Προς το περιεχόμενο

Αγορα αυτοκινήτου και capital controls


thanosrx8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφάσισα να αγοράσω ένα αυτοκίνητο για κάθε μέρα,είδα το αμάξι,τα συμφώνησαμε με τον ιδιοκτήτη αλλά έχω ένα θέμα. Τα λεφτά δεν τα έχω σε Cash. Τα έχω σε έναν από τους λογαριασμούς μου που είναι μισθοδοσίας. Σκεφτόμουν για μεταφορά του ποσού σε τραπεζικό του λογαριασμό άλλα ο πωλητής τα θέλει στο χέρι για να μην φανούν ότι κατατέθηκαν τόσα λεφτά στον λογαριασμό του. Τον λόγο δεν τον ξέρω και δεν με αφορά η αλήθεια είναι αλλά δένονται τα χέρια μου μιας και σκοπεύω πολύ άμεσα να κάνω την αγορά. Έχουμε καμιά εναλλακτική λύση? Σημειωτέων το πόσο είναι 5.000€ και προφανώς λόγο capital δεν μπορώ να τα σηκώσω μονομιάς απ την τράπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ουτε εκτός capital controls ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ. Που ακούστηκε αυτο? που ξερεις οτι δεν εχει στήσει κατι και στην σκάει? τραπεζική επιταγή ημέρας και αν θελει, εάν δε θελει στον επόμενο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το σκέφτηκα και αυτό που λες αλλά συμφώνησαμε το εξής. Υπεύθυνη δήλωση σε αστυνομία ότι αφού γίνει η μεταβίβαση θα εισπράξει το τάδε πόσο. Αγόρασα 4 αυτοκίνητα από το 2008 όλα με την ίδια διαδικασία. Πληρωμή στο χέρι. Τώρα από κει και πέρα τι να πω. Πρώτη φορά αντιμετωπίζω τέτοιο κολλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εκτός capital controls ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ. Που ακούστηκε αυτο? που ξερεις οτι δεν εχει στήσει κατι και στην σκάει? τραπεζική επιταγή ημέρας και αν θελει, εάν δε θελει στον επόμενο...

 

 

Τι να στήσει; Δεν κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να στήσει; Δεν κατάλαβα.

Ο φίλος μάλλον εννοεί περιπτώσεις όπως το να πάρει τα λεφτά και να μην κάνει μεταβίβαση, να μου την έχουν στημένη κάνα 2 μπράβοι και μου φάνε το κασέρι,να κάνω την μεταβίβαση και από κάτω να λείπει το αμαξι και πάει λέγοντας. Πράγματα τα οποία έχω προβλέψει αλλά κόβεις και τον άλλον πάνω κάτω τι φρούτο είναι. Δεν είμαι και χθεσινος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει καποιο λογο να μην φανουν τα λεφτα αφου ετσι κι αλοιως πρεπει να τα δηλωσει του χρονου στην φορολογικη δηλωση σαν πωληση περιουσιακου στοιχειου .Πες του να ρωτησει αν αμφιβαλει .Καλο του κανει να εμφανιζει λεφτα απο πωληση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει καποιο λογο να μην φανουν τα λεφτα αφου ετσι κι αλοιως πρεπει να τα δηλωσει του χρονου στην φορολογικη δηλωση σαν πωληση περιουσιακου στοιχειου .Πες του να ρωτησει αν αμφιβαλει .Καλο του κανει να εμφανιζει λεφτα απο πωληση.

Δεν ισχύει απαραίτητα αυτό στα bold. Ένας από τους πολλούς λόγους που μου έρχονται στο μυαλό είναι να χρωστάει σε τράπεζες/δημόσιο, οπότε ότι λεφτά μπουν στο λογαριασμό του να κινδυνεύουν με κατάσχεση. Όσο για τη φορολογική δήλωση, το μόνο αποδεικτικό που πρέπει να έχει είναι η υπεύθυνη δήλωση από τον αγοραστή.

 

@ts:

Κοίτα μήπως μπορείς να κάνεις μέσω internet μεταφορά χρημάτων σε μερικούς φίλους και συγγενείς που μπορούν να σηκώσουν από λίγα ο καθένας και να σε εξυπηρετήσουν. Ή ζήτα από τον πωλητή να τα πάρει σε εβδομαδιαίες δόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει απαραίτητα αυτό στα bold. Ένας από τους πολλούς λόγους που μου έρχονται στο μυαλό είναι να χρωστάει σε τράπεζες/δημόσιο, οπότε ότι λεφτά μπουν στο λογαριασμό του να κινδυνεύουν με κατάσχεση. Όσο για τη φορολογική δήλωση, το μόνο αποδεικτικό που πρέπει να έχει είναι η υπεύθυνη δήλωση από τον αγοραστή.

 

@ts:

Κοίτα μήπως μπορείς να κάνεις μέσω internet μεταφορά χρημάτων σε μερικούς φίλους και συγγενείς που μπορούν να σηκώσουν από λίγα ο καθένας και να σε εξυπηρετήσουν. Ή ζήτα από τον πωλητή να τα πάρει σε εβδομαδιαίες δόσεις.

 

 

Ειναι πραγματι ενα προβλημα αυτο.....Αν ειναι σε αυτη την περιπτωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά σκέφτηκα και γω αυτό. Κάποιο θέμα με τράπεζα με οφειλές από κάνα δάνειο και με τι που πιστωθουν λεφτά σε λογαριασμό του να τα τραβήξουν για κατάσχεση. Σε κουβέντα που είχα με το παλικάρι μου είπε ότι ρευστόποιουν την περιουσία τους για να την κάνουν για έξω. Τώρα το τι παίζει από πίσω είναι αλλού παπά ευαγγέλιο. Σκέφτηκα και γω την λύση για σπάσιμο σε λογαριασμούς άλλων αλλά είναι μανίκι το γεγονός ότι θα φαω τέλη τραπεζών από τις μεταφορές κάνα 100αρικο. Επίσης σκέφτηκα και το ενδεχόμενο για τραπεζικη επιταγη ημέρας αλλά δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα. Έχω βρει μια δεικλιδα να τραβήξω περίπου 2.500€ σε μια βδομάδα αλλά το υπόλοιπο πόσο δεν ξέρω πως να το διαχειριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά σκέφτηκα και γω αυτό. Κάποιο θέμα με τράπεζα με οφειλές από κάνα δάνειο και με τι που πιστωθουν λεφτά σε λογαριασμό του να τα τραβήξουν για κατάσχεση. Σε κουβέντα που είχα με το παλικάρι μου είπε ότι ρευστόποιουν την περιουσία τους για να την κάνουν για έξω. Τώρα το τι παίζει από πίσω είναι αλλού παπά ευαγγέλιο. Σκέφτηκα και γω την λύση για σπάσιμο σε λογαριασμούς άλλων αλλά είναι μανίκι το γεγονός ότι θα φαω τέλη τραπεζών από τις μεταφορές κάνα 100αρικο. Επίσης σκέφτηκα και το ενδεχόμενο για τραπεζικη επιταγη ημέρας αλλά δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα. Έχω βρει μια δεικλιδα να τραβήξω περίπου 2.500€ σε μια βδομάδα αλλά το υπόλοιπο πόσο δεν ξέρω πως να το διαχειριστω

Οι μεταφορές από λογαριασμό σε λογαριασμό στην ίδια τράπεζα δεν έχουν κανένα τέλος, καμία προμήθεια, ούτε οι αναλήψεις από γκισέ/atm. Αν βρεις μερικά άτομα που έχουν λογαριασμό στην ίδια τράπεζα και δεν σηκώνουν τα 420/week, θα κάνεις δουλειά σου άνετα. Η διαδικασία είναι μανίκι, αλλά αν θες τόσο πολύ το συγκεκριμένο αυτοκίνητο(κοψοχρονιά στο δίνει; ) θα το υποστείς.

 

Η τραπεζική επιταγή εκδίδεται από την τράπεζα με εντολή σου. Μόνο που δεν βοηθάει στην περίπτωση σου, ο άλλος δεν θα μπορέσει να την εισπράξει σε μετρητά λόγω cc, θα πρέπει να του βάλουν τα λεφτά σε κάποιο λογαριασμό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετή σκέψη κ κατέληξα στο οτι μάλλον θα την κάνω την αγορά Cash. Κατ εμε είναι ευκαιρία και δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να ψάχνω για κάτι άλλο ενώ έχω βρει αυτό που θελω. Δεν σκοπεύω να εμπλακω στα του καθενός,δεν είμαι φιλανθρωπικό ίδρυμα εξάλλου αλλά σκέφτομαι το συμφέρον μου. Θα πάω με 2 δικούς μου κατά την μεταβίβαση χωρίς το κασέρι πάνω μου και ο θεός βοηθός. Τα χρήματα θα σηκωθούν μάλλον από λογαριασμούς φίλων που θα σπάσω από ένα ποσό στον καθένα για να πάρω το εβδομαδιαίο πόσο της τραπεζας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην του δώσεις μετρητά. Γιατί να εμπλακείς με τα προσωπικά προβλήματα του καθενός;

Πως ακριβώς εμπλέκεσαι στα προσωπικά προβλήματα κάποιου αγοράζοντας κάτι από αυτόν με μετρητά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...