Προς το περιεχόμενο

Μετρητα τελος;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όσους αναρωτιέστε που κολλάνε αυτά με illuminati κλπ. Θέλουν να μας έχουν όλους φακελωμενους και επίσημα. Ήδη έχουν φακελωσει ότι τρόφιμο, για να μην πω ότι προϊόν κυκλοφορεί με τα Barcodes και τώρα θέλουν να ελέγξουν επισήμως και το δημόσιο χρημα. Μετά μένει να μας κάνουν κ το Barcode τατουάζ κ τέλος. Γι αυτό βέβαια μιλουσε και ο παϊσιος πριν χρόνια και όλως τυχαίως τα περισσότερα δυστυχώς επαλήθευονται.

 

 

Τα "κλπ" ποιοι είναι; Πέρα από τους Illuminati παίζουν και άλλοι τώρα; 

 

 

Και για τι άλλο μιλούσε ο Παΐσιος; Μπορούμε να μάθουμε ΠΡΙΝ γίνει όμως; Όχι να γίνεται κάτι και μετά να λέμε "το είχε πει ο τάδε"... γιατί έτσι και εγώ λέω πολλά ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 921
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το σίγουρο είναι οτι το χρήμα είναι ακόμη πιο βολικό και απο τις πιστωτικές και απο τις χρεωστικές.

Πληρώνεις και έφυγες..Με την κάρτα τρως τουλάχιστον μισό λεπτό μέχρι να ολοκληρωθεί η συναλλαγή συν το να πας στην τράπεζα να πληρώσεις ή να φορτώσεις την κάρτα/λογαριασμό..

Με 5 συναλλαγές τη μέρα χάνεις 2.5 λεπτά ή 15 ώρες το χρόνο.

 

Όταν καταφέρουν να κάνουν τις κάρτες το ίδιο εύχρηστες ας τις κάνουν υποχρεωτικές.

 

Ναι αλλά απο την άλλη, σε περίπτωση που σου κλέψουν/χάσεις το πορτοφόλι, μεσα σε 1 λεπτό ακυρώνεις την κάρτα και έτσι σου έχουν κλέψει/χάσει 0 ευρώ. Επίσης, τσεκάρωντας online τις πληρωμές μπορείς και ξέρεις που ξοδεψες τι. Δεν έχει μονο αρνητικά η κατάσταση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασα και το βενζινάδικο που πρέπει να φας κάνα 5λεπτο επιπλέον για να πληρώσεις. :-D

 

Εγω παντως στο βενζιναδικο που συνηθιζω να πηγαινω βαζω 50 ευρω καθε φορα και οσο γεμιζει παω στο ταμειο μεσα και πληρωνω με την καρτα. Δε χανω καθολου χρονο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σίγουρο είναι οτι το χρήμα είναι ακόμη πιο βολικό και απο τις πιστωτικές και απο τις χρεωστικές.

Πληρώνεις και έφυγες..Με την κάρτα τρως τουλάχιστον μισό λεπτό μέχρι να ολοκληρωθεί η συναλλαγή συν το να πας στην τράπεζα να πληρώσεις ή να φορτώσεις την κάρτα/λογαριασμό..

Με 5 συναλλαγές τη μέρα χάνεις 2.5 λεπτά ή 15 ώρες το χρόνο.

 

Όταν καταφέρουν να κάνουν τις κάρτες το ίδιο εύχρηστες ας τις κάνουν υποχρεωτικές.

 

Μας δουλεύεις; Πόσος χρόνος χάνεται στο ΑΤΜ και στην έυρεση αυτού για να βγάλεις το ρευστό;;;;;;

Και εγω νομίζω οτι στο περίπτερο ή καφετέρια πχ είναι μονόδρομος το ρευστό.

 

Φρικαρα παντως καποια στιγμή που ειχαμε παει σε ενα εστιατοριο με παρεα και πληρωνε ο καθενας το κομματι του λογαριασμου (ενας ολος κι ολος και οχι ξεχωριστος για τον καθενα) που του αναλογουσε μεσω πιστωτικης. Πχ 100Ε ολο το τραπεζι, ο ενας πληρωσε 30 με πιστωτικη και ο αλλος 70 με αλλη πιστωτική (εγω εδωσα το μεριδιο μου σε μετρητα στον 2ο).

 

Γιατί; Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Δεν βλέπω γιατί εσύ έπαθες πολιτισμικό σοκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω νομίζω οτι στο περίπτερο ή καφετέρια πχ είναι μονόδρομος το ρευστό.

 

Φρικαρα παντως καποια στιγμή που ειχαμε παει σε ενα εστιατοριο με παρεα και πληρωνε ο καθενας το κομματι του λογαριασμου (ενας ολος κι ολος και οχι ξεχωριστος για τον καθενα) που του αναλογουσε μεσω πιστωτικης. Πχ 100Ε ολο το τραπεζι, ο ενας πληρωσε 30 με πιστωτικη και ο αλλος 70 με αλλη πιστωτική (εγω εδωσα το μεριδιο μου σε μετρητα στον 2ο).

 

Προφανώς και αν το κρατος αποφασίσει να χρησιμοποιεί περισσότερο κάρτες θα πρέπει αν υπάρξει και η ανάλογη αναβάθμιση στην τεχνολογία. Υπάρχουν ασύρματα μηχανήματα που τα κουβαλάει μαζί του ο σερβιτόρος/περιπτεράς κ.λ.π και σε μισο λεπτό έχεις κάνει την συναλλαγή. Μην τα βλέπουμε όλα μαυρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους αναρωτιέστε που κολλάνε αυτά με illuminati κλπ. Θέλουν να μας έχουν όλους φακελωμενους και επίσημα. Ήδη έχουν φακελωσει ότι τρόφιμο, για να μην πω ότι προϊόν κυκλοφορεί με τα Barcodes και τώρα θέλουν να ελέγξουν επισήμως και το δημόσιο χρημα. Μετά μένει να μας κάνουν κ το Barcode τατουάζ κ τέλος. Γι αυτό βέβαια μιλουσε και ο παϊσιος πριν χρόνια και όλως τυχαίως τα περισσότερα δυστυχώς επαλήθευονται.

 

Πάντως εσύ σύντροφε οικειοθελώς μας πληροφόρησες ήδη για το τι προτιμάς στο PC σου.  Intel φανμπόϊ  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για όσους αναρωτιέστε που κολλάνε αυτά με illuminati κλπ. Θέλουν να μας έχουν όλους φακελωμενους και επίσημα. Ήδη έχουν φακελωσει ότι τρόφιμο, για να μην πω ότι προϊόν κυκλοφορεί με τα Barcodes και τώρα θέλουν να ελέγξουν επισήμως και το δημόσιο χρημα. Μετά μένει να μας κάνουν κ το Barcode τατουάζ κ τέλος. Γι αυτό βέβαια μιλουσε και ο παϊσιος πριν χρόνια και όλως τυχαίως τα περισσότερα δυστυχώς επαλήθευονται.

 

Πάντως εσύ σύντροφε οικειοθελώς μας πληροφόρησες ήδη για το τι προτιμάς στο PC σου  :P

Για την υπογραφή μιλάς φίλε ? Χαχαχ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω γράψε λάθος. Μάλλον το 97% ήταν για κατοχή κάρτας και όχι ποσοστό συναλλαγών.

"Μάλλον"? Ούτε εσύ δεν ξέρεις καλά καλά τι αφορούσε αυτό που έγραψες δλδ, ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου καλό αυτό που θα γίνει έισαι εξαρτημένος απο την καρτα/τραπεζα,ενώ με μετρητά έχεις λεφτά οτι και να γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. με το πρόσχημα αυτό θα διαιωνίσουμε το φακελάκι , το παζάρι για το αν θα κόψει απόδειξη ο μάστορας κλπ. 

Ε στο γιατρό , άμα θες να δώσεις φακελάκι , θα πας μια φορά στην Τράπεζα , θα πάρεις χρήματα και θα του δώσεις.  Αλλιώς όλοι θα του πουν μετρητά γιόκ. 

 

Μα δεν διαφωνούμε κάπου. Αυτό σου λέω κι εγώ, πως όσο υπάρχει μετρητό, τόσο θα γίνονται μπίζνες κάτω από το τραπέζι. Υπόψιν, δεν αναφέρομαι σε φακελάκι συγκεκριμένα, αλλά γενικότερα σε μαύρη αμοιβή, ένα φαινόμενο σαφώς συχνότερο και περισσότερο επιζήμιο για το κράτος. 

 

Δεν είπα εγώ να μην στραφούμε προς τις κάρτες. Απλά λέω πως πρέπει να υπάρξουν ουσιαστικά κίνητρα. Από απαγορεύσεις και υποχρεώσεις είμαστε κομπλέ, δουλειά δεν έγινε όμως ως τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω καταλάβει ότι η διαπλοκή ακολουθεί κατά πόδας την τεχνολογία. Εξελίσσεται μαζί της. Δε θα σταματήσει επειδή αλλάζουν οι συνθήκες. Όποιος θέλει να πάρει φακελάκι ή μίζα κάποιον τρόπο θα βρει να το κάνει αυτό. Γενικά όμως θεωρώ ότι η Ελλάδα δε έφτασε εδώ που έφτασε κυρίως λόγο της φοροδιαφυγής. Ορισμένα λαμόγια μας έφτασαν ως εδώ. Αυτά για λόγους που δε ξέρουμε δε μπορούν να τα τιμωρήσουν, οπότε πάμε στο αμέσως επόμενο στους φόρους και τους φοροφυγάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες ειναι οι χωρες που σκεφτονται να εφαρμοσουν μονιμο περιορισμο μετρητων σε ΔΥ και συνταξιουχους?

 

Αν θελαν πραγματικα να παταξουν τη φοροδιαφυγη θα δινανε κινητρα να μαζευει ο κοσμος αποδειξεις.

Μια φορα το κανανε το 2010 που μπορουσες να τις δηλωσεις ολες για να παρεις επιστροφη φορου. Δεν το ξανακανανε απο τοτε. Προφανως γιατι δουλεψε καλυτερα απ'οτι περιμενανε.

Ναι γιατί όλοι δηλώνανε ότι έχουν τις απαιτούμενες αποδείξεις...κι αν ποτέ γινόταν κανένας έλεγχος θα πήγαιναν από χέρι σε χέρι και από σπίτι σε σπίτι....:)

 

Καλές κι οι κάρτες πάντως αλλά τα μετρητά είναι καλύτερα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...