Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 βρίσκονται στο 5% όλων των υπολογιστών που βρίσκονται σε χρήση


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τόση κλοπή προσωπικών δεδομένων όχι μόνο το λογισμικό έπρεπε να είναι δωρεάν αλλά και ο υπολογιστής αφού ενσυνείδητα δουλεύεις για αυτούς , τους κάνεις πλούσιους από την μεταπώληση των προσωπικών σου δεδομένων σε πλήθος εταιρειών

 

Θα μπορούσε αν το hardware ήταν Microsoft :P. Συνήθως όμως δεν είναι οπότε δεν παίζει αυτό το σενάριο.

 

Και παρεμπιπτόντως, για εμάς τους προγραμματιστές, θα πρέπει να γράφουμε τον κώδικα στο χέρι ή εκτός ίντερνετ, να τον πατεντάρουμε και μετά να βγάλουμε ότι είναι να βγάλουμε; γιατί ποιος μου λέει εμένα ότι η Μ$ δεν θα κλέψει την ιδέα μου; ότι παρακολουθεί ακόμα και τα keystrokes το ξέρουμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Θα μπορούσε αν το hardware ήταν Microsoft :P. Συνήθως όμως δεν είναι οπότε δεν παίζει αυτό το σενάριο.

 

Και παρεμπιπτόντως, για εμάς τους προγραμματιστές, θα πρέπει να γράφουμε τον κώδικα στο χέρι ή εκτός ίντερνετ, να τον πατεντάρουμε και μετά να βγάλουμε ότι είναι να βγάλουμε; γιατί ποιος μου λέει εμένα ότι η Μ$ δεν θα κλέψει την ιδέα μου; ότι παρακολουθεί ακόμα και τα keystrokes το ξέρουμε. 

 

Τα keystrokes τα παρακολουθεί 100% υπάρχουν δεδομένα που φεύγουν στην MS κάθε φορά που πληκτρολογείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω ενα προβλημα με τα 10. μολις περασε ενας μηνας και ξαφνικα εκανε μια ενημερωση και αρχισε να κανει reboot μονο του και με τα ξανα το ιδιο μεχρι που εβγαλε μπλε οθονη και μετα μαυρη και μετα μπλε με κωδικο βλαβης για οθονη(?)

μετα εσβησε μονο του παλι και αφου εκανε κατι τρελα , τωρα δουλευει . ξερει κανεις τιποτα γι αυτο ? δεν το εχω ξαναδει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Ενώ λειτουργεί τέλεια, σήμερα ,μετά από 3 ώρες χρήση, τραγούδια στο youtube και 3 άλλα tabs ανοικτά μου έτρωγε 1,3GB μνήμη!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτιιιι και να πουν πραγματικα σαν τα 7 δεν εχει..... (για DESKTOP παντα μιλαμε ειναι το απολυτο os)

 

Δεν καταλαβαίνω κολλημενους με τα 7, γιατί;;;

τα 10 θελουν δουλειά ακόμα αλλα τα 8.1 είναι ίδια με τα λίγο πιο ελαφρια, καλύτερο task manager με διαφορετική εμφάνιση σύν το metro. Σταματάς να χρησιμοποιείς το και είναι τα 7 με λίγα πλεονεκτήματα. Για desktop μιλάω και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πηγή στα όσα μεταφέρεις όμως

είναι η ελληνική κοινότητα ΕΛΛ/ΛΑΚ,

δηλαδή η κοινότητα των Linux fans - Windows haters .

Για να τα λέμε με το όνομά τους.

 

Και πολύ θα ήθελα να δω ανάλογη ευασιθητοποίηση για την ιδιωτικότητα στα smart devices.

Οταν εκανες εγκατασταση τα 10 το EULA δεν το διαβασες;

Οταν σου το λενε οι αλλοι ειναι "ΜΗ" εγκυρο;

 

 

Πολύ καλά τα windows 10.. με έκαναν να εκτιμήσω ακόμα περισσότερο τα 7 !!

+1

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω κολλημενους με τα 7, γιατί;;;

τα 10 θελουν δουλειά ακόμα αλλα τα 8.1 είναι ίδια με τα λίγο πιο ελαφρια, καλύτερο task manager με διαφορετική εμφάνιση σύν το metro. Σταματάς να χρησιμοποιείς το και είναι τα 7 με λίγα πλεονεκτήματα. Για desktop μιλάω και εγώ.

 

Κι εγώ τα 8.1 χρησιμοποιώ και από performance είμαι ευχαριστημένος σε σχέση με τα 7. Το θέμα είναι ότι από interface... άστα βράστα. Πρέπει να βάλεις Classic Shell ή Start8 για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το menu κανονικά. Κατά τα άλλα μια χαρά είναι τα 8.1, παρόλο που είναι η αρχή της σάπιας πολιτικής που αναπτύσσει η Μ$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι πρέπει να αισθάνθηκε ο Graham Bell, όταν είπε σε όλους ότι θα μιλάμε με συσκευή απο μακριά. Πέσανε και του είπανε, θα μας παρακολουθούνε, τέρμα η ιδιωτικότητα, χώρια που δεν ξέρω πόσοι διάβασανε το EULA. 

 

Για την ιστορία, στο laptop με τις νέες λειτουργίες του touchpad, απλά σταμάτησα να χρησιμοποιώ το ποντίκι, και με τις πολλαπλές επιφάνειες εργασίες τα έχω όλα τακτοποιημένα και δεν ψάχνω παράθυρα όλη την ώρα. Δεν ξέρω αν υπήρχαν σε άλλα λειτουργικά, αλλά εμένα με βόλεψαν αφάνταστα..! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εδω θα ειμαστε οταν τα εργαλειακια που κυκλοφορουν απλα θα ειναι προσωρινο παυσιπονο στον ρουφιανο στον κορφο σου που λεγεται 10 καθως η ms θα μπορει με τα αναγκαστικα updates να σου φυτεψει πραγματικα οτι γουσταρει στο λειτουργικο κ οχι μονο αυτο αλλα η αλλαγη πλευσης για την ms συνεχιζεται κ με υπερουφιανοποιηση των 7 κ 8

 

ο συνειδητοποιημενος θα φυγει σε apple η σε καστομιες 7,8 η σε linux

 

o μπεεεςςς θα συνεχιζει να τα χρησιμοποιει κ θα αναρωτιεται σε λιγο πως διαολο οι σελιδες που επισκεπτεται ξερουν οτι την βρισκει με υποβρυχια καταδυση πχ κ θελουν του πουλησουν καινουργιες wow μπουκαλες ξεργω, κ αυτο επιδερμικα γιατι η ms κ η καθε ms θα δημιουργησει μια απεραντη λεπτομερεστατη βαση δεδομενων για το τι ειναι ο καθενας μας κ θα μπορει να την πουλησει ολοκληρη η τμηματικα σε οσους πληρωνουν χοντρα τετοιας αξιας εργαλεια η κ να αναγκαστει να την δωσει σε nsa ,fbi k οποιον αλλο μπορει να την πιεσει

 

κ ο κατηφορος δεν θα εχει πατο οταν αυτα τα απιστευτου βαθους στοιχεια θα μπορουν να τα επεξεργαστουν ομαδες ανθρωπων κ συμφεροντων με σκοπο να μας μανιπιουλαρουν πολυ αποτελεσματικοτερα

 

περιμενω με αγωνια τα επιχειρηματα των καμμενων φανμποης (not really)

Επεξ/σία από Redshift
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χειρότερα και από τα 8 για εμένα.

 

Και μη λέτε όποιος δεν τα ήθελε ας μην τα έβαζε, μας έπρηξε το εικονίδιο "Get Windows 10".

 

Μαζί με το Office 2013 δένει το γλυκό και πηγαίνεις για αυτοκτονία.

 

Όταν βρω κουράγιο θα βάλω 7.

 

Και το φοβερό είναι ότι περνάνε τις @@ και στις εκδόσεις Server, να μην έχεις τρόπο να δουλέψεις πουθενά σαν άνθρωπος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω θα ειμαστε οταν τα εργαλειακια που κυκλοφορουν απλα θα ειναι προσωρινο παυσιπονο στον ρουφιανο στον κορφο σου που λεγεται 10 καθως η ms θα μπορει με τα αναγκαστικα updates να σου φυτεψει πραγματικα οτι γουσταρει στο λειτουργικο κ οχι μονο αυτο αλλα η αλλαγη πλευσης για την ms συνεχιζεται κ με υπερουφιανοποιηση των 7 κ 8

 

ο συνειδητοποιημενος θα φυγει σε apple η σε καστομιες 7,8 η σε linux

 

o μπεεεςςς θα συνεχιζει να τα χρησιμοποιει κ θα αναρωτιεται σε λιγο πως διαολο οι σελιδες που επισκεπτεται ξερουν οτι την βρισκει με υποβρυχια καταδυση πχ κ θελουν του πουλησουν καινουργιες wow μπουκαλες ξεργω, κ αυτο επιδερμικα γιατι η ms κ η καθε ms θα δημιουργησει μια απεραντη λεπτομερεστατη βαση δεδομενων για το τι ειναι ο καθενας μας κ θα μπορει να την πουλησει ολοκληρη η τμηματικα σε οσους πληρωνουν χοντρα τετοιας αξιας εργαλεια η κ να αναγκαστει να την δωσει σε nsa ,fbi k οποιον αλλο μπορει να την πιεσει

 

κ ο κατηφορος δεν θα εχει πατο οταν αυτα τα απιστευτου βαθους στοιχεια θα μπορουν να τα επεξεργαστουν ομαδες ανθρωπων κ συμφεροντων με σκοπο να μας μανιπιουλαρουν πολυ αποτελεσματικοτερα

 

περιμενω με αγωνια τα επιχειρηματα των καμμενων φανμποης (not really)

Πάντως εδώ μέσα κανένας δεν μπορεί να σου πει ακριβώς τι data μαζεύει και γιατί..... Άσχετα που όλα αυτά γίνονται στατιστικά και κανένας πότε δεν θα κάτσει να δει για τον καθένα προσωπικά....... 

Είτε πας σε apple η linux άμα βάλεις γνωστούς browsers πάλι θα κάνουν data collect οπότε έκανες μια τρύπα στο νερό... Επίσης από εποχή win 98 μπορεί να μαζεύει δεδομένα δεν είδα να υπάρχει τέτοια ανησυχία παλιά....

Ξαφνικά τώρα έγιναν κάποιοι συνειδητοποιημένοι...

Άμα ήθελε μάζευε data και δεν στο έλεγε καν καμιά εταιρία και πρέφα δεν θα το έπαιρνες και θα νόμιζες ότι είσαι ασφαλής... Το να στο λέει σημαίνει κιόλας ότι τα data που μαζεύει είναι πολύ μικρο μέγεθος κάτι text αρχεία που στο τέλος γίνονται στατιστικά και report.... στην ουσία είναι ένα feedback χωρίς να χρειάζεται να ασχοληθείς....

Και τεχνικά δεν γίνεται να τραβάει μεγάλα αρχεία γιατί θα χρειαζόταν άπειρο data farming και άπειρο bandwidth...

Κανε install ένα upload monitor να καταγράφει τι τραβάει από το pc θα δεις ότι είναι μικρά αρχεία...

Όποτε πριν γράψουμε κάτι ας το ψάχνουμε πρώτα...

Το παράδειγμα σου με την κατάδυση είναι άθελα σου ακριβώς τα data που συλλέγει μικρές πληροφορίες για διαφημίσεις το κάνει χρόνια η google βγάλε για 2 μέρες το adblock και ψάξε για καταδύσεις μετά θα δεις όλες τις διαφημίσεις να εμφανίζονται με εξοπλισμό για κατάδυση. 

Α ναι είμαι μπεςςςς εγώ και καμένο φανμπόη(το κερασάκι στην τούρτα για να μην παίξει αντεπιχείρημα).

Ναι και data collecting κάνουν όλα τα λειτουργικά είτε είναι win είτε android είτε linux είτε macos...

Το είπε και ο χίπις για το ubuntu άλλα σίγουρα μπορεί να ισχύει και για άλλες distro.

http://arstechnica.com/information-technology/2012/12/richard-stallman-calls-ubuntu-spyware-because-it-tracks-searches/

Πράγμα που σημαίνει ότι συνδέεται στο internet παρακολουθείτε. Και στην ουσία ακόμα και εσύ να φτιάξεις distro για την πάρτη σου και να ξέρεις ότι δεν υπάρχει data που να φεύγει κάπου μόλις βάλεις browser κάποιον γνωστό η κάνεις login σε διάφορα site τότε θα φύγουν μερικά data.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο "χίπης" καλά τα είπε και μπράβο του, αλλά το Ubuntu είναι μόνο μία από τις εκατοντάδες ενεργές διανομές, και ακόμα και στο Ubuntu υπάρχει τρόπος να απεγκαταστήσεις εύκολα αυτό που χαραχτήρισε σαν "spyware". Στα Windows ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν αυτά τα "λίγα kb" που ανεβαίνουν δεν είναι αποτέλεσμα keylogging.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο "χίπης" καλά τα είπε και μπράβο του, αλλά το Ubuntu είναι μόνο μία από τις εκατοντάδες ενεργές διανομές, και ακόμα και στο Ubuntu υπάρχει τρόπος να απεγκαταστήσεις εύκολα αυτό που χαραχτήρισε σαν "spyware". Στα Windows ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν αυτά τα "λίγα kb" που ανεβαίνουν δεν είναι αποτέλεσμα keylogging.

Χμμμ και έκανες απεγκατάσταση το spyware τι γίνεται στην περίπτωση που περάσεις κάτι εσύ ο ίδιος μέσα με κονσόλα(root) πάντα και στην ουσία δεν γνωρίζεις αν έβαλες backdoor κάπου.... Θα μου πεις αν είναι open source παίζει να το βρεις αν όμως όχι? Γιατί backdoor μπορεί να μπει με χιλιάδες τρόπους σε όλα τα λειτουργικά.... Το ίδιο το Hardware μπορεί να έχει spyware τώρα πρόσφατα βγήκε η βρώμα για την lenovo.... Ακόμα και η intel μπορεί να έχει εμφυτεύσει ένα spyware στους επεξεργαστές της και να μην το πάρει χαμπάρι κάνεις η ακόμα και να το βρει κάποιος να μην μπορεί να καταλάβει πως δουλεύει, και να δουλεύει με όλες τις distro.

Αυτό που θέλω να πω ότι από την στιγμή που κάτι συνδέεται στο internet πρέπει αυτόματα να ξεχαστεί και η έννοια privacy....

Τουλάχιστον αυτοί εδώ στο λένε θα κάνουμε κάποια data collect σου αρέσει δεν σου αρέσει... Τι γίνεται εκεί που δεν ξέρουμε? και η seagate μπορεί να κάνει collect το ξέρω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...