Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπερβολικά μου φαίνονται παιδιά. Θα μου πειτε είναι το παιχνίδι είναι η κάρτα. Με 8700k και 1070ti χωρίς oc ομως βαράω 250 σε βαριά games που δουλεύει 100% η κάρτα. Τα 500watt μου φαίνονται υπερβολικά. Έχω μετρητή στην πρίζα πάνω το τροφοδοτικό δείχνει κατά προσέγγιση νομίζω με έναν μετρητή θα δείτε ακριβώς ρεύμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου υπερβολικά και εγώ έχω μετρήσει το 1080ti SLI @ 770watt πρίζα σε Firestrike (στο gfx τεστ που έχει ελάχιστο load το υπόλοιπο σύστημα). Βγάλε και 8-10% απώλειες τροφοδοτικού, κάπου στο 700άρι, μείον 60-70 βαριά το υπόλοιπο σύστημα, 620-630w για 2x 1080ti @ ~1950/11000 -> 310-315w η μία δηλαδή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το τροφοδοτικό μου δείχνει ποσό τραβάει στην πρίζα και ποσό καίει το σύστημα. Τα 500 περίπου μου τα βγάζει στιγμιαία σχετικά. Συνήθως είναι χαμηλότερα. Και να σημειώσω πως παίζω σε  vr που ζορίζει πολύ το σύστημα, και την gpu και την cpu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

300αρια ανετοτατα.. Και αν επεφτε και καμια μοντα οπως παλια για μεγαλυτερες τασεις ηταν που ηταν πιο ενεργοβορες ζουσαμε επικες στιγμες ενα τροφοδοτικο για την καρτα γραφικων ηθελες.. Τι εχω τραβηξει και με τα SLi lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελά νούμερα παιδιά δεν ξέρουν τι καίνε τέτοιες κάρτες. Και μετά βλέπω και κάτι 290 η 7990 γράφουν κάτι για 500watt οπότε να φανταστώ θέλουν 600w μόνες τους. Τι νούμερα είναι αυτά. Mining κάνω με επεξεργαστή και gpu μαζί και δεν τραβάνε 200watt όλα. Στο ζόρι τραβάνε πολύ παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι ρε, βάλε στην δικιά σου τέρμα power limit + ρολόγια στα 2GHz και έλα πες μας πόσο έγραψε το μηχανάκι. Μιλάμε για τσιτωμένες κάρτες, όχι underclocked/undervolted για σκάψιμο (εκεί παίζουν στα μισά, βλ. 150-160watt η μία, αλλά δεν μιλάμε γι'αυτό εδώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Zaknafein είπε

Μια χαρά είναι ρε, βάλε στην δικιά σου τέρμα power limit + ρολόγια στα 2GHz και έλα πες μας πόσο έγραψε το μηχανάκι. Μιλάμε για τσιτωμένες κάρτες, όχι underclocked/undervolted για σκάψιμο (εκεί παίζουν στα μισά, βλ. 150-160watt η μία, αλλά δεν μιλάμε γι'αυτό εδώ).

Προφανώς για αυτό μου φαίνονται μεγάλα τα νούμερα. 180tdp συν 20% θα πιάνει 215 max σωστά? Τώρα αν δώσω και 1.3v στον επεξεργαστή για 5.1 ναι εκεί θα περάσουμε τα 300 σε 100% load και τα 2 λογικά. Απλά δεν υπάρχει παιχνίδι που να ζορίζει τόσο πολύ τον επεξεργαστη. Gpu εντάξει βάζεις  4k και πεθαίνεις όποια κάρτα θες σε απαιτητικά παιχνίδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

 

13 ώρες πριν, hitman69 είπε

980Ti στα 1450Mhz / 8.000MHz

Με βαση το Nvidia Inspector εχω:

Witcher III -> 315W

Assassins Creed Origins -> 230W

Mε καρφωμενο και στα δυο το gpu usage στο 99%.

Mπορει καποιος με Pascal να μου πει τι του δειχνει....

Kαλημερα ποια υλοποιηση εχεις?

Εγω 980ti EVGA SC2+ backplate 

1420 / 7700    -    +70 voltage / +121 power

. Συνηθως βαρουσα limit wall οπως βγαζει το msi afterburner και gpuz. Αsic Quality 65%  .Mε πειραγμενο bios να ανεβαζει το tdp στα 425w .

Δεν εχω δει καταναλωση δεν με ενδιεφερει απλα θελω τη μεγιστη αποδοση απο τη καρτα μου . :)

Aν εχει καποιος καποια αλλη συσταση / βοηθεια  ας την ριξει ! :P

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από jimpsar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2018 στις 4:46 ΠΜ, Heybro είπε

Προφανώς για αυτό μου φαίνονται μεγάλα τα νούμερα. 180tdp συν 20% θα πιάνει 215 max σωστά? Τώρα αν δώσω και 1.3v στον επεξεργαστή για 5.1 ναι εκεί θα περάσουμε τα 300 σε 100% load και τα 2 λογικά. Απλά δεν υπάρχει παιχνίδι που να ζορίζει τόσο πολύ τον επεξεργαστη. Gpu εντάξει βάζεις  4k και πεθαίνεις όποια κάρτα θες σε απαιτητικά παιχνίδια. 

Σε prime o 4690Κ μου στα 4,6 με 1,2V εχω δει να τραβαει 200αρια.

Αρα δε νομιζω μονος του ο 8700 να μη τα πιανει.

Αλλα τοσα ευκολα πιανει και η 1070.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/26/2018 στις 5:03 ΜΜ, GeorgeMan είπε

Απλά η 980ti δεν είναι Pascal, σε λάθος θέμα τα γράφεις :P

Eυχαριστω για ενημερωση απλα αρχικα απαντησα στο χρηστη πιο πανω με την 980ti και επειτα αν καποιος εχει διαθεση και γνωση να απαντησει οσον αφορα την καρτα που διαθετω που ΟΧΙ  δεν ειναι Pascal, ας το κανει.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...