Προς το περιεχόμενο

FIFA ή PES; Ποιο είναι το καλύτερο;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

FIFA παίζουν οι Άσχετοι οι αποτυχημένοι του Pes

 

PES παίζουν οι κολλημένοι στο φλιπερακι, που δεν μπορούν να παίξουν real ποδοσφαιράκι.

 

It can go either way pal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θα μιλήσω για τα 2016, διότι έχω παραμείνει ακόμα στα 2015 editions...

 

Έπαιζα Fifa (σε PC) μέχρι που πρωτοβγήκε το PES σε PC και "άλλαξα στρατόπεδο" - ήμουν πια φαν του PES, ειδικά μάλιστα όταν άρχισαν να βγαίνουν τα κομπλέ "πατσάκια" που απογείωναν το PES...

Πριν 6-8 μήνες αγόρασα κονσόλα (PS4), το PC μου είναι αδύναμο για να παίζω, οπότε με το που πήρα την κονσόλα αυτομάτως αγόρασα το PES2015 και μετά από λίγο πήρα μεταχειρισμένο το Fifa2015. Καταρχάς, από τότε που "πήρε πόδι" απ' την ΚΟΝΑΜΙ η παλιά ομάδα του PES και αντικαταστήθηκε, άρχισε σταδιακά να με "χαλάει" το PES.

Στον εν λόγο τίτλο, της κονσόλας - η "PES2015" έκδοση, με απογοήτευσε πάρα πολύ. Και τα γραφικά ήταν μέτρια, αλλά και το gameplay δεν ήταν εφάμιλλο των παλιών PES.

Σκέφτηκα να δοκιμάσω το Fifa2015 και επειδή δεν ήμουν (πια) και φαν του, το πήρα μεταχειρισμένο - και σε μερικές μέρες... έβαλα αγγελία και πώλησα το PES2015!

Η μέρα με τη νύχτα, τα δύο παιχνίδια.

 

Δεν ξέρω αν λένε μερικοί ότι "το PES είναι εξομοιωτής ποδοσφαίρου και το Fifa arcade" (δεν ισχύει ΠΙΑ, ίσχυε σε παλιότερες εκδόσεις) αλλά εν πάσει περιπτώσει... να ΠΑΙΞΕΙΣ ποδοσφαιράκι θες και να το καταφχαριστηθείς, όχι να ...εξομοιώσεις το ποδόσφαιρο!
Αν θες πραγματικό ποδόσφαιρο, σας συνιστώ να κάνετε ό,τι έκανα για 15 χρόνια (όταν ήμουν μικρός, τώρα είμαι 45 ετών):

ΠΑΡΑΤΗΣΤΕ ΤΑ ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΑ, ΒΑΛΤΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΚΑΙ ΚΛΩΤΣΗΣΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΠΑΛΑ!

Όσο αφορά τα παιχνίδια αυτά (εκδόσεις 2015 πάντα), το Fifa είναι υπερπλήρες στα πάντα - το PES έχει καλύτερο ρεαλισμό (ελάχιστα) στις κινήσεις, ενώ οι παίκτες "αποκτούν προσωπικότητα". Λαμπρά αυτά, αλλά δεν συμπληρώνουν τις ΑΠΕΙΡΕΣ ΕΛΛΕΙΨΕΙΣ που έχει σε σχέση με το PES.

 

Εάν αποφασίσω να πάω στις 2016 εκδόσεις, θα νοικιάσω αρχικά και τα δύο και θα κρίνω ποιά θα πάρω. Πάντως, όσο αφορά τις εκδόσεις 2015, το Fifa το καταφχαριστήθηκα μακράν πολύ περισσότερο απ' ό,τι το PES...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφερει μονο το online

Δεν ξερω πως να παει το φετινο online και στα 2

Μετα το Pes6 που ειχα παιξει εκατομμυρια παιχνιδια δεν καταφερα να παιξω online της προκοπης με αποκορυφωμα το PES 2015

που δεν ολοκληρωνονταν κανενας αγωνας

Πηρα το fifa 15 και βρηκα την υγεια μου και ορκιστηκα να μην ξανακατεβασω ουτε demo του PES

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fifa οπως παντα..κλασεις ανωτερο απο γραφικα, gameplay , χειρισμος, πιο καλος σχολιασμος. Βεβαια οπως λεει και ο αρθογραφος ο καθενας το βλεπει διαφορετικα απο την πλευρα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Έχεις διαβάσει για αύριο;

Fifo καταρχάς το μόνο που μπορώ να διαβάσω είναι αυριανή εφημερίδα μπορεί να είμαι και μεγαλύτερος σου 30+ και ξεκίνησα να παίζω 1997 International Superstar Soccer Pro 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fifo καταρχάς το μόνο που μπορώ να διαβάσω είναι αυριανή εφημερίδα μπορεί να είμαι και μεγαλύτερος σου 30+ και ξεκίνησα να παίζω 1997 International Superstar Soccer Pro 

Απο ποια περιοχη του Μυλοποταμου εισαι; :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντάς 8 μήνες μετά. Σε χειμερία νάρκη βρισκόσουν; :-D

Χαχαχα ναι φέρτε μου κάνα fifo να το βατεψω και μετά να γύρω στο πλάι και να ξαπωστασω.. Ένα 8 μηνο πάλι

Απο ποια περιοχη του Μυλοποταμου εισαι; :)

Ορεινό Μυλοποταμος κοντά εκεί που νομίζεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα ναι φέρτε μου κάνα fifo να το βατεψω και μετά να γύρω στο πλάι και να ξαπωστασω.. Ένα 8 μηνο πάλι

 

Ορεινό Μυλοποταμος κοντά εκεί που νομίζεις

Ελα ντε που δεν ξερω σχεδον καθολου απο Μυλοποταμο (μονο οτι ξερω απο τις χαρτες τις google :P) , γιατι εγω ειμαι απο τον Αποκορωνα ;) ...... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...