Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να προσγειωνομαστε. Νεκρος βρεθηκε χθες μεσημερι στην υπηρεσια του (σκοπια) 26χρονος στρατιωτης του πεζικού στον Εβρο. Πιθανοτερο ενδεχομενο η αυτοκτονια.

http://www.omhroi.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=3541&mode=nested&order=0&thold=1

 

O Ελληνικος στρατος κυριοι...

 

(εχεις pm)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί φταίει ο στρατός αν του άλλου του την βάρεσε;

 

Γιατι αν βαραει τοσες ωρες σκοπια και τον παει 12-1 πως να μην τρελαθει ο ανθρωπος..?

 

Δεν μπορει ετσι ξαφνικα...

 

Εδω θυμαμαι στο κεντρο οταν κατι παιδια τα πηραν με το ζορι για κυπρο ηταν ολη την ωρα στο τηλεφωνο,μες στα κλαματα και τα ειχαν παιξει..που να ειχαν παει κιολας.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί φταίει ο στρατός αν του άλλου του την βάρεσε;

Φταιει. Απολυτα! Το κρατος.

Οταν βαζεις σε καποιον μη συνηθισμενο πραγματα βαρετα να κανει ολη τη μερα για παρα πολλες μερες, οταν του στερεις το μεγαλυτερο δικαιωμα του για 12 μηνες επειδη εισαι ανικανος να οργανωσεις κατι πολυ πιο αποτελεσματικο που θα τον βγαλει απο αυτη τη λαιλαπα που παρα τη θεληση του μπηκε, τοτε ναι φταις απολυτα εσυ(το κρατος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταιει. Απολυτα! Το κρατος.

Οταν βαζεις σε καποιον μη συνηθισμενο πραγματα βαρετα να κανει ολη τη μερα για παρα πολλες μερες, οταν του στερεις το μεγαλυτερο δικαιωμα του για 12 μηνες επειδη εισαι ανικανος να οργανωσεις κατι πολυ πιο αποτελεσματικο που θα τον βγαλει απο αυτη τη λαιλαπα που παρα τη θεληση του μπηκε, τοτε ναι φταις απολυτα εσυ(το κρατος).

 

Εσυ πρεπει να εισαι μεσα....!!(να υπηρετεις δηλαδη)

 

Συμφωνω απολυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ πρεπει να εισαι μεσα....!!(να υπηρετεις δηλαδη)

Indeed.:-(

Ως τωρα δεν εχω παραπονο*(ναυτικο 2-3 off) αλλα απο φιλους και γνωστους που μπηκαν ακουω πως εχουν τα πραγματα και γινομαι εξαλλος με την ανθρωπινη βλακεια και δη την ελληνικη, της ελληνικης πολιτειας δηλαδη.

 

*Βασικα εχω διοτι μου στερουνε 2 ημερες καθε 5 απο την ελευθερια μου!!:mad::mad:

Μην ακουσω γυναικα να μιλαει για ισοτητα γιατι την %$^^#!@^* αυτοματως.:mad::mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Indeed.:-(

Ως τωρα δεν εχω παραπονο*(ναυτικο 2-3 off) αλλα απο φιλους και γνωστους που μπηκαν ακουω πως εχουν τα πραγματα και γινομαι εξαλλος με την ανθρωπινη βλακεια και δη την ελληνικη, της ελληνικης πολιτειας δηλαδη.

 

 

 

Aστα φιλε..μην τα συζητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Krokodilos είσαι 2 στις 5 ημέρες μέσα... στο ναυτικό.

Μη μας κάνετε να τραβάμε τα μαλλιά μας. Εντάξει, σας συμπαρασταθήκαμε αλλά πλέον δείχνει... άκομψο (για να το πω ευγενικά).

tritonas00, φτάνει αγόρι μου. Σήκωσε κεφάλι... για το καλό σου.

 

Δε θα trollάρω καθόλου. Υπόσχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι πολύ απλά.

Να σταματήσουν οι πολιτικοί να κλέβουν να περιορίσουν και τις "νόμιμες" σπαατάλες και τα λεφτά που θα εξοικονομήσουν να πάνε να προσλάβουν επαγγελματίες οπλίτες όπως γίνεται σε κάθε πολιτισμένο κράτος τού κόσμου.

Εγώ δεν θέλω βρε αδερφέ να υπηρετήσω ένα σύστημα το οποίο δεν με εκφράζει με την απειλή του εξ ανατολών κινδύνου.Δεν θέλω με αυτή τη δικαιολογία να με αναγκάζει ο Τούρκος να κάνω κάτι που δεν το θέλω.Ας πάει φαντάρος το κάθε ψώνιο ο κάθε ράμπο ο κάθε Ζωνιανός που έχει κ....α με τα όπλα.

Ορίστε τώρα.

Πώς να μην του τη βαρέσει τού παιδιού 26 χρονών επιστήμονας άνθρωπος τη στιγμή που έπρεπε να ασκεί την έρευνά του τον υποχρεώνανε να βαράει ατελείωτες ώρες σκοπιά στα Ελληνοβουλγαρικά σύνορα?

Καί αν το παιδί είχε κάποιο πρόβλημα ψυχολογικό έχει ευθύνη το κράτος που το έβαζε να φυλάει σκοπιά.Πού είναι οι μηχανισμοί ελέγχου να πούνε ότι εσύ δεν πρέπεςι να φυλάς σκοπιά γιατί δεν κάνεις?Έχει λοιπόν ή δεν έχει ευθύνη το σύστημα? Το οποίο θα στείλει τώρα τα συλλυπητήριά στην οικογένεια τού άτυχου ανθρώπου μαζί με τα κροκοδείλια δάκρυα.Καί σίγουρα μιά Ελληνική σημαία να σκεπάζει το φέρετρο λες και ήταν ήρωας του Βιετνάμ.Και καλά ότι έπεσε υπερ πίστεως και πατρίδος!

Ε ρε Άδωνη αν είχες και μυαλό καλά θα ήτανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι πολύ απλά.

Να σταματήσουν οι πολιτικοί να κλέβουν να περιορίσουν και τις "νόμιμες" σπαατάλες και τα λεφτά που θα εξοικονομήσουν να πάνε να προσλάβουν επαγγελματίες οπλίτες όπως γίνεται σε κάθε πολιτισμένο κράτος τού κόσμου.

Εγώ δεν θέλω βρε αδερφέ να υπηρετήσω ένα σύστημα το οποίο δεν με εκφράζει με την απειλή του εξ ανατολών κινδύνου.Δεν θέλω με αυτή τη δικαιολογία να με αναγκάζει ο Τούρκος να κάνω κάτι που δεν το θέλω.Ας πάει φαντάρος το κάθε ψώνιο ο κάθε ράμπο ο κάθε Ζωνιανός που έχει κ....α με τα όπλα.

Ορίστε τώρα.

Πώς να μην του τη βαρέσει τού παιδιού 26 χρονών επιστήμονας άνθρωπος τη στιγμή που έπρεπε να ασκεί την έρευνά του τον υποχρεώνανε να βαράει ατελείωτες ώρες σκοπιά στα Ελληνοβουλγαρικά σύνορα?

Καί αν το παιδί είχε κάποιο πρόβλημα ψυχολογικό έχει ευθύνη το κράτος που το έβαζε να φυλάει σκοπιά.Πού είναι οι μηχανισμοί ελέγχου να πούνε ότι εσύ δεν πρέπεςι να φυλάς σκοπιά γιατί δεν κάνεις?Έχει λοιπόν ή δεν έχει ευθύνη το σύστημα? Το οποίο θα στείλει τώρα τα συλλυπητήριά στην οικογένεια τού άτυχου ανθρώπου μαζί με τα κροκοδείλια δάκρυα.Καί σίγουρα μιά Ελληνική σημαία να σκεπάζει το φέρετρο λες και ήταν ήρωας του Βιετνάμ.Και καλά ότι έπεσε υπερ πίστεως και πατρίδος!

Ε ρε Άδωνη αν είχες και μυαλό καλά θα ήτανε.

 

Α, μπράβο. Γιατί να πληρώνουμε φόρους, γιατί να μη δουλεύουμε όποτε θέλουμε, γιατί να μην έχουμε όλοι πόρσε:lol:

 

Καταλαβαίνεις, ότι η ισχύ του δικού σου επιχειρήματος και των δικών μου είναι μηδαμινή, περαν του γεγονότος, ότι είναι αστεία

 

Μήπως όμως, έχει αναρωτηθεί κανείς, γιατί κάνουνε τόσες πολλές ώρες υπηρεσίες? Μήπως, γιατί ο τρίτων και ο κροκόδιλος, λουφάρουνε στο ναυτικό, ενώ θα μπορούσαν να είναι στον έβρο? Μήπως, γιατί οι πατεράδες τους άσκησαν το εκλογικό τους δικαίωμα, με γνώμονα το προσωπικό και όχι το κοινωνικό συμφέρον (γιατί δε νομίζω, τυχαία να μπήκαν στο ναυτικό)? Αρα, μήπως φταίνε αυτοί, για την κατάσταση και όχι ο αδωνις (που ως γνωστόν καθιερώθηκε επί προεδρίας του, η υποχρεωτική στράτευση και δικαιως τα βάζει ο geovard, με αυτόν). Α, και που σαι geovard, στη σοβιετική ένωση και στρατό είχανε και γκουλάγκ είχανε. Ο οποίος έκανε και "ειρηνικές" επεμβάσεις στην τσεχοσλοβακία, στην ουγγαρία, στο αφγανιστάν κα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ειπε οτι εγω ειμαι στο ναυτικο??Και ο Krokodilos μιλησε για αυτους που ειναι πεζικο κυριως.. με βαση αυτα που του ειπαν οι φιλοι του που εχουν παρουσιαστει.(στον Εβρο ειμαι και γω..!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Krokodilos είσαι 2 στις 5 ημέρες μέσα... στο ναυτικό.

Μη μας κάνετε να τραβάμε τα μαλλιά μας. Εντάξει, σας συμπαρασταθήκαμε αλλά πλέον δείχνει... άκομψο (για να το πω ευγενικά).

?? Τι εννοεις ακριβως?

Θα ειχες δικιο να το λες αυτο αν ημουν μεσα 0 στις 5 ημερες.

Ομως με κρατουν μεσα παρα τη θεληση μου, οπως και τοσες χιλιαδες αλλους.

Οποτε για τι ακομψο και ξεακομψο μιλας?

Δικαιουμαστε και εχουμε καθε δικιο να κλαιγομαστε για την στερηση της ελευθεριας μας.

 

Αν δεν γινοταν αλλιως και η αμυνα της χωρας κρεμοταν απο μια κλωστη αν δεν πηγαιναμε τοτε καλως, δεν θα διαμαρτυρομουν.

 

Ομως τωρα εκτος του οτι ο στρατος εχει καταντησει τυπικο πραγμα, εκτος του οτι δεν σου μαθαινει τιποτα που θα βοηθησει στην αμυνα και ασφαλεια της χωρας, εκτος του οτι υπαρχουν 1002 βυσματα εδω και εκει που ειτε δεν κανουν στρατο ειτε τον περνανε τελειως ξυφτιλα, εκτος του οτι καπου 32%(αν θυμαμαι καλα- ενα νουμερο εξωπραγματικο πραγματι!!) βγαινουν γιοταδες και αποφευγουν να κανουν την θητεια κανονικα ή ακομα και παιρνουν απαλλαγη, εκτος ολων αυτων το κρατος με μερικες απλες κινησεις θα μπορουσε σε μια εβδομαδα να κανει επαγγελματικο τον στρατο και να απαλλαξει ολους τους χιλιαδες νεους απο το παρον "βαρος" της υποχρεωτικης στρατευσης.

 

Και εκτος ολων αυτων στρατο γιατι? Για να μην μας επιτεθουν οι τουρκοι? Πως θα σας φαινοτανε αν ακουγατε οτι μια απο τις κεντρικοτερες μοναδες συντονισμου του Ελληνικου στρατου διοικειται(στα πλαισια της ΝΑΤΟικης συνεργασιας και ελληνο-τουρκικης φιλιας?) απο Τουρκο ο οποιος και βλεπει ελευθερα(προφανως) τα παντα μεσα στο στρατοπεδο? Ειρωνια?

Οχι πραγματικοτητα!

 

Τα λογια και η οποια προσπαθεια αναδειξης της λογικης ειναι περιττα και ΑΧΡΗΣΤΑ δυστυχως.:mad:

 

Ε ρε Άδωνη αν είχες και μυαλό καλά θα ήτανε.

Καλα τα λες αλλά το παραπανω που κολλαει και τι σημαινει?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 19:17 ----------

 

Μήπως, γιατί οι πατεράδες τους άσκησαν το εκλογικό τους δικαίωμα, με γνώμονα το προσωπικό και όχι το κοινωνικό συμφέρον (γιατί δε νομίζω, τυχαία να μπήκαν στο ναυτικό)?

Εγω μπηκα τυχαια στο ναυτικο. Δηλωσα ναυτικο και με πηραν, τοσο απλα.

 

Αρα, μήπως φταίνε αυτοί, για την κατάσταση και όχι ο αδωνις (που ως γνωστόν καθιερώθηκε επί προεδρίας του, η υποχρεωτική στράτευση και δικαιως τα βάζει ο geovard, με αυτόν).

Ποιος ειναι ο Αδωνις?

Οσο για το ποιος φταιει, φταινε αυτοι που τοσα χρονια ψηφιζουνε ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ.

Εγω δεν φταιω γιατι ποτέ δεν ψηφισα κανεναν απο τους 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μπηκα τυχαια στο ναυτικο. Δηλωσα ναυτικο και με πηραν, τοσο απλα.

 

Kαι μένα, χτες μου μετέφεραν 10 εκ ευρώ στο λογαριασμό μου, τυχαία, τόσο απλά.

 

Τα χουμε πει, πολλές φορές. Στράτευση στα 18, όλοι, που σημαίνει χαβαλές σαν την πενταήμερη, εκτός των κοριτσιών. Να βάζουν λαθρομετανάστες να καθαρίζουν, και να υπηρετούν και οι γυναίκες. Στο ισραήλ δλδ, πως πάνε? Ετσι, το πολύ σε έξι μήνες, θα έχεις ξεμπερδεύσει.

 

απο Τουρκο ο οποιος και βλεπει ελευθερα(προφανως) τα παντα μεσα στο στρατοπεδο? Ειρωνια?

 

Στρατόπεδο του νατο, βλέπει, όχι ελληνικό. Εχει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά καταχωρημένο από Krokodilos

Εγω μπηκα τυχαια στο ναυτικο. Δηλωσα ναυτικο και με πηραν, τοσο απλα.

Kαι μένα, χτες μου μετέφεραν 10 εκ ευρώ στο λογαριασμό μου, τυχαία, τόσο απλά.

ouf.gifouf.gifouf.gif

 

Τα χουμε πει, πολλές φορές. Στράτευση στα 18, όλοι, που σημαίνει χαβαλές σαν την πενταήμερη, εκτός των κοριτσιών. Να βάζουν λαθρομετανάστες να καθαρίζουν, και να υπηρετούν και οι γυναίκες. Στο ισραήλ δλδ, πως πάνε? Ετσι, το πολύ σε έξι μήνες, θα έχεις ξεμπερδεύσει.

9μηνο το κανανε τωρα? Ε μαζι με τις γυναικες αμεσως αμεσως γινεται 4 μηνο-5μηνο.

 

Και αν υπαρξει και καποτε σε αυτη τη χωρα η αξιοκρατια, τοτε αμεσως αμεσως ενας τεραστιος αριθμος απο βυσματα καθως και απο κακομαθημενα με δηθεν ψυχολογικα που βγαινουν γιοταδες, ανεβαζουν τον αριθμο των στρατευσιμων εξαιρετικα οποτε παμε σε 2μηνο το πολυ πολυ.

 

Μια χαρα! Αλλά που μυαλο, ποιος να σκεφτει λογικα??:mad::mad:

 

Στρατόπεδο του νατο, βλέπει, όχι ελληνικό. Εχει διαφορά.

Ελληνικο στρατοπεδο ειναι.

Και μαλιστα ειναι βασικο συντονιστικο κεντρο ολων των μοναδων της χωρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...