Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περισσοτερο νομιζω οτι περνω fps απο το ανεβασμα του core. Οι μνημες στα +350 τις αφηνω στα 400 και πανω δημιουργουν artifacts. Ατιμες micron αν τυχαινα samsung θα επαιζα +600-700 ανετα. Δεν ξερω πως η asus εβαλε σε τετοια gpu micron μνημες. Απαραδεκτη για μενα αν και οπως ειπα αφου παει 2152 στο core τα fps που ειναι να παρω τα περνω θεωρω και με +350 τη μνημη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Heybro είπε

Περισσοτερο νομιζω οτι περνω fps απο το ανεβασμα του core. Οι μνημες στα +350 τις αφηνω στα 400 και πανω δημιουργουν artifacts. Ατιμες micron αν τυχαινα samsung θα επαιζα +600-700 ανετα. Δεν ξερω πως η asus εβαλε σε τετοια gpu micron μνημες. Απαραδεκτη για μενα αν και οπως ειπα αφου παει 2152 στο core τα fps που ειναι να παρω τα περνω θεωρω και με +350 τη μνημη.

Κάνε δοκιμές με firestrike ή heaven για να δεις τι σου δίνει περισσότερο gain. Στο μεταξύ και με τις μνημες λαχείο είναι θεωρώ ,και όχι αν έχεις micron/samsung.

Στη δική μου πάει +800 με micron

Πάντως αφού παιζεις με vsync βλέπω χωρίς να ζορίζεται,δεν χρειάζεσαι oc ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mcrae13 είπε

Κάνε δοκιμές με firestrike ή heaven για να δεις τι σου δίνει περισσότερο gain. Στο μεταξύ και με τις μνημες λαχείο είναι θεωρώ ,και όχι αν έχεις micron/samsung.

Στη δική μου πάει +800 με micron

Πάντως αφού παιζεις με vsync βλέπω χωρίς να ζορίζεται,δεν χρειάζεσαι oc ;)

Ναι σήμερα θα τρέξω κάποια benchmark να δω τι γίνεται. Στα 500 δηλαδή 9000 είχα κάποια artifacts μετά από ώρα όχι κάτι τρομερό. Να πω ότι δεν πείραξα καθόλου το voltage της κάρτας απλά το power limit ανέβασα. Oc κάνω ώστε σε κάποια σκηνή που θα βαρουσε 99% να έχω περιθώριο και για παραπάνω. Vsync αλλά στα 2560x1080 με 75fps όλα ultra σε όλα τα παιχνίδια. 

6 ώρες πριν, Acmilangr2 είπε

Heybro και mcrae13 τι οθόνες έχετε; 

29um69 φίλε μου πριν 1 βδομάδα την πήρα. Πριν έπαιζα σε 55αρα Samsung αλλά αλλιώς είναι το monitor πόσο μάλλον ultrawide. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Το voltage καλά κάνεις και δεν το πειράζεις. 

Μπορεί να είναι και αυτός ο λόγος που δεν κρατάει τις μνήμες δεν ξέρω. Βασικά τις κρατάει με κάποια artifacts. Από θερμοκρασίες πάντως 50 51 δεν ξέρω γιατί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Heybro είπε

Μπορεί να είναι και αυτός ο λόγος που δεν κρατάει τις μνήμες δεν ξέρω. Βασικά τις κρατάει με κάποια artifacts. Από θερμοκρασίες πάντως 50 51 δεν ξέρω γιατί. 

Μπορεί. Αλλά καλά είναι να βρεις τα όρια με το default voltage 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει ρόλο το voltage του πυρήνα στις μνήμες. 

Εκεί που σου κάνει artifacts είναι παραπάνω από τα όρια.Απλα κατεβάζεις λίγο και είσαι οκ.

Για θερμοκρασίες timespy firestrike τσεκάρεις η κανένα witcher 3.Βασικά στο witcher 3 είναι οι ανώτερες που έχω δει σε game. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Δεν παίζει ρόλο το voltage του πυρήνα στις μνήμες. 

Εκεί που σου κάνει artifacts είναι παραπάνω από τα όρια.Απλα κατεβάζεις λίγο και είσαι οκ.

Για θερμοκρασίες timespy firestrike τσεκάρεις η κανένα witcher 3.Βασικά στο witcher 3 είναι οι ανώτερες που έχω δει σε game. 

Οπότε το voltage είναι μόνο για core. Αν το πείραζα μπορεί να πήγαινε και 2200 το core υπάρχουν τέτοια oc? Τα artifacts είναι κυρίως από μνήμη σωστά? Γιατί την έριξα στα 350 με 2152 core και έπαιξα 4 ωρίτσες άνετα. Για τις θερμοκρασίες με 40% ανεμιστήρες δεν βλέπω ποτέ πάνω από 52 δεν έχω παίξει Witcher ακόμα. Στο 25% ανεμιστήρες θα πάει μέχρι 59 60 η θερμοκρασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω που φτάνουν οι 1070ti στο core. Από τα λίγα που εχω δει δεν νομίζω για 2200 πάντως. Το ρεύμα στις Pascal ειναι κλειδωμένο και εχει οριο,δενξερω με τι ρευμα  παιζεις στοκ.

Artifacts ναι είναι από μνήμες. Από core κρασάρει η κολλάει. 

Για temps αν θες να δεις που φτάνει χωρίς vsync σε gpu intensive σενάρια. Αν και δεν θα έχεις ποτέ θέμα,είναι τούμπανο το στριξονι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mcrae13 είπε

Δεν ξέρω που φτάνουν οι 1070ti στο core. Από τα λίγα που εχω δει δεν νομίζω για 2200 πάντως. Το ρεύμα στις Pascal ειναι κλειδωμένο και εχει οριο,δενξερω με τι ρευμα  παιζεις στοκ.

Artifacts ναι είναι από μνήμες. Από core κρασάρει η κολλάει. 

Για temps αν θες να δεις που φτάνει χωρίς vsync σε gpu intensive σενάρια. Αν και δεν θα έχεις ποτέ θέμα,είναι τούμπανο το στριξονι..

2150 έχω δει να μιλάνε για ότι καλύτερο και ταβάνι. Χαίρομαι που είναι από μνήμες τα artifacts αυτό σημαίνει ότι το core είναι εξαιρετικο και αυτό δίνει κυρίως τα fps νομίζω στα παιχνίδια. Μνήμες στα 500 έπαιξα κάνα μισάωρο μετά είχε κάτι artifacts. Στα 400 πάλι μετά από ώρα. Στα 350 κανένα θέμα οπότε μένουμε στα 8700. Από θερμοκρασίες οι ανεμιστήρες κάνουν τρομερή δουλειά χαλάλι τα παραπάνω χρήματα για την strix και την λιώνω και σε mining. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον. Τρεχω κανα μισαωρο το heaven και ιδου τα αποτελεσματα. Το τρεχω σε full hd full screen ολα ultra 8aa extreme κτλ. Τα volt σταθερα δεν τα πειραξα καθολου. 

 

Τελειως stock με 40% ανεμιστηρες στα 1911 το core 4000 μνημη

 

heaven_2018_03_24_15_36_53_073.png
 

 

Δευτερο τεστ +230 core +350 μνημη στο 60% οι ανεμιστηρες 2138 core 4354 μνημη

 

heaven_2018_03_24_15_42_51_512.png
 

Τριτο τεστ +250 core +350 μνημες 60% οι ανεμιστηρες. Δεν ξεπερασε η θερμοκρασια τους 51 βαθμους στους 48 επαιζε συνηθως 2151 core 4354 μνημες

 

heaven_2018_03_24_15_48_40_695.png


Κανενα artifact τα benchmark ετρεξαν απροσκοπα. Αψογη καρτα απο asus με πολυ καλα gains. Το hwinfo εδειξε 195watt max στα +250 191watt στα +230. Περναει τις 1080 και αν εχουν ιδιο overclock οι διαφορες ειναι 2-3fps στα 100. Παρα πολυ ευχαριστημενος οπως και με τον επεξεργαστη. Παραπανω απο +250 δεν δοκιμασα αλλα πρεπει φαινεται να μην εχει οριο το core.

Επεξ/σία από Heybro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Heybro είπε

Λοιπον. Τρεχω κανα μισαωρο το heaven και ιδου τα αποτελεσματα. Το τρεχω σε full hd full screen ολα ultra 8aa extreme κτλ. Τα volt σταθερα δεν τα πειραξα καθολου. 

Τελειως stock με 40% ανεμιστηρες στα 1911 το core 4000 μνημη

heaven_2018_03_24_15_36_53_073.png
 

Δευτερο τεστ +230 core +350 μνημη στο 60% οι ανεμιστηρες 2138 core 4354 μνημη

heaven_2018_03_24_15_42_51_512.png
 

Τριτο τεστ +250 core +350 μνημες 60% οι ανεμιστηρες. Δεν ξεπερασε η θερμοκρασια τους 51 βαθμους στους 48 επαιζε συνηθως 2151 core 4354 μνημες

heaven_2018_03_24_15_48_40_695.png


Κανενα artifact τα benchmark ετρεξαν απροσκοπα. Αψογη καρτα απο asus με πολυ καλα gains. Το hwinfo εδειξε 195watt max στα +250 191watt στα +230. Περναει τις 1080 και αν εχουν ιδιο overclock οι διαφορες ειναι 2-3fps στα 100. Παρα πολυ ευχαριστημενος οπως και με τον επεξεργαστη. Παραπανω απο +250 δεν δοκιμασα αλλα πρεπει φαινεται να μην εχει οριο το core.

Έχω asus μητρική, οθόνη, GPU. Τυχαίο; δεν νομίζω 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...