Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μην συγκρίνετε τιμές του 2014 με τις σημερινές. Άλλη ισοτιμία δολαρίου- ευρώ τότε και χωρίς capital control.

 

 

Εδώ και αρκετά χρόνια δε υπάρχει καμία άλλη ισοτιμία πέραν του 1$ = 1€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες οι νέες κάρτες...καλές επιδόσεις.... αλλά όσο σκέφτομαι τι χάλια port θα δούμε παλι δεν θα κάνω μετα απο πολλα χρονια αναβάθμιση...τι να τις κάνω τις τρελές επιδόσεις τις super κάρτες οταν δεν θα τις αξιοποιήσουν; οταν βλεπω και τι καταφέρνει το ps4 με αυτο το φτωχό hardware στο uncharted 4 τσαντιζομαι ακομα ποιο πολυ...η nvidia κατα την γνώμη μου θα έπρεπε να φτιάξει ένα game studio που να εκμεταλλεύεται κάπως αυτο το απίστευτο hardware με κυκλοφορίες ΑΑ παιχνιδιών...οχι μόνο να βγάζει κάρτες...όπως κάνουν οι Sony, Microsoft και Nintendo...Πρεπει με κάποιον τροπο να σπρώξει τις εταιρίες που βγάζουν games να εκμεταλευτουν αυτο το hardware...εκει ειναι το πρόβλημα σήμερα στο pc gaming και οχι στις επιδοςεις του hardware...ξερω οτι δεν πρόκειται να γίνουν αυτα που λέω αλλά βγάζω την πίκρα μου ετσι όπως εχουν καταντήσει το Pc gaming...όλα τα παραπανω ειναι γνώμη μου.....

Παίξε The Division, μια χαρά την λυγίζει την 980 μου στα 1510/8000. Υπάρχουν και τίτλοι που ζητάνε ότι έχεις και δεν έχεις για να τρέξουν στα 60. Το DA:I βγήκε λίγο μετά την 980, όπου και αυτό, με υψηλό ΑΑ την τσάκιζε.

 

Εάν κατάφεραν να λύσουν το "πρόβλημα" επεξεργαστικής δύναμης στα 1080p με τις νέες κάρτες, μαγκιά τους. Αλλά δεν το νομίζω. Όσο αυξάνεται η ισχύς των υπολογιστών, αυξάνονται και οι απαιτήσεις υπολογιστικής ισχύος.

 

Τα γραφήματα κάνουν πρώτες αναφορές για 80% παραπάνω απόδοση της 1080 από την 980. Ας δούμε πρώτα τα γραφήματα από άλλα site σε γνωστά ΥΠΑΡΧΩΝ παιχνίδια και βλέπουμε. Έχουμε συνηθίσει σε 25% παραπάνω απόδοση από γενιά σε γενιά. Τώρα μιλάνε για 80%. Σχεδόν διπλασιασμός. Ισχύει όμως. Μόνο αυτοί γνωρίζουν προς το παρόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Report: NVIDIA GTX1080 Is Up To 50% Faster Than The GTX980Ti

 

Για να βγει 70-80% πάνω από την 980 την απλή, πρέπει όντως να 'ναι 50% πάνω από 980Ti, αν και μου φαίνεται too much να πω την αλήθεια. Προσωπικά περιμένω ένα 30%.

 

bd1cdf7752175457dd26ce3ac116a4a0-650-80.

 

The performance difference – according to a lot of benchmarks – between the GTX980Ti and the GTX980 is around 20-30%. Therefore, the GTX1080 is – according to NVIDIA’s figures – up to 50% faster than the GTX980Ti in extreme situations (we expect an average of 40% performance boost).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 1070 είναι 15-20% κάτω από την 1080 περίπου;

Δεν υπαρχει ακομα ανακοινωση παρα αν θυμαμαι καλα απο τα λογια του μαυροφορεμενου πανω απο την Titanx αλλα κατω απο 1080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει ακομα ανακοινωση παρα αν θυμαμαι καλα απο τα λογια του μαυροφορεμενου πανω απο την Titanx αλλα κατω απο 1080.

 

Τα λόγια του μαυροφορεμένου γυαλαμπούκα ήταν όντως αυτά, αλλά στο twitter έγραψαν αυτό:

 

As powerful as a TITAN XΤώρα αν είναι και 5% πιο γρήγορη, κάτι τρέχει στα γύφτικα.

 

https://twitter.com/nvidia/status/728773098661543936 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λόγια του μαυροφορεμένου γυαλαμπούκα ήταν όντως αυτά, αλλά στο twitter έγραψαν αυτό:

 

As powerful as a TITAN XΤώρα αν είναι και 5% πιο γρήγορη, κάτι τρέχει στα γύφτικα.

 

https://twitter.com/nvidia/status/728773098661543936 

Τσαμπα τα 12gb Vram δηλαδη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συγγνώμη τη 1070 εννοούσα η οποία αν έρθει με ανάλογες επιδόσες titanx γύρω στα 450€ όπως λένε θα είναι τρελό vfm.Χωρίς να ξέρω πολλά τα γράφω τα παραπάνω αλλά έτσι είναι η εντύπωση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η 1070 θα μπορούσε να το κάνει αυτό, δηλαδή να έχει τις ίδιες επιδόσεις με TitanX με πολύ μικρότερη κατανάλωση..αλλά η 1080 θα πρέπει να είναι σίγουρα ανώτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα περιμένω μέχρι τις γιορτές των Χριστουγέννων που θα έχουν βγει και οι Polaris, λογικά θα κοντοζυγώνει και η 1080Ti έτσι ώστε να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη. Εξάλλου καλοκαίρι έρχεται, οπότε δεν είμαστε για πολλά games.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα περιμένω μέχρι τις γιορτές των Χριστουγέννων που θα έχουν βγει και οι Polaris, λογικά θα κοντοζυγώνει και η 1080Ti έτσι ώστε να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη. Εξάλλου καλοκαίρι έρχεται, οπότε δεν είμαστε για πολλά games.

Η αληθεια να λεγεται.Τωρα το καλοκαιρι εκτως απο το Deus Ex που βγαινει τον Αυγουστο δεν εχει καποιο αλλο παιχνιδι να ξεχωριζει,και τα μονα παιχνιδια με Multiplayer οπως Doom και Overwatch τρεχουν μια χαρα και στις τωρινες καρτες. Αρα ισως για αρκετους να ειναι καλυτερη αναβαθμιση απο τον Οκτωβριο και μετα λογω Battlefield αλλα και σε περιπτωση που σκασει και καποιο bundle με δωρεαν παιχνιδι(αρα βγαινει και φθηνοτερα η καρτα).

Επισης οσον αφορα για τις καρτες γραφικων και τις τιμες τους προφανως και η 1070 προοριζεται περισσοτερο για 1080p και λιγοτερο για 1440p,παρολο που θα παιζει παλιοτερους τιτλους και σε 1440p μια χαρα.Αναμενομενο βεβαια για νεα καρτα και με τετοιο κοστος.

 

Αρα δεν ξερω κατα ποσο μια τιμη στα 450ευρω για την 1070 αξιζει,για κατοχους 1080p monitors για να τρεξουν για day one.

 

Εγω πχ περισσοτερο λογω monitor(οπως και ο psycho)και σκεφτομαστε για αναβαθμιση,αλλιως και η gtx 970 μιας χαρα με καλυπτει εμενα ως τωρα σε 1080p αλλα το monitor ειναι που εχει τις απαιτησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...