Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκιμές στα 3 και στα 4 γίγα. Η κάρτα (1060) στα 2000/9000. far cry primal kai Rise of the Tomb Raider. Προσωπικά βλέπω ότι η κάρτα καθαρά είναι το "bottleneck". Συνέχεια 99% δούλευε ενώ ο cpu στο 30-40%

Ειναι λιγο παλια μεν αλλα δν πειραζει..στα 3.4 κ 4.2

post-360690-0-96759300-1499603760_thumb.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχει κανει κανεις το mod με το liquid metal στην αντισταση για να αυξησει το power limit?

Το ψηνω να το κανω.πολλοι λενε για εξτρα προστασια να βαλεις hot glue γυρω απο την αντισταση για να εισαι 100% σιγουρος οτι δε θα τρεξει το liquid metal.τι ειναι αυτο το hot glue?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανει κανεις το mod με το liquid metal στην αντισταση για να αυξησει το power limit?

Το ψηνω να το κανω.πολλοι λενε για εξτρα προστασια να βαλεις hot glue γυρω απο την αντισταση για να εισαι 100% σιγουρος οτι δε θα τρεξει το liquid metal.τι ειναι αυτο το hot glue?

 

Δεν αξίζει για κανένα λόγο το shunt mod εκτος και αν θες να κυνηγάς top-top-top benchmarks. Είναι αρκετά επικίνδυνο αν δεν ξέρεις τι κανεις. Κανε undervolt για να μην χτυπάς το power limit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εμπειρια με κολλητηρι και ηλεκτρονικα και εχω καταλαβει τι κανει η φαση ολη.

Ακομα στη σκεψη ειμαι μεν και ψαχνω ινφο για να δω απο χειμωνα αν θα το επιχειρησω.

Δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο παντως,αν εχεις και σταθερο χερι και δε μπλεκεις πρωτη φορα.

Αυτη τη στιγμη την εχω στα [email protected] και φτανει 104-105% tdp σε καποια παιχνιδια,οποτε φανταζομαι εκει γυρω στα 2000 θα βαραει το 112% οριο αβερτα.

Προφανως δε θα παω να δωσω αβερτα ταση κτλ,απλα θελω να τη φτασω ενα 2050-2100 και να ξερω οτι δε θα χτυπαει power limit εκει σε καμια περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να ξέρεις τι κανεις είναι επικίνδυνο. Το ποσο liquid metal βάζεις είναι επίσης σημαντικό. Η 1070 ευτυχώς δεν τραβάει πολύ ρεύμα οποτε αν το κανεις σωστά δεν νομίζω να έχεις πολλά θέματα, στην 1080 Ti αν κάνεις shunt mod μπορεί να βαρέσει και 400 watt με αρκετό ρεύμα σε συγκεκριμένα bench (FS Ultra, Time Spy). Έχω δει άτομα που τους σκάσανε vrm και έκανε τρυπα στην PCB στο oc.net.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα κανω τετοια υπερβολη ωστε να εχω και τετοιο θεμα.

Αλλα το ψιλομετανιωνω που εδωσα και την 980Τι.

Θα της εβαζα ενα bios ξεκλειδωτο,θα ριχνα ενα 1450 core και θα πιανα σχεδον 1080 stock  :P

Εδινε και αρκετο performance το ανεβασμα.

Στις 10Χ0 καποιοι λενε και για μειωση αποδοσης στα 2100+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

το σύστημα μου είναι το εξής:

 

Intel i5 6600k

16GB RAM

Asus Gaming Pro

Gigabyte gaming 1070GTX x 2 (SLI)

Οθόνη DELL UP2715K (2880p)

 

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το σύστημα μου αφού σχεδόν όλα τα παιχνίδια τα παίζω στο ULTRA σε 4K/60fps

 

Αυτό που ήθελα να αναφέρω είναι ότι το overclock μπορεί να ανεβάζει τα fps σε αναλύσεις 1080p και 1440p ,όμως σε 4K δεν έχει εντελώς καμία διαφορά.

Έχω κάνει δοκιμές σε Stock και σε 4.5GHZ διάφορα bencharks σε παιχνίδια και τις περισσότερες φόρες είχε διαφορά 1fps maximum.

 

Απλά ήθελα να σας το αναφέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην 1060 όντως πάνω από τα 2100 έπεφταν τα scores

 

Στη 1060 3gb όσο ανέβαιναν τα ρολόγια τόσο κέρδιζε σε επιδόσεις:

2152/9400: http://www.3dmark.com/spy/787191

2215/9450: http://www.3dmark.com/spy/807529

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...