότι τον εξυπηρετεί. Τέλος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μη το κάνουμε AMD vs Nvidia. 

 

Ας τους να παίξουν λίγο. Μέχρι στιγμής δεν κατάφερε ούτε ένας να επιβιώσει με τον ίδιο λογαριασμό για μεγάλο χρονικό διάστημα όσο και να προσπάθησαν. 

 

Επιστροφή στο θέμα λοιπόν και αυτό ισχύει για όλους ΧΩΡΙΣ εξαιρέσεις. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξει την 780 δεν την λες και αρχαια.μια χαρα κανει την δουλεια της σε 1080p μην τρελαθουμε τωρα.

 

καλα στις αγγελιες γινεται πανικος ολοι σπρωχνουν την σειρα 9 γιατι χασανε τα αυγα και τα pascαλια..που να βγει φθηνα η 1070 θα πεσει κλαμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να παιζω με ultra plus+ settings σε 1440p αναλυσεις τι μου προτεινετε 1070 η 1080?Δεν θελω να πανε χαμενα τα λεφτα που θα δωσω αν ειναι να δωσω 200 ευρω παραπανω για την 1080 θα τα δωσω ετσι και αλλιως καθε 3 χρονια αλλαζω καρτα.Θα παρω την reference εκδοση για να "φτιαχνομαι"με τα πρασινα λαμπακια του logo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να παιζω με ultra plus+ settings σε 1440p αναλυσεις τι μου προτεινετε 1070 η 1080?Δεν θελω να πανε χαμενα τα λεφτα που θα δωσω αν ειναι να δωσω 200 ευρω παραπανω για την 1080 θα τα δωσω ετσι και αλλιως καθε 3 χρονια αλλαζω καρτα.Θα παρω την reference εκδοση για να "φτιαχνομαι"με τα πρασινα λαμπακια του logo.

Παντως για αυτα που γραφεις παραπανω υπολογισε σε κοντα 1-1.5χρονο να αρχισεις να βγαζεις φιλτρα-ρυθμισεις αναλογα τα παιχνιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να παιζω με ultra plus+ settings σε 1440p αναλυσεις τι μου προτεινετε 1070 η 1080?Δεν θελω να πανε χαμενα τα λεφτα που θα δωσω αν ειναι να δωσω 200 ευρω παραπανω για την 1080 θα τα δωσω ετσι και αλλιως καθε 3 χρονια αλλαζω καρτα.Θα παρω την reference εκδοση για να "φτιαχνομαι"με τα πρασινα λαμπακια του logo.

κοιτα ειναι νωρις ακομα για ερωτησεις τετοιες και συμπερασματα...

μπορεις να παρεις μια ιδεα εδω για το τι να περιμενεις στο περιπου..

τωρα αν κρινω απο της τσιμπημενες τιμες που βλεπω προς το παρον...

αν μιλαμε για μια διαφορα 300ε ...δεν την βλεπω να αξιζει και τοσο η 1080 ....

φυσικα για 2,5κ που πεζεις θα ειναι καλυτερη και θα κρατησει και περισσοτερο κλπ...

αλλα ! βαση τον τελευταιων χρονων με αυτα που βλεπω...τα λεφτα που θα χαθουν μεσα σε ενα χρονο απο τι 1080...

ειναι προτιμοτερο για εμενα μια 1070 ας πουμε και του χρονου αλλαγη καρτας σε 2070 ξερωγω :P

ασε που ακομα δεν εχουμε δει η ατι τι εχει να πει στο ολο θεμα...οποτε καταληγουμε και παλι στο οτι ειναι πολυ νωρις για συμπερασματα...:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά oi διπλές κάρτες είναι λύση ανάγκης , όταν μπορούμε να κάνουμε την δουλειά μας με μια ισχυρότερη κάρτα το προτιμούμε σαν λύση. Αυτό λέει η εμπειρία μέχρι σήμερα όσων πραγματικά έχουν δοκιμάσει τέτοιες λύσεις για να παίζουν και όχι για να κοκορεύονται για τα bench.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...