Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον πρέπει να ξαναδιαβάσεις τι έγραψα, δεν είπα ότι δεν υπάρχει αύξηση από οδηγό σε οδηγό αλλά ότι δεν υπάρχει βελτιστοποίηση μετά την έλευση του Maxwell για την αρχιτεκτονική Kepler στους οδηγούς μετά το 2014.

 

 

Kαλά κάνεις και το λες και το πιστεύεις και εγώ που έτυχε να δουλέψω με τους πράσινους 3 χρόνια σαν beta tester ισχυρίζομαι το αντίθετο γιατί το ξέρω από πρώτο χέρι. Το άρθρο δείχνει ξεκάθαρα ίσα ποσοστά και για τις 3 αρχιτεκτονικές. 

 

 

 

Η GTX780Ti με βελτιστοποιημένους οδηγούς για την αρχιτεκτονική Kepler ώστε να μπορούν να βγάζουν μεγαλύτερο ILP ανά SMX και να δουλεύουν και τα 192 CUDA Cores έπρεπε να είναι συνέχεια κοντά στην GTX 980 και πιο γρήγορη από την GTX 970. Αντί αυτού βλέπουμε εδώ και 2 χρόνια την GTX 970 που είναι κομμένο GM104 (λιγότερα από 5.2δις τρανζίστορ) να είναι πιο γρήγορη από ένα Chip που έχει κοντά 50% παραπάνω τρανζίστορ και να είναι και οι δυο στα 28nm.

 

GM204 δεν υπάρχει 104 στον ΚΑΙΦΕ και κάτσε και διάβασε αναλυτικά το άρθρο του computerbase.

 

 

Εδώ βλέπεις την GTX 1060 που έχει 4.4δις Τρανζίστορ και με έχτρα αβάντα μικρότερα νανόμετρα (υψηλότερα ρολόγια σε base και Turbo) + καινούργια αρχιτεκτονική να μην μπορεί να ξεπεράσει  καλά καλά την GTX 980 με 5.2δις τρανζίστορ (μόλις 18% παραπάνω τρανζίστορ για την GTX 980).  Και η GTX 970 που είναι κομμένο GM104  (δεν πρέπει να χρησιμοποίει πάνω από 4.5δις τρανζίστορ από το σύνολο των 5.2δις) να είναι 15% πιο γρήγορη από την GTX 780Ti που έχει κοντά στα 7δις τρανζίστορ (50-55% παραπάνω από τα 4.5 της GTX 970) και είναι και οι δυο στα 28nm.

 

To GP106 είναι διάδοχος του GM206, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν οφελεί σε τίποτα αυτή η συζήτηση. ΄Οπως πάντα θα ανακατέψεις οτιδήποτε άσχετο για να αποδείξεις Κύριος είδε τι. Το άρθρο μιλάει από μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά κάνεις και το λες και το πιστεύεις και εγώ που έτυχε να δουλέψω με τους πράσινους 3 χρόνια σαν beta tester ισχυρίζομαι το αντίθετο γιατί το ξέρω από πρώτο χέρι. Το άρθρο δείχνει ξεκάθαρα ίσα ποσοστά και για τις 3 αρχιτεκτονικές. 

 

 

 

 

GM204 δεν υπάρχει 104 στον ΚΑΙΦΕ και κάτσε και διάβασε αναλυτικά το άρθρο του computerbase.

 

 

 

 

To GP106 είναι διάδοχος του GM206, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν οφελεί σε τίποτα αυτή η συζήτηση. ΄Οπως πάντα θα ανακατέψεις οτιδήποτε άσχετο για να αποδείξεις Κύριος είδε τι. Το άρθρο μιλάει από μόνο του.

 

Συνέχισε να κάνεις damage control  και να το πηγαίνεις σε personal attack όταν δεν έχεις τεχνικά επιχειρήματα, αλλά έχεις 3 χρόνια beta tester και ξέρεις περισσότερα από Game Developers ;)

 

Ps. Ας εξηγήσει κάποιος πως η GTX 970 με περίπου 4.5δις τρανζίστορ είναι 15% πιο γρήγορη από την GTX 780Ti που έχει κοντά στα 7δις τρανζίστορ και οι δυο είναι στα 28nm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι άλλη αρχιτεκτονική το Maxwell κατά πολύ επαρκέστερη. Πουθενά δεν το αρνήθηκα ή προσπέρασα...τουναντίον το έχω τονίσει πλείστες φορές από το παρελθόν και πριν ακόμα κυκλοφορήσει. 

 

Για τα υπόλοιπα και οι δημιουργοί έχουν προτιμήσεις όπως σου είπα και φυσικά εσκεμμένα όπως πάντα δεν μπήκες στον κόπο να παρέχεις παραπομπή για το συγκεκριμένο απόσπασμα από τον άγνωστο δημιουργό. Το αν έχω επιχειρήματα και τι είδους ας το να το κρίνουν οι άλλοι που διαβάζουν, άσχετα αν είναι και σε βάρος μου. Για τον συγκεκριμένο άρθρο δεν υπάρχει για την ώρα στοιχείο που να το ακυρώνει σε αυτό που πραγματώνεται. Τώρα το αν σε ενοχλεί δεν θα το λύσουμε εδώ. Επιστρέφουμε στο θέμα και το κλείνουμε απλά εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία έχει ότι το computerbase απέδειξε ότι το ''degrade'' σε παλιότερες κάρτες είναι ένας μύθος, από 'κει και πέρα μπορείτε να συνεχίσετε να λέτε τα δικά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία έχει ότι το computerbase απέδειξε ότι το ''degrade'' σε παλιότερες κάρτες είναι ένας μύθος, από 'κει και πέρα μπορείτε να συνεχίσετε να λέτε τα δικά σας.

 

 

 

 

"Degrade" υπάρχει είτε σου αρέσει είτε όχι. Συνέχισε και εσύ να λές τα δικά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείξε αντίστοιχο τεστ με το computerbase με διαφορετικά αποτελέσματα για να το αποδείξεις, διαφορετικά πάρε το κόκκινο κασκόλ σου και πίσω στη σπηλιά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείξε αντίστοιχο τεστ με το computerbase με διαφορετικά αποτελέσματα για να το αποδείξεις, διαφορετικά πάρε το κόκκινο κασκόλ σου και πίσω στη σπηλιά σου.

 

 

 

Και ποιος μου λέει εμένα ότι το, πως το είπες, είναι έγκυρο;; Μόλις παραδεχτείς οτι όλα αυτά τα λές για να δικαιολογήσεις την αγορά σου προκειμένου να μην φανείς κορόιδο θα το κάνω. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να ίσχυε, αλλάζω GPU σε κάθε γενιά, οπότε δεν θα με ένοιαζε έτσι και αλλιώς. Παρ' όλα αυτά, διάβασε τι έχει γράψει ο Ailuros, δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ με AMD Fanboys απόψε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να ίσχυε, αλλάζω GPU σε κάθε γενιά, οπότε δεν θα με ένοιαζε έτσι και αλλιώς. Παρ' όλα αυτά, διάβασε τι έχει γράψει ο Ailuros, δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ με AMD Fanboys απόψε :D

 

 

Είπε το nVidia fanboy... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το συγκριτικό αλλά από ότι καταλαβαίνω ο ισχυρισμός είναι ότι η nvidia σε παλιότερες αρχιτεκτονικές αφήνει πόρους ανεκμετάλλευτους (σε νέα παιχνίδια), όχι οτι υπάρχει πτώση των επιδόσεων με νεότερους drivers. Τώρα πως (ή αν :P) μπορεί να εξεταστεί αυτό, δε ξέρω.

 

Θα είχε πάντως ενδιαφέρον να γίνει ένα αντίστοιχο συγκριτικό για τις AMD κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι άλλη αρχιτεκτονική το Maxwell κατά πολύ επαρκέστερη. Πουθενά δεν το αρνήθηκα ή προσπέρασα...τουναντίον το έχω τονίσει πλείστες φορές από το παρελθόν και πριν ακόμα κυκλοφορήσει. 

 

 

 

Επειδή γνωρίζεις 2-3 πραγματάκια, με βάση το παρακάτω πίνακα

 

http://gamegpu.com/test-video-cards/opredelenie-naibolee-bystrykh-i-optimalnykh-reshenij-2016-goda

games_2016_1920.png

 

κάνε μια σύγκριση επιδόσεων ανά τρανζίστορ από Kepler GTX 780Ti  (7δις τρανζίστορ) σε Maxwell GTX 970 (4.5δις τρανζίστορ επειδή είναι κομμένο)   και μετά κάνε το ίδιο από Maxwell GTX 970 (4.5δις τρανζίστορ) σε Pascal GTX 1060 (4.4δις τρανζίστορ ).

 

Μετά θα καταλάβεις και εσύ και οι υπόλοιποι γιατί πράγμα μιλάω. Δεν παίρνεις τέτοια απόδοση μόνο και μόνο από την καινούργια αρχιτεκτονική  ιδιαίτερα στα ίδια νανόμετρα όσο και να θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίρνεις τέτοια απόδοση μόνο και μόνο από την καινούργια αρχιτεκτονική  ιδιαίτερα στα ίδια νανόμετρα όσο και να θέλεις.

 

Γιατί όχι?Από το launch η 970 είχε παρόμοιες επιδόσεις με μια 780ti.Το να ξέφυγε σε ορισμένα καινούργια παιχνίδια 10-15% δεν μου φαίνεται παράλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι?Από το launch η 970 είχε παρόμοιες επιδόσεις με μια 780ti.Το να ξέφυγε σε ορισμένα καινούργια παιχνίδια 10-15% δεν μου φαίνεται παράλογο.

 

Το παράλογο είναι ότι η μια (GTX 780Ti) έχει 7δις τρανζίστορ και η άλλη  (GTX 970) 4.5δις τρανζίστορ στα ίδια νανόμετρα και παρόλα αυτά η GTX 970 είναι και 15% πιο γρήγορη.

 

Και ξεχνάμε ότι όταν βγήκε η GTX 780Ti ήταν πιο γρήγορη από την GTX 970. Από τότε δεν κέρδισε +20% η GTX 970 αλλά έχασε 20% η και παραπάνω η GTX 780Ti για τον λόγο που ανέφερα παραπάνω.

 

https://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/GTX_970_STRIX_OC/25.html

perfrel_1920.gif

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...