Προς το περιεχόμενο

Capital controls στις ελληνικές τραπεζες


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Τέλη αυγούστου" τον μήνα τον πετυχες τώρα μένει να βρούμε και το έτος :)

 

Κοίτα όταν όμως αυτές οι αγορές κρατάνε τις δουλειές πίσω επειδή δεν μπορείς να βρεις ανταλλακτικά στην Ελλάδα τοτε ακόμα και η μια μέρα μετράει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα εξ αρχής είχαν πεί οτι τo capital control μέχρι το 16 θα πάει... Σαφώς αλλάζουν τα πράγματα, αλλα μέχρι τώρα δεν έχουμε δει τίποτα. (η συμφωνία έχει κλείσει?) 


ούτε με paysafe γίνεται τίποτα? γενικά δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ τρόπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μίλησα με υπάλληλο της Πείραιος σήμερα και μου πέ πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο και οτι μέχρι στιγμής συναλλαγές στο εξωτερικό επιτρέπονται μόνο για ειδικές περιπτώσεις και πάλι με αντίστοιχο έτοιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εμένα μου την έχει στείλει ο τύπος την παραγγελία. Ορίστε και η απόδειξη. Τι να πω; Τόσο τυχερός ήμουν; Ή την έστειλε ο άνθρωπος και ενώ φαίνεται ότι έχουν κρατηθεί χρήματα από το paypal θα φάει άκυρο από την alpha και θα μου ζητάει να του στείλω οπωσδήποτε τα χρήματα. Θα δείξει όπως και να ΄χει.

post-52783-0-92367100-1438159942_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα ρε γαμώτο τόσο καιρό με τα κουπονάκια του pockee τα είχα να πηγαίνουν στο τραπεζικό λογαριασμό αντί για το paypal, θα είχα μαζέψει ένα 60άρι ευρώ στο paypal να με κρατήσει αρκετό καιρό για τις μικρο-κινεζο-καταναλωτικές ανάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι νομιζω πως κατι προβλημα παιζει με το paypal...οπου και αν δοκιμασα με χρεωστικη και προπληρωμενη Πειραιως,παραγγελιες για διαφορα αντικειμενα απο 70 εως 1.5 ευρω ,με τις καρτες απευθειας πληρωσα και τα πραγματα ειναι στον δρομο.Με τις ιδιες καρτες (τις οποιες εκανα link στο paypal) μεσω paypal δεν με αφηνει να πληρωσω.....Ειναι περιεργο γιατι το paypal δεχεται τις καρτες,τις κανει link που σημαινει οτι εκτελει μια ψευδοσυναλαγη 1 ευρω για να δει οτι η καρτα ειναι οκ,αυτη η ψευδοσυναλαγη φαινεται οτι αφαιρειτε απο το υπολοιπο της καρτας,αλλα σε οποιο site και αν δοκιμασα δεν με αφηνει να πληρωσω απο τις καρτες παρα μονο απο το balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εγω παλι νομιζω πως κατι προβλημα παιζει με το paypal...οπου και αν δοκιμασα με χρεωστικη και προπληρωμενη Πειραιως,παραγγελιες για διαφορα αντικειμενα απο 70 εως 1.5 ευρω ,με τις καρτες απευθειας πληρωσα και τα πραγματα ειναι στον δρομο.Με τις ιδιες καρτες (τις οποιες εκανα link στο paypal) μεσω paypal δεν με αφηνει να πληρωσω.....Ειναι περιεργο γιατι το paypal δεχεται τις καρτες,τις κανει link που σημαινει οτι εκτελει μια ψευδοσυναλαγη 1 ευρω για να δει οτι η καρτα ειναι οκ,αυτη η ψευδοσυναλαγη φαινεται οτι αφαιρειτε απο το υπολοιπο της καρτας,αλλα σε οποιο site και αν δοκιμασα δεν με αφηνει να πληρωσω απο τις καρτες παρα μονο απο το balance.

 

Πότε προσπάθησες και από ποια τράπεζα να συνδέσεις τις κάρτες στο paypal; Εγώ μέχρι και αυτή την στιγμή κάρτες της Εθνικής και Πειραιώς, δεν με αφήνει να τις συνδέσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε προσπάθησες και από ποια τράπεζα να συνδέσεις τις κάρτες στο paypal; Εγώ μέχρι και αυτή την στιγμή κάρτες της Εθνικής και Πειραιώς, δεν με αφήνει να τις συνδέσω. 

εγραψα Πειραιως visa χρεωστικη και Πειραιως web buy mastercard.Μεχρι προχτες δεν με αφηνε και εμενα να τις συνδεσω,χτες κατα το απογευμα δοκιμασα και με εκπληξη ειδα πως τις πηρε.Τις ξανα εσβησα σημερα και ξαναεκανα την διαδικασια ,για να αποκλεισω το σφαλμα συστηματος ,και τις ξανα πηρε κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εγραψα Πειραιως visa χρεωστικη και Πειραιως web buy mastercard.Μεχρι προχτες δεν με αφηνε και εμενα να τις συνδεσω,χτες κατα το απογευμα δοκιμασα και με εκπληξη ειδα πως τις πηρε.Τις ξανα εσβησα σημερα και ξαναεκανα την διαδικασια ,για να αποκλεισω το σφαλμα συστηματος ,και τις ξανα πηρε κανονικα.

Περίεργα πράγματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι νομιζω πως κατι προβλημα παιζει με το paypal...οπου και αν δοκιμασα με χρεωστικη και προπληρωμενη Πειραιως,παραγγελιες για διαφορα αντικειμενα απο 70 εως 1.5 ευρω ,με τις καρτες απευθειας πληρωσα και τα πραγματα ειναι στον δρομο.Με τις ιδιες καρτες (τις οποιες εκανα link στο paypal) μεσω paypal δεν με αφηνει να πληρωσω.....Ειναι περιεργο γιατι το paypal δεχεται τις καρτες,τις κανει link που σημαινει οτι εκτελει μια ψευδοσυναλαγη 1 ευρω για να δει οτι η καρτα ειναι οκ,αυτη η ψευδοσυναλαγη φαινεται οτι αφαιρειτε απο το υπολοιπο της καρτας,αλλα σε οποιο site και αν δοκιμασα δεν με αφηνει να πληρωσω απο τις καρτες παρα μονο απο το balance.

 

Για πες μας το κόλπο γιατί εγώ με χρεωστική Πειραιώς δεν μπορώ να κάνω συναλλαγές ούτε μέσο AliPay ούτε απευθείας με την κάρτα στο AliExpress.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω και σε αυτό το thread (http://www.tsig.gr/lang-el/forum/13-Οικονομική-επικαιρότητα/19620-Αγορές-από-εξωτερικό-Paypal-Amazon-eBay?start=63) φτιάχνει η κατάσταση σιγά σιγά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδω τιποτα ακομα.

Δοκιμασα να πληρωσω με καρτα ενα domain στο namecheap που ληγει σε 20 μερες και δεν δεχεται την πληρωμη...

 

FAILED TO PROCESS PAYMENT. Sorry, we encountered an error while processing payment. Additional Info: Your card does not support this type of purchase.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...