Προς το περιεχόμενο

Black Mirror


Bspus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mazey Day, είδα αυτό πρώτο λόγω συμπάθειας στην πρωταγωνίστρια. Οριακά βλεποταν, από τα χειρότερα επεισόδια σειράς που έχω δει γενικά .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δει ποτε καμια σεζον απο BR. Μεχρι πια να δω? Μεχρι πια αξιζει δηλαδη μην χασω το χρονο μου με τις κακες σεζον βλεπω πολυ διαφορετικα ratings αλλο επεισοδιο 9 αλλο 8 αλλο 6. Ως αυτοτελη το περιμενα βεβαια αλλα οι διακυμανσεις ειναι τεραστιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Arkin said:

Δεν εχω δει ποτε καμια σεζον απο BR. Μεχρι πια να δω? Μεχρι πια αξιζει δηλαδη μην χασω το χρονο μου με τις κακες σεζον βλεπω πολυ διαφορετικα ratings αλλο επεισοδιο 9 αλλο 8 αλλο 6. Ως αυτοτελη το περιμενα βεβαια αλλα οι διακυμανσεις ειναι τεραστιες. 

Ξεκινα και σταματας οταν νιωσεις οτι δε σου αρεσει πλέον. Προσωπικα τις 4 πρώτες τις θεωρώ πολύ καλές.

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξεκινούσε τώρα η σειρα και το Joan is awful ήταν το πρώτο πρώτο επεισόδιο, θα έλεγα ότι ήταν κάτι φρέσκο και πρωτότυπο, με καλή προοπτική. Όμως μιλάμε για black mirror, οι απαιτήσεις κι οι προσδοκίες είναι πλέον  άλλες, όταν έχεις οραματιστεί όλες αυτές τις δυστοπικες κοινωνίες και τα έχεις αποτυπώσει μεεκπληκτικο τροπο στην τηλεόραση, χωρίς ούτε τα φοβερά εφέ ούτε τόσο τους πασίγνωστους ηθοποιούς (που είναι όμως εξαιρετικοί ), αλλά κυρίως με το σενάριο και την ατμόσφαιρα. Αυτο καθαυτό το επεισοδιο, δεν ηταν κακο, ουτε μπερδεμένο , εχει τις καλές του στιγμές, θα έλεγα απλά λίγο συμβατικό για black mirror

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Joanne is awful ξεκινά υπέροχα για black mirror (όλοι πατάμε accept χωρίς να κοιτάμε), η συνέχεια του με τους γνωστούς ηθοποιούς (Χάγιεκ) σε βγάζει από το κλίμα και το στορυ κλισεδιαζει.

Το 2ο πάλι έχει κλίμα και ατμόσφαιρα black mirror με αληθοφανείς χαρακτήρες αλλά το στορυ δεν είναι για την σειρά.

Είμαι στο τρίτο τώρα..

Επεξ/σία από nikx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προσωπικά μου άρεσαν όλα με κορυφαίο το 1 και το 5

Το 4 δείτε το σαν ένα μικρό πείραμα για εμένα πετυχημένο

Από τις χαζομάρες που έχω δει τελευταία πολύ πιο καλογραμμένη η 5η σεζόν του Black Mirror αν και αρκετά διαφορετική συνολικά σε σχέση με αυτά που έχουμε συνηθίσει.

Όχι ότι δε περνάει τα συνηθισμένα μηνύματα απλά δεν είναι τόσο προφανή όσο οι προηγούμενες σεζόν. 

6 hours ago, Arkin said:

Δεν εχω δει ποτε καμια σεζον απο BR. Μεχρι πια να δω? Μεχρι πια αξιζει δηλαδη μην χασω το χρονο μου με τις κακες σεζον βλεπω πολυ διαφορετικα ratings αλλο επεισοδιο 9 αλλο 8 αλλο 6. Ως αυτοτελη το περιμενα βεβαια αλλα οι διακυμανσεις ειναι τεραστιες. 

Αγαπημένη σειρά, δες τα όλα μέχρι να σε κουράσουν, όλα είναι αυτοτελή με πολύ μικρά easter eggs, αν είσαι τελειομανής δες τα με τη σειρά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DeadOrganPlayer είπε

Ξεκινα και σταματας οταν νιωσεις οτι δε σου αρεσει πλέον. Προσωπικα τις 4 πρώτες τις θεωρώ πολύ καλές.

 

2 λεπτά πριν, DeareN είπε

Εμένα προσωπικά μου άρεσαν όλα με κορυφαίο το 1 και το 5

Το 4 δείτε το σαν ένα μικρό πείραμα για εμένα πετυχημένο

Από τις χαζομάρες που έχω δει τελευταία πολύ πιο καλογραμμένη η 5η σεζόν του Black Mirror αν και αρκετά διαφορετική συνολικά σε σχέση με αυτά που έχουμε συνηθίσει.

Όχι ότι δε περνάει τα συνηθισμένα μηνύματα απλά δεν είναι τόσο προφανή όσο οι προηγούμενες σεζόν. 

Αγαπημένη σειρά, δες τα όλα μέχρι να σε κουράσουν, όλα είναι αυτοτελή με πολύ μικρά easter eggs, αν είσαι τελειομανής δες τα με τη σειρά. 

Σας ευχαριστω παιδια θα την ξεκινησω τον επομενο μηνα με τη σειρα εννοειται θα παω μεχρι 4η σεζον και αν δεν εχει πεσει τοσο θα τη συνεχισω και στην 5η. Ακουω τα καλυτερα για τη σειρα χρονια και ενω εχω δει παρα πολλες σειρες ποτε δεν την εβαλα στο προγραμμα. Ηρθε η ωρα περιμενω τα καλυτερα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως άλλο impact είχε σε όσους την είδανε το 2011-13 που πρώτο βγήκε η σειρά και άλλο σε όσους την δούνε τώρα.

Π.Χ τότε πράγματα σαν το deepfake ,το VR-AR ,smart home device's ήταν φουτουριστικά τώρα είναι καθημερινότητα.

Επεξ/σία από nikx
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, nikx said:

Πάντως άλλο impact είχε σε όσους την είδανε το 2011-13 που πρώτο βγήκε η σειρά και άλλο σε όσους την δούνε τώρα.

Π.Χ τότε πράγματα σαν το deepfake ,το VR-AR ,smart home device's ήταν φουτουριστικά τώρα είναι καθημερινότητα.

Είναι και Τρομακτικό αυτό βέβαια και επιβεβαιώνει ποσο μπροστά είναι το blackmirror και πόσα ακόμα απο αυτά που δείχνει θα γίνουν πραγματικότητα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χάλι μαύρο. Το τελευταίο το καλύτερο επεισόδιο για εμένα που παίρνει 4-5. Ολα τα υπόλοιπα χειρότερα. Η σειρά έχει πεθάνει. Τώρα επειδή δεν μπορούν (ή βιάζονται να βγάλουν ότι νάναι) να σκεφτούν έξυπνες ιδέες με τεχνολογία (γιατί γι αυτό έγινε γνωστή η σειρά) , πετάνε και thriller, διαβόλους, τέρατα μέσα, ότι νάναι... δε χάνετε τίποτα αν δεν την δείτε. Τα έχουμε δει 100άδες φορές τα ίδια & τα ίδια.........

οτι πιάνει το νετφλιξ γίνεται σκουπίδι.........

Επεξ/σία από sellsoap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, DeareN είπε

Είναι και Τρομακτικό αυτό βέβαια και επιβεβαιώνει ποσο μπροστά είναι το blackmirror και πόσα ακόμα απο αυτά που δείχνει θα γίνουν πραγματικότητα 

Ακριβως!

Ηδη στην Κινα το social credit score  του Nosedive το λες και πραγματικοτητα.

Eιδα και το τριτο.

Πολυ καλες ερμηνειες ,ωραιο στορυ με στοιχεια απο striking vipers και uss calister.

Αλλα οι σταρατοι ηθοποιοι σε βγαζουν απο το κλιμα δυστυχως ,γενικα ολο το κλιμα χολυγουντ του netflix.

Eβλεπα τον jesse συνεχεια και οχι τον πρωταγωνιστη.

Καλυτερα πριν γινει διασημη η σειρα και την ειχε το ΒΒC.

Επεξ/σία από nikx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιμένω ότι το 3ο ήταν πολύ καλό και μέσα στο κλασικό BM concept.

Απλά έχει ένα τεράστιο παράδοξο που δεν εξηγείται (κάποιοι το ονομάζουν plot hole, για εμένα δεν είναι απλά η μη εξήγηση του σίγουρα δημιουργεί αμφιβολίες).

Spoiler

Γιατί δεν έστελναν τις ρέπλικες στη διαστημική αποστολή και τα κανονικά τους σώματα να έμεναν στη γη...και απλά΄όποτε χρειαζόταν να έκαναn sign in στο διαστημόπλοιο αντι το αντίθετο? Φυσικά, αν γινόταν αυτό, δε θα είχε νόημα υπαρξης το επεισόδιο...

 

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...