Προς το περιεχόμενο

Black Mirror


Bspus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Striking Vipers παντως ήταν αρκετά καλό και είχε ένα ειρωνικό φινάλε. 

Το  δδεύτερο με τον "ταξιτζη", ενώ αρχικά είχε ένα  σασπένς,  το τέλος του ήταν πολύ μονοδιάστατο και μελό.

Το τρίτο με την κούκλα ξεκίνησε αρκετά καλά, αλλά μόλις παίρνεις χαμπάρι τι γίνεται δεν βλέπεται. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά από τότε που η σειρά πήγε στο Netflix έγινε πολύ politically correct και "αμερικανική" σε σχέση με πριν που ήταν βρετανική παραγωγή. Τα είδα και τα 3 επεισόδια και πραγματικά είναι χειρότερα και απο το  metalhead.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οποιος θελει βλεπει το When they see us, ευχαριστη εκπληξη απο το netflix. Το Black Mirror ειχε εντυπωσιακο παρελθον, ανοστο παρον και μαλλον καθολου μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Netflix γενικά αφαίρεσε όλη την μαυρίλα και αυτήν την αίσθηση b-movie που είχαμε στις πρώτες σαιζόν. Το ότι μας έδωσε το San Junipero (μάλλον το καλύτερο επεισόδιο της σειράς για εμένα) , το Crocodile ή το USS Callister δεν σώζει την κατάσταση. Τα production values ανέβηκαν κατακόρυφα, είδαμε παγκοσμίως γνωστούς ηθοποιούς/popstars, αλλά δεν ήταν αυτό το ζητούμενο στη σειρά.

Τώρα για την πέμπτη σαιζόν, μόνο το Striking Vipers είχε βάθος αντίστοιχο των προηγουμένων καλών επεισοδίων. Το Smithereens θα ήταν καλό, προφητικό και βαθύ  καμιά 15αριά χρόνια πριν, εξαιρετικά απλοϊκό για το 2019. Πάντως του πιστώνω ότι με έπεισε να μην ξανακουμπήσω το κωλοκινητό μέσα στο αυτοκίνητο. Δεν είμαι καθόλου κολλημένος με τα social, αλλά δεν το ξανακοιτάω ούτε για να δω την ώρα... Το Rachel,Jack and Ashley too είχε πλάκα. Για εμένα ήταν το πιο φιλόδοξο και "μεγάλο" επεισόδιο της σειράς και η Cyrus είχε πλάκα στην ομιλία της Ashley. Το επεισόδιο αλλιώς ξεκίνησε και αλλιώς εξελίχθηκε, έπιασε πολλά θέματα, γενικά ήταν αρκετά ενδιαφέρον.

Κατά την μετάβασή της από το Channel 4 στο Netflix η σειρά για εμένα αλλού κέρδισε, αλλού έχασε, αλλά νομίζω ότι το ισοζύγιο γενικά είναι αρνητικό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα είδα και εγώ το τρίτο...

Κρίμα... Μου φάνηκε πως βλέπω εντελώς άλλη σειρά. Επιφανειακές χαζομάρες, με αποκορύφωμα το τρίτο επεισόδιο που είναι ισάξιο εφηβικής ταινίας Σάββατο μεσημέρι στο STAR.

Δε μπαίνω σε μεγαλύτερη ανάλυση διότι πραγματικά δεν αξίζει σε αυτό τον κύκλο.

Μεγαλύτερη πτώση ποιότητας σε σειρά έχω καιρό να δω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη τώρα πρέπει να δεχτούμε στα σοβαρά την πέμπτη σεζόν; Τι παπαριά ολκής είναι αυτό; Πήγαμε δηλαδή από τρομερά επεισόδια σε κάθε σεζόν (στην πλειοψηφία τους) στην πίσσα και πούπουλα πέμπτη σεζόν; Αλήθεια τώρα; Το πρώτο επεισόδιο ήταν το καλύτερο αλλά αυτό δεν λέει πολλά καθώς ήταν εξίσου cringe worthy και με το ζόρι βλέπεται. Δεν σχολιάζω καν τα άλλα δυο, δεν έχει νόημα. 

Αν αυτό είναι το μέλλον της σειράς καλύτερα να το λήξουν εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει γινει απλοικο και επαναλαμβανομενο στα μηνυματα που θελει να περασει. Το 1ο μονο ειχε λιγο ενδιαφερον και ιντριγκαρε, το 2ο αυτα που ειπε ο Voodooman ειναι spot on και το 3ο εφτασε επιπεδα ηλιθιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Διάβαζα τα σχόλια και έλεγα "πόσο άσχημο τελικά μπορεί να είναι"

Και τελικά όμως και εγώ απογοητεύτηκα. Μόνο το πρώτο επεισόδιο διατήρησε το ύφος της σειράς σε γενικές γραμμές(αν και το όλο concept μου δημιουργούσε μια περίεργη αίσθηση "αηδιας"(?))

Το δεύτερο κατέληξε υπερβολικά απλό και με φθηνό τέλος 

Το τρίτο ήταν απαράδεκτο, θα μπορούσε όπως ειπώθηκε πολύ σωστά να παίξει ΣΚ απογευματακι με τα υπόλοιπα παιδικα-teen movies. Cringe από την αρχή μέχρι το τέλος 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kti23 είπε

Διάβαζα τα σχόλια και έλεγα "πόσο άσχημο τελικά μπορεί να είναι"

Και τελικά όμως και εγώ απογοητεύτηκα. Μόνο το πρώτο επεισόδιο διατήρησε το ύφος της σειράς σε γενικές γραμμές(αν και το όλο concept μου δημιουργούσε μια περίεργη αίσθηση "αηδιας"(?))

Το δεύτερο κατέληξε υπερβολικά απλό και με φθηνό τέλος 

Το τρίτο ήταν απαράδεκτο, θα μπορούσε όπως ειπώθηκε πολύ σωστά να παίξει ΣΚ απογευματακι με τα υπόλοιπα παιδικα-teen movies. Cringe από την αρχή μέχρι το τέλος 

Γενικά και εγώ εδώ μέσα όταν διαβάζω σχόλια κρατάω μπόλικη πισινή καθώς τα 9 στα 10 σχόλια είτε είναι άστοχα, είτε είναι υπερβολικά κριτικά σε σημείο που να χάνεις την ουσία και δεν μπορείς να βγάλεις ένα Χ συμπέρασμα στο μυαλό σου. Ε λοιπόν στην προκειμένη περίπτωση όλοι είχαν δίκιο. Ηταν τόσο άθλια αυτή η σεζόν που πραγματικά εξεπλάγην από την αλλαγή με την κακή έννοια. Στάχτη πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...