Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 βρίσκονται στο 5% όλων των υπολογιστών που βρίσκονται σε χρήση


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κολλημενος μπορει να θεωρηται και καποιος που πραγματικα δεν του πηγε καν στο μυαλο να χρησιμοποιησει Linux αντι για windows

ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ στην καθημερινοτητα του, οπως εγω.

Η εννοια κολλανε τα windows στο pc μου ειναι νομιζω περασμενης δεκαετιας. Πλεον αναφερομαστε στη δυνατοτητα ενος λειτουργικου να χαρακτηριστει ΤΕΛΕΙΟ αν μπορει να ανταποκριθει θετικα σε οποιαδηποτε συσκευη ή software κατι που το κταφεραν σε αρκετα καλο ποσοστο λειτουργικα οπως τα 7αρια για παραδειγμα.

 

Τα 10αρια πραγματικα οσο κι αν ακουγετε παραξενο ειναι ενα λειτουργικο που ακομα εχει ασυμβατοτες με hardware τελευταιας γενιας κα hardware που στα 8αρια ετρεχε χωρις κανενα προβλημα οπως ποντικια headsets και αλλα. Ας ριξει καποιος καμια ματια σε διαφορα forums οπως της logitech για παραδειγμα.

 

Απλα εχουν το εξης μαγικο κακο, καθε φορα μια μεγαλη αναβαθμιση να καμνει στα ματια μας να δειχνει αυτοματως παλιο κατι πραγματικα προσφατο.

Δηλαδη κατι που αγορασα πριν 2 χρονια και λειτουργουσε αψογα στα 8 μου, με το που γινετε αναβαθμιση σε 10 να μην δουλευουν και κατα καποιο τροπο να λες μεσα σου μηχανικα -παει παλιοσαν κι αυτα δεν τα δινει σημασια η εταιρια, παμε γι αλλα-.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αν δεν υπήρχε το πρόβλημα με τo privacy θα είχε μεγαλύτερα ποσοστά.

 

 

ΟΣΟ για τον microsoft Edge εκει ειναι πολυ πισω ακομη. Επρεπε να υποστηριζει απο την αρχη addons ή εστω να ειχε για αρχη το adblock ωστε να πιασει καποιους χρηστες. ΟΣΟ γρηγορος και να ειναι τωρα χωρις τα addons δεν μου λεει κατι (παραμενω σε firefox ακομη).

Το πρόβλημα εκτός από τα addons με τον Edge είναι ότι καταναλώνει αρκετή ram όταν έχεις πολλές καρτέλες ανοιχτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπήρχε το πρόβλημα με τo privacy θα είχε μεγαλύτερα ποσοστά.

Μπορεί, μπορεί και όχι.

Για ένα θέμα ή μη-θέμα,

που κανείς δεν είναι σίγουρος

για το πώς και γιατί ανακινήθηκε

εκ των πραγμάτων τυχαία, μεμονωμένα και ξαφνικά.

 

Τη στιγμή που ο κόσμος όλος έχει smartphones

μάλλον το privacy έχει πάει περίπατο καιρό τώρα

και κανένας τους δεν ενδιαφέρθηκε...

 

Και κανένας δε θα ενδιαφερθεί για το privacy

σε ο,τιδήποτε άλλο πλην PC...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουνε πρόβλημα με τη μαμά microsoft και τις πολιτικές της τελευταία: https://voat.co/v/technology/comments/459263

 

Για windows 7/8

Χαίρομαι που βλέπω χρήστη voat εδώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω εχω ακομα τα windows 98 και ειναι τελεια!

 

Τι? Windows 98? Γεμάτο bugs.

Εγώ τρέχω ακόμη τα Windows 3.1 εδώ και 20 χρόνια χωρίς να έχει γίνει format στο pc.

Τα καλύτερα Windows που έφτιαξε η Microsoft. :-)

Στην είδηση τώρα τα Windows 10 σε μερικούς μήνες θα έχουν πολύ μεγαλύτερο ποσοστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι ευχαριστημενος με τα 7..

απογοητευμενος από τα 8..

θα πάω στα 10 σε κάνα χρόνο, να βγει το πρώτο service pack! :)

μεχρι τοτε.. win7

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[Τα Windows 10 βρίσκονται στο 5% όλων των υπολογιστών που βρίσκονται σε χρήση]

 

Πως ξέρουν πόσοι υπολογιστές είναι σε "χρήση" ?

 

Ίσως αντί για χρήση εννοούν με πρόσβαση στο ιντερνετ, 

αν και πάλι δεν καταλαβαίνω πως βγαίνει το νούμερο...

-Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ?

 

ελα ρε φιλε, ξέρεις πόλους δηλαδή να μην είναι συνδεδεμένοι στο ίντερνετ? 2015 έχουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραθετω τα κατωθι

 

"Από τη στιγμή που δημιουργείται ο λογαριασμός, αρχίζει η παρακολούθησηΗ εταιρία δηλώνει ότι δεν αποθηκεύει μόνο τις βασικές πληροφορίες του χρήση -όνομα, λεπτομέρειες επαφής, κωδικούς πρόσβασης, δημογραφικές λεπτομέρειες και πιστωτικά στοιχεία – αλλά πηγαίνει ακόμα και πιο βαθιά.  Άλλες πληροφορίες που αποθηκεύονται είναι τα ερωτήματα αναζήτησης στο Bing, οισυζητήσεις με την νέα εφαρμογή ψηφιακού βοηθού Cortana, τα περιεχόμενα της ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, οι ιστοσελίδες και οι εφαρμογές που χρησιμοποιούνται ( μαζί με τις λειτουργίες και τον χρόνο χρήσης) και τα περιεχόμενα των προσωπικών φακέλων. Επιπρόσθετα η Δήλωση Απορρήτου δηλώνει ότι “συλλέγονται και οι πληκτρολογημένες και χειρόγραφες λέξεις” που από τους περισσότερους αναλυτές θεωρείται keyloggerγια την Microsoft είναι “για την παροχή εξατομικευμένου λεξικού χρήστη και υπόδειξη πληκτρολόγησης λέξεων και καλύτερη οπτική αναγνώριση χαρακτήρων”.

 

 

https://privacy.ellak.gr/2015/08/03/i-parakolouthisi-ginete-kathimerinotita-ta-windows-10-parakolouthoun-ke-katagrafoun-ta-panta/

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραθετω τα κατωθι

 

"Από τη στιγμή που δημιουργείται ο λογαριασμός, αρχίζει η παρακολούθησηΗ εταιρία δηλώνει ότι δεν αποθηκεύει μόνο τις βασικές πληροφορίες του χρήση -όνομα, λεπτομέρειες επαφής, κωδικούς πρόσβασης, δημογραφικές λεπτομέρειες και πιστωτικά στοιχεία – αλλά πηγαίνει ακόμα και πιο βαθιά.  Άλλες πληροφορίες που αποθηκεύονται είναι τα ερωτήματα αναζήτησης στο Bing, οισυζητήσεις με την νέα εφαρμογή ψηφιακού βοηθού Cortana, τα περιεχόμενα της ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, οι ιστοσελίδες και οι εφαρμογές που χρησιμοποιούνται ( μαζί με τις λειτουργίες και τον χρόνο χρήσης) και τα περιεχόμενα των προσωπικών φακέλων. Επιπρόσθετα η Δήλωση Απορρήτου δηλώνει ότι “συλλέγονται και οι πληκτρολογημένες και χειρόγραφες λέξεις” που από τους περισσότερους αναλυτές θεωρείται keyloggerγια την Microsoft είναι “για την παροχή εξατομικευμένου λεξικού χρήστη και υπόδειξη πληκτρολόγησης λέξεων και καλύτερη οπτική αναγνώριση χαρακτήρων”.

 

 

https://privacy.ellak.gr/2015/08/03/i-parakolouthisi-ginete-kathimerinotita-ta-windows-10-parakolouthoun-ke-katagrafoun-ta-panta/

Η πηγή στα όσα μεταφέρεις όμως

είναι η ελληνική κοινότητα ΕΛΛ/ΛΑΚ,

δηλαδή η κοινότητα των Linux fans - Windows haters .

Για να τα λέμε με το όνομά τους.

 

Και πολύ θα ήθελα να δω ανάλογη ευασιθητοποίηση για την ιδιωτικότητα στα smart devices.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux user huh ?

 

Όχι ακόμα αλλά μόλις γυρίσω Αθήνα έτοιμος είμαι.

 

Η πηγή στα όσα μεταφέρεις όμως

είναι η ελληνική κοινότητα ΕΛΛ/ΛΑΚ,

δηλαδή η κοινότητα των Linux fans - Windows haters .

Για να τα λέμε με το όνομά τους.

 

Και πολύ θα ήθελα να δω ανάλογη ευασιθητοποίηση για την ιδιωτικότητα στα smart devices.

Wow. Windows haters. Ok.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πηγή στα όσα μεταφέρεις όμως

είναι η ελληνική κοινότητα ΕΛΛ/ΛΑΚ,

δηλαδή η κοινότητα των Linux fans - Windows haters .

Για να τα λέμε με το όνομά τους.

 

Και πολύ θα ήθελα να δω ανάλογη ευασιθητοποίηση για την ιδιωτικότητα στα smart devices.

 

Η κοινότητα ΕΛ/ΛΑΚ αναπαράγει την είδηση από το Νewsweek δεν είναι η πηγή.https://www.microsoft.com/en-us/privacystatement/default.aspx

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αρχικο αρθρο στα αγγλικα http://www.newsweek.com/windows-10-recording-users-every-move-358952

 

για την αποφυγη παρεξηγησεως....  win 8.1 home (αυθεντικα) εχω και στα 4 συστηματα  που εχω στην κατοχη μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τόση κλοπή προσωπικών δεδομένων όχι μόνο το λογισμικό έπρεπε να είναι δωρεάν αλλά και ο υπολογιστής αφού ενσυνείδητα δουλεύεις για αυτούς , τους κάνεις πλούσιους από την μεταπώληση των προσωπικών σου δεδομένων σε πλήθος εταιρειών

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...