Προς το περιεχόμενο

Capital controls στις ελληνικές τραπεζες


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

*εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα πως δουλεύει το pockee*

Σου βγάζει ποια συνεργαζόμενα σουπερμαρκετ είναι κοντά σου. Πας, κάνεις check-in, και σου βγάζει ποια διαθέσιμα κουπόνια υπάρχουν. Όποιο προιόν διαλέξεις, το σκανάρεις και το αντίστοιχο κουπόνι προστίθεται στο ταμείο. Αφού ολοκληρώσεις τις αγορές σου, κάνεις checkout, παίρνεις την απόδειξη και καταχωρείς τον αριθμό ταμείου και τον αριθμό συναλλαγής. Τέλος :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κανείς δεν διαβάζει Ναυτεμπορική, και όλοι διαβάζετε τις προσωπικές μλκς που γράφει το capital και κάθε capital δείτε εδώ

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/982064/baintman-meta-tin-anakefalaiopoiisi-ton-trapezon-i-arsi-ton-capital-controls


Επίσης υπάρχουν πιο σοβαρά προβλήματα από το να αγοράσει κάποιος κάτι στο ebay & amazon.

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/984129/propliromenes-pistotikes-kartes-gia-ta-meli-tou-sundesmou-ilektronikou-emporiou

Κατανοείτε πόσο σοβαρό το πρόβλημα είναι;

Οπότε καθήστε να περάσει πρώτα η 18η Αυγούστου, όπου θα αποφασιστεί το 3ο Μνημόνιο και τα μέτρα αυτού. Μιας και ότι ψηφίστηκε μέχρι τώρα, ήταν τα απαιτούμενα από τα Μνημόνια 1 & 2 τα οποία δεν είχαν εφαρμόσει οι κυβερνήσεις 2010-15.

Και παραμένουν οι απαιτήσεις για τις απολύσεις τον 60,000 από το Δημόσιο, κάτι που προσπαθούν να καθηστερίσουν όσο πάει. Γιατί αν είχαν πέσει οι 20,000 το 2010 δεν θα χρειάζονταν 60,000 σήμερα.

Γιατί η σκιά της Δραχμής δεν έχει φύγει ανεξάρτητα του τί λεεί ο καθένας και θα είναι κρίσημη μέχρι το 2018.

Και αν θέλετε να βάλετε λεφτά στο paypal, αρχίστε να πουλάτε προς το εξωτερικό την σαβούρα που πετάτε στα σκουπίδια (βιβλία κλπ), ή αρχίστε να παράγετε κάτι.
π.χ χάντρες και μπιχλιμπίδια.

Πολλοί βγάζουν τα προς το ζειν έτσι στο εξωτερικό μέσω ebay, αλλά Ελλάδα σας φταίει το σύστημα μετά και το κράτος που δεν σας κάνει όλους ΔΥ.
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη γίνεσαι τραγικός, λες και θα γίνει κάτι αν πληρώνουμε σε άλλο νόμισμα

 

Ένα παράδειγμα για να καταλάβεις, στο alibaba έχει επιλογή να πληρώσεις σε καμιά δεκαριά νομίσματα, τι πληρώνεις σε ευρώ τι σε γιεν το ίδιο είναι

 

Έτσι και στη περίπτωση μας, απλός αν δεν φτάνουν τα ευρώ θα τυπώσουμε δραχμή, ουάου η όπως αλλιώς το πούμε.Μικρή σημασία έχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έτσι και στη περίπτωση μας, απλός αν δεν φτάνουν τα ευρώ θα τυπώσουμε δραχμή, ουάου η όπως αλλιώς το πούμε.Μικρή σημασία έχει

 

Ραχήλ εσύ;

Δεν είναι τόσο εύκολο στο να τυπώσεις δικό σου νόμισμα και κυρίως δεν τυπώνεις όσο γουστάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μη γίνεσαι τραγικός, λες και θα γίνει κάτι αν πληρώνουμε σε άλλο νόμισμα

 

Ένα παράδειγμα για να καταλάβεις, στο alibaba έχει επιλογή να πληρώσεις σε καμιά δεκαριά νομίσματα, τι πληρώνεις σε ευρώ τι σε γιεν το ίδιο είναι

 

Έτσι και στη περίπτωση μας, απλός αν δεν φτάνουν τα ευρώ θα τυπώσουμε δραχμή, ουάου η όπως αλλιώς το πούμε.Μικρή σημασία έχει

αν και οφφ τοπικ!

 

δεν παιζει ρολο σε τι νομισμα θα πληρωσεις για τον ΠΩΛΗΤΗ για τον αγοραστη εχει μεγαλη σημασια.

 

Παραδειγμα αν παμε να  πληρωσουμε 100$ εγω με λιρα και εσυ με € εσυ θα θες 91€ ενω εγω 64λιρες! και μαντεψε τι μαζευεται πιο ευκολα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση, αν στείλω χρήματα απο το Paypal balance του αδελφού μου στο δικό μου Paypal, τα χρήματα αυτά πάνε στο Balance μου ή πάνε στην τράπεζα? Θέλω να το κάνω προκειμένου να τα χρισημοποιήσω για online αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ερώτηση, αν στείλω χρήματα απο το Paypal balance του αδελφού μου στο δικό μου Paypal, τα χρήματα αυτά πάνε στο Balance μου ή πάνε στην τράπεζα? Θέλω να το κάνω προκειμένου να τα χρισημοποιήσω για online αγορές.

στο balance

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ραχήλ εσύ;

Δεν είναι τόσο εύκολο στο να τυπώσεις δικό σου νόμισμα και κυρίως δεν τυπώνεις όσο γουστάρεις.

 

Δεν είναι τώρα επειδή δεν σε αφήνουν τα ξένα συμφέροντα να τυπώσεις.Γιαυτό έκλεισε και η Μέρκελ τις τράπεζες μας για να μας εκβιάσει

Αν όμως έχεις δικό σου νόμισμα απλά δεν δίνεις σε κανέναν λογαριασμό

google "ανεξαρτησία" ,δεν σας τη μαθαίνουν στο σχολείο φυσικά

 

αν και οφφ τοπικ!

δεν παιζει ρολο σε τι νομισμα θα πληρωσεις για τον ΠΩΛΗΤΗ για τον αγοραστη εχει μεγαλη σημασια.

Παραδειγμα αν παμε να  πληρωσουμε 100$ εγω με λιρα και εσυ με € εσυ θα θες 91€ ενω εγω 64λιρες! και μαντεψε τι μαζευεται πιο ευκολα? 

 

Στο παράδειγμα σου αντί για ευρώ θα έχεις δραχμές και αντί για 91Ε θα δώσεις 91δρχ

Δεν αλλάζει κάτι πέρα απτο ονομα

 

Να στο πω αλλιώς, τι είναι πιο βαρύ, ένα κιλό βαμβάκι η ένα κιλό σίδηρο;  (μη βιαστείς να απαντήσεις ο σίδηρος,Είναι παγίδα, και εγώ τη πάτησα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

Να στο πω αλλιώς, τι είναι πιο βαρύ, ένα κιλό βαμβάκι η ένα κιλό σίδηρο;  (μη βιαστείς να απαντήσεις ο σίδηρος,Είναι παγίδα, και εγώ τη πάτησα)

 

post-226424-0-36250100-1438271336_thumb.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κανείς δεν διαβάζει Ναυτεμπορική, και όλοι διαβάζετε τις προσωπικές μλκς που γράφει το capital και κάθε capital δείτε εδώ

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/982064/baintman-meta-tin-anakefalaiopoiisi-ton-trapezon-i-arsi-ton-capital-controls

Επίσης υπάρχουν πιο σοβαρά προβλήματα από το να αγοράσει κάποιος κάτι στο ebay & amazon.

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/984129/propliromenes-pistotikes-kartes-gia-ta-meli-tou-sundesmou-ilektronikou-emporiou

Κατανοείτε πόσο σοβαρό το πρόβλημα είναι;

Οπότε καθήστε να περάσει πρώτα η 18η Αυγούστου, όπου θα αποφασιστεί το 3ο Μνημόνιο και τα μέτρα αυτού. Μιας και ότι ψηφίστηκε μέχρι τώρα, ήταν τα απαιτούμενα από τα Μνημόνια 1 & 2 τα οποία δεν είχαν εφαρμόσει οι κυβερνήσεις 2010-15.

Και παραμένουν οι απαιτήσεις για τις απολύσεις τον 60,000 από το Δημόσιο, κάτι που προσπαθούν να καθηστερίσουν όσο πάει. Γιατί αν είχαν πέσει οι 20,000 το 2010 δεν θα χρειάζονταν 60,000 σήμερα.

Γιατί η σκιά της Δραχμής δεν έχει φύγει ανεξάρτητα του τί λεεί ο καθένας και θα είναι κρίσημη μέχρι το 2018.

Και αν θέλετε να βάλετε λεφτά στο paypal, αρχίστε να πουλάτε προς το εξωτερικό την σαβούρα που πετάτε στα σκουπίδια (βιβλία κλπ), ή αρχίστε να παράγετε κάτι.

π.χ χάντρες και μπιχλιμπίδια.

Πολλοί βγάζουν τα προς το ζειν έτσι στο εξωτερικό μέσω ebay, αλλά Ελλάδα σας φταίει το σύστημα μετά και το κράτος που δεν σας κάνει όλους ΔΥ.

 

Ρε ανθρωπε προς τι το μπινελικιασμα ?

 

Ολοι αναγνωριζουμε την κατασταση στην οποια βρισκομαστε και το προβλημα που συζηταμε σ αυτο το τοπικ ειναι μερος του γενικοτερου προβληματος. Πολλοι θελουμε για τους δικους μας λογους σημαντικα και ασημαντα πραγματα που βρισκουμε στο εξωτερικο.

 

Υπαρχουν και σημαντικοτερα προβληματα, αλλα και η στερηση της ελευθεριας του καταναλωτη ειναι πολυ σημαντικο προβλημα για να περναει στο ντουκου.

 

Και μιας και ανεφερςς πωλησεις μεσω ebay, να σου πω οτι εγω πριν 2 χρονια πουλουσα αρκετα ικανοποιητικη ποσοτητα αντικειμενων χειροποιητων και μη, ωσπου το ταχυδρομειο αποφασισε να αναδιαμορφωσει τις τιμες για αποστολη εξωτερικου, κανοντας τις απλα απαγορευτικες. Οποτε...δεν ειναι τοσο απλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι για τους δυ. Χωρις να ειμαι, ξερω ανθρωπους που αναγνωριζουν τις ευνοικες συνθηκες που χαιρουν και γι αυτο δουλευουν με ορεξη και ευγενεια, και επειδη εχω φαει στη μαπα ιδιωτικο τομεα με ωραρια και μισθους οτι να ναι, κ εγ θα θελα να μπω στο δημοσιο. Οπως και πολλοι αλλοι. Και νομιζω ειναι λογικοτατο. Οποιος εχει δουλεψει ιδιωτικο τομεα θα καταλαβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ψέματα!

 

Είμαι από το έτος 2037. Ακόμα capital controls έχουμε, μόλις υπογράψαμε το 9ο μνημόνιο και το νέο βιβλίο του Βαρουφάκη "Global Minotaur - Chinese Digital Dragon edition" έγινε best seller.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψέματα!

 

Είμαι από το έτος 2037. Ακόμα capital controls έχουμε, μόλις υπογράψαμε το 9ο μνημόνιο και το νέο βιβλίο του Βαρουφάκη "Global Minotaur - Chinese Digital Dragon edition" έγινε best seller.

giphy.gif

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...