Προς το περιεχόμενο

Το thread των μελλοντικών φαλακρών


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουν περάσει είκοσι τέσσερα χρόνια από εκείνες τις κωμικοτραγικες στιγμές στο κέντρο στο Ναύπλιο όπου είχα παρουσιαστεί και όλοι μας έλεγαν ότι θα μας πέσουν τα μαλλιά από το καπέλο και το κράνος,  θα έκανε καλό εάν πιναμε μπύρα και άλλο που δεν θέλαμε και μεις και δεν έμεινε δείγμα από κουτάκι,  χαχα τελικά παρεμεινα σκαντζοχοιρος με πλούσια πυκνά μαλλιά και μια μικρή λευκή απόχρωση ψηλά,  πολύ γέλιο αργότερα όταν έβλεπα τον γνωστό ραπτοπουλο στην Τούμπα με την περούκα (ψοφημι)  ώσπου τα ξυρισε και ησυχασε, πριν λίγο καιρό συνάντησα ένα παλιό συμμαθητη μου και αντί να χαρεί που με είδε μου είπε χαρακτηριστικά "Ρε κουφαλα έχεις μαλλιά ακόμη " χαχα,  είναι ένα αιώνιο ζήτημα που μας απασχολεί και ο καθένας ας πράξει όπως νομίζει και αισθάνεται καλύτερα.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή οι παρενέργειες δεν σε ενδιαφέρουν; Εγώ θα έλεγα ότι είναι σημαντικό να αναφερθούν οι παρενέργειες για να τα ζυγίσει κάποιος που δεν ξέρει και να πράξει αναλόγως. Θα πρέπει να δεσμευτεί να το χρησιμοποιεί για πάντα, μαζί με όποιες τυχόν παρενέργειες μπορεί να δημιουργήσει.

 

Με ενδιαφέρουν και για γι αυτό διάλεξα την συγκεκριμένη θεραπεία και όχι χάπια.

Το revovigen έχει μηδενικές παρενέργειες. Η μινοξιδίλη παρουσιάζει κάποιες παρενέργειες, όχι συχνά.

Αν δω ότι εμφανίζονται παρενέργειες το παρατάω και γίνομαι bruce willis. Πριν δω όμως πως δρουν πάνω μου δεν καταλαβαίνω να μην το δοκιμάσω. Δεν θα βγάλω και ουρά ούτε θα μου συμβεί κάτι μη αναστρέψιμο.

 

Μάλλον θέλεις χρόνο να το αποδεχτείς ή να νομίζεις ότι κάτι κάνεις για να βοηθήσεις την κατάσταση. Σε αυτή την απελπισία ποντάρουν και οι εταιρείες με τα μαντζούνια.

Το καλύτερο το είπε ο από πάνω, θα χαλάς χρήματα + χρόνο και θα ρισκάρεις την υγεία σου για τρίχες.

 

Φυσικά και θέλω χρόνο και φυσικά και θέλω να μεταθέσω χρονικά την φαλάκρα όσο γίνεται.

Οι γυναίκες δηλαδή γιατί βάζουν κρέμες? Θα αποτρέψουν την γήρανση? Όχι αλλά ότι μπορείς να κάνεις καλό είναι.

Τώρα αν αρχίσουμε να λέμε πως τα ματζούνια που λες δεν κάνουν απολύτως τίποτα σε κανένα και ποτέ, τότε η συζήτηση θα μετατραπεί σε καφενείου. Φυσικά και κάνουν αλλά όχι σε όλους, όχι πάντα, όχι με τέλεια αποτελέσματα.

Υπάρχουν άτομα που κυριολεκτικά ξαναβγάζουν μαλλιά, υπάρχουν άτομα που απλά βελτιώνονται και υπάρχουν άτομα που δεν τους βοηθάνε καθόλου. Όλα εξαρτώνται από την περίπτωση του καθενός και την επιλεγόμενη θεραπεία.

 

Έχουν περάσει είκοσι τέσσερα χρόνια από εκείνες τις κωμικοτραγικες στιγμές στο κέντρο στο Ναύπλιο όπου είχα παρουσιαστεί και όλοι μας έλεγαν ότι θα μας πέσουν τα μαλλιά από το καπέλο και το κράνος,  [...]

 

Όχι τα καπέλα και τα κράνη δεν προκαλούν επιβεβαιωμένα τριχόπτωση. Οι λόγοι της τριχόπτωσης είναι ορμονικοί.

 

 

Ξαναλέω πως δεν άνοιξα το thread για να μου πούνε ότι οι θεραπείες είναι κοροιδία, ότι είναι μόνιμης εφαρμογής, ότι είναι ακριβές και πως πρέπει να αποδεχτώ την εξελισσόμενη φαλάκρα μου.

Το άνοιξα επειδή θέλω να το παλέψω όσο, και αν γίνεται επειδή έτσι μου αρέσει, όπως και με κάθετι, και θα ήθελα συμβουλές, πληροφορίες και εμπειρίες από συμπάσχοντες για μη εγχειριτικές θεραπείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρουν και για γι αυτό διάλεξα την συγκεκριμένη θεραπεία και όχι χάπια.

Το revovigen έχει μηδενικές παρενέργειες. Η μινοξιδίλη παρουσιάζει κάποιες παρενέργειες, όχι συχνά.

Αν δω ότι εμφανίζονται παρενέργειες το παρατάω και γίνομαι bruce willis. Πριν δω όμως πως δρουν πάνω μου δεν καταλαβαίνω να μην το δοκιμάσω. Δεν θα βγάλω και ουρά ούτε θα μου συμβεί κάτι μη αναστρέψιμο.

 

Όπως είπα και πιο πάνω, το πιο πιθανό είναι όταν το σταματήσεις το shredding θα είναι σε μεγαλύτερο ρυθμό απο ότι είναι τώρα. Τώρα έχεις πανικοβληθεί γιατί το καλοκαίρι είναι η περίοδος που γίνεται το μεγαλύτερο shredding στο μαλλί. Άμα δεν είναι σε τραγικό βαθμό η τριχόπτωση εγώ θα σου έλεγα να χαλαρώσεις και να δεις πως θα πάει. Το άγχος κάνει μεγάλο κακό. Άμα αγχώνεσαι και για τις τρίχες, δεν βοηθάει.

 

Ξεκίνησα να χάνω τα μαλλιά μου απο 18 χρονών και η καλύτερη απόφαση που πήρα ήταν όταν τα πήρα με τη ψιλή( γύρω στα 22). Βέβαια σε μένα ήταν η κληρονομικότητα που έπαιξε μεγάλο ρόλο και δεν μπορούσα να κάνω και πολλά. Τότε χρησιμοποιούσα μόνο σαμπουάν κετοκοναζόλης και fungoral σε μορφή τοπικής κρέμας. Έκαναν λίγο δουλειά αλλά και αυτά δεν είναι για μόνιμη χρήση. Πολύ πιο light απο minoxidil και finasteride σε παρενέργειες, αλλά και δράση. Η κρέμα fungoral έκανε 3 ευρώ btw. Σε light περιπτώσεις είναι πιο ενδεδειγμένη κατά την γνώμη μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και πιο πάνω, το πιο πιθανό είναι όταν το σταματήσεις το shredding θα είναι σε μεγαλύτερο ρυθμό απο ότι είναι τώρα. Τώρα έχεις πανικοβληθεί γιατί το καλοκαίρι είναι η περίοδος που γίνεται το μεγαλύτερο shredding στο μαλλί. Άμα δεν είναι σε τραγικό βαθμό η τριχόπτωση εγώ θα σου έλεγα να χαλαρώσεις και να δεις πως θα πάει. Το άγχος κάνει μεγάλο κακό. Άμα αγχώνεσαι και για τις τρίχες, δεν βοηθάει.

 

Ξεκίνησα να χάνω τα μαλλιά μου απο 18 χρονών και η καλύτερη απόφαση που πήρα ήταν όταν τα πήρα με τη ψιλή( γύρω στα 22). Βέβαια σε μένα ήταν η κληρονομικότητα που έπαιξε μεγάλο ρόλο και δεν μπορούσα να κάνω και πολλά. Τότε χρησιμοποιούσα μόνο σαμπουάν κετοκοναζόλης και fungoral σε μορφή τοπικής κρέμας. Έκαναν λίγο δουλειά αλλά και αυτά δεν είναι για μόνιμη χρήση. Πολύ πιο light απο minoxidil και finasteride σε παρενέργειες, αλλά και δράση. Η κρέμα fungoral έκανε 3 ευρώ btw. Σε light περιπτώσεις είναι πιο ενδεδειγμένη κατά την γνώμη μου.

 

Εντάξει χαλαρός είμαι, δεν τα χω βάψει και μαύρα ούτε αγωνιώ ιδιαίτερα.

Απλά αφού υπάρχει μια αμφίβολη δυνατότητα παράτασης είπα να δοκιμάσω αν πιάνει. Αλλιώς κοντό κούρεμα.

 

Η κρέμα fungoral δεν νομίζω να αρκεί για την περίπτωση μου που δεν είναι ήπια.

Fenasteride σε χάπια με τίποτα. Δεν θέλω τέτοιο ρίσκο παρενεργειών. Μόνο τοπικά anti-DHT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αφού τα έχεις και μέχρι τα 30αντα σου καλά είσαι :P
Aπό το λύκειο ο αριστερά κρόταφος άρχισε να χάνει..και όσο πάει επεκτείνεται το πράμα.
Δυστηχώς θεραπεία με 100% αποτέλεσμα δεν υπάρχει ακόμη. Αν είχα τα λεφτά και έβλεπα πως δε μου παει η φαλάκρα θα δοκίμαζα εμφύτευση.
*Πάντως το λέει και ο λαός: Φαλάκρα+κοιλίτσα=Γοητεία :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>μια από τις μεγάλες μου φοβίες.Η δασύτριχη χαίτη μου παραμένει intact .Μελλοντική προτροπή στους μόντες:κλειδώνετε θρέντ που ταράζουν το τοξοβολικό τσι.Μπορείτε να μπανάρετε κ τους ts</p>

 

Πότε επιτέλους θα ποσταρεις φωτο να σε καμαρωσουμε;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bald-head-tattoo-5.jpg

 

 

bald-head-tattoo-9.jpg

 

Αποδοχή και αυτοσαρκασμός (λίγο extreme βέβαια).

Σίγουρα όχι για όλους (ούτε και για μένα) αλλά έχει πλάκα.

Άσε που τα λεφτά του tatoo τα δίνεις εφάπαξ και όχι συνέχεια σαν την όποια "θεραπεία" ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χω φιλοσοφίσει το θέμα.Αν ποτέ κάνω φαλάκρα ξούρα κ τα υπόλοιπα κ στο σημείο της φαλάκρας tattoo κ καλά να φαίνεται πως πάει να βγεί μαλί.Οπτικό τρικ,το χω δει ως μόδα στο Αμέρικα κ αισθητικά ξεγελάει καλά το μάτι.Μέχρι τότε ζήτω η τοξοβολική χαίτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- Proscar, το κοβεις στα 5 κοστιζει καπου 9 ευρω και τη βγαζεις 2 μηνες + . οτιδηποτε αλλο εκτος της φιναστεριδης δεν κανει τιποτα.ακομα και σε μεταμοσχευση παιρνεις φιναστεριδη.

 

Link.png Site: Αποτελεσματικές θεραπείες/hairossgr.com

Επεξ/σία από Georgc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Proscar, το κοβεις στα 5 κοστιζει καπου 9 ευρω και τη βγαζεις 2 μηνες + . οτιδηποτε αλλο εκτος της φιναστεριδης δεν κανει τιποτα.ακομα και σε μεταμοσχευση παιρνεις φιναστεριδη.

 

Link.png Site: Αποτελεσματικές θεραπείες/hairossgr.com

 

Ναι αλλά μετά παίζει να μην σου σηκώνεται.

Καλύτερα φαλακρός παρά ανίκανος οπότε θα προσπαθήσω να το παλέψω με τις αποτελεσματικές θεραπείες που δεν περιλαμβάνουν καθολική σωματική καταστολή της DHT.

Έχει προσωπική εμπειρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...