Προς το περιεχόμενο

Το thread των μελλοντικών φαλακρών


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο thread αυτό μπορούμε να συζητάμε προβλήματα τριχόπτωσης και να ανταλλάζουμε γνώσεις και συμβουλές οι έχοντες πρόβλημα.

 

Ξεκινώ με το πρόβλημά μου:

 

Εδώ και καμιά 3ετία αντιμετωπίζω πρόβλημα τριχόπτωσης και όσο περνάει ο καιρός επιδεινώνεται.
Επειδή έχει φτάσει σε οριακό σημέιο είπα να ξεκινήσω κάποια προσπάθεια αντιμετώπισης.

 
Σε πρώτη φάση μορφώθηκα σχετικά με το ζήτημα. Παραθέτω λοιπόν στο απόσταγμα της γνώσης μου:

 

ΑΙΤΙΑ
Η ανδρογενετική αλωπεκία προκαλείται από την δράση των ανδρογόνων ορμονών στους θυλάκους του τριχωτού ατόμων που έχουν κληρονομική προδιάθεση.

Η πρώτη συσχέτιση της ανδρογενετικής αλωπεκίας με τα ανδρογόνα έγινε από τον Αριστοτέλη, ο οποίος παρατήρησε ότι τα παιδιά και οι γυναίκες δεν παρουσιάζουν φαλάκρα. Πολύ αργότερα παρατηρήθηκε ότι το ίδιο συμβαίνει με τους ευνουχισμένους. Το γεγονός ότι η χορήγηση τεστοστερόνης στους ευνουχισμένους έχει ως αποτέλεσμα την εμφάνιση φαλάκρας είναι αποδεικτικό της ορμονικής αιτιολογίας.

 
DHT
Η DHT (dihydrotestosterone -διϋδροτεστοστερόνη) σχηματίζεται από τη δράση του ενζύμου 5-άλφα reductase της τεστοστερόνης. Η ανδρογενετική αλωπεκία προκαλείται από τις επιπτώσεις της ανδρικής ορμόνης DHT, για τους γενετικός ευαίσθητους θύλακες των τριχών που υπάρχουν κυρίως στο μέτωπο, στο επάνω τμήμα, και στη στεφάνη του τριχωτού της κεφαλής (και όχι στο πίσω μέρος και τις πλευρές αυτού).

Η DHT προκαλεί απώλεια μαλλιών από τη μείωση της φάσης ανάπτυξης, ή της αναγενούς φάσης, του κύκλου της τρίχας, προκαλώντας σμίκρυνση (μείωση του μεγέθους) των τριχοθυλακίων. Η επηρεαζόμενη τότε τρίχα γίνεται προοδευτικά κοντύτερη και πιο λεπτή μέχρι να εξαφανιστεί τελικά.

Μέχρι στιγμής δύο είναι οι ουσίες που έχουν αποτελεσματική δράση στην αντιμετώπιση της ανδρογενετικής αλωπεκίας, η φιναστερίδη (Finasteride) και η δουταστερίδη (Dutasteride). Είναι δύο φάρμακα που δρουν αναστέλλοντας το ένζυμο 5-άλφα reductase τύπου ΙΙ, που μετατρέπει την τεστοστερόνη σε διϋδροτεστοστερόνη (DHT) στο θύλακα της τρίχας.

Το Propecia, το εμπορικό όνομα για την φιναστερίδη, είναι το μόνο που ενέκρινε ο Οργανισμός Φαρμάκων της Αμερικής FDA, ως από του στόματος λαμβανόμενη φαρμακευτική αγωγή για την τριχόπτωση, ενώ το Avodart χρησιμοποιείται από τους γιατρούς σαν εναλλακτικό και με καλύτερα αποτελέσματα του Propecia.
 
Μινοξιδίλη
Η Μινοξιδίλη (Minoxidil) είναι η πρώτη αγωγή που εγκρίθηκε από τον Εθνικό Οργανισμό Τροφίμων και Φαρμάκων των Η.Π.Α. (FDA) και κυκλοφορεί σε συγκέντρωση 2% για γυναίκες και σε συγκέντρωση 5% για άντρες. Κυκλοφορεί σε μορφή τοπικού διαλύματος που εφαρμόζεται απευθείας στην περιοχή της αραίωσης.

Η Μινοξιδίλη, αρχικά χρησιμοποιήθηκε ως αγωγή για τη ρύθμιση της υψηλής πίεσης. Παρατηρήθηκε όμως ότι έχει αποτελέσματα και στην αντιμετώπιση της τριχόπτωσης –με εξαίρεση τις απογυμνωμένες περιοχές του τριχωτού και τη μετωπιαία γραμμή. Ουσιαστικά, συνδράμει στη διατήρηση και ενδυνάμωση της υπάρχουσας τριχοφυίας και είναι μία από τις πιο διαδεδομένες αγωγές για την αντιμετώπιση της τριχόπτωσης.

Έχει αποτελέσματα κυρίως στην πρόληψη και καθυστέρηση έναρξης της γυναικείου τύπου ανδρογενετικού τύπου αλωπεκίας, ειδικά στα πρώτα στάδια της αραίωσης.

Το σημαντικό που πρέπει να τονίσουμε είναι ότι επιδρά αποτελεσματικά μόνο στο αρχικό στάδιο της αραίωσης (hair miniaturization), κατά το οποίο οι τρίχες λεπταίνουν προοδευτικά και συρρικνώνονται σε μέγεθος. Στις περιοχές που η τριχοφυΐα έχει χαθεί, δεν έχει ουσιαστικά αποτελέσματα. Αν επομένως κάποια γυναίκα επιθυμεί διατήρηση της υπάρχουσας τριχοφυίας, μπορεί να περιμένει αποτελέσματα, όμως η αγωγή δεν επαναφέρει τη χαμένη τριχοφυΐα.

Για το λόγο αυτό η θεραπεία με μινοξιδίλη επιβάλλεται να ξεκινά όσο το δυνατόν νωρίτερα.

Βρίσκεται στα προϊόντα Regaine/Rogaine καθώς επίσης και σε άλλα τοπικά σκευάσματα.

θεραπείες
 

Πηγή

 

 



Για να μην τα πολυλογώ σκέφτομαι να ξεκινήσω την εξής θεραπεία:

Μινοξιδίλη με Regaine + Revivogen + Fungoral Shampoo αραιά και που.

 

Αν υπάρχουν στην κοινότητα άτομα με εμπειρία στο θέμα περιμένω συμβουλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετά από τρίτη λυκείου άρχισα να αραιώνω πάνω αριστερά στον κρόταφο. Θα δω μήπως φτιάξει μόνο του γιατί παίζει να είναι από το άγχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα παω να κουρευτω, θα τα κανω κοντα μπορει να γινω σαν μαλακας αλλα πρεπει..θα ανεβασω φωτο.

 

Δεν εχω καμια αραιωση τιποτα, προληπτικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια από τις μεγάλες μου φοβίες.Η δασύτριχη χαίτη μου παραμένει intact .Μελλοντική προτροπή στους μόντες:κλειδώνετε θρέντ που ταράζουν το τοξοβολικό τσι.Μπορείτε να μπανάρετε κ τους ts

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι υπαρχει τρόπος αντιμετώπισης απλα ισως καθυστέρησης του αναπόφευκτου.

2/4 απο την παρεα μου ειχαν αντιστοιχο "προβλημα" και εβαζαν regain ktl. Δεν αλλαξε σχεδον τιποτα. Ο ενας πηγε DHI και ειναι οκ πλεον και ο αλλος συνεχιζει να χανει αργα αλλα σταθερα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψη/προτροπή προς "τους μελλοντικούς φαλακρούς" του τίτλου.

 

Παιδιά, μην φρικάρετε. Αν θέλετε να το πολεμήσετε/καθυστερήσετε κάντε το (εν γνώσει σας πάντα ότι ίσως πολεμάτε "ανεμόμυλους").

Αλλά επειδή πολλές φορές είναι αναπόφευκτο (καθώς μπορεί και να σας το έχει κληρονομήσει ο πατέρας σας, μαζί με εκείνο το 3αράκι ;) ) δείτε το σαν μια πιθανότητα (όχι ευχάριστη αλλά πάντα πιθανή) και τουλάχιστον προσπαθήστε να το αποδεχθείτε αποφεύγοντας τις γελοιότητες.

Το τσουλούφι που το μεγαλώνουμε από δεξιά και το τραβάμε αριστερά, ή από πίσω μπρος, οι διάφορες μπογιές ή σπρέϊ που φουσκώνουν, κλπ φαίνονται (και σχολιάζονται). Ίσως από το ύψος του ματιού σας μπροστά στον καθρέφτη να νομίζετε ότι δείχνουν οκ αλλά όχι στα μάτια των άλλων. Και σαφώς μπορεί να μην (και δεν πρέπει να) μας νοιάζει και πολύ η γνώμη των άλλων αλλά φαντάζομαι ότι αν "πιάσει" το αυτί μας κανένα σχόλιο σίγουρα θα στεναχωρηθούμε.

 

(σκέψεις κάποιου που το πιθανό "μέλλον" σας είναι για εκείνον παρόν αλλά τουλάχιστον το αποδέχθηκε χωρίς να οδηγηθεί στις παραπάνω γραφικότητες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. κούρεμα με την ψιλή και αποδοχή της κατάστασης. Τα ματζούνια είναι τζάμπα λεφτά και κόπος, ίσα ίσα να καθυστερήσουν ελάχιστα το αναποφευκτο.

Η μεταμόσχευση ειναι πανάκριβη, κανονικό χειρουργείο με τα όλα του (πόνος, χρόνος ανάρρωσης, κίνδυνος μόλυνσης, κλπ) και το αποτέλεσμα φαίνεται ψεύτικο. Βέβαια μπορστά στα ματζούνια είναι καλύτερη λύση.

Να βλέπετε Bruce Willis, Vin Diesel, Kevin Spacey, πλεον και Jude Law κ.α. να παίρνετε κουράγιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η μεταμόσχευση ειναι πανάκριβη, κανονικό χειρουργείο με τα όλα του (πόνος, χρόνος ανάρρωσης, κίνδυνος μόλυνσης, κλπ) και το αποτέλεσμα φαίνεται ψεύτικο. Βέβαια μπορστά στα ματζούνια είναι καλύτερη λύση.

Να βλέπετε Bruce Willis, Vin Diesel, Kevin Spacey, πλεον και Jude Law κ.α. να παίρνετε κουράγιο.

 

Αν εξαιρέσεις την τιμή που ειναι σχετικό (συγκεκριμένα 1850€ έδωσε, αν θυμάμαι καλά, ο φιλος μου)τα άλλα δεν ισχύουν και το αποτέλεσμα δεν ειναι ψευτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρέσεις την τιμή που ειναι σχετικό (συγκεκριμένα 1850€ έδωσε, αν θυμάμαι καλά, ο φιλος μου)τα άλλα δεν ισχύουν και το αποτέλεσμα δεν ειναι ψευτικο.

 

Τα μοσχευμένα είναι πιό αγρια και έχουν όψη "μπιμπικια". Αν κουρέψεις όλο το κεφάλι κοντό, φαίνονται τα κανονικά από τα μοσχεύματα. Εχεις και την τομή να κρύψεις στο πίσω μέρος. Η ανάρρωση περιλαμβάνει πρήξιμο λες και εχεις φαει μπουκέτα στη μούρη και πόνο, που οκ είναι σχετικός και αμα πλακωθείς στα παυσίπονα παλεύεται.

Για ελαφρύ πρόβλημα είναι καλή λύση. Για μεγαλύτερη καράφλα είναι ημίμετρο, όπως και αν υπάρχει προδιάθεση καραφλιασματος με γρηγορους ρυθμους. Αντε να βάλεις τώρα και σε 5 χρονια να σου εχει προχωρήσει το μπιφτέκι ή το κούτελο. Εκεί κι αν κάνει μπαμ η διαφορά και το "αφυσικο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σου λεω οτι αυτα πλεον δεν ισχυουν. Ουτε πόνεσε ,ουτε πρησμένος ηταν, ουτε τομη ουτε παυσιπονα.Τα κανουν ολα με laser και γενικα νεα τεχνικη(αμα θες περισσοτερες πληροφοριες, να μου τα ξαναπει να στα γραψω)Τα "μπιμπικια" που λες ισχυουν στην αρχικη φαση αλλα λογω οτι σε ξυριζουν, η τριχα μεγαλωνει ομοιομορφα και ετσι δεν φαινεται διαφορα μετα. Επισης ακριβως για να ειναι ακομα πιο φυσικο το αποτελεσμα δεν σου φυτεύουν παντου αλλα στο κανουν ετσι ωστε να ταιριάζει και με την ηλικια σου (αν θες φυσικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεχομαι οτι με laser μπορεί να είναι πιο ομαλή η διαδικασία, αλλά σαν αποτέλεσμα μετράει μόνο σε μικρό πρόβλημα με βραδεία επιδείνωση. Αν μιλάμε για άτομο που άρχισε η αραίωση στα 20+, αναμένεται να έχει μείνει (σχεδόν) γλόμπος στα 30+. Η μεταμόσχευση -κατά τη γνώμη μου- δεν έχει φυσικό αποτέλεσμα σε τέτοιες περιπτώσεις. Δεν ξέρω την έκταση του προβλήματος του φίλου σου και δεν είμαι γιατρός για να κρίνω, απλά μιλάω βάσει όσων έχω δει στον περίγυρό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...