Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δεν είπα οτι δεν στέρησαν την ελευθερία μας ή οτι δεν πήγαμε με το ζόρι... απλά υπάρχουν και χειρότερα από το ναυτικό και εν πάσει περιπτώσει και στη χειρότερη μονάδα να είσαι δεν αξίζει να το σκέφτεσαι συνέχεια γιατί θα τρελαθείς. Σε κακό θα σου βγει. Αυτό θέλω να πω. Ο tritonas00 έχει τόσες μέρες που το συζητάει συνέχεια. Δεν είναι λύση αυτή. Ούτε θα του πει κανένας ότι καλά κάνει και πάει στρατό - είναι ιερό καθήκον - χρέος στην πατρίδα και κουραφέξαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλα ο στρατος εχει καταντησει χαλι μαυρο.Εκπαιδευση 0 κ συνεχεια κατι αγγαρειες της πλκας.Ολοι τετοια περιοδο εξω θα θελαμε να ειμαστε κ οχι σε κανα στρατοπεδο.απο την αλλη ομως δεν ειναι ωραιο να λες σε καποιον οτι κουραφεξαλα ειναι να λεει οτι θελει να παει να υπηρετησει τη πατριδα του.προσωπικη μου αποψη εξαμηνη προαιρετικη θητεια παραμεθωρειο αλλα αυτος που πηγαινει να παιρνει ορισμενα μορια παραπανω απο αυτον που δεν πηγαινει που θα του χρειαστουν για αργοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είπα οτι δεν στέρησαν την ελευθερία μας ή οτι δεν πήγαμε με το ζόρι... απλά υπάρχουν και χειρότερα από το ναυτικό

Γιατι ειπα εγω το αντιθετο και ανεφερες ολα εκεινα που ψιλοθιχτηκες και οτι ταχα δεν πρεπει να μιλαω καθολου επειδη ειμαι ναυτικο?

Και εγω αυτα που λες εσυ λεω.

Αλλά λεω επισης οτι εχω καθε δικαιωμα να μιλαω.

 

και εν πάσει περιπτώσει και στη χειρότερη μονάδα να είσαι δεν αξίζει να το σκέφτεσαι συνέχεια γιατί θα τρελαθείς. Σε κακό θα σου βγει. Αυτό θέλω να πω. Ο tritonas00 έχει τόσες μέρες που το συζητάει συνέχεια. Δεν είναι λύση αυτή.

Αλλά? Ποια ειναι η λυση?

Γιατι καλο ειναι να κανουμε κριτικη αλλά αν δεν εχουμε να αντιπροτεινουμε τιποτα τοτε η κριτικη δεν ειναι σωστη.

Το να ποσταρει σε φορουμ να εχει δηλαδη μια επικοινωνια με αλλους ανθρωπους, να λεει τον πονο του κοινως, ειναι οπως ξερεις αρκετα καταπραϋντικο και σε ηρεμει καπως. Εσυ λες οτι δεν πρεπει να το κανει αυτο. Και τι να κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του είπα τη γνώμη μου όταν του πρωτοαπάντησα.

Εκτός αν όλοι θεωρούμε σωστό το να κάθεσαι να μιζεριάζεις μέχρι να απολυθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί φταίει ο στρατός αν του άλλου του την βάρεσε;

Ερωτηση κρισεως.

Που υπηρετησες?

 

Και κατι ακομα. Ποτε μην απλοποιεις τοσο ευκολα ("του αλουνου του τη βαρεσε") το πιο θλιβερο πραγμα που μπορει να συμβει σε εναν ανθρωπο. Απλα σκεψου τι σημαινει να μπαινεις να κανεις τη θητεια σου και να μη γυριζεις ποτε πισω επειδη δεν αντεξες για τον Α η Β λογο. Και πανω απολα σεβασου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Κρόκο μη λες τέτοια και γίνει καμιά εξέγερση στο forum ο άλλος έχει τον πόνο του που είναι Λήμνο, Ορεστιάδα και Σαμοθράκη, ζει σαν το σκυλί 5 μέσα 1 έξω συν την αφόρητη πίεση και ταλαιπωρία όταν είναι μέσα και εσύ ΤΟΛΜΑΣ και λες ότι σε πήραν "κατά τύχη" στο ναύτικο;

 

Μην τρελαθούμε τελείως. Για να υπηρετήσεις σαν έφεδρος στο ναυτικό και στην αεροπορία πρέπει να είσαι τουλάχιστον μέλος στην ΟΝΝΕΔ (και όχι μόνο απλώς ψηφοφόρος της ΝΔ). Αυτό δεν είναι κρυφό ούτε μυστικό, τα τελευταία χρόνια οι Ενοπλες Δυναμεις είναι ο πιο κομματικοποιημένος θεσμός της Ελλάδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Κρόκο μη λες τέτοια και γίνει καμιά εξέγερση στο forum ο άλλος έχει τον πόνο του που είναι Λήμνο, Ορεστιάδα και Σαμοθράκη, ζει σαν το σκυλί 5 μέσα 1 έξω συν την αφόρητη πίεση και ταλαιπωρία όταν είναι μέσα και εσύ ΤΟΛΜΑΣ και λες ότι σε πήραν "κατά τύχη" στο ναύτικο;

 

Μην τρελαθούμε τελείως. Για να υπηρετήσεις σαν έφεδρος στο ναυτικό και στην αεροπορία πρέπει να είσαι τουλάχιστον μέλος στην ΟΝΝΕΔ (και όχι μόνο απλώς ψηφοφόρος της ΝΔ). Αυτό δεν είναι κρυφό ούτε μυστικό, τα τελευταία χρόνια οι Ενοπλες Δυναμεις είναι ο πιο κομματικοποιημένος θεσμός της Ελλάδος.

Δεν μπορω να καταλαβω αν ολα αυτα ειναι ειρωνικα ή οχι, αλλα κρινοντας απο την περιπτωση μου, ΝΑΙ μπορει να μπεις και τυχαια στο ναυτικο χωρις μεσο. Να το δηλωσεις και να σε παρουν δηλαδη.

Πιθανοτατα αυτα ειναι οι εξαιρεσεις αλλά δεν παυουν να υπαρχουν εξαιρεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά σιγά... μη το πάμε για κλείδωμα ρε συ geovard

Ενάξει τότε.Πάω να γράψω στο blog που... διανυκτερεύει:-)

Είμαι εναντίον κάθε μιλιταριστικής αντίληψης γιατί μόνο οπισθοδρόμηση μπορεί να φέρει.

Εδώ που μιλάμε είναι ένα φόρουμ τεχνολογίας έτσι?Η τεχνολογία είναι εξέλιξη καινοτομία, επιστημονική πρόοδος.Αυτά μ αρέσουν εμένα.Καί σε αυτά πρέπει να επενδύει ένα σύγχρονο κράτος ώστε να μη μένει πίσω.Όχι σε στρατιωτικές δαπάνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εχεις ομως φιλε την δυνατοτητα να δαπανας λεφτα για την τεχνολογια πρωτα θα πρεπει να δωσεις λεφτα για τις στρατιωτηκη σου ενισχυση γιατι μονο ετσι θα υπαρχεις σαν εθνος κ θα εισαι εσυ ησυχος κ ασφαλης για να κανεις αυτο που θελεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εχεις ομως φιλε την δυνατοτητα να δαπανας λεφτα για την τεχνολογια πρωτα θα πρεπει να δωσεις λεφτα για τις στρατιωτηκη σου ενισχυση γιατι μονο ετσι θα υπαρχεις σαν εθνος κ θα εισαι εσυ ησυχος κ ασφαλης για να κανεις αυτο που θελεις...

Δεν πιστεύω να μιλάς σοβαρά ε?

Την εποχή που περνάμε δεν νικάς φωνάζοντας αέραααα.

Το παιχνίδι παίζεται αλλού και εκεί πρέπει να είμαστε παρόντες.Ή μήπως πιστεύουν μερικοί αφελείς ότι με το συμβατικό στρατό(γι αυτόν δεν μιλάμε τώρα) μπορείς σήμερα να κερδίσεις ένα πόλεμο?Τι κατάφεραν νομίζεις τόσο καιρό στο Ιρακ οι Αμερικάνοι?Τίποτα.

Και αν δεν κάνω λάθος τον πόλεμο του Βιετνάμ τον έχασαν έτσι?Δεν είναι αντίφαση αυτό?Δηλαδή η μεγαλύτερη πολεμική μηχανή του πλανήτη?

Αν είμασταν εμείς και οι Τούρκοι μόνοι στι κόσμο τα δεδομένα θα ήταν διαφορετικά.Αλλά τώρα τολμάς να κάνεις κάτι έξω από τις συμφωνίες με τους συμμάχους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι να λεμε ρε παιδια.Με βαλανε υπευθυνο ΥΕΣΑ.Ο προηγουμενος που με εκπαιδευσε μου λεει...οταν πρωτοηρθα τους ειπα να αναλαβω να μηχανογραφησω ολη την αλληλογραφια και το μονο που ζητησε ειναι ενα pc των 100 ευρω.Και του λενε..."δεν εχουμε χρηματα!"

 

Και αν δειτε τι γινεται απο βιβλια και χρεωστικα και αρχειο....χαλι μαυρο.Και με αφησανε και μονο μου και για γραψιμο και για την διανομη στα τραινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εχεις ομως φιλε την δυνατοτητα να δαπανας λεφτα για την τεχνολογια πρωτα θα πρεπει να δωσεις λεφτα για τις στρατιωτηκη σου ενισχυση γιατι μονο ετσι θα υπαρχεις σαν εθνος κ θα εισαι εσυ ησυχος κ ασφαλης για να κανεις αυτο που θελεις...

 

34s1p3o.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...