Προς το περιεχόμενο

Tab Lenovo Miix 3 10-30 Wifi @ 199 €


babyonboard

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

...με κίνδυνο να (ξανα)γίνω κουραστικός λοιπόν, θα μπορούσες:

- να κοιτάξεις στον Device Manager > Disk να μας πεις τί μαρκα είναι;

- να τρέξεις ένα CrystalDiskMark;;

 

 

 

Ο δίσκος είναι ο Samsung MBG4GC.

 

CrystalDiskMark:

nO7awK.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και ο μηδενισμός με τα μηδενικά επιχειρήματα συνεχίζονται...κι από πληροφορίες επι του θέματος επίσης μηδέν στο πηλίκο...καλα δεν βαριέστε;

 

Επειδή έχω ταμπλέτες δύο χρόνια τώρα, ξέρω ακριβώς τί θέλω...και για να το πάρω αυτό ξέρω οτι δεν χρειάζεται καθόλου να μεταβώ σε Ipad ή MS Surface

 

1) Θέλω nand που να μην είναι αργή για την κατηγορία της: Αν οι μετρήσεις του notebookcheck ανταποκρίνονται στο εύρος του δείγματος, η ταμπλέτα έχει αργό "δίσκο" σε σύγκριση ακόμη και τις φτηνές κινέζικες που μπορεί να δημιουργεί ενοχλητικές καθυστερήσεις

...αν ισχύουν οι μετρήσεις, είναι πολύ πιο αργός από εκείνον της Teclast, της φθηνής, όχι του Ipad/Surface...σοβαρό μειονέκτημα για ταμπλέτα 200€ λοιπόν, που θα το συναντά κανείς, ό,τι κι αν κάνει με τη ταμπλέτα του.

 

...ένας γρήγορος eMMC 4.5.1 (πχ Toshiba, σαν κι αυτό που έχουν αρκετές Teclast) ή ακόμη ένας eMMC 5.0 (πχ x98 Plus) θα είναι επαρκής...ένας αργός eMMC 4.0.X είναι πρόβλημα ακόμη και για την κατηγορία τιμής ~150€

 

...στη δική σου χρήση μπορεί να μην το νιωθεις, αλλά εγώ κατάλαβα έντονα την διαφορά ανάμεσα στον Hynix και τον Sandisk του ίδιου μοντέλου ταμπλέτας, των κάτω των 150€...και οι δύο όμως ήταν πιο γρήγοροι από τις μετρήσεις που παρουσιάζει στο notebookcheck το Lenovo Miix 3...δεν μπορώ παρά να υποθέσω ακόμη χειρότερα λοιπόν...

 

2) Θέλω μη προβληματική αυτονομία: Αν, όπως διάβασα, όταν είναι συνδεδεμένο το πληκτρολόγιο παρατηρείται έντοτο "battery drain", τότε η ταμπλέτα ακυρώνει ένα βασικό της πλεονέκτημα, συγκριτικά και με χαμηλότερης κατηγορίας ταμπλέτες, αφού μια ταμπλέτα με καλή αυτονομία (πχ με την Teclast είχα χαλαρά 7-8 ώρες HD video) μαζί με ένα επαρκούς ποιότητας πληκτρολόγιο, θα αρκούσε για την ίδια δουλειά

...και πάλι, καμία ανάγκη για μετάβαση σε IPAD/Surface, λιγοτερα κι από το Miix 3 θα πληρωνα.

 

3) Θέλω φωτεινότητα που να καλύπτει τα αρνητικα της glossy οθόνης: Εδώ ζητάω μαρτυρίες, γιατί βλέπω τις μετρήσεις στο notebookcheck, αλλά χωρίς να έχω δει τη ταμπλέτα, δεν ξέρω σε τί ακριβώς μεταφράζονται...κάθε review που έχω δει, όμως, επισημαίνει ότι η φωτεινότητα είναι μέτρια...

...εδώ και πάλι μια φτηνή κινέζικη ταμπλέτα, η Teclast X98 Air, με καλόμαθε σε IPS panel LG IGZO...το πάνελ του IPAD, χωρίς να καταβάλλω το κόστος του IPAD

 

4) Χωρίς να είναι προτεραιότητα, σίγουρα δεν θέλω "ανύπαρκτα" ηχεία: να παίρνεις ταμπλέτα και να μην μπορείς να απολαύσεις ένα μουσικό βίντεο στο youtube ή ένα μουσικό αρχείο; Ξεφτίλα...

 

5) Η κύρια χρήση της ταμπλέτας για μένα είναι ανάγνωση  (pdf / απαιτητικό browsing): στην ανάγνωση pdf δεν προβληματίζει ο δίσκος, αλλά στο απαιτητικό browsing - ίσον δεκάδες tabs ανοικτά, μετάβαση από το ένα στο άλλο κτλ - έχω διαπιστώσει ότι ένας αργός δίσκος, όταν γράφονται πολλά μικρά αρχεία πλήττει περισσότερο τις επιδόσεις απ' ότι ο επεξεργαστής ή η μνήμη...εδώ τη μεγαλύτερη βελτίωση την είδα όταν μετέβηκα απο΄hdd σε ssd...

...ακόμη πιο σημαντικό στη ταμπλέτα δε, γιατί εκεί υπάρχει εκ των πραγμάτων περιορισμός στη RAM (έτσι δεν μπορώ να ρυθμίσω να γράφονται εκεί τα δεδομένα, όπως κάνω στον σταθερό) και στην επεξεργαστική ισχύ...

...μεγαλύτερο το πρόβλημα για μένα, γιατί χρησιμοποιώ κυρίως Firefox, έχω χιλιάδες σελιδοδείκτες μαζί με εκατοντάδες tags, που χρειάζεται να μεταφέρω από υπολογιστή σε υπολογιστή (το syncing κολλάει τρελά και οδηγεί σε μπερδεματα, δεν προσφέρεται για βαριές χρήσεις).

 

Αν λοιπόν μια επώνυμη ταμπλέτα των 200€ (σε προσφορά) δεν μπορεί να ανταγωνιστεί μια ανώνυμη ταμπλέτα των 120-150€, τότε όσο καλή ευκαιρία και να είναι για τα δεδομένα της ελληνικής αγοράς, τότε δεν είναι συμφέρουσα αγορά...

...από μόνο του το VFM όταν δεν ανταποκρίνεται στις ανάγκες χρήσης, δεν είναι επαρκές κριτήριο...

 

Απολαμβάνω και τους ρητορισμούς σου, ωστόσο...ρώτησα για φωτεινότητα, ηχεία, και δίσκο κυρίως, και εσύ αγανακτείς για "όοολες αυτές τις ερωτήσεις", τις οποίες δεν έκανες καμία προσπάθεια να απαντήσεις...

...πώς μπορώ να "διυλίσω τον κώνωπα" όταν ορισμένοι κάτοχοι "θιγμένοι" για τη ταμπλέτα τους, αντιδρούν τόσο αμυντικά; Ζητάω μετρήσεις και λες και για "αυτο-προστασία" αρνείστε να τις παράσχετε...τόσο "ταύτιση" με ένα εμπορικό προϊόν πια;

 

Αυτά που ζητάω εγώ, και τα κριτήρια επάρκειας, τα έχω συναγάγει από τη χρήση και δεν απαιτούν Ipad/Surface...αυτά για τα οποία μιλάς εσύ είναι αόριστα και επιχειρηματολογικώς μηδενιστικά...

....σε ενοχλεί, λες μια ταμπλέτα που κολλάει στο περιβάλλον των windows λόγω αργής nand, ακόμη και για τη κατηγορία; Πάρε Ipad...

 

Εκανα ενα τεταρτο να διαβασω μια σελιδα η οποια ειχε 10 απαντησεις.Τι σεντονια ειναι αυτα βρε παιδι μου?Τεσπα,μην αναλωνεσαι σε τετοιες λεπτομεριες,απο οτι εχω καταλαβει,τα περισσοτερα απο αυτα που ζητας τα καλυπτει η Teclast.Αφου εχεις ταμπλετ της συγκεκριμενης το οποιο εχει την αναλογια οθονης που σε βολευει,εχει πολυ γρηγορη nand,εχει καλα ηχεια και πολυ καλη αυτονομια,γιατι αγχωνεσαι με το ταμπλετ του νηματος δεν καταλαβα.Υπαρχουν χρηστες (αναμεσα τους και εγω) οι οποιοι χεστηκαν για τις επιδοσεις της nand και για τα υπολοιπα που γραφεις.Γιαυτο και σου απαντουν με τον τροπο που απαντουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

​Παιδιά θα ήθελα και μια βοήθεια.  Παράγγειλα ένα καλώδιο mini hdmi to hdmi αλλά η μίνι πλευρά δεν ήταν αρκετά mini :-D

 

Έχετε υπόψη πως ονομάζετε αυτή η υποδοχή που έχει?

 

Επίσης αγόρασα και το ACASIS που πρότεινε κάποιος πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τα περισσοτερα απο αυτα που ζητας τα καλυπτει η Teclast.Αφου εχεις ταμπλετ της συγκεκριμενης το οποιο εχει την αναλογια οθονης που σε βολευει,εχει πολυ γρηγορη nand,εχει καλα ηχεια και πολυ καλη αυτονομια,γιατι αγχωνεσαι με το ταμπλετ του νηματος δεν καταλαβα....

Δεν το έχει πλέον το Teclast X98 Air 3G, του χάλασε και περιμένει refund...

...

Επίσης αγόρασα και το ACASIS που πρότεινε κάποιος πιο πάνω.

Mην το έχεις συνέχεια στο ρεύμα όμως γιατί χαλάει η μπαταρία!

 

Αν σου χρειάζονται απλώς παραπάνω USB ports:

 

http://www.computerbeast.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_category_id=141&virtuemart_product_id=456904&Itemid=698 ή  http://www.computerbeast.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_category_id=141&virtuemart_product_id=456905&Itemid=698

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις να προτείνει καρτα μικρο sd 64 η 128?Επισης εχω ένα θεματακι .όταν προσπαθω να γραψω εδώ χωρις το πληκτρολογιο δεν καταλαβαινει όταν κανω κλικ στο πλαισιο της απαντησης με το touch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχει πλέον το Teclast X98 Air 3G, του χάλασε και περιμένει refund...

Mην το έχεις συνέχεια στο ρεύμα όμως γιατί χαλάει η μπαταρία!

 

Αν σου χρειάζονται απλώς παραπάνω USB ports:

 

http://www.computerbeast.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_category_id=141&virtuemart_product_id=456904&Itemid=698 ή  http://www.computerbeast.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_category_id=141&virtuemart_product_id=456905&Itemid=698

Δεν καταλαβαίνω γιατί να τα χρειαστώ αυτά. Το καλώδιο που πήρα έχει και τέτοιο mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει κανεις να προτείνει καρτα μικρο sd 64 η 128?...

www.mymemory.de

Συχνά βάζει πάρα πολύ καλές προσφορές συνήθως με δωρεάν μεταφορικά...

 

http://www.mymemory.de/search?searchTerm=Micro+sd+64gb

 

http://www.mymemory.de/search?searchTerm=Micro+sd+128gb

 

 

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με το November update των windows, μου εμφανισε μια εφαρμογή Lenovo Companion.

Όποτε την ανοιγω, μου λεει οτι υπαρχει καποιο προβλημα με τη μπαταρια μου. (δεν εχω παρατηρησει κατι προσωπικα)

Εχει τυχει σε κανεναν σας κατι παρομοιο;

Επισης, η ιδια εφαρμογή δεν μου αναγνωριζει σωστά την εγγύηση. Το εχω 2 μηνες και μου λεει οτι η εγγυηση ληγει σε 40 μερες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχει πλέον το Teclast X98 Air 3G, του χάλασε και περιμένει refund...

Mην το έχεις συνέχεια στο ρεύμα όμως γιατί χαλάει η μπαταρία!

 

Αν σου χρειάζονται απλώς παραπάνω USB ports:

 

http://www.computerbeast.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_category_id=141&virtuemart_product_id=456904&Itemid=698 ή  http://www.computerbeast.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_category_id=141&virtuemart_product_id=456905&Itemid=698

 

Το ξερω,διαβαζω την "περιπετεια" του στο myphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα ενα τεταρτο να διαβασω μια σελιδα η οποια ειχε 10 απαντησεις.Τι σεντονια ειναι αυτα βρε παιδι μου?Τεσπα,μην αναλωνεσαι σε τετοιες λεπτομεριες,απο οτι εχω καταλαβει,τα περισσοτερα απο αυτα που ζητας τα καλυπτει η Teclast.Αφου εχεις ταμπλετ της συγκεκριμενης το οποιο εχει την αναλογια οθονης που σε βολευει,εχει πολυ γρηγορη nand,εχει καλα ηχεια και πολυ καλη αυτονομια,γιατι αγχωνεσαι με το ταμπλετ του νηματος δεν καταλαβα.Υπαρχουν χρηστες (αναμεσα τους και εγω) οι οποιοι χεστηκαν για τις επιδοσεις της nand και για τα υπολοιπα που γραφεις.Γιαυτο και σου απαντουν με τον τροπο που απαντουν.

 

Σε κάθε νήμα που συζητιέται μια ταμπλετα τίθενται ερωτήματα όπως η απόδοση του Wifi, της οθόνης, του δίσκου, του ήχου κοκ...τίθενται ερωτήσεις και δίνονται απαντήσεις από τους κατόχους.

 

Οι κάτοχοι που απαντούν σ΄αυτό το θέμα

- δεν δίνουν καμία πληροφορία για τη ταμπλέτα...απορώ τί κάθονται, αργόσχολα, και κάνουν...

- φέρονται σαν fanboys και δεν ανέχονται καν τις ερωτήσεις...παράλληλα είτε από ένδειξη "καταναλωτικού εγωϊσμού" (δλδ ¨"αυτό που διάλεξα εγώ είναι το καλύτερο") είτε από άγνοια, δεν δέχονται τη πραγματικότητα της ύπαρξης καίριων διαφορών στην ίδια κατηγορία τιμής, ακόμη και στην ίδια ταμπλέτα...

 

...όταν συνειδητά αγνοείς και απορρίπτεις όχι μόνο τις υπάρχουσες και σημαίνουσες διαφοροποιήσεις στην απόδοση των προϊόντων, αλλά δεν ανέχεσαι και την ίδια τη κουβέντα και μηδενίζεις ρητορικά, τότε σίγουρα δεν βοηθάς κανένα να πάρει μια σωστή απόφαση...

...απλώς φέρεσαι σαν "επαγγελματίας φορουμίτης"

 

Αν χέστηκες για τις επιδόσεις της nand, των ηχείων, της οθόνης κτλ μην συμμετέχεις σε ένα νήμα που αφορά την αγορά της ταμπλέτας...ούτε μπορείς ούτε είσαι πρόθυμος να βοηθήσεις κανένα....απλώς τρολλάρεις...

 

...τα τρολλ χαρακτηριστικό είναι ότι λένε ό,τι έχουν να πουν, ανεξάρτητα από τον λόγο του άλλου...οπότε κι αν έχω γράψει ότι δεν έχω πλέον ταμπλέτα, τί νόημα έχει; Εσύ κάτι θα πετάξεις, για να ξεφορτωθείς τη φαγούρα που σε τρώει...

Αντί για επιχείρημα, πάλι τρολλάρισμα...δεν υπερασπίζεστε και έλλογα τη ταμπλέτα σας δλδ...απλώς δεν ανέχεστε τη συζήτηση που βλέπετε ως "αμφισβήτηση"

 

Αφού λοιπόν σε αυτό το νήμα οι περισσότεροι ψάχνονταν να το αγοράσουν και οι περισσότεροι κάτοχοι που απαντούσαν το έριξαν στον fanboyσμό, πήρα το τάμπλετα χθες το απόγευμα για να το δοκιμάσω...

...κι αφου τα τρολλ δεν παρείχαν καμία λεπτομέρεια ή απάντηση (πέραν του "σφαίρα πάει" και "πήγαινε σε IPAD"), ελπίζω εγώ να βοηθήσω κάποιους που το σκέφτονται...

 

ΟΘΟΝΗ

 

- ΑΝΑΛΟΓΙΑ 16:10

Η αναλογία της οθόνης δεν είναι 16:9, αλλά 16:10, που για κάποιον που προέρχεται από ταμπλετα 4:3 είναι πιο βολικός ενδιάμεσος σταθμός και δεν ενοχλεί τόσο πολύ.

 

...στην ανάγνωση pdf είναι αρκετά βολικό...δεν είχα το μεγαλύτερο μέγεθος γραμματοσειράς σε σύγκριση με την 4:3 (μέσω του επιτρεπόμενου zoom in), αλλά το κείμενο παρέμενε ευανάγνωστο και κέρδιζα λίγο περισσότερο μήκος.

 

...στις ιστοσελίδες τα πράγματα δεν είναι τόσο βολικά σε σύγκριση με οθόνη 4:3...προσωπικά σε browsing προτιμώ να έχω την ταμπλέτα όρθια και να εκμεταλλεύομαι το χώρο που μου δίνει σε portrait η οθόνη...

...με την αναλογία 16:10 στις 10.1" αρκετές φορές το κείμενο δεν ήταν τόσο ευανάγνωστο όσο θα ήθελα και σε πιο παρατεταμένη ανάγνωση θα γινόταν κουραστικό για τα μάτια...

...σε landscape τα πράγματα σαφώς καλύτερα, και δεν είναι τόσο "στενό" το ορατό παράθυρο στον κάθετο άξονα...

 

ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑ

Η φωτεινότητα συγκριτικά είναι αρκετά μέτρια προς κάτω του μετρίου...για να πει κάποιος το αντίθετο θα πρέπει μάλλον να μην έχει δει ποτέ καλή οθόνη σε ταμπλέτα (όχι σε Surface/IPAd, αλλά σε Teclast)

 

Έπειδή μεγάλο χρόνο δαπανώ στην ανα΄γνωση (pdf, browsing) μου αρέσει να κρατάω τη φωτεινότητα χαμηλά...χαρακτηριστικό είναι όμως ότι:

  • ενώ στην Teclast x98 Air (και προηγουμένως στην Onda v975m) ο,τιδήποτε πάνω από 45-50% ήταν ενοχλητικά φωτεινό και κανονικά την είχα μεταξύ 25-40% ανάλογα την ώρα της ημέρας
  • στην Lenovo Miix 3 για να έχω το ίδιο επίπεδο φωτεινότητας, έπρεπε να την ανεβάσω στο 60-70%

Στη πλειονότητα των περιπτώσεων, συνεπώς, η παρεχόμενη φωτεινότητα είναι επαρκής (εκτός ίσως της χρήσης εκτός σπιτιού, αλλά δεν δοκίμασα)...αλλά συγκριτικά θα έλεγα ότι είναι στο κάτω μέρος του μετρίου...

 

Η ομοιομορφία της φωτεινότητας είναι επίσης καλή προς πολύ καλή, δεν θα ενοχλήσει όσους διαβάζουν σε λευκό φόντο, πάντως στο δικό μου δείγμα η πάνω αριστερή γωνία είναι πιο φωτισμένη από το υπόλοιπο, αλλά αυτό εν τέλει είναι πιο ορατό σε μαυρο φόντο.

 

ΕΥΚΡΙΝΕΙΑ

Προερχόμενος από ταμπλέτα με ανάλυση 2048*1536 και μην έχοντας εμπειρία από ταμπλέτα σε ανάλυση 1900*1200 δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα, συγκριτικά μου άφησε ουδέτερες εντυπώσεις, αλλά σίγουρα δεν προβληματίζει σε καμία περίπτωση...

 

Κάτι που θα παρατηρουσα είναι ότι η επίστρωση ίσως της οθόνης, δεν ξέρω, το γυαλί ίσως που έχει από πάνω δημιουργεί έναν ιριδισμό όταν κοιτάζεις λευκό φόντο (ανάγνωση βιβλίων και ιστοσελίδων), που χωρίς να ειναι έντονος είναι εντούτοις ορατός...

...η οπτική εντύπωση που δημιουργεί είναι σαν η οθόνη να έχει κάτι σαν φτηνό screen protector από πάνω...να είναι η απόσταση από το εξωτερικό γυαλί μέχρι την οθόνη, ίσως; Δεν ξέρω, αλλά οφείλω να το επισημάνω.

 

Για τα χρώματα δεν έχω να πω κάτι, δεν γνωρίζω και πολλά, αλλά τίποτε δεν μου έκανε αρνητική εντύπωση

 

 

"ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ-NAND"

 

Εδώ θα έλεγα πως η ταμπλέτα δεν πρόκειται καθόλου να απογοητεύσει για eMMC 4.5.1, αντιθέτως οι επιδόσεις είναι πολύ καλές ίσως εκεί που είναι πιο δύσκολο να είναι καλές...

 

Όπως ανέφερε ήδη ένας χρήστης πιο πάνω, η μάρκα της nand είναι Samsung MBG4GC...ακολουθούν οι μετρήσεις:

 

post-44307-0-07570100-1449330913_thumb.jpg post-44307-0-92800300-1449330913_thumb.jpg

 

 

ΗΧΟΣ

 

Εδώ δυστυχώς τα πράγματα είναι πραγματικά χάλια...είναι δυνατόν να τα σκάτωσαν τόσο πολύ στον συγκεκριμένο τομέα;

...ο,τιδήποτε κάτω από το 70-80% ακούγεται σαν "windows sounds"...ο ήχος είναι πνιχτός, αδύναμος...

 

Αν θέλετε το τάμπλετ για φορητή multimedia διασκέδαση, ξεχάστε το (εκτός κι αν χρησιμοποιείτε ακουστικά ή έχετε φορητό ηχείο...

 

 

WIFI

 

Μέτριες επιδόσεις κι εδώ...δυστυχώς είναι πιο αδύναμο κι από το Wifi του κινέζικου κινητού μου (THL T5S), με το οποίο μπορώ να παρακολουθώ βιντεο στο youtube ακόμη κι αν είμαι στην άλλη άκρη του σπιτιού σε σχεση από το router.

Με το Lenovo Miix 3, πολύ αργό φόρτωμα σελίδας, διακοπές στην αναπαραγωγή...

...αν θα χρησιμοποιείται σε δωμάτιο εκτός οπτικής επαφή με το ρούτερ ή μεσολαβούντος τοιχου, η πλοήγηση μπορεί να είναι προβληματική ή τουλάχιστον με καθυστερήσεις / αργή κατά περίπτωση.

 

 

KEYBOARD / TOUCHPAD

 

Με αυτά που διάβαζα περίμενα το touchpad να είναι το προβληματικό σημείο, αλλα να πω την αλήθεια προσωπικά το συνήθισα εύκολα με λίγη χρήση και συνολικά για τον τύπο του ενσωματωμενου σε πληκτρολόγιο ταμπλετας το βρήκα αρκετά καλό και λειτουργικό...

 

Το πληκτρολόγιο αντιθέτως θα έλεγα ότι είναι κατώτερο από ανάλογα κινέζικα των 10€ που έχω δοκιμάσει...δεν μου έκανε καλή εντύπωση, ειδικα λαμβάνοντας υπόψη πως "μαρκετάρεται" η ταμπλετα με αυτόν τον συνδυασμό...

...διαφορετικά πληκτρα αφήνουν διαφορετική αίσθηση στο πάτημα, παρότι πολύ επίπεδο και ενσωματωμένο σε καπως πιο βαριά θήκη που μένει πολύ σταθερή στη θέση της σαν να αναπηδάει σχεδόν κάπως όταν πατιέται σε ορισμένα σημεία , ενώ ακόμη κι αν ένα κουμπί πατηθεί, αλλά στην άκρη του, δεν καταγράφεται το keystroke.

 

Αφενός δεν μπορεί να έχεις κανείς υψηλές απαιτήσεις από τέτοιο προϊόν, από την άλλη όταν όλη η θήκη είναι ουσιστικά προσαρμοσμένη για δακτυλογράφηση σε landscape και διαφημίζεται έτσι το πακέτο, θα περίμενα καλύτερες επιδόσεις.

...έχω δοκιμάσει δύο φτηνιάρικα πληκτρολόγια κάτω των 10€, ένα αυτόνομο κι ένα ενσωματωμένο σε θήκη και δεν θα έλεγα πως το lenovo τα ξεπερνάει πουθενά με την εξαίρεση ίσως της ποιότητας του πλαστικού, που και πάλι λίγη σημασία έχει όταν η λειτουργία είναι επαρκής.

 

Στη περίπτωσή μας η θήκη/πληκτρολόγιο ήρθε δώρο, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα ως εναλλακτική:

- μια δερμάτινη θήκη απο 5€ έως και 10€

- κι ένα χωριστό πληκτρολόγιο...ακόμη κι ένα φτηνό των 10€ θα κάνει καλύτερη δουλειά...ενώ αν έχετε απαιτήσεις, ένα Logitech, (το συγκεκριμένο κατά καιρούς εμφανίζεται στα 30-35€ στο skroutz) θα είναι άριστο...

 

Πάντως δεν παρατήρησα το φαινόμενο του "battery drain" όταν είναι συνδεδεμένη η ταμπλετα στο πληκτρολόγιο

 

ΜΠΑΤΑΡΙΑ/ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ

 

Δεν έχω ολοκληρώσει εδώ τις δοκιμές, οπότε θα εκφερω μόνο πρόχειρες εντυπώσεις...θα ενημερώσω το μήνυμα αργότερα...

 

...κάτι που δοκιμάζω σε μια νέα ταμπλέτα είναι να την βάλω να αναπαράγει βίντεο 720p μέχρι να φτάσει κοντά να τελειώσει η μπαταρία...

Εν προκειμένω κατάφερα μόνο να την αφήσω για καμιά ώρα, κατά την οποία κατανάλωσε περίπου 10% της μπαταρίας, από το 94% στο 84%.

 

...αυτό δημιουργεί αισιόδοξες προσδοκίες, αλλά είναι συχνό φαινόμενο η ένδειξη της μπαταρίας να πέφτει αργά στα υψηλά νουμερα και γρήγορα στα χαμηλότερα...οπότε προτού δεν ολοκληρωθούν οι μετρήσεις κρατήστε απλώς την αισιόδοξη προοπτική...

 

Λοιπόν, έπιασε 7:15 ώρες περίπου στην αναπαραγωγή βίντεο 720p από την MicroSD κάρτα (με με συνδεδεμένο το wifi)...πολύ καλή επίδοση.

 

ΓΕΝΙΚΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ - ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

 

Το περίβλημα της ταμπλέτας είναι από πλαστικό, όχι από αλουμίνιο, όπως οι ταμπλέτες που έχω δοκιμάσει τα τελευταία 1-2 χρόνια.

...η ποιότητά του πλαστικού φαίνεται αρκετά καλή, η συναρμογή ιδιαίτερα καλή, δεν είναι επιρρεπές ιδιαίτερα στα δαχτυλικά αποτυπώματα και σίγουρα είναι πολύ στιβαρό στο χέρι, χωρίς τριξίματα...

 

Η "ανισόπεδη" κατασκευή του πλαστικού περιβλήματος (γωνίες από τη μία και καμπυλωτή επιφάνεια από την άλλη), ώστε να ασφαλίζει καλύτερα στο πληκτρολόγιο όμως, δεν δημιουργεί τη βέλτιστη εντύπωση όταν το κρατάς στο χέρι...

...επίσης ακριβώς λόγω της κατασκευής του φαίνεται να έχει "όρθια" πλευρά, από εκεί που διαβάζεται ορθά το λογότυπο της εταιρείας...δεν θα το έλεγα ακριβώς ελάττωμα, αλλά σίγουρα σε "αναγκάζει" να το γυρνάς κάθε φορά απο΄την "ορθή" πλευρά, γιατί έτσι είναι πιο βολικό.

 

...ενώ το ότι η μοναδική κάμερα βρίσκεται στην μακρύτερη πλευρά της συσκευής, επίσης περιορίζει τους τρόπους που μπορεί να τη κρατήσεις...

...σε άλλες ταμπλέτες που έχουν

- ομοιόμορφο σχεδιασμό σε όλες τις πλευρές  και γωνίες (δεν είναι φτιαγμένες να "κα΄θονται" από τη μια πλευρά)

- την κάμερα στην πιο κοντή πλευρά της ταμπλέτας

δεν παρατηρείται αυτό το (δεν θα το πω ελάττωμα) αλλά "ξεβόλεμα"...

 

Ο σχεδιασμός/κατασκευή της ταμπλέτας ωστόσο δημιουργεί ορισμένους κινδύνους/κακοτοπιές (που δυστυχώς από στιγμιαία βιασύνη πλήρωσα) που πρέπει να επισημανθούν.

- καθώς έχει γωνίες και ακμες η ταμπλέτα στο "κάτω" μέρος (σε αντίστοιξη με καμπυλες)

- και το υλικό κατασκευής είναι πλαστικό ΜΗ-premium ποιότητας (ή πολύ περισσότερο, αλουμίνιο)

είναι εύκολο να το "τραυματίσεις"....

 

Έτσι κι εγώ, σε μια βιασύνη/απροσεξία, γύρισα τη ταμπλέτα πλάγια για να βάλω την MicroSD κάρτα και όπως μου γλίστρησε στιγμαιαία η ταμπλέτα χτύπησε με την κάτω δεξιά γωνία της στο γραφείο...

...το αποτέλεσμα ήταν η γωνία/ακμη σε αυτό το σημείο να πλατυνθεί...λίγο μεν, αλλα με εξαιρετική και αιφνιδιαστική "ευκολία" δε...

 

..το παρακάτω σημάδι λοιπόν έγινε από πτώση 7-10 εκατοστών στη ξύλινη επιφάνεια του γραφείου...

post-44307-0-78085900-1449336023_thumb.jpg

 

Γι αυτό θα έλεγα ακριβώς πως είναι "παγίδα" να μην έχετε μια θήκη στην οποία θα μπορείτε να φυλάτε τη ταμπλέτα όταν δεν τη χρησιμοποιείτε μαζί με το πληκτρολόγιο...προμηθευτείτε την να υπάρχει...

 

...και με αυτήν την αφορμή, να πω ότι η υποδοχή για την MicroSD κάρτα είναι ιδιαίτερα βαθιά πρέπει να έχεις πολύ μακρύ νύχι για να τη σπρώξεις μέσα τόσο ώστε να ασφαλίσει στην υποδοχή...

 

Κάτι επίσης αρνητικό είναι η ύπαρξη μόνο μίας κάμερας στο μπροστινό μέρος

...για όσους θέλουν τη ταμπλέτα για πιο "office" εργασίες, πρακτικά χάνεται η δυνατότητα που δίνουν πολλά προγράμματα pdf creation /annotation να πάρεις μια φωτογραφία, να τη εισαγάγεις ως τέτοια σε υπάρχουν αρχείο ή να τη περάσεις OCR κτλ...

...χάνει έτσι ένα σημαντικό πλεονέκτημα ως φορητό "office pc"

 

 

Ως συνολική αποτίμηση θα έλεγα πως η ταμπλέτα κινείται στον μέσο όρο της κατηγορίας (με εξαίρεση την nand)...τα 299€ της αρχικής της τιμής δεν τα αξίζει σε καμμία περίπτωση...

...τα 199€ τα αξίζει για τα ελληνικά δεδομενα, αλλά χάρη στην 2ετή εγγύηση...

 

Αν όμως κάποιος

- δεν νοιάζεται για 2χρονη εγγύηση, γιατί μπορεί να την έχει ήδη πουλησει μετά τον πρώτο χρόνο

- δεν θέλει οπωσδήποτε από την τοπική αγορά.

θα πρότεινα ως πολύ καλύτερη λύση την Teclast x98 Plus + χωριστή θήκη + χωριστό πληκτρολόγιο.

Επεξ/σία από vgiozo
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δίσκος είναι ο Samsung MBG4GC.

 

CrystalDiskMark:

nO7awK.png

 

Παρότι έχουμε τον ίδιο "δίσκο", ο δικός σου "μαμεί" και δέρνει σε Seq, πραγματικά πολύ υψηλά ποστοά, ενώ ακόμα και σε 4Κ έχει ένα υπολογίσιμο προβάδισμα σε σχέση με το "11.ΧΧ" της δικής μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...