Προς το περιεχόμενο

iPhone 6s και iPhone 6s Plus με 3D Touch και προηγμένη κάμερα 12MP


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει ξεφυγει σε θεμα hardware η apple, η cpu που βαζει στα iPhone ειναι σε αλλο επιπεδο σε σχεση με qualcomm κλπ.

 

Εδω και 2 χρονια η qualcomm με το ζορι εχει δωσει συνολικα 50% αυξηση σε cpu tasks σε σχεση με τον snapdragon 800 του 2013 κ η apple ξεφευγει ακομα περισσοτερο με τον A9(που θα εχει σημαντικη αυξηση σε σχεση με τον A8).

Δεν ειναι λογικο; Σκεψου λιγο τις επιδοσεις εχει ακομα και ο 800 σε σχεση τα Apple SoCs. Οταν φτανεις σε ενα επιπεδο δεν γινεται καθε χρονο να εχεις 80% αυξηση απο πριν. Ειναι σαν να μου λες οτι 5960x επρεπε να ειναι 70% (και πανω) πιο γρηγορος απο τον 3960x. Δεν γινονται αυτα τα πραγματα. Το οτι εχει περιθωρια τετοιας βελτιωσης σημαινει οτι ξερει οτι θα το πουλησει σε "προβατα" που απλα θα το παρουν γιατι ειναι iPhone. Οποτε οπως ειναι λογικο καθε επιχειρηματιας θα σκεφτει το κερδος. Καθαρα θεμα marketing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 677
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα είπαμε ρε παιδιά αφού κάθε χρόνο η Apple κλείνει! Μη τα ξαναλέμε. Αφού το λένε τόσοι έγκυροι οικονομικοί αναλυτές κάθε φορά. 

 

Ξέχασες να πεις ότι εννοείς τους έγκυρους οικονομικούς αναλυτές από τους οποίους είναι γεμάτο το insomnia και μη σου πω η μισή Ελλάδα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανακοινώνει σχεδόν ποτέ ram/πυρήνες η apple στις παρουσιάσεις, αυτό που κάνει είναι να συγκρίνει το νέο μοντέλο με τα παλαιότερα σε ταχύτητα.

 

iPad First generation 256 mb ram δεν έφταναν ούτε για πλάκα.

iPad 2 έως Αir 1 ειδικά μετά το iOS 7 (στο iOS6 ήσουν οκ με 512mb)  με 3+ tab ανοιχτά ο safari κάνει reload λόγω έλλειψης ram.

 

Kαι φυσικά μην ξεχνάμε τo "Παρουσιάστηκε σφάλμα και η σελίδα επαναφορτώθηκε "

 

Στο iPhone δεν είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα και σίγουρα κάποιους μπορεί να μην τους ενοχλεί, εμένα προσωπικά με ενοχλεί και θεωρώ ότι επίτηδες η ram μπαίνει με το σταγονόμετρο για να σε αναγκάσουν σε αναβάθμιση συσκευής.

 

Λογικά το 6s αφού έχει τον επεξεργαστή του air2 θα πρέπει να έχει 2gb ram, αλλά Apple είναι αυτή τους έχω ικανούς και για 1 αν μπορούσαν θα έβαζαν και 512!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα επειδη ακουμε διαφορετικα πραγματα περιμενουμε καποιο εμπιστο site ωστε να ειμαστε σιγουροι.......

Σε πιο site το ειδες εσυ?

http://bgr.com/2015/09/09/iphone-6s-specs-best-new-features/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστό πως σε κάθε, μα σε κάθε παρουσίαση iPhone/iPad η Apple ανακοινώνει πρώτα πρώτα με μεγάλα γράμματα πόση RAM και πόσους πυρήνες έχουν οι συσκευές της. Αυτό συμβαίνει απο το 2007. Φέτος δεν ανακοίνωσε ΤΙΠΟΤΑ. Αυτο το γεγονός σε συνδυασμο με την μη απελευθέρωση του bluetooth και την επιμονη της να μην βάζει αναφορα στα SMS με κάνει να πιστεύω ακράδαντα οτι θα είναι μια δύσκολη, απο άποψη πωλήσεων και εσόδων, χρονιά για την εταιρεία...

ποτε έπιασες iphone τελευταία φορά?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα με την RAM ασχολούνται.. /facepalm

 

Εντωμεταξύ αυτοί που σχολιάζουν..

 

Για το 1GB RAM:

"Δες ούτε καν 2GB RAM δεν βάλανε χαχα κινητό 2015 και λένε ότι δεν χρειάζεται μπλα μπλα μπλα"

 

Άμα έχει 2GB RAM:

"Δεν χρειάζεται άλλη RAM εε;; Και τότε γιατί πήγε στα 2; χαχαχα μπλα μπλα μπλα"

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου έλεγα πόσο με νοιάζει αν θα με πάρεις στα σοβαρά θα μου εσβηνες και αυτό το μήνυμα .

Εσυ γιατι ταραζεσαι τοσο ;

Και μου με ειδες εμένα να αλλάζω επιχειρήματα ;

That smelly smell....

 

Edit

Εισαι και mod βλεπω ,και caps και τετοια ...

Πολλα νευρακια ...

Μην παιρνεις τοσο σοβαρα τα κινητα και τα gadget .

Γινεσαι οπαδος μια βιομηχανιας ; Και αγχωνεσαι μην την προσβαλει ο καθε τυχαρπαστος ; αττο δεν ειναι ζωη ,ειναι σκλαβια.

 

Αρχικά θα παραδεχτείς ΔΗΜΟΣΙΑ πως μπήκες εδώ για να γράψεις αυτά που θες άσχετα με το αν θα έχει 1, 2, 10gb ram (γι'αυτό και όταν βλέπεις πως μια πληροφορία δεν "σου βγαίνει", πας και θυμάσαι κάτι άλλο έτσι για να έχουμε να λέμε...)

 

Μετά, θα δούμε αν θα σε πάρουμε στα σοβαρά.

 

Ευχαριστώ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57502479.jpg

Ναι και ετσι να ηταν μου εκανε τη μουρη κρεας...... Αλλα μαλλον οταν δεν εχουμε τι να πουμε και καταλαβαινουμε το λαθος λεμε οτι trollarame και καλα...

Βεβαια δεν το ειπες εσυ αλλα οκ.

Αν σου έλεγα πόσο με νοιάζει αν θα με πάρεις στα σοβαρά θα μου εσβηνες και αυτό το μήνυμα .

Εσυ γιατι ταραζεσαι τοσο ;

Και μου με ειδες εμένα να αλλάζω επιχειρήματα ;

That smelly smell....

Το οτι ειπες κατι που δεν ισχυει και ειναι λαθος δεν αλλαζει με το να μας λες ποσο σε νοιαζει που σε διορθωνουμε... Φυσικα μπορεις ανα λες οτι θελεις αλλα μη ταραζεσαι να καποιος προσπαθει να σου πει οτι αυτο που λες ειναι λαθος.

 

Α δεν trollares τελικα? Γιατι ειδα εκαενς και like στον noreak που μου εβαλε τη φωτογραφια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συμμαχίες βλέπω .

Μ'αρεσει.

Που εκανα λαθος;

Ναι και ετσι να ηταν μου εκανε τη μουρη κρεας...... Αλλα μαλλον οταν δεν εχουμε τι να πουμε και καταλαβαινουμε το λαθος λεμε οτι trollarame και καλα...

Βεβαια δεν το ειπες εσυ αλλα οκ.


Το οτι ειπες κατι που δεν ισχυει και ειναι λαθος δεν αλλαζει με το να μας λες ποσο σε νοιαζει που σε διορθωνουμε... Φυσικα μπορεις ανα λες οτι θελεις αλλα μη ταραζεσαι να καποιος προσπαθει να σου πει οτι αυτο που λες ειναι λαθος.

 

Α δεν trollares τελικα? Γιατι ειδα εκαενς και like στον noreak που μου εβαλε τη φωτογραφια....

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν σου έλεγα πόσο με νοιάζει αν θα με πάρεις στα σοβαρά θα μου εσβηνες και αυτό το μήνυμα .

Εσυ γιατι ταραζεσαι τοσο ;

Και μου με ειδες εμένα να αλλάζω επιχειρήματα ;

That smelly smell....

 

Edit

Εισαι και mod βλεπω ,και caps και τετοια ...

Πολλα νευρακια ...

Μην παιρνεις τοσο σοβαρα τα κινητα και τα gadget .

Γινεσαι οπαδος μια βιομηχανιας ; Και αγχωνεσαι μην την προσβαλει ο καθε τυχαρπαστος ; αττο δεν ειναι ζωη ,ειναι σκλαβια.

 

Δεν είναι η προσβολή αγαπητέ. Είναι ανικανότητα σοβαρής επικοινωνίας & ανταλλαγής απόψεων. Το τρολλάρισμα απευθυνεται πλεον σε μια ηλικία που δεν μου ταιριάζει και δεν έχω και χρόνο & διάθεση.

 

Το ποιος παίρνει στα σοβαρά τα gadgets κλπ φαίνεται με μια απλή ανάγνωση των μηνυμάτων σου. Έχεις βάλει μέσα στην ίδια πρόταση λέξεις όπως: gadgets, ζωή, σκλαβιά     ...σοβαρά τώρα? 

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol ,και τωρα κραξτε με.

 

Ποια προσβολή λες ; με αλλον μιλάς ; ηρέμησε.

Και ναι ,σοβαρα μιλαω ,δε μιλαω για τη δικη μου ζωη,για τη δικη σου μιλαω.

Πεταχτηκες από το πουθενά ,μου εσβησες μυνημα που αλλά δε σου αρεσε,και κάθεσαι τωρα και υπερασπίζεσαι την κάθε apple από το κάθε τυχάρπαστο του insomnia ,όπως ειμαι εγώ .

Ξεκουρασου λιγο καλυτερα.

Δεν είναι προσβολή αγαπητέ. Είναι ανικανότητα σοβαρής επικοινωνίας & ανταλλαγής απόψεων. Το τρολλάρισμα απευθυνεται πλεον σε μια ηλικία που δεν μου ταιριάζει και δεν έχω και χρόνο & διάθεση.

 

Το ποιος παίρνει στα σοβαρά τα gadgets κλπ φαίνεται με μια απλή ανάγνωση των μηνυμάτων σου. Έχεις βάλει μέσα στην ίδια πρόταση λέξεις όπως: gadgets, ζωή, σκλαβιά     ...σοβαρά τώρα? 

 

:)

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σοβαρό άρθρο λέει αυτό : "Animated wallpapers are hardly something new on smartphones but Apple’s are far more complex than anything we’ve seen on other platforms "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...