Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παράλογο είναι ότι η μια (GTX 780Ti) έχει 7δις τρανζίστορ και η άλλη  (GTX 970) 4.5δις τρανζίστορ στα ίδια νανόμετρα και παρόλα αυτά η GTX 970 είναι και 15% πιο γρήγορη.

 

 

Στο launch του gm204 (που υποθέτω η βελτιστοποίηση γινόταν ακόμα για kepler) η gtx970 έπαιζε στα ίσια με την 780ti ενώ η τελευταία έχει 60% περισσότερα τρανζίστορ. Το +15% που βγήκε μπροστά σε κάποια σενάρια η 970 (ή έμεινε πίσω η 780ti) μετά από χρόνο στην αγορά είναι το παράλογο?

 

Δε ξέρω αν γίνεται ή όχι αυτό που ισχυρίζεσαι στις προηγούμενες σελίδες. Αλλά το επιχείρημά σου με το πλήθος των τρανζίστορ μου φαίνεται λάθος αφού μιλάμε για διαφορετικές αρχιτεκτονικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα σοβαρά περιμένει κάποιος εδώ μέσα να πει ναι;

Έρχεστε σε ποστ για nvidia να γράψετε κατά και που στο Insomnia που είναι 3 στρατόπεδα κυριολεκτικά.

Θα μπορούσα να κάνω copy paste συζήτηση φίλου που είχε αγοράσει 780ti αλλά πάλι τρελλός θα βγω.

 

Στο μεταξύ πριν κάνα μήνα έπαιζε η συζήτηση αυτή τώρα για ποιο λόγο ήρθε πάλι στην επιφάνεια μόνο το computerbase και ο Αίλουρος ξέρουν.

Για όσους θέλουν παλαιότερα άρθρα υπάρχουν δεν είναι κόπος, ένα search είναι.

Τέλος πάντων....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή γνωρίζεις 2-3 πραγματάκια, με βάση το παρακάτω πίνακα

 

http://gamegpu.com/test-video-cards/opredelenie-naibolee-bystrykh-i-optimalnykh-reshenij-2016-goda

 

 

κάνε μια σύγκριση επιδόσεων ανά τρανζίστορ από Kepler GTX 780Ti  (7δις τρανζίστορ) σε Maxwell GTX 970 (4.5δις τρανζίστορ επειδή είναι κομμένο)   και μετά κάνε το ίδιο από Maxwell GTX 970 (4.5δις τρανζίστορ) σε Pascal GTX 1060 (4.4δις τρανζίστορ ).

 

Μετά θα καταλάβεις και εσύ και οι υπόλοιποι γιατί πράγμα μιλάω. Δεν παίρνεις τέτοια απόδοση μόνο και μόνο από την καινούργια αρχιτεκτονική  ιδιαίτερα στα ίδια νανόμετρα όσο και να θέλεις.

 

Ο λόγος που έχω μουλαρώσει είναι ότι αρνείσαι πεισματικά και εσκεμμένα να συζητήσεις οποιαδήποτε λεπτομέρεια του άρθρου του computerbase. Προφανώς τους λάδωσε η πράσινη για να το συντάξουν το άρθρο και όχι μόνο αυτό η NVIDIA κρατάει προφανώς βελτιστοποιήσεις για Maxwell & Pascal στο συρτάρι για Χ οδηγούς τον τελευταίο καιρό μόνο και μόνο για να μην φανεί ότι υποτίθεται ότι έχουν χεσμένο το Κepler. H συζήτηση ξεκίνησε από αυτό το άρθρο και το μόνο που έχεις συνεισφέρει είναι ένας ατελείωτος μονόλογος με τα συνηθισμένα πολύχρωμα charts προσπαθώντας να οδηγήσεις την συζήτηση αλλού.

 

Και επειδή είμαι προφανώς άσχετος τόσο σε επίπεδο sw όσο και hw, σου λέω καταφατικά ότι ΝΑΙ γίνεται να βγάλεις τόσο περισσότερες επιδόσεις ανά transistor. O ισχυρισμός της πράσινης όταν κυκλοφόρησε το Maxwell ήταν ότι ανά cluster (με τον ίδιο χρονισμό) είναι κατά 35% επαρκέστερη σαν αρχιτεκτονική από το Kepler και το αναγάγει κανείς σωστά τόσο περίπου έβγαινε και βγαίνει και σήμερα. Τέλος έξω από desktop η οικογένεια Kepler εξακολουθεί να κάνει τις μεγαλύτερες πωλήσεις σε ποσότητες γιατί αν δεν υπήρχαν προβλήματα με τα πρωτόκολλα κατασκευής το Volta θα είχε κυκλοφορήσει στην θέση του Pascal. 

Τώρα σοβαρά περιμένει κάποιος εδώ μέσα να πει ναι;

Έρχεστε σε ποστ για nvidia να γράψετε κατά και που στο Insomnia που είναι 3 στρατόπεδα κυριολεκτικά.

Θα μπορούσα να κάνω copy paste συζήτηση φίλου που είχε αγοράσει 780ti αλλά πάλι τρελλός θα βγω.

 

Στο μεταξύ πριν κάνα μήνα έπαιζε η συζήτηση αυτή τώρα για ποιο λόγο ήρθε πάλι στην επιφάνεια μόνο το computerbase και ο Αίλουρος ξέρουν.

Για όσους θέλουν παλαιότερα άρθρα υπάρχουν δεν είναι κόπος, ένα search είναι.

Τέλος πάντων....

 

Κοίτα μου στοίχισε λίγο αλλά λάδωσα αδρά το CB για να γράψει αυτό το άρθρο μόνο και μόνο επειδή μου χτύπησε νωρίς η κλιμακτήριο την πόρτα και θα βγάλω εξανθήματα αν κάνω λάθος. Τα λάθη αποτελούν την ίδια καθημερινότητά μου στον ίδιο βαθμό όπως το κάθε μέσου ανθρώπου και δεν έχω και ιδιαίτερο θέμα να τα παραδεχτώ όταν εμφανίζονται. 

 

Το διάβασες το άρθρο; Μάλλον όχι. Ο μύθος της παντελούς αδιαφορίας για το Kepler κυκλοφορούσε και στα δικά τους τα fora και αποτέλεσε προφανώς κίνητρο στο να μπουν στον κόπο να το ψάξουν. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι και να πεις/δείξεις σε κοκκινοφρουρούς, θα εξακολουθούν να παπαγαλίζουν την ίδια καραμέλα, δεν μας ενδιαφέρει καθόλου βέβαια. Χωρίς αποδείξεις(Αντίστοιχο test με του CB) για τους ισχυρισμούς τους απλά αδιαφορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι και να πεις/δείξεις σε κοκκινοφρουρούς, θα εξακολουθούν να παπαγαλίζουν την ίδια καραμέλα, δεν μας ενδιαφέρει καθόλου βέβαια. Χωρίς αποδείξεις(Αντίστοιχο test με του CB) για τους ισχυρισμούς τους απλά αδιαφορείς.

Τα ίδια έλεγες και για την 970 (λιγότερα Cuda λιγοτερη μνήμη) οπότε οι χαρακτηρισμοί νομίζω είναι περιττοί, άλλωστε δεν νομίζω να γνωριζόμαστε φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρθηκα σε σένα συγκεκριμένα, αλλά είσαι και εσύ από αυτούς που ισχυρίζονται αυτή την ανόητη θεωρία συνωμοσίας και το CB απέδειξε ότι δεν ισχύει. Από 'κει και πέρα ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει αρκεί να μην προσπαθεί να μας πείσει για κάτι χωρίς αποδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρθηκα σε σένα συγκεκριμένα, αλλά είσαι και εσύ από αυτούς που ισχυρίζονται αυτή την ανόητη θεωρία συνωμοσίας και το CB απέδειξε ότι δεν ισχύει. Από 'κει και πέρα ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει αρκεί να μην προσπαθεί να μας πείσει για κάτι χωρίς αποδείξεις.

 

Συγγνώμη αλλά το CB δεν απέδειξε αυτό που λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όλο θέμα είχε αρχίσει για το πόσο άσχημα γέρασε η 780Ti, εάν πιστεύεις το αντίθετο να πας να γράψεις στα αντίστοιχα άρθρα που είχαν τις μετρήσεις.

Το γερνάω είναι σε σχέση με όλες τις κάρτες αλλά εκεί προφανώς και δεν συμφέρει.

Anyway ακόμη και αυτές οι δύο απαντήσεις άσκοπες είναι.

Το πρώτο μνμ το έγραψα για να σταματήσει όλο αυτό το φάγωμα (που θεωρώ άσκοπο) οπότε δεν θα είμαι εγώ που θα το συνεχίσω ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα ειναι οτι πολλοι προτιμησαν 780ti αντι 290 γιατι ηταν ανετα μπροστα.Ποιος να ηξερε οτι πλεον κανει πλακα στην 780ti η 290...

 

Θυμηθειτε και τη διαφορα τιμης που ειχαν...

 

ειναι το ...γιατι ο ανταγωνιστης σου να γερναει καλυτερα με τα μισα λεφτα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο απλο σας εγραψα παραπισω,το περασατε ετσι.

Τη περιπτωση απλα η amd να βγαζει καρτες με χαλια drivers εναντι της nvidia που τους βελτιστοποιει καλυτερα πριν τη κυκλοφορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η AMD κρατιέται καλύτερα επειδή μιλάμε για GCN optimized παιχνίδια πλέον λόγω XB1/PS4. Το μόνο που δέχομαι εγώ προσωπικά απ' όλο αυτό το θέμα που έχει δημιουργηθεί, είναι ότι τον χρήστη τον ενδιαφέρει ποια αποδίδει καλύτερα παρά τις θεωρίες συνωμοσίας οι οποίες δεν ισχύουν, και σ' αυτό συμφωνώ ότι οι παλιότερες AMD τα πάνε καλύτερα για τον λόγο που έγραψα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η NV ρίχνει επίτηδες το performance σε παλιότερες κάρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά το CB δεν απέδειξε αυτό που λέμε.

 

Απλά δε δέχεσαι να καταλάβεις ότι στο Kepler-Maxwell πρόκειται για αρχιτεκτονικές με ένα αξιοσέβαστο ποσό διαφορών μεταξύ τους. O Maxwell είναι κατά πολύ επαρκέστερος του Kepler.

 

Στο παράδειγμά σου, το ότι σε παιχνίδι του 2014 που κανείς δεν ήξερε τι θα πει Maxwell, έχεις ίσες επιδόσεις μιας 970 και μιας 780ti, λέει ακριβώς αυτό. Ευτυχώς κιόλας που σε πιο σύγχρονα παιχνίδια είναι μόνο 15% πίσω.

 

Επίσης είμαι βέβαιος ότι ΔΕΝ έχεις την παραμικρή ιδέα τι είναι όλες αυτές οι συντομογραφίες στο quote δίχως πηγή που παρέθεσες και πως όλα αυτά λειτουργούν ταυτόχρονα, απλά το είδες σε κάποιο φόρουμ και σου άρεσε. Συγγνώμη που στο χαλάω, αλλά τέτοια ποστ είναι σκουπίδια όταν δεν αναφέρεται η περίπτωση στην οποία ισχύουν και συνήθως δεν έχουν καμία καθολική ισχύ. Φυσικά κατά την ανάπτυξη ενός συγκεκριμένου παιχνιδιού όπως και στη δική του περίπτωση, μπορεί μεταξύ των χιλιάδων άλλων παραγόντων, να ήταν και αυτός ένας, αλλά τίποτα παραπάνω.

 

Στην πραγματικότητα, οτιδήποτε είχε να πάρει ο kepler από drivers το έχει πάρει και φαίνεται από το CB. Εσύ από την άλλη ζητάς το παράλογο. Δηλαδή drivers και παιχνίδια στα οποία να έχουν δαπανηθεί δυσανάλογα ποσά ώστε να είναι κομένα και ραμένα στα μέτρα του kepler. Μάλλον σε κάθε παιχνίδι θες και ένα διαφορετικό build που να απευθύνεται μονάχα σε kepler πυρήνες. Δεν είναι κακό να ονειρεύεται κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα παιχνίδι που φαίνεται η διαφορά Kepler-Maxwell είναι το FC4(Που είναι και παλιό). Όταν ενεργοποιήσεις τα GameWorks σε αυτό, η 970 φεύγει 20% μπροστά(Από τότε που κυκλοφόρησε). Και αυτό λογικά συμβαίνει επειδή η NV ρίχνει επίτηδες το performance της 780Ti :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο απλο σας εγραψα παραπισω,το περασατε ετσι.

Τη περιπτωση απλα η amd να βγαζει καρτες με χαλια drivers εναντι της nvidia που τους βελτιστοποιει καλυτερα πριν τη κυκλοφορια.

 

Χάλια δεν είναι, απλά έρχονται πάντα οι βελτιστοποιήσεις με τον καιρό γιατί πριν την κυκλοφορία δεν έχουν αρκετούς πόρους να βελτιστοποιήσουν σωστά. ΄Οταν πήγαν να κυκλοφορήσουν το πρώτο Kepler υπό την μορφή της GTX680 ακύρωσαν όλο τον αρχικό σχεδιασμό όταν είδαν τις 7970 και θεώρησαν ότι με αλλαγή στο PCB, καλύτερη ψύκτρα και δυναμικούς χρονισμούς μπορούν να τις ανταγωνιστούν άνετα ενώ δεν το είχαν σκοπό. Η τελική απόφαση πάρθηκε για την 680 όπως την ξέρουμε σήμερα και οι NV engineers είχαν τότε σημειώσει ρητά ότι η 7970 θα ανακτήσει καλό προβάδισμα έναντι της 680 χάρη στις βελτιστοποιήσεις στους οδηγούς της AMD.

 

Με άλλα λόγια αμφότερες εταιρείες ξέρουν πολύ καλά τι συμβαίνει (μέσα σε λογικά πλαίσια και πάντα σχετικά κοντά στην κυκλοφορία) στην άλλη εταιρεία και όσο και να πασχίζουν να εξοντώσουν τυχών διαρροές πάντα υπάρχουν. ΄Αλλωστε η 7970 είχε τότε ήδη κυκλοφορήσει και φυσικά την είχαν περάσει από πλείστα μικροσκόπια. Σιγά που δεν ήξεραν ότι έχει ακόμα περιθώρια βελτιστοποιήσεων οδηγών. 

 

Για του λόγου το αληθές όσοι κάναμε υποστήριξη τότε στην μια πλευρά πάντα μιλάγαμε και με τα παιδιά της υποστήριξης της άλλη πλευράς και ανταλλάσσαμε απόψεις και ευρήματα ειδικά για τις εφαρμογές και τα παιχνίδια. Εκείνη την εποχή είχε και αντιπροσώπευση η AMD στην Ελλάδα όπου μεταξύ άλλων καλή του ώρα ήταν και ο Παναγιώτης μεταξύ πολλών άλλων. 

 

O ισχυρισμός σου για τους οδηγούς σε κάπως πιο μετριασμένη έκδοση υποστηρίζεται εύλογα και από το εν λόγω άρθρο του computerbase. 

Η AMD κρατιέται καλύτερα επειδή μιλάμε για GCN optimized παιχνίδια πλέον λόγω XB1/PS4. Το μόνο που δέχομαι εγώ προσωπικά απ' όλο αυτό το θέμα που έχει δημιουργηθεί, είναι ότι τον χρήστη τον ενδιαφέρει ποια αποδίδει καλύτερα παρά τις θεωρίες συνωμοσίας οι οποίες δεν ισχύουν, και σ' αυτό συμφωνώ ότι οι παλιότερες AMD τα πάνε καλύτερα για τον λόγο που έγραψα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η NV ρίχνει επίτηδες το performance σε παλιότερες κάρτες.

 

Παίζει και αυτός ο παράγοντας αλλά η NV δεν σταμάτησε ποτέ να έχει δυναμικό και καλά στελεχομένο DevRel που αλωνίζουν ασταμάτητα στους ISV για βελτιστοποιήσεις κώδικα. Περισσότερο είναι αυτό που ισχυρίζεται το CB: στην ΝV πλέον οι GeForce κυκλοφορούν με τόσο βελτιστοποιημένους οδηγούς που τα περιθώρια για μεγάλες επιταχύνσεις με μελλοντικούς οδηγούς συνήθως (πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις με απρόβλεπτα προβλήματα....) δεν αποφέρουν παρά πολύ χαμηλές βελτιώσεις. Σε αντίθεση οι οδηγοί της AMD μέχρι στιγμής έρχονται μεν με ένα αρκετά καλό επίπεδο σταθερότητας αλλά οι βελτιστοποιήσεις έρχονται σταδιακά και εδώ το ατύχημα για την κόκκινη συνήθως είναι ότι έχουν αρπάξει οι περισσότεροι χρήστες σαν εικόνα από το launch. 

 

Aν στην πορεία μια 480 ή ότι άλλο προτιμάς έχει δείξει ότι είναι σε Ν σημείο επιδόσεων, αλλά με 3-4 οδηγούς μετά καταλήγει πες σε Ν+10% κανένας δεν πρόκειται να το δει εύκολα κανείς, γιατί απλά σπάνια ασχολείται πλέον κάποιος. Δυστυχώς η πρώτη εντύπωση κερδίζει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...