Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 βρίσκονται στο 5% όλων των υπολογιστών που βρίσκονται σε χρήση


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί να ανησυχήσω για spyware όταν το 100% των προγραμμάτων που τρέχω είναι open source; Ναι ok, γνωρίζω ότι το hardware μου μπορεί να περιέχει backdoors και να μην το γνωρίζω και ότι δεν υπάρχει απόλυτο privacy στο internet... Αυτό όμως σε καμιά περίπτωση δεν συνιστά επιχείρημα ώστε να μην παίρνουμε προφυλάξεις εκεί που πραγματικά μπορούμε. Είναι σαν μου λες ότι επειδή το σπίτι σου δεν είναι 100% απόρθητο και ασφαλές, ότι είναι σωστό να αφήσεις τις πόρτες και τα παράθυρα ορθάνοιχτα, είτε λείπεις είτε όχι. Μα είναι λογική αυτή;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Γιατί να ανησυχήσω για spyware όταν το 100% των προγραμμάτων που τρέχω είναι open source; Ναι ok, γνωρίζω ότι το hardware μου μπορεί να περιέχει backdoors και να μην το γνωρίζω και ότι δεν υπάρχει απόλυτο privacy στο internet... Αυτό όμως σε καμιά περίπτωση δεν συνιστά επιχείρημα ώστε να μην παίρνουμε προφυλάξεις εκεί που πραγματικά μπορούμε. Είναι σαν μου λες ότι επειδή το σπίτι σου δεν είναι 100% απόρθητο και ασφαλές, ότι είναι σωστό να αφήσεις τις πόρτες και τα παράθυρα ορθάνοιχτα, είτε λείπεις είτε όχι. Μα είναι λογική αυτή;

Και πάλι πες ότι θεωρείς πως πήρες τις σωστές προφυλάξεις και είσαι οκ..... πάλι κάνεις μια τρυπά στο νερό γιατί σου λέω άντε δεν μαζεύει data η ms άλλα η intel πως ακριβώς προστατεύεις εσένα και τον υπολογιστή σου απο το mining?

Η το κινέζο ρούτερ του οτε μπορεί να κάνει mining και να στέλνει δεδομένα στην κίνα πως ακριβώς νιώθεις ασφαλές? Άντε δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το open source πρόγραμμα που τρέχεις...

Το σπίτι φυσικά και δεν είναι ασφαλές ο διαρρήκτης ότι πόρτα και να βάλεις ότι παράθυρα και να βάλεις μπορεί να βρει τον τρόπο να μπει άλλα εδώ μιλάμε για κάτι άλλο... Άλλο να αφήσω εγώ τις πόρτες και τα παράθυρα ανοιχτά και άλλο ο κατασκευαστής να έχει σχεδιαστικό λάθος στο παράθυρο η στην πόρτα και έτσι να είναι εύκολη διαδικασία να μπει ο διαρρήκτης.

Κάπως έτσι και στους υπολογιστές εσύ μπορεί να νιώθεις ότι τα data σου είναι ασφαλές και δεν γίνονται mining άλλα δεν ξέρεις αν η intel π.χ. έχει κάνει κάτι λάθος και το εκμεταλλεύεται κάποιος γνώστης και έχει μολύνει ότι pc υπάρχει που φοράει intel. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω... σε τι ακριβώς διαφωνείς; Στο ότι πρέπει να λαμβάνουμε προφυλάξεις όπου μπορούμε; Όταν μιλάμε για privacy, ας κρατάμε τουλάχιστον τα προσχήματα. Το αν έκανα μια τρύπα στο νερό, όπως λες, ο καιρός θα το δείξει, ούτε γώ ούτε σύ. Επέτρεψε μου όμως μέχρι τότε να νιώθω αρκετά πιο ασφαλής σε σχέση με κάποιον που χρησιμοποιεί κλειστό λογισμικό, ειδικά όταν μιλάμε για λογισμικό που αποδεδειγμένα ανεβάζει δεδομένα (θες να είναι λίγα kb; έστω) στους servers μίας εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω... σε τι ακριβώς διαφωνείς; Στο ότι πρέπει να λαμβάνουμε προφυλάξεις όπου μπορούμε; Όταν μιλάμε για privacy, ας κρατάμε τουλάχιστον τα προσχήματα. Το αν έκανα μια τρύπα στο νερό, όπως λες, ο καιρός θα το δείξει, ούτε γώ ούτε σύ. Επέτρεψε μου όμως μέχρι τότε να νιώθω αρκετά πιο ασφαλής σε σχέση με κάποιον που χρησιμοποιεί κλειστό λογισμικό, ειδικά όταν μιλάμε για λογισμικό που αποδεδειγμένα ανεβάζει δεδομένα (θες να είναι λίγα kb; έστω) στους servers μίας εταιρείας.

Εμένα δεν με τρομάζει τι τραβάει η ms από το pc μου γιατί αυτά τα data ίσως λέω ίσως να κάνει και το λειτουργικό μου καλύτερο με το hardware που έχω... 

Τουλάχιστον το ξέρω ότι κάνει data mining...

Το πρόβλημα μου είναι να μην το ξέρω και τελικά να είναι χειρότερο, αν τα δεδομένα μου καταλήγουν κάπου στην κίνα(η αλλού who knows) και με την κυβέρνηση τους από πίσω... και τι δεδομένα μπορεί να τραβάει τρέχα γύρευε.

Εδώ ξέρω ότι η ms τραβάει κάποια δεδομένα που αφορούν καθαρά το λειτουργικό, όχι τα δεδομένα που αφορούν εμένα όπως passwords, text αρχεία με πληροφορίες, εικόνες κτλ.

Σε τι ακριβώς δηλαδή θα μπορούσε η ms να χρησιμοποιήσει τα στοιχειά τις πιστωτικής μου για παράδειγμα αν τα έχω σε ένα txt? Υπάρχει περίπτωση να με κλέψει κάπως? Οπότε δεν έχει λογική να τραβήξει κάτι άλλο πέρα από reports του συστήματος. 

Το αν χρησιμοποιώ κλειστό λογισμικό η ανοιχτό(fedora με πολύ αγάπη για την distro) δεν έχει να κάνει σε τίποτα όταν τα lvl ασφαλείας σε hardware είναι για τα κλάματα και άνετα μπορεί να τα εκμεταλλευτεί κάποιος γνώστης.

Απλά πιστεύω ότι όσες προφυλάξεις και να πάρει κάποιος δεν είναι αρκετές γιατί ένας υπολογιστής είναι ένα πολύπλοκο σύστημα που όσο και να το κατανοεί κάποιος μπορεί να υπάρχουν τρύπες που να μην τις βλέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο 1 μηνα χρησης περιπου να πω τις εμπειριες μου

Σε παλιοτερα συστηματα πανε χειροτερα απο 7 - 8.1

Ειδικα αν βαλεις κ 64 bit τοτε ηρθε κ το κερασακι στην τουρτα

Νομιζω σε αυτα τα 8.1 ειναι πιο ελαφρια απο ολα

Φυσικα σε 4 πυρινο με 4 gb ram πανε σφαιρα

Πχ σε νεο laptop asus με celeron 2.2 διπυρινο 4 gb ram τα 10 64bit ζοριζονταν αρκετα

Σε παλιο netbook με atom 2gb ram k ssd ενω τα 7 πηγαιναν πολυ γρηγορα και τα 8.1 ακομα καλυτερα τα 10 (32bit) σερνονται

σε διπυρινο pc 775 με 2 gb ram τα 10 δεν υπηρχαν drivers για την nvidia  gs 7300 ενω στα 7 κ 8.1 την βρηκαν μονα τους

Καταλαβα οτι ειδικα στην cpu θελουν δυνατοτερη απο 7 κ 8.1

Προτεινω σε οσους δεν εχουν τουλαχιστον δυνατο dual core να μην τα βαζουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική εμπειρία από τα win10, είναι αρκετά σταθερά, αλλά ακόμα με πολλά bugs τα οποία όμως η ms διορθώνει. Πχ στο email app στην αρχή δεν εμφάνιζε τα attachments, το έφτιαξαν. Μερικές φορές μετά από αδρανοποίηση το start menu δεν ανταποκρίνονταν και έπρεπε να κάνω restat, και τέλος για περίπου ένα 24ωρο λόγω σφάλματος πάλι στο start ο υπολογιστής μετά από επανεκκίνηση έβγαζε μήνυμα ότι υπάρχει πρόβλημα στο start menu το οποίο θα διορθωθεί σύντομα σε επόμενο update, όπως και έγινε, για ένα 24ωρο όμως ο υπολογιστής δεν λειτουργούσε. Κολλήματα τα 10 έχουν όμως διορθώνονται και μέχρι τώρα ο υπολογιστής μου δεν έχει κρασάρει. Στα παιχνίδια το Diablo III έχει πιο σταθερά fps αλλά χαμηλότερα από πριν, σε άλλα παιχνίδια η απόδοση έχει πέσει αρκετά.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έβαλα στο λαπτοπ και είδα αισθητική διαφορά προς το καλύτερο όσον αφορά την απόδοση σε σχέση με τα 8.1 γύρισα όμως πάλι πίσω σε αυτά μετά το ότι διάβασα όσον αφορά τις πληροφορίες που τους δίνεις το δικαίωμα να αποκομιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έμενα δε αντίθεση με τον επάνω σε όλα τα παιχνίδια είδα αύξηση στα fps 10-15% στο πιο καινούριο σύστημα (3770κ+32gbram+290x) και περίπου ένα 5%στο παλιό (q9450+8gb ram+gts450) και στα 2 δεν είχα θέμα με οδηγούς ειδικά στο παλιό τα βρήκε όλα μόνο του, στο καινούργιο δε βρήκε οδηγό για το bt της μητρικής, αλλά εδώ καλά καλά ηmsiδεν έχει δώσει καν οδηγούς για τα 8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 10 στο desktop οταν βγει Directx 12.... Τωρα εχω τα 10 σ ενα laptop... Δεν μπορω να πω οτι με χαλασαν αλλα εχουν ακομα αρκετα bugs... Επισης αυτο που λετε με τα fps στα παιχνιδια ισχυει! Ειδα και γω αυξηση fps της ταξης των 10-15%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι? Windows 98? Γεμάτο bugs. Εγώ τρέχω ακόμη τα Windows 3.1 εδώ και 20 χρόνια χωρίς να έχει γίνει format στο pc. Τα καλύτερα Windows που έφτιαξε η Microsoft. :-) Στην είδηση τώρα τα Windows 10 σε μερικούς μήνες θα έχουν πολύ μεγαλύτερο ποσοστό.

 

Εγώ στο desktop τρέχω Windows Me :fear: :shock: :cry: και είμαι πολύ ικανοποιημένος, σταθερότατα!

 

Το laptop μου τρέχει τα φανταστικά Vista! Δεν έχω κανένα λόγο να αναβαθμιστώ. :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο desktop τρέχω Windows Me :fear: :shock: :cry: και είμαι πολύ ικανοποιημένος, σταθερότατα!

 

Το laptop μου τρέχει τα φανταστικά Vista! Δεν έχω κανένα λόγο να αναβαθμιστώ. :-D

αχαχαχα Σωστος! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 είμαι ενας από αυτους που χρησιμοποιηουν windows 10 σε μηχανημα με dual boot και windows 7 και μπορω να πω ότι τα 10αρια είναι καλυτερα......περιμενω πως και πως να διορθωσουν καποιες ασυμβατότητες με καποια προγράμματα για να πεταξω τα 7αρια

Συμφωνώ μαζί σου, αλλα μπορείς να μου πεις ποιά προγράμματα ΔΕΝ ειναι συμβατά γιατι εγω δεν βρεικ ου ενα ακόμα και προγράμματα vercion 7-8 χρόνια πίσω.. ισως σε κάαααποια πολλλυυυύ παλαιά hardware 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...