Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε καταλαβαίνω με αυτά που είδαμε γτ δεν υπάρχει λόγος αναβάθμισης από 980ti σε 1080;

Ούτε καν, ναι μεν όσοι έχουν ti ξέρουν πάντα τι τους περιμένει όταν έρχεται η επόμενη η σειρά, αλλά αν βρεθεί game που να κολλάει στην ti άσχημα, δεν νομίζω πως στις Pascal θα πετάει. Δεν μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο. Είναι τελείως anti-marketing. Οκ, θα προωθήσουν τις Pascal με ότι δύναμη υπάρχει, θα boost-αρουν με καλυτερους drivers για αυτές, αλλά μέχρι εκεί. 

 

Όχι, όποιος είναι σε 980ti, πραγματικά δεν αξίζει να πάει σε 1070/1080, τα έχει σκάει ήδη χοντρά, δεν είναι ότι θα έχει πρόβλημα σε κανένα game του 2016 ακόμα και του 2017. Καλύτερα να περιμένει τα big boys..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εκπλαγώ αν το VR δεν πάει α π α τ ο (ΒΤW αν γράψω τη λέξη κανονικά μου την αλλάζει σε "απίστευτο ειναι" !!!)

 

 

Το βλέπω να κραταει λιγότερο και από το 3d gaming (με το οποίο αρχικά είχα ψηθεί άσχημα), αλλά τι να κάνεις όταν 1-2 παιχνίδια το χρησιμοποίησαν σωστά και μάλιστα στο ps3.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To VR με τέτοια τιμή κατατάσσεται εύκολα στην enthusiast/απαγορευμένη κατηγορία.. Συν ότι το θεωρώ ακόμα και τώρα ότι είναι σε πρώιμο στάδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβαίνω με αυτά που είδαμε γτ δεν υπάρχει λόγος αναβάθμισης από 980ti σε 1080;

γιατι αυτο που ειδες δεν ηταν η πραγματικη 1080...

 

το ολο event ηταν ενα paper launch των founders cards και τιποτα παραπανω πολλα μπιχλιμπιδια κτλ κτλ αλλα κυριως ενα πραγμα και το τονισε 2 φορες

 

launch 27 μαιου Market avail 10 ιουνιου.. και αυτα μονο για τις founder (700 η 1080 450 η 1070) στην ουσια δεν ακουσαμε τιποτα για τις νορμαλ καρτες

βρωμαει low yield και καθολου gddr5x στην αγορα...(που για την gddr5x το ξερουμε ετσι και αλλιως αφου εχει πει Mass production avail καπου στον ιουνιο)

 

και κυριως δεν ανεφερε καθολου και τιποτα για async μια αναφορα ετσι απλα και τιποτα δειχνει οτι τελικα θα δουμε μονο fine grained preemption ωστε να μην εχει regression σε dx12 και τιποτα παραπανω..

 

ειναι πραγματικα ενα die shirnk του maxwell 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ όσους περίμεναν λογικές τιμές με τα FF πρωτόκολλα αθεράπευτα ρομαντικούς και θα το ξανασυζητήσουμε φυσικά σε εύλογο χρόνο από τώρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κάποιος που αντιλήφθηκε στα σίγουρα τι είναι οι founder εκδόσεις υπάρχει;Εγώ νεν...  :-(

 

Μου βρωμάει ότι το 2.1Ghz on air υπάρχει μόνο στην founder και με την απλή είσαι στα 1700Mhz :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κάποιος που αντιλήφθηκε στα σίγουρα τι είναι οι founder εκδόσεις υπάρχει;Εγώ νεν...  :-(

 

ΠΟΛΥ ελεύθερη μετάφραση: δεν έχουμε επάρκεια σε πυρήνες άρα οι καταναλωτές που θα τρέξουν πρώτοι θα το πιούνε το πικρό ποτήρι με φουσκωμένη τιμή. Πόσους μήνες τώρα λέω εδώ μέσα ότι οι τιμές θα είναι φουσκωμένες στην αρχή και όσοι δεν τους τρέχουν τα χρήματα από τα παντζάκια να αποφύγουν να γίνουν early adopters? Ρώτα τον Psycho έχει καλό μνημονικό ;) ΄Οσοι ενδιαφερόμενοι ψυχραιμία και φέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεταααααααααααααααααααααααααααααααααα...........................

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξέχασουμε (νομίζω δεν αναφέρθηκε) ότι στα ώραία charts της παρουσίασης της νέας σειράς τα συγκριτικά σε σχέση με το ποσοστό υπεροχής των νέων καρτών αναφερόταν προφανώς σε reference εκδόσεις με χρονισμούς αστείους σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη custom έκδοση, και εννοώ gtx 980 (engine clock 1.2ghz) και titan x όπως και το αδερφάκι της 980ti (engine clock 1000mhz)

 

http://www.geforce.co.uk/hardware/desktop-gpus/geforce-gtx-titan-x/specifications

http://www.geforce.co.uk/hardware/desktop-gpus/geforce-gtx-980-ti/specifications

http://www.geforce.co.uk/hardware/desktop-gpus/geforce-gtx-980/specifications

 

Eνδεικτικά η 980 η απλη της msi 4g gaming βάραγε 1,45ghz στον πυρήνα, και οι δυο 980ti μου απο msi και gigabyte παίζουν σε sli σταθερότατα στο 1,42ghz στον πυρήνα aka 412 mhz παραπάνω απο την reference, και στοκ η gigabyte έχει 1241 mhz engine clock χωρίς την παραμικρή παρέμβαση στο vcore, οπότε και τα ποσοστά μικραίνουν απο αυτό που θέλει να παρουσιάσει κάθε φορά η κάθε εταιρία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...