Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η R9 290 (όχι η Χ)  βγήκε τον Νοέμβριο του 2013 (έκλεισε 3 χρόνια) στα 399.00 Δολάρια και ακόμα και σήμερα παίζει όλα τα παιχνίδια του 2016 στα 1080p Ultra.

 

Touche για τα πρώτα δύο (η γερασμένη μου μνήμη τις είχε τέλη 14'). Για το ultra όλα επέτρεψέ μου να διατηρώ σοβαρές επιφυλάξεις για ευνόητους λόγους.  ΄Οπου παραδόξως η 290 προηγείται σε μέσο όρο 6% μιας 780Τi σε πρόσφατες μετρήσεις: https://www.computerbase.de/thema/grafikkarte/rangliste/#abschnitt_aktuelle_benchmarks_im_ueberblick

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πανε ετσι τα πραγματα οι κονσολες μια χαρα γραφικα βγαζουν υψηλης ποιοτητας αλλα οσο οι μηχανες γραφικων παραμενουν σε rasterisation rendering τοσο δεν θα βλεπεις φωτορεαλιστικα γραφικα σε real time ,το physicly based shading και το global illumination δεν πολυ καταφερνουν σε αυτον τον τομεα ,κοινως περιμενε τις πρωτες ray tracing-path tracing μηχανες γραφικων ,υποθετω σε κανα 3 χρονια θα ειναι ετοιμες

https://home.otoy.com/render/brigade/

 

Θα έχουμε petaflops GPUs για monte-carlo path-tracing σε 3 χρόνια; Υπόψιν ότι μείωση του noise κατά n φορές απαιτεί n^2 performance (inverse square law).

 

Όσο ανεβάζουν την ανάλυση στα Monitor/TV τόσο δεν θα βλέπεις Ray-Tracing. Ο κόσμος δεν ξέρει ότι καλύτερο αποτέλεσμα θα είχαμε με 1080p και Ray-Tracing παρά με 4K και rasterization.  

 

 

Nah. To path-tracing είναι resolution independent. Αν πετύχεις realtime path-tracing ακόμα και σε 720p ανάλυση είσαι πολύ κοντά στο να την πετύχεις και σε 4K. Για τέλειο path-tracing χρειάζεσαι 64K samples/ pixel. Το πρόβλημα δεν είναι η σχέση 1:8 (720p/ 4K) αλλά η σχέση 1:64000. Επίσης το path-tracing μπορεί να έχει θεωρητικά άπειρο geometry (αρκεί να χωράει στην RAM) και το performance εξαρτάται μόνο από τα ray bounces.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Touche για τα πρώτα δύο (η γερασμένη μου μνήμη τις είχε τέλη 14'). Για το ultra όλα επέτρεψέ μου να διατηρώ σοβαρές επιφυλάξεις για ευνόητους λόγους.

 

Είπα και πριν ότι σε μερικά Games αν θέλεις να έχεις 60fps τότε δεν θα βάλεις  MSAA κλπ, τα υπόλοιπα settings  θα είναι σε Ultra όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα και πριν ότι σε μερικά Games αν θέλεις να έχεις 60fps τότε δεν θα βάλεις  MSAA κλπ, τα υπόλοιπα settings  θα είναι σε Ultra όμως

 

Δεν πρόλαβες το edit μου. Σε 24 σύγχρονα παιχνίδια στα 1080p η παραπάνω παραπομπή δίνει 50 fps μέσο όρο για την 290 και η 780Τi στα 46.9 fps. 

 

***edit: ρυθμίσεις ανά παιχνίδι https://www.computerbase.de/2016-05/grafikkarten-testsystem-2016/4/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μιλάω για μίξη rasterization και ray-tracing, αλλά full ray-tracing. Εδώ ένα HFTS έβγαλε η NV που έχει path-tracing και γονατίζει τα πάντα..Πριν 20 χρόνια έλεγαν σε 10 χρόνια θα έχουμε φωτορεαλισμό, πριν 10 τα ίδια και τώρα πάλι τα ίδια λένε..Να δω πόσες δεκαετίες θα πέσουν έξω ακόμα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μιλάω για μίξη rasterization και ray-tracing, αλλά full ray-tracing. Εδώ ένα HFTS έβγαλε η NV που έχει path-tracing και γονατίζει τα πάντα..Πριν 20 χρόνια έλεγαν σε 10 χρόνια θα έχουμε φωτορεαλισμό, πριν 10 τα ίδια και τώρα πάλι τα ίδια λένε..Να δω πόσες δεκαετίες θα πέσουν έξω ακόμα..

 

Γιατί να μην έχεις ένα μείγμα με τα προτερήματα και των δύο κόσμων χωρίς να κληρονομήσεις τα αρνητικά αμφότερων. ΄Ενας καθαρός ray tracer θα σου λύσει Χ προβλήματα και θα σου δημιουργήσει Ψ άλλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν αντιλέγω, εγώ απλά λέω ότι αρκετά χρόνια πριν σύμφωνα με τα λεγόμενα πολλών, θα έπρεπε τώρα να έχουμε τουλάχιστον CGI(Pixar κλπ) ποιότητα σε όλα τα παιχνίδια αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://en.wikipedia.org/wiki/AMD_Radeon_Rx_200_series

 

Αναλυτικά τα release dates όλης της r9 οικογένειας.

 

"The Radeon R9 290 and R9 290X were announced on September 25, 2013.[13][14] The R9 290 is based on AMD's Hawaii Pro chip and R9 290X on Hawaii XT. R9 290 and R9 290X will support AMD TrueAudioMantleDirect3D 11.2, and bridge-free Crossfire technology using XDMA. A limited "Battlefield 4 Edition" pre-order bundle of R9 290X that includes Battlefield 4 was available on October 3, 2013, with reported quantity being 8,000. The R9 290 had a launch price of $399."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην έχεις ένα μείγμα με τα προτερήματα και των δύο κόσμων χωρίς να κληρονομήσεις τα αρνητικά αμφότερων. ΄Ενας καθαρός ray tracer θα σου λύσει Χ προβλήματα και θα σου δημιουργήσει Ψ άλλα.

 

Από ένα σημείο υπολογιστικής ισχύς και μετά (petascale) το tracing είναι μονόδρομος πάντως. Το πιο σημαντικό πλεονέκτημα είναι πως ακόμα και ένα ημιτελές traced render έχει αποδεκτή ποιότητα, αντίθετα ένα ημιτελές raster έχει artifacts. Με ένα tracer δηλαδή μπορείς να έχεις locked framerate και αυτό που να μεταβάλλεται να είναι τα samples. Αυτό ειδικά στο VR θα κάνει την διαφορά. Παράλληλα σε ένα frame μπορείς να έχεις natural motion blur και να αποτυπώνεις ασύγχρονα την κίνηση ενώ το frame γίνεται ακόμα render, κάτι που μειώνει σημαντικά το latency.

 

Εντάξει δεν αντιλέγω, εγώ απλά λέω ότι αρκετά χρόνια πριν σύμφωνα με τα λεγόμενα πολλών, θα έπρεπε τώρα να έχουμε τουλάχιστον CGI(Pixar κλπ) ποιότητα σε όλα τα παιχνίδια αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Το θέμα είναι ότι τα renderfarms συνεχίζουν να μεγαλώνουν σε μέγεθος. Ακόμα και 1 CPU των 6Gflops που κάναν render ταινίες σαν το LOTR, αν το αφήσεις για 48 ώρες να κάνει render 1 frame απαιτεί τρελή υπολογιστική ισχύ (6Gflops x 48h x 60m x 60s x 60f x3% offline rendering efficiency = 1.8Pflops).
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν στην πορεία είναι να αφαιρείς όλο και κάτι και για τα 1080p άστο καλύτερα. Η 290Χ είναι μόλις 2 χρονών και κάτι και είχε MSRP στα $549 που δεν είναι και απαραίτητα στην κατηγορία 300-400 ευρώ. Μιας και το Fiji μάλλον δεν εντυπωσίασε και κανένα απομένει να δούμε πόσοι αληθινοί gamers κάτοχοι 290 που αγοράζουν μόνο AMD δεν θα αναβαθμίσουν με τον ερχομό του Vega.

10/2013 ;)

Νομίζω 2017 έχουμε, καλή χρονιά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πιστεύετε ότι η ti λύση αξίζει βάσει των χρημάτων που ζητάει; Λαμβάνοντας υπόψιν ότι η επόμενη γενιά προσφέρει ίσες ή και καλύτερες επιδόσεις με λιγότερα χρήματα. Τα παραδείγματα όπως της 780ti με την 970 και της 980ti με την 1070 νομίζω πάνω κάτω καλύπτουν την ερώτηση μου. Θέλω και την άποψη του Αιλουρου όμως περί των ti, εγώ την έχω πει παλιότερα.

 

Περιμένουμε τον μεγάλο Πασχάλη τώρα, οπότε είναι ευκαιρία να ξαναπούμε μερικά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πιστεύετε ότι η ti λύση αξίζει βάσει των χρημάτων που ζητάει; Λαμβάνοντας υπόψιν ότι η επόμενη γενιά προσφέρει ίσες ή και καλύτερες επιδόσεις με λιγότερα χρήματα.

 

Που η επόμενη σειρά συνήθως βγαίνει ύστερα από ένα χρόνο από την έλευση των ti.....γενικά οι ti αξίζουν μόνο για "day one" αγορά για όποιον θέλει τις απόλυτες επιδόσεις από την σειρά των nvidia gpu εκείνη την χρονική περίοδο....όσο οι ti εγκαθίστανται για τα καλά και προχωράει αρκετά ο καιρός από την στιγμή της κυκλοφορίας τους τότε δεν αξίζουν οι ti......αφού υποτίθεται ότι με την Χ80ti οι πράσινοι τερμάτισαν την παλιά σειρά σε επιδόσεις και ετοιμάζουν την καινούργια σειρά gpus......

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πιστεύετε ότι η ti λύση αξίζει βάσει των χρημάτων που ζητάει; Λαμβάνοντας υπόψιν ότι η επόμενη γενιά προσφέρει ίσες ή και καλύτερες επιδόσεις με λιγότερα χρήματα. Τα παραδείγματα όπως της 780ti με την 970 και της 980ti με την 1070 νομίζω πάνω κάτω καλύπτουν την ερώτηση μου. Θέλω και την άποψη του Αιλουρου όμως περί των ti, εγώ την έχω πει παλιότερα.

 

Περιμένουμε τον μεγάλο Πασχάλη τώρα, οπότε είναι ευκαιρία να ξαναπούμε μερικά πράγματα.

Το άν αξίζει ή όχι ,με δεδομένο οτί η επόμενη γενιά θα σου φέρει ίδιες ή καλύτερες επιδόσεις με λιγότερα χρήματα,είναι στην κρίση του καθενος φίλε.Ο καθένας αγοράζει με βάση τις απαιτήσεις του και την τσέπη του.Αν θες τις επιδόσεις της εκάστοτε ti ,και τις θες τώρα ,θα πληρώσεις και το αντίτιμο.Αν περιμένεις αλλάζει! 

Η πλάκα είναι οτι αν κάποιος περιμένει πάντα την επόμενη γενιά δεν θα πάρει ποτε κάρτα  :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πιστεύετε ότι η ti λύση αξίζει βάσει των χρημάτων που ζητάει; Λαμβάνοντας υπόψιν ότι η επόμενη γενιά προσφέρει ίσες ή και καλύτερες επιδόσεις με λιγότερα χρήματα. Τα παραδείγματα όπως της 780ti με την 970 και της 980ti με την 1070 νομίζω πάνω κάτω καλύπτουν την ερώτηση μου. Θέλω και την άποψη του Αιλουρου όμως περί των ti, εγώ την έχω πει παλιότερα.

 

Περιμένουμε τον μεγάλο Πασχάλη τώρα, οπότε είναι ευκαιρία να ξαναπούμε μερικά πράγματα.

 

Τα πράγματα είναι απλά, αν έχεις Ti, αναβαθμίζεις στην επόμενη Ti και προσπερνάς το performance chipset. Εάν έχεις performance chipset, τότε αναβαθμίζεις εύκολα στο επόμενο performance chipset.

 

Παράδειγμα:

 

GM200 -> GP102

GM204 -> GP104

 

Το GM200 -> GP104 δεν αξίζει ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά, αν έχεις Ti, αναβαθμίζεις στην επόμενη Ti και προσπερνάς το performance chipset. Εάν έχεις performance chipset, τότε αναβαθμίζεις εύκολα στο επόμενο performance chipset.

 

Παράδειγμα:

 

GM200 -> GP102

GM204 -> GP104

 

Το GM200 -> GP104 δεν αξίζει ας πούμε.

 

Το πρόβλημα είναι ότι από το GM204 που ήταν στα $500 (GTX 980) πήγαμε στο GP104 και στα $700 (GTX 1080). Το ίδιο και από GM200 (GTX 980Ti στα $700) σε GP102 ΤΙΤΑΝ Χ Pascal στα $1300. Άρα από Maxwell σε Pascal για τα High-End κάθε σειράς δεν αξίζει να κάνεις αναβάθμιση.  

Μόνο όσοι είχαν GTX 970 τους συμφέρει να πάνε σε GTX 1070 και αυτό μόνο για 1440p και επάνω, γιατί για 1080p ακόμα μια χαρά είναι η GTX 970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...