Προς το περιεχόμενο

Black Mirror


Bspus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/7/2019 στις 1:53 ΜΜ, kti23 είπε

Διάβαζα τα σχόλια και έλεγα "πόσο άσχημο τελικά μπορεί να είναι

Διαβαζα και εγω τα σχολια αλλα δε συμφωνω οτι η τελευταια σεζον ειναι τοσο ασχημη. Μαλλον υπαρχουν υπερβολικες προσδοκιες για την σειρα, η οποια οταν ξεκινησε ηταν παντελως αγνωστη. Δηλαδη τι ακριβως περιμενατε να δειτε σε αυτα τα επεισοδια?  Super heroes που σωζουν ον πλανητη? 😁😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαφώς και όχι αλλά σίγουρα δεν περίμενα να δω εφηβική περιπέτεια με την miley cyrus.  Το αν ήταν άγνωστη ή όχι δεν λέει κάτι.

Τα επεισόδια απείχαν αρκετά από το νιχιλιστικο και σκοτεινό ύφος της σειράς και τα δύο τελευταία ήταν υπερβολικά generic σε βαθμό απέχθειας. Όταν υπάρχουν επεισόδια όπως το white Christmas με πραγματικά αρρωστημένα plot twists και πολυεπίπεδη γραφή, καταλαβαίνεις ότι αυτά ήταν το λιγότερο απαράδεκτα και βαρετά.

Επεξ/σία από kti23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panther_512 είπε

Είδα το πρώτο επεισόδιο (Striking vipers).

Βασικά ήταν το San Junipero από την ανάποδη.

Ετοιμάσου για political correctness και hannah montana 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τι έχετε πάθει όλοι με το  San Junipero. Πολυπαιγμένο σενάριο που έχει εμφανιστεί ήδη απο το 1998 σε διάφορες ταινίες. Μέχρι και στο "στα συνορα της φαντασίας" είχαμε δει κάτι παρόμοιο.

Αυτό που ήταν οντως συγκλονιστικό ήταν το white Christmas και φυσικά το μουσείο....

Οσο για τα 3 τελευταία ουσιαστικά αποτελούν μια πραγματικότητα. Ισως αυτο ηθελαν να μας υπενθυμίσουν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/7/2019 στις 3:31 ΜΜ, Mesqal είπε

Διαβαζα και εγω τα σχολια αλλα δε συμφωνω οτι η τελευταια σεζον ειναι τοσο ασχημη. Μαλλον υπαρχουν υπερβολικες προσδοκιες για την σειρα, η οποια οταν ξεκινησε ηταν παντελως αγνωστη. Δηλαδη τι ακριβως περιμενατε να δειτε σε αυτα τα επεισοδια?  Super heroes που σωζουν ον πλανητη? 😁😄

Αν θέλουμε super heroes βλέπουμε Marvel... άλλα περιμένεις από το Black Mirror και όχι επεισόδια ειδικά όπως το τρίτο όπου ήθελα να τσεκάρω πως όντως έβλεπα Black Mirror και δεν πάτησα κάτι άλλο καταλάθος...

Επεξ/σία από Wayward
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pontez2 είπε

Δεν καταλαβαίνω τι έχετε πάθει όλοι με το  San Junipero 

Προσωπικά το San Junipero, όπως και το White Christmas είναι από τα αγαπημένα μου επεισόδια του Black mirror. 

Απλά οι ομοιότητές του Striking Vipers είναι παραπάνω από εμφανείς. Είναι σχεδόν η ίδια ιστορία. Θα ήθελα πιο πρωτότυπες ιδέες. 

Αν έβγαινε πρώτα αυτό και μετά το San Junipero, θα έλεγα ακριβώς το ίδιο : ότι το San Junipero είναι το Striking Vipers από την ανάποδη. 

Για τα περί PC και προώθηση LGBT ατζέντας, είναι γενικό το φαινόμενο στο περιεχόμενο του Netflix. Δεν έχω πρόβλημα αρκεί να είναι σωστά δουλεμένο το σενάριο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, LiquidTroll είπε

Γιατι μου ειχε ξεφυγει αυτο το διαμαντακι εμενα?

Καταπληκτικη σειρα.

Έλα ντε…; Σε πολύ κόσμο έχει ξεφύγει.
Λες και το κάζα ντε σκατέλ που έχει γίνει τόσος ντόρος, είναι καλύτερο!
Λες και οι σαβουρο-Netfix σειρές που βλέπουν, είναι καλύτερες.
 

Επεξ/σία από Bermudakias33
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Bermudakias33 είπε

Έλα ντε…; Σε πολύ κόσμο έχει ξεφύγει.
Λες και το κάζα ντε σκατέλ που έχει γίνει τόσος ντόρος, είναι καλύτερο!
Λες και οι σαβουρο-Netfix σειρές που βλέπουν, είναι καλύτερες.
 

δυστυχως το επιπεδο εχει πεσει απιστευτα και στο μπλακ ομως, οι 2 τελευταιες σεζον η τελευταια απαισια η προ με 1-2 καλα επς

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ ωραιο το San Junipero.Yorkie & Kelly FTW.

Τωρα τα περι ατζέντων woke λοατ+ κλπ δεν μου λενε τπτ ειμαι απο....αλλη εποχη που δεν ειχαμε τετοιες λεξουλες αλλα παντα μου αρεσαν οι ιστοριες για τις σχεσεις ανθρωπων που ξεφευγαν απο τα χιλιοτριμμενα boy meets girl etc.Αρκει να ειναι καλα γραμμενες.

To "Striking Vipers" ηταν φτωχο αντιγραφο αλλα ηταν ενδιαφερον να βλεπω τον Anthony Mackie σε ενα ρολο μεγαλυτερου σε ηλικια.

Ωραια ηταν και τα White Christmas Black Museum Hated in the Nation Nosedive The National Anthem

Η 5 ηταν κατωτερη γενικα  μαπα αυτο με την Miley Cyrus.Παρολαυτα πολυ θα ηθελα μια σαιζον ακομα.To BM ειναι μια πιο "δυσκολη" σειρα να γινει ειναι χρονοβορα σε σχεση με τις συνηθισμένες serialized μιας και καθε φορα κανουν μια μινι ταινια αλλοι ηθοποιοι σκηνικα κλπ ------>λιγοτερες πιθανοτητες για greenlit (υποθετω)

Στις 24/7/2019 στις 11:45 ΠΜ, panther_512 είπε

Προσωπικά το San Junipero, όπως και το White Christmas είναι από τα αγαπημένα μου επεισόδια του Black mirror. 

Απλά οι ομοιότητές του Striking Vipers είναι παραπάνω από εμφανείς. Είναι σχεδόν η ίδια ιστορία. Θα ήθελα πιο πρωτότυπες ιδέες. 

Αν έβγαινε πρώτα αυτό και μετά το San Junipero, θα έλεγα ακριβώς το ίδιο : ότι το San Junipero είναι το Striking Vipers από την ανάποδη. 

Για τα περί PC και προώθηση LGBT ατζέντας, είναι γενικό το φαινόμενο στο περιεχόμενο του Netflix. Δεν έχω πρόβλημα αρκεί να είναι σωστά δουλεμένο το σενάριο.

 

 

Επεξ/σία από mecanomecano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mecanomecano είπε

Αγνωστο αν θα εχουμε εκτη σαιζον :(

https://netflixlife.com/2021/05/19/black-mirror-season-6-not-coming-june-2021-release-date/

 

Δυστυχώς, από το πολύ φρέσκο νέο που έχεις παραθέσει, φαίνεται ότι η σειρά έχει παγώσει, το λιγότερο…

Κρίμα.🙁

Επεξ/σία από Bermudakias33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Bermudakias33 είπε

Δυστυχώς, από το πολύ φρέσκο νέο που έχεις παραθέσει, φαίνεται ότι η σειρά έχει παγώσει, το λιγότερο…

Κρίμα.🙁

Μια αλλη υποθεση που κανω ειναι οτι το ΒΜ θεωρειται "πολυ σκοτεινο" για να επιστρεψει σε εναν COVID infected κοσμο και οτι καλυτερα να βαλουμε κατι πιο "ευπεπτο" στην θεση του

https://www.radiotimes.com/tv/sci-fi/black-mirror-6-update/

H γνωστη δικαιολογια του "ο γκοσμακης εχει ηδη πολλα προβληματα για να του προσθεσουμε κι αλλα" που πανtα εβρισκα ανοητη αλλα YMMV

Το βαζω κι αυτο στις απωλειες απο την μαρβελοποιηση/ντισνεοποιηση ταινιων/σειρων (στοχος η ευκολη πλακα και οι ρηχες ιστοριες)

Επεξ/σία από mecanomecano
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...