Προς το περιεχόμενο

iPad Pro. To… Surface της Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει ορολογία για άτομα σαν εσένα; Δηλαδή που το μόνο που κάνουνε είναι να γράφουν σε forums χωρίς προσωπική εμπειρία με μόνο όπλο το Google?

Τώρα που το λες....επαγγελματικά μόνο από μουσικούς έχω ακούσει να το χρησιμοποιούν σοβαρά...

 

 

 

Δεν αμφισβητώ την εμπειρία που όντως κάποιος έχει, αλλά σίγουρα εμπιστεύομαι περισσότερο πηγές στο διαδίκτυο, απο επιχειρήματα "ένας μουσικός παραγωγός μου είπε" που λέει χωρίς επιχειρήματα ενας άγνωστος σε φόρουμ. Η ορολογία για άτομα που εμπιστεύονται το "κάπου άκουσα" ποιά είναι;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι λίγο μεγαλύτεροι γελάμε με το apple hating και την υπερασπιση της microsoft.

Εκεί στο τέλη του '90 η μόδα έλεγε ότι η κακια εταιρία είναι η Μ$.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφέρον προιόν. Αμα καταφέρει η Apple και βγάλουν σοβαρές επαγγελματικές εφαρμογές (στυλ lite suite της Adobe) θα κλαιει για χρόνια ο Ανταγωνισμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα ήμουνα στην συναυλία τον διάφανων κρίνον στο γκάζι.

 είχαν στη είσοδο scanners  για τα εισιτήρια συνδεδεμένα κατευθείαν σε android tablets...

 

ο ηχολήπτης μιας και έχω μια παραπάνω πρόσβαση είχε ένα κινέζικο windows tablet με το touch osc direct σαν controler για την κονσόλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά 4gb ram

Αν έχει τόσα θα πηγαίνει κομμάτια......Λές να βγεί νέα κατηγορία εφαρμογών ειδικά για ipad pro  στο  appstore?

Περασαν σε αλλο επιπεδο την αντιγραφη(μεχρι κ στο ονομα), αλλα φαινεται πολυ καλο προιον που μακαρι να πουλησει για να ακολουθησουν ακομα καλυτερες hybrid συσκευες στο δρομο που χαραξε η ms.

ηταν αναμενόμενο το ονομα pro, από την στιγμή που βγήκε το air(όπως ακριβώς με τα macbook).

Tωρα αν του χρόνου ξανκάνει x2 τα specs , θα δυσκολευτούν πολύ να το ακολουθήσουν οι υπόλοιπες hybrid συσκεύες, όπως και το δικό της το macbook....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει τόσα θα πηγαίνει κομμάτια......Λές να βγεί νέα κατηγορία εφαρμογών ειδικά για ipad pro  στο  appstore?

ηταν αναμενόμενο το ονομα pro, από την στιγμή που βγήκε το air(όπως ακριβώς με τα macbook).

Tωρα αν του χρόνου ξανκάνει x2 τα specs , θα δυσκολευτούν πολύ να το ακολουθήσουν οι υπόλοιπες hybrid συσκεύες, όπως και το δικό της το macbook....

Εγώ πάντως όπως και πολλοί άλλοι όταν άκουσα Pro περίμενα μια OSX based εκδοχή λειτουργικού. Όχι γιατί έτσι είχε κάνει η Microsoft αλλά γιατί και εγώ σαν επαγγελματίας θα μου ήτανε χρήσιμο μόνο με unix λειτουργικό και όχι iOS. Το αν κάνει rendering 2 φορές πιο γρήγορα δεν λέει τίποτα αν δεν μπορεί να τρέχει x86 εφαρμογές. Είναι θέμα αρχιτεκτονικής σε κάποια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως όπως και πολλοί άλλοι όταν άκουσα Pro περίμενα μια OSX based εκδοχή λειτουργικού. Όχι γιατί έτσι είχε κάνει η Microsoft αλλά γιατί και εγώ σαν επαγγελματίας θα μου ήτανε χρήσιμο μόνο με unix λειτουργικό και όχι iOS. Το αν κάνει rendering 2 φορές πιο γρήγορα δεν λέει τίποτα αν δεν μπορεί να τρέχει x86 εφαρμογές. Είναι θέμα αρχιτεκτονικής σε κάποια πράγματα.

Ισως του χρόνου με τον Α10Χ και το ios 10....

Δεν νομίζω οτι η Apple θα βάλει ένα desktop OS (αν και θα μπορούσε άνετα) σε μια mobile touch συσκευή , θυσιάζοντας κάποια απο τα χαρακτηριστικά του. Ποιο πιθανό είναι να φέρει σταδιακά το mobile OS στα επίπεδα του desktop, χωρίς να αλλοιωθεί στην πορεία, η εμπειρία χρήσης.

Για να τρέξει x86 εφαρμογές χρειάζεται και x86 επεξεργαστή, πράγμα που το ipad, ποτέ δεν είχε και σε βρίσκω λιγο να αντιφασκεις λέγοντας οτι δεν σε ενδιαφέρει,να κάνει 2 φορές πιο γρήγορα, το οτιδήποτε.

Να σου θυμίσω κάποτε μια άλλη αρχιτεκτονική(σχεδόν η ίδια με του ipad), οταν είχε την δυναμη να συγκριθεί με τους x86 ,  είχε μεγάλη επιτυχία σε ενα κοινό, που δυστυχως τωρα καποιοι το συνδέουν λανθασμένα με την Apple.

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι και πόσο σχετικός είσαι με την ιστορία των υπολογιστών, αλλα κάποτε, όταν η ισχύς ήταν συγκρίσιμη, οι εφαρμογές ακολουθούσαν. πχ. http://www.pcmag.com/article2/0,2817,1274138,00.asp

στο παραπάνω link, την εποχή που συνεργαζόταν η apple με την ΙΒΜ στο hardware, είχαν φτάσει σε σημείο να συγκρίνονται στα ίσια με τους x86.

Αντίστοιχα και οι εφαρμογές , που για μερικές από τις οποίες είναι διάσημη σήμερα η Apple(κακώς για μένα), ήταν σχεδόν χωρίς αντίπαλο.

οπότε όπως καταλαβαίνεις παίζουν μεγάλο ρόλο οι επιδόσεις στην ανάπτυξη των εφαρμογών.

Μην παραξενευτείς αν στο μέλλον ,ολόκληρη Microsoft , εγκαταλείψει τις x86 εφαρμογές ή τις κάνει universal για να τρέχουν και σε άλλους επεξεργαστές...

το windows 10 και το office είναι μόνο η αρχή...

 

ΥΓ. Συγνώμη που επανέρχομαι , άλλα επειδή δεν υπάρχουν πολλές εφαρμογές σε μια αρχιτεκτονική, δεν σημαίνει απαραίτητα οτι η αρχιτεκτονική αυτή, δεν είναι καλή.

Υγεία να έχουμε , η αρχιτεκτονική arm εμπλουτίζεται συνέχεια με εφαρμογές και θα βελτιώνεται συνέχεια η ποιότητα τους, όσο βελτιώνεται και η ισχύ.

Ειλικρινά αν και δεν νομίζω οτι το αυτό εννοείς, αλλα έτσι οπως γραφεις τις τελευταίες φρασεις,δηλ. οτι δεν παίζει σημασία η απόδοση αλλα η αρχιτεκτονική έχω την εντυπωση οτι τρολλάρεις.....

συγνώμη αν σε παρεξήγησα.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη νομιζω η συζητηση βγηκε απο το θεμα της και αρχισαν πολλοι να μιλουν για niche εφαρμογες , productivity κλπ , θελω να πω κατι γενικο απο την εμπειρια μου (σωστο ή λαθος).

Α)Τα windows εγιναν τα πιο επιτυχημενα os στα desktop γιατι ηταν ευκολα στη χρηση και εγκατασταση, σχετικα φθηνα για την αξια τους ή τζάμπα αντιγραμμενα,ηταν καλυτερα για ψυχαγωγια επειδη ειχαν ευκολο web browsing, ολα τα games ηταν ανωτερα γραφικα εκει και αναπαρηγαγες ταινιες με καλυτερη ποιοτητα ενω ειχες ενα ευκολο και καλο productivity με office. Στην πορεια λογω της επιτυχιας τους πολλοι σχεδιαζαν προγραμματα(και niche) μονο για windows κατι που λειτουργησε θετικα.
 
Β)Σημερα οι επιχειρησεις(απο μικρες εως πολυεθνικες) και πολυς κοσμος εχουν μεινει με windows xp και υπολογιστες 10ετιας και εξηπηρετουν τις αναγκες τους που περιπου ειναι web browsing , office και καποιες φορες 1 2 προγραμματα πχ καποια παλια εκδοση του cad ή visual studio. Τις εξυπηρετουν αυτες τις αναγκες ευκολα και χωρις κοστος αναβαθμισεων και εκπαιδευσης.

Γ)Ακομα  android , windows και ios αντιγραφουν το ενα επιτυχημενα στοιχεια του αλλου για αν μην μεινουν πισω.

Ο λογος που γραφω τα παραπανω ειναι γιατι αναλογα ο καθενας με τις αναγκες του και η μεγαλη μαζα  μπορει να αγορασει το οτιδηποτε απο αυτες τις εταιριες και να τις ικανοποιησει με  κριτηρια το κοστος,την ψυχαγωγια και το productivιty που ειδικα οταν μιλαμε για smartphones ή tablets ειναι περιορισμενο.Κανενα os δεν θα υπερισχυσει του αλλου με niche εφαρμογες ή εξεζητημενα στοιχεια για μια μικρη μεριδα αγοραστων και αν δεν με πιστευετε ρωτηστε την blackberry!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μην τρελένεστε με επιχειρήματα τύπου " όλοι οι επαγγελματίες έχουν ipad, icad, imao και ουτω κάθεξης . αυτό έχει να κάνει με την προώθηση της εκάστοτε εταιρείας στο προϊόν της περισσότερο παρα την ίδια τη δυναμικότητα της συσκευής, όποια και αν είναι αυτή. θυμάμαι χαρακτηριστικά στα μέσα της δεκαετίας του 90' σε ταινίες όλοι οι επαγγελματίες  έκαναν φιγούρα με sony vaio. πάντού έβλεπα sony.ακόμη και στην κινητή μανάδα του IT SUPPORT έρχονταν με vaio. εννοώ αυτο το είδος είναι μονάχα διαφήμιση και δεν ανταποκρίνεται πάντα στην πραγματική δυναμική και όποια τεχνολογική υπεροχή του αυτού καθ'αυτού του προίόντος. είτε αυτό λέγεται apple, είτε sony είτε ότιδήποτε άλλο.όποιος δουλεύει πραγματικά, εννοείται όχι ως απλός παρατηρητής ,το γνωρίζει αυτό από πρώτο χέρι. και συμφωνώ απολύτως με viper2005 , όποιος έχει τεχνολογική παιδεία και θέλει να κάνει πραγματικά μία δουλειά δε θα κολλήσει σε μία φίρμα αλλά έχει πολλές επιλογές και θα διαλέξει το καλλίτερο γι'αυτόν και την τσέπη του. Πώς το έλεγε κάποτε το σλόγκαν στις διαφημίσεις η panafon; "Σκέφτομαι- Συγκρίνω-Επιλέγω"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως του χρόνου με τον Α10Χ και το ios 10....

Δεν νομίζω οτι η Apple θα βάλει ένα desktop OS (αν και θα μπορούσε άνετα) σε μια mobile touch συσκευή , θυσιάζοντας κάποια απο τα χαρακτηριστικά του. Ποιο πιθανό είναι να φέρει σταδιακά το mobile OS στα επίπεδα του desktop, χωρίς να αλλοιωθεί στην πορεία, η εμπειρία χρήσης.

Για να τρέξει x86 εφαρμογές χρειάζεται και x86 επεξεργαστή, πράγμα που το ipad, ποτέ δεν είχε και σε βρίσκω λιγο να αντιφασκεις λέγοντας οτι δεν σε ενδιαφέρει,να κάνει 2 φορές πιο γρήγορα, το οτιδήποτε.

Να σου θυμίσω κάποτε μια άλλη αρχιτεκτονική(σχεδόν η ίδια με του ipad), οταν είχε την δυναμη να συγκριθεί με τους x86 ,  είχε μεγάλη επιτυχία σε ενα κοινό, που δυστυχως τωρα καποιοι το συνδέουν λανθασμένα με την Apple.

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι και πόσο σχετικός είσαι με την ιστορία των υπολογιστών, αλλα κάποτε, όταν η ισχύς ήταν συγκρίσιμη, οι εφαρμογές ακολουθούσαν. πχ. http://www.pcmag.com/article2/0,2817,1274138,00.asp

στο παραπάνω link, την εποχή που συνεργαζόταν η apple με την ΙΒΜ στο hardware, είχαν φτάσει σε σημείο να συγκρίνονται στα ίσια με τους x86.

Αντίστοιχα και οι εφαρμογές , που για μερικές από τις οποίες είναι διάσημη σήμερα η Apple(κακώς για μένα), ήταν σχεδόν χωρίς αντίπαλο.

οπότε όπως καταλαβαίνεις παίζουν μεγάλο ρόλο οι επιδόσεις στην ανάπτυξη των εφαρμογών.

Μην παραξενευτείς αν στο μέλλον ,ολόκληρη Microsoft , εγκαταλείψει τις x86 εφαρμογές ή τις κάνει universal για να τρέχουν και σε άλλους επεξεργαστές...

το windows 10 και το office είναι μόνο η αρχή...

 

ΥΓ. Συγνώμη που επανέρχομαι , άλλα επειδή δεν υπάρχουν πολλές εφαρμογές σε μια αρχιτεκτονική, δεν σημαίνει απαραίτητα οτι η αρχιτεκτονική αυτή, δεν είναι καλή.

Υγεία να έχουμε , η αρχιτεκτονική arm εμπλουτίζεται συνέχεια με εφαρμογές και θα βελτιώνεται συνέχεια η ποιότητα τους, όσο βελτιώνεται και η ισχύ.

Ειλικρινά αν και δεν νομίζω οτι το αυτό εννοείς, αλλα έτσι οπως γραφεις τις τελευταίες φρασεις,δηλ. οτι δεν παίζει σημασία η απόδοση αλλα η αρχιτεκτονική έχω την εντυπωση οτι τρολλάρεις.....

συγνώμη αν σε παρεξήγησα.

Να σου πω, δεν έχω αρκετό χρόνο να απαντήσω σε όλα αυτά γιατί έχει πολύ κουβέντα.

Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι trollάρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σήμερα ήμουνα στην συναυλία τον διάφανων κρίνον στο γκάζι.

 είχαν στη είσοδο scanners  για τα εισιτήρια συνδεδεμένα κατευθείαν σε android tablets...

 

ο ηχολήπτης μιας και έχω μια παραπάνω πρόσβαση είχε ένα κινέζικο windows tablet με το touch osc direct σαν controler για την κονσόλα.

Απολυτα λογικο ,ειναι εξ'ορισμου παρακμιακη κατασταση εκει που πηγες ,εμεις μιλαμε για σοβαρες επαγγελματικες καταστασεις απλα εσυ δεν μπορεις να το μεταφρασεις αυτο οκ  κατανοητο .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω, δεν έχω αρκετό χρόνο να απαντήσω σε όλα αυτά γιατί έχει πολύ κουβέντα.

Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι trollάρω...

Αν εσύ περίμενες x86,σε   μια συσκευή arm, λυπάμαι αλλα νομίζω οτι ατύχησες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολυτα λογικο ειναι εξ'ορισμου παρακμιακη κατασταση εκει που πηγες ,εμεις μιλαμε για σοβαρες επαγγελματικες καταστασεις απλα εσυ δεν μπορεις να το μεταφρασεις αυτο οκ  κατανοητο .

 

Μια σοβαρή εταιρεία θα είχε custom tablet που θα είχε μόνη λειτουργεία την παρουσίαση και τίποτα άλλο χωρίς κανένα logo επάνω. Στόχος είναι να επιδείξεις τα προιόντα/ υπηρεσίες και όχι το logo της apple ή της samsung.

 

Το "αγοράζω αβέρτα iPad" δεν είναι τίποτα το σπουδαίο, ούτε κοστίζει στις μεγάλες επιχειρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...