Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Aν στην πορεία μια 480 ή ότι άλλο προτιμάς έχει δείξει ότι είναι σε Ν σημείο επιδόσεων, αλλά με 3-4 οδηγούς μετά καταλήγει πες σε Ν+10% κανένας δεν πρόκειται να το δει εύκολα κανείς, γιατί απλά σπάνια ασχολείται πλέον κάποιος. Δυστυχώς η πρώτη εντύπωση κερδίζει.

 

 

 

Εύστοχο πόστ, παίζει και αυτό το σενάριο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έτσι είναι ,και όταν καποιος μπαίνει στην αναζήτηση αγοράς κάρτας ,διαβάζοντας reviews ,πέφτει δικαιολογημένα σε εκείνα που κυκλοφόρησαν με την κυκλοφορία της εκάστοτε κάρτας,αφού έτσι κι αλλιώς τα μετέπειτα reviews ,όσα υπάρξουν ,θα είναι μετρημένα στα δάχτυλα.

Η πρώτη εντύπωση είναι αυτή που μετράει,όπως πολυ εύστοχα είπε ο ailuros,και εκεί η amd χάνει πάντα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις NV πάντως, ''η καλή μέρα φαίνεται από το πρωί'' όσον αφορά τους οδηγούς.

Θα ήθελα να το πεις αυτό σε 2 φίλους μου που έχουν 780Ti και τις πλήρωσαν 600€ ;)

Μάλλον άσε θα τους το πω εγώ με τρόπο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να το πεις αυτό σε 2 φίλους μου που έχουν 780Ti και τις πλήρωσαν 600€ ;)

Μάλλον άσε θα τους το πω εγώ με τρόπο!!

 

Θα τους το έλεγα εγώ ευχαρίστως αν είχαν μπει εδώ στην "βοήθεια" και τους είχα ο ίδιος προτείνει ΜΟΝΟ την 780Ti εκείνη την χρονική περίοδο. Παραδοσιακά (εκτός αν ο χρήστης ζητάει ρητά πράσινο ή κόκκινο) προτείνω αμφότερες λύσεις και στην χάση και στην φέξη αναφέρω ποιά είναι η συνολικά καλύτερη λύση. Αν σήμερα πω σε ένα χρήστη μπορείς να πάρεις για μέχρι 300 ευρώ μια 1060 ή μια 480 αλλά η δεύτερη είναι η καλύτερη λύση και πάρει την πρώτη προφανώς είναι δική του απόφαση και ευθύνη.

 

Για τους φίλους σου μπορείς να τους πεις χύμα πλέον ότι δεν ήξεραν δεν ρώταγαν. Και με όλο τον σεβασμό οι κολλητοί σου δεν έχουν και καμία άμεση σχέση με την εν λόγω συζήτηση. Επειδή εκείνοι έκαναν τις συγκεκριμένες επιλογές ΔΕΝ σημαίνει ότι η επάρκεια στις επόμενες γενιές GPU δεν είναι κατά ένα μεγάλο ποσοστό μεγαλύτερη από ότι σε οτιδήποτε Kepler.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμπέρασμα της πολυ ενδιαφέρουσας συζήτησης;(δεν το λέω ειρωνικά)

Ουσιαστικά λέμε ότι η AMD δίνει διαχρονικά πιο future proof hardware (ας τολμησω να το πω έτσι) συγκριτικά με τον ανταγωνιστή αλλά πάσχει από driver support, τουλάχιστον στο launch κάθε γενιάς.

Βάζει και το χέρι της η NV, σαμποτάρει όπου μπορεί και την AMD; Νομίζω συμβαίνει και αυτό.

Για εμάς, τους gamers που θέλουμε όσο δυνατόν καλύτερη απόδοση day one, οι πρασινοι είναι η μοναδική επιλογή δηλαδή;

 

 

*fixed το κόμμα για να μην παρεξηγηθούμε :P

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιοι ειστε εσεις οι gamers δηλαδη?

Για εμάς τους gamers που θέλουμε όσο δυνατόν καλύτερη απόδοση day one,

 

Βρες τις διαφορές :)

 

γιατι εμενα δεν με αντιπροσωπευεις καθολου (no offence)

Για εμάς τους gamers, που θέλουμε όσο δυνατόν καλύτερη απόδοση day one,

 

Αν έβαζε κόμμα θα μπορούσες να εκλάβες το ''gamers'' ως σύνολο.

 

Όπως το εξέφρασε χωρίς κόμμα αναφέρεται ξεκάθαρα στο υποσύνολο που τους αφορούν

οι day one επιδόσεις.

 

Επομένως ο φίλος δεν αυτοανακυρήχτηκε ύπατος αρχηγός των gamers.

 

Φιλικά και με χιουμοριστική διάθεση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμαστε οι Gamers, εγκληματική οργάνωση και έτσι.. xD

 

Από όλο το κείμενο ρε σεις, σε μια λέξη κολλάμε;

 

Υπάρχει topic πάντως για το τι εστί ''gamer'', πάμε εκεί να το λύσουμε :P

 

Aλλού ήταν το ζουμί πάντως στο σχόλιο μου, μην σταθούμε σε μια λέξη που όπως θέλει ο καθένας την προσεγγίζει και την αντιλαμβάνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέρασμα της πολυ ενδιαφέρουσας συζήτησης;(δεν το λέω ειρωνικά)

 

Ουσιαστικά λέμε ότι η AMD δίνει διαχρονικά πιο future proof hardware (ας τολμησω να το πω έτσι) συγκριτικά με τον ανταγωνιστή αλλά πάσχει από driver support, τουλάχιστον στο launch κάθε γενιάς.

 

Βάζει και το χέρι της η NV, σαμποτάρει όπου μπορεί και την AMD; Νομίζω συμβαίνει και αυτό.

 

Για εμάς, τους gamers που θέλουμε όσο δυνατόν καλύτερη απόδοση day one, οι πρασινοι είναι η μοναδική επιλογή δηλαδή;

 

 

*fixed το κόμμα για να μην παρεξηγηθούμε :P

 

Μου άρεσε πάντως η ιστορία με το κόμμα του Whitefanged μου θύμισε το "πίστευε και μη ερεύνα" που με ένα κόμμα μετά το "μη" αποκτά εντελώς διαφορετικό (και λογικότερο νόημα)....

 

Τώρα στο παραπάνω: αφού βάζουμε και βγάζουμε σημεία στίξης για να αλλάξουμε το νόημα, θα σου βγάλω και εγώ το "r" από το future proof και θα σου πω ότι τόσο σε επεξεργαστές όσο και σε GPU η κόκκινη έχει παραδοσιακά περισσότερες μονάδες από τον ανταγωνισμό της. ΘΑ έπρεπε κάτω από ιδανικές συνθήκες να έχουν οι Radeon σταθερό προβάδισμα έναντι των GeForces εάν είχαν καλύτερο utilization στις μονάδες τους. Εδώ τα διάφορα low level API έρχονται να διορθώσουν αρκετά στο ενδιάμεσο με την διαφορά ότι εξαρτάται η επιτυχία αυτού από το πόσο θα μπορέσουν να βελτιστοποιήσουν κώδικα οι δημιουργοί κάτω από DX12.

 

Για τους οδηγούς πολύ συγκεκριμένα και το άρθρο του computerbase που προσπαθήσουμε να συζητήσουμε στις προηγούμενες σελίδες το ίδιο το CB καταγράφει μια μέση αύξηση επιδόσεων 5% για την RX480 από την κυκλοφορία της και μια μέση αύξηση 1.5% για την 1080 με οδηγό αρκετών εβδομάδων νεότερο από αυτό της 480. To future "poof" των 3,5% στο χαρίζω δεν μου κάνει κάτι ;)

 

Στο περιθώριο για όσους techno-freaks αρκετά ενδιαφέροντα όσα λέει ο sebbi εδώ: https://forum.beyond3d.com/threads/amd-vega-10-vega-11-and-vega-20-rumors-and-discussion.59649/page-18 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρεσιτάλ μένους....

Δες όμως πως αλλάζει ο καιρός και το future poof 280Χ (7970 μην ξεχνάμε) κατέβασε τα αυτακια του day one poop 780Ti.

Μάλλον θα φταίει η "επάρκεια", ήθελα να την χρησιμοποιήσω και εγώ αυτή την λέξη....

 

Εγώ τώρα σαν gamer, εάν μπορώ να χαρακτηρίσω τον εαυτό μου έτσι κοιτάζω το future proof-poof όπως θέλεις πέστο.

Διαφορετικά θα έλεγα "εγώ ο αιμοδότης".

 

Αυτά τα ολίγα, χωρίς ίχνος ειρωνείας. Για αυτό άλλωστε και χρησιμοποίησα λέξεις και εκφράσεις γραμμένες από άλλους!!!

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, ούτε poof ούτε poop.

Νομίζω έγινα κατανοητός ;)

PS αναφέρω την προσωπική μου άποψη, το λέω για αποφυγή παρεξηγήσεων.

Όποιος διαφωνεί στο τι θα πάρω και τι είναι VFM για εμένα να του στείλω στοιχεία να μου κάνει δώρο μία 1080 ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ταιριάζει η περίπτωση τη πήρε νέα και θέλει να τη πηδηξει γριά...

Πάρτε κάρτα τώρα και βάλτε τη στο συρτάρι 2-3 χρόνια να οριμασει...

Μετά την απολαμβάνεις καλύτερα...

 

Ας οψονται οι μαμημενες κονσόλες με hardware της πλάκας...που εξαιτιας τους κρατάνε τις απαιτήσεις(και τη ποιοτητα βεβαίως βεβαιως) γραφικων χαμηλά για να βγάζουνε καρέ...

 

Αλλιώς με 3 χρόνων κάρτα θα παίζατε το πολυ πολυ κανα ναρκαλιευτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...