Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά, σε κάθε περίπτωση τα ποσοστά που μας λέει τώρα η nv μπορεί να απέχουν από τα πραγματικά ποσοστά σε ρεαλιστικές συνθήκες.Κλοκάρισμα βέβαια θα σηκώνουν και οι νέες κάρτες, δε σήκωναν μόνο οι παλιές, το θέμα είναι πόσο θα ακούν οι καινούριες.Γιατί και σε αυτές οι custom υλοποιήσεις λογικά πάλι δε θα είναι στα reference ρολόγια.Απλά αυτή τη στιγμή δεν ξέρουμε με βάση τι ρολόγια έχουν βγει αυτά τα υποτιθέμενα στατιστικά.Άμα μου συγκρίνεις κλοκαρισμένη 1080 με reference 980, ok η διαφορά θα είναι ακόμα και 15% μικρότερη απ' ότι μου παρουσιάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θα ρίξουμε γέλια με τα Ελληνικά μαγαζιά όταν τις εμφανίσουν στα site τους, περιμένω να δω 1080 1000+ ευρώ, έτσι επειδή είναι και πιο γρήγορη από την Titan X ρε παιδί μου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι κουβέντα να γίνεται περιμένει κάποιος 1070 κάτω από 560€ custom υλοποίηση εδώ στόν πλανήτη Ελλάδα για το πρώτο τετράμηνο κυκλοφορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είστε εξαιρετικά απαισιόδοξοι με τις τιμές, και η 970 329$ MSRP είχε και την έβρισκες και 350-360(Gigabyte απλή, όχι την G1) ευρώ στις αρχές. Τώρα με 379$ MSRP και 23% ΦΠΑ πάμε περίπου στα 412 ευρώ, βάλε και την ταρίφα των καταστημάτων, οπότε τα 430-450 είναι μια χαρά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είστε εξαιρετικά απαισιόδοξοι με τις τιμές, και η 970 329$ MSRP είχε και την έβρισκες και 350-360(Gigabyte απλή, όχι την G1) ευρώ στις αρχές. Τώρα με 379$ MSRP και 23% ΦΠΑ πάμε περίπου στα 412 ευρώ, βάλε και την ταρίφα των καταστημάτων, οπότε τα 430-450 είναι μια χαρά.

10/10/2014 εγινε αγορα 970 G1 απο Ελληνικο μαγαζι στα 385 ευρω παρακαλω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είστε εξαιρετικά απαισιόδοξοι με τις τιμές, και η 970 329$ MSRP είχε και την έβρισκες και 350-360(Gigabyte απλή, όχι την G1) ευρώ στις αρχές. Τώρα με 379$ MSRP και 23% ΦΠΑ πάμε περίπου στα 412 ευρώ, βάλε και την ταρίφα των καταστημάτων, οπότε τα 430-450 είναι μια χαρά.

 

24% ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E  δεν νομιζω να ειναι τοσο πιο ακριβες στην Ελλαδα. ΤΗΝ 970 G1 που την πηρα απο Eshop τον Νοεμβριο του 2014 400 ευρω πληρωσα. Το θεμα ειναι ποσο θα μπορω τωρα να πουλησω την 970.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια γενικα μου αρεσαν ολα τα τσαλιμακια που εκαναν 

 

ειδικα το βιντεο του doom η open beta ειναι Locked στα 60 στα 2k και ολες οι μεγαλες καρτες χτυπανε τα 60 χωρις προβλημα (min 59) και αυτοι χτυπησαν 120 fps ετσι για να μην εχουμε direct comparison  :ph34r:

και το αλλο το καλυτερο

image.png

 

SSP_163.JPG?_ga=1.132214670.1843237957.1

 

η πρωτη ειναι η μονη εικονα που βλεπω σχεδον παντου και την αναφερουν σαν "x3 eff κοντα στην titan x" αλλα ξεχνανε να αναφερουν οτι διπλα λεει "VR"  :rolleyes:  :P

ενω η κατω αναφερει χ2 σχεδον σε παιχνιδια 

βεβαια στα slide bench που εβγαλε στο rotr ακομη και να παραδεχτουμε πως βγαζει 80% παραπανω δεν μας ειπαν οτι βγαζει σχεδον 11% watts(απο την 980) που αμα κανεις την διαιρεση βγαινει 1.6χ perf/watt και για το tw3 ειναι σχεδον στο 1.4χ και ολα αυτα μονο για την founders...  :ph34r:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι δουλεύει το μαρκετινγκ , για το power efficiency αναφέρθηκε και προηγουμένως. Στο 60-75% αναμένεται η αυξηση στο perf/watt στα games.

 

E  δεν νομιζω να ειναι τοσο πιο ακριβες στην Ελλαδα. ΤΗΝ 970 G1 που την πηρα απο Eshop τον Νοεμβριο του 2014 400 ευρω πληρωσα. Το θεμα ειναι ποσο θα μπορω τωρα να πουλησω την 970.....

Ναι αλλά η τιμή της 1070 είναι 380$ και η founder edition στα 450$. Οπότε θα είναι πιο ακριβές απο την 970 που ήταν στα 330$. Πάντως οπως είπε και ο Ailouros οι τιμές θα είναι υψηλές τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Ευρώπη (στην Ελλάδα λίγο πιο πάνω κλασσικά). Οπως θα παρατήρησες ομως έγινε ολοκληρο θέμα για το πόσο θα πουλούνται οι μεταχ. 980ti , αν αρχίσουμε τώρα και για την 970 ο αίλουρος θα μας πάρει στο κυνήγι και δεν θα μπορούμε να κρυφτούμε πουθενά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες οι νέες κάρτες...καλές επιδόσεις.... αλλά όσο σκέφτομαι τι χάλια port θα δούμε παλι δεν θα κάνω μετα απο πολλα χρονια αναβάθμιση...τι να τις κάνω τις τρελές επιδόσεις τις super κάρτες οταν δεν θα τις αξιοποιήσουν; οταν βλεπω και τι καταφέρνει το ps4 με αυτο το φτωχό hardware στο uncharted 4 τσαντιζομαι ακομα ποιο πολυ...η nvidia κατα την γνώμη μου θα έπρεπε να φτιάξει ένα game studio που να εκμεταλλεύεται κάπως αυτο το απίστευτο hardware με κυκλοφορίες ΑΑ παιχνιδιών...οχι μόνο να βγάζει κάρτες...όπως κάνουν οι Sony, Microsoft και Nintendo...Πρεπει με κάποιον τροπο να σπρώξει τις εταιρίες που βγάζουν games να εκμεταλευτουν αυτο το hardware...εκει ειναι το πρόβλημα σήμερα στο pc gaming και οχι στις επιδοςεις του hardware...ξερω οτι δεν πρόκειται να γίνουν αυτα που λέω αλλά βγάζω την πίκρα μου ετσι όπως εχουν καταντήσει το Pc gaming...όλα τα παραπανω ειναι γνώμη μου.....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...