Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω της Palit που δεν θεωρείται top υλοποίηση και πάλι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Οι θερμοκρασίες είναι αυτήν την εποχή 27 min και 76 max.

Μια χαρα υλοποιησεις(αναλογως και την καρτα)βγαζει η palit. Τα 2χρονια εγγυησης της ειναι λιγο που πονανε.

H φθηνοτερη zotac της αγορας οπως νομιζω και ολες οι 1080ti εχουν backplate.

 

Μιλαμε για πανακριβες καρτες αρα θα μου εκανε πραγματικα εντυπωση να πετυχαινα 1080ti χωρις backplate.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

https://www.techpowerup.com/238656/nvidia-announces-financial-results-for-third-quarter-fiscal-2018

 

μαζευει χρημα με το τσουβαλι η πρασινη... βλεπω το βολτα να αργει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι pascal παντως σαν καρτες το αξιζουν αυτο. Στην προηγουμενη maxwell γενια πιο πολυ ξεχωρισε η 970 τοτε για την αποδοση και το κοστος της(ασχετως των κλασσικων περι vram)και βεβαια η 980ti που μεχρι και σημερα κραταει παρα πολυ καλα(αν και κοστιζε αναλογα).

 

Αντιθετως σε pascal ολες οι καρτες στα χρηματα τους και για τα pc που προοριζονται μετα απο 1.5περιπου χρονο κυκλοφοριας στην αγορα αξιζουν.

Ακομα και η 1070 σηκωνει ανετοτατα 1440p 60hz gaming σε αντιθεση με την προηγουμενη 970 που τα βρισκε σκουρα.

 

Ναι μεν κοστιζουν λιγο ακριβοτερα(για να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους)απο τις αντιστοιχες maxwell,αλλα τουλαχιστον φαινεται σε βαθος χρονου να κρατανε καλυτερα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.techpowerup.com/238656/nvidia-announces-financial-results-for-third-quarter-fiscal-2018

 

μαζευει χρημα με το τσουβαλι η πρασινη... βλεπω το βολτα να αργει...

 

Όταν θα κοστίζει λιγότερο η κατασκευή μιας 1180 από μια 1080 θα δεις πως θα βγούν οι Volta. Το θέμα είναι επειδή δεν μιλάμε για μεγάλη αλλαγή λιθογραφίας όπως έγινε με Maxwell->Pascal είναι λίγο δύσκολο να τις δούμε σύντομα. Γιατί σε μέγεθος το κάθε die θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο από την αντίστοιχη Pascal GPU. Δεν φαντάζομαι να το τραβήξουν για μετά το καλοκαίρι του 18 με τις Pascal πάντως.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα κοστίζει λιγότερο η κατασκευή μιας 1180 από μια 1080 θα δεις πως θα βγούν οι Volta. Το θέμα είναι επειδή δεν μιλάμε για μεγάλη αλλαγή λιθογραφίας όπως έγινε με Maxwell->Pascal είναι λίγο δύσκολο να τις δούμε σύντομα. Γιατί σε μέγεθος το κάθε die θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο από την αντίστοιχη Pascal GPU. Δεν φαντάζομαι να το τραβήξουν για μετά το καλοκαίρι του 18 με τις Pascal πάντως.

 

Δεν νομίζω ότι θα καθυστερήσουν οι Volta γιατί Q4 2018/ Q1 2019 θα ξεκινήσουν τα tape-out για τα 7nm. Αν αργήσουν δεν θα έχουν λόγο ύπαρξης. Εγώ προσωπικά θα πάω κατευθείαν στα 7nm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και η 1070 σηκωνει ανετοτατα 1440p 60hz gaming σε αντιθεση με την προηγουμενη 970 που τα βρισκε σκουρα.

 

Με τι settings στα γραφικά ομως το σηκώνει το 60αρι στα 1440p και σε ΠΙΑ παιχνίδια, να τα διευκρινίζουμε και αυτα, για παραδειγμα, εχεις παίξει το ac origins με high-ultra settings μολης στα 140% upscale να δεις ποσα fps θα εχεις με τη 1070?

 

Αν αγόραζα όμως τόσο ακριβή κάρτα γραφικών (GTX1070-1080ti) θα κοίταγα να έχει backplate οπωσδήποτε.

Κι εγω ετσι έλεγα πριν σκασω τα 450 ευρώ για τη 1070 αλλά μολης εκείνη τη περίοδο που την αγόρασα ειδα πως θα γλυτωνα ενα 80αρι το οποίο δεν ειναι ενα τρελό ποσο αλλά ειναι 80 ευρώ που στην ουσία αν τα έδινα θα ηταν σαν να τα πέταγα, ή μηπως θα κερδιζα fps ή θα μου κράταγε κάμποσα χρόνια παραπανω η κάρτα.. Ειναι καθαρά ψυχολογικό το θεμα με τα backplate, οι καρτες εχουν μεταλικες πλάκες πλεον δε λυγίζουν όπως καποτε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι settings στα γραφικά ομως το σηκώνει το 60αρι στα 1440p και σε ΠΙΑ παιχνίδια, να τα διευκρινίζουμε και αυτα, για παραδειγμα, εχεις παίξει το ac origins με high-ultra settings μολης στα 140% upscale να δεις ποσα fps θα εχεις με τη 1070?

Απ' ότι διαβάζω στο νήμα, όπως κάθε παιχνίδι της Ubisoft τα τελευταία χρόνια, έτσι και αυτό είναι unoptimized και ζητάει πολλά χωρίς λόγο. Ακόμη, το resolution scale πρέπει να είναι 133% για 1440p, σε ένα 1080p monitor, όχι 140%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τον Μάϊο για μένα, θεωρώ σίγουρο ότι θα δούμε τις πρώτες volta series.....

 

Το GTX2080 θα είναι ακόμα πιο άνετο σε 4K από την 1080Ti και το 2080Ti θα είναι η definitive κάρτα για 4K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εϊμαι και εγώ κάτοχος της 1080ti.

 

Είχα 1070SLI και τις πούλησα και πήρα την ASUS STRIX OC 1080ti.

 

Σε όσα παιχνίδια δοκίμασα είχα καλύτερες επιδόσεις από ότι με το SLI. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Εκτός από κάποια παιχνίδια που έχουν κακό optimization τα υπόλοιπα παίζουν καρφωμένα σε 60fps (2180p/Ultra Settings)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι settings στα γραφικά ομως το σηκώνει το 60αρι στα 1440p και σε ΠΙΑ παιχνίδια, να τα διευκρινίζουμε και αυτα, για παραδειγμα, εχεις παίξει το ac origins με high-ultra settings

Δηλαδη αν δεν ειναι ultra αλλα ειναι high settings κατι αλλαζει? Το οπτικο αποτελεσμα ιδιο ειναι και αν καποιος εχει το μικροβιο να τα παιζει ολα στα ultra τοτε ας αγοραζει καθε 2 χρονια την αντιστοιχη -ti.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν δεν ειναι ultra αλλα ειναι high settings κατι αλλαζει? Το οπτικο αποτελεσμα ιδιο ειναι και αν καποιος εχει το μικροβιο να τα παιζει ολα στα ultra τοτε ας αγοραζει καθε 2 χρονια την αντιστοιχη -ti.

Όπως είπα και για τα backplate, το ιδιο λέω και για τα settings καθαρά ψυχολογικο, εγω αν δε βλέπω μεχρι και τη λεπτομέρεια της λεπτομέρειας στα ultra ε δεν θα ειμαι οκ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...