Προς το περιεχόμενο

Αγορα αυτοκινήτου και capital controls


thanosrx8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτά παραπάνω δεν τα είχα σκεφτεί αλλά θέλω να πιστεύω πως είναι τραβηγμένες περιπτώσεις. Τόσο κακό για ένα αυτοκίνητο ρε γάμωτο? Τι να πω. Τον Φεβρουάριο είχα αγοράσει ένα punto από μια κοπέλα,μου έκανε την μεταβίβαση χωρίς να δηλωθεί κάποιο πόσο και έπειτα την έδωσα τα λεφτά που είχα συμφωνήσει. Αν ζητήσω να μου μεταβιβάσει το αυτοκίνητο χωρίς κάποιο πόσο σαν αγορα και έπειτα να του δώσω τα σύμφωνημενα είναι εφικτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάντως έυχομαι να προχωρήσεις στην αγορά όπως περιέγραψες και να σας πιάσει η εφορία... να πληρώσετε και το προστιμάκι σας να βάλετε μυαλό. Από κάτι τέτοιους κουτοπόνηρους η χώρα μας βρίσκεται στο σημείο που είναι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έυχομαι να προχωρήσεις στην αγορά όπως περιέγραψες και να σας πιάσει η εφορία... να πληρώσετε και το προστιμάκι σας να βάλετε μυαλό. Από κάτι τέτοιους κουτοπόνηρους η χώρα μας βρίσκεται στο σημείο που είναι τώρα.

Πολύ βολικό να αποκαλείς κάποιον κουτοπονηρο όταν προσπαθεί να βρει μία λύση για να αγοράσει κάτι χωρίς να γνωρίζει ακριβώς τις διαδικασίες. Μάλλον εγώ έφτασα την χώρα σε τέτοιο σημείο και όχι αυτοί που μου κόψανε 9 χιλιάρικα το χρόνο. Μην τα ποδοπατουμε όλα και μην λέμε ότι θέλουμε. Εγώ ξεκίνησα το θέμα θέλοντας να κάνω μεταφορά ποσού στο λογαριασμό του. Επειδή θέλει τα λεφτά στο χέρι ρώτησα τι μπορεί να γίνει για την αγορά. Το γεγονός αν χρωστάει και πάει λέγοντας δεν το γνωρίζω και ούτε με απασχολεί. Εγώ ένα αυτοκίνητο θέλω να αγοράσω να κάνω δουλειά μου. Είτε σε λογαριασμό τα έβαζα είτε σε Cash τα ίδια λεφτά θα δώσω. Απλά είχα απορία να δω τι παίζει. Οπότε καλό θα ήταν η χαρακτηρισμοι να λείπουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, ξεκίνησες το θέμα ρωτώντας αν υπάρχει τρόπος να παρακάμψεις τα cc και να κάνεις ανάληψη μεγάλου ποσού σε μικρό χρονικό διάστημα, μετά ανέφερες πως θα δηλώσετε τιμή αγοράς €1,000 αντί για €5,000 (που μεταξύ μας οφελεί περισσότερο τον πωλητή παρά εσένα) και στο τέλος ψάχνεις τρόπο να γίνει η μεταβίβαση χωρίς να φαίνεται καθόλου ποσό αγοράς. Αν αυτό δεν είναι κουτοπονηριά τότε μάλλον δεν υπάρχει και φοροδιαφυγή στη χώρα και για όλα φταίνε οι ξένοι που μας έκοψαν τα δανεικά και δεν μπορούμε να συνεζίσουμε να το παίζουμε μάγκες με ξένα φράγκα.

 

Το σίγουρο είναι πως αν γίνει έλεγχος είτε σε σένα είτε στον πωλητή όταν υποβάλετε τα E1 του χρόνο θα βρεθείτε υπόλογοι και οι δύο, χώρια τα πιθανά μπλεξίματα με πιστωτές που προανέφερα. Επαναλαμβάνω προχώρα άφοβα και δώστου όλα τα χρήματα στο χέρι χωρίς να δηλώσετε αξία πώλησης στις δηλώσεις σας, είμαι βέβαιος πως δεν θα συμβεί τίποτα στραβό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε 1000€ τιμη στο συμβόλαιο αγοράς να δεις χαρα που θα κάνουν τα κοράκια της εφορίας που θα σε φωνάξουν για έλεγχο κ εσένα κ αυτόν. Δεν ειναι τόσο απλά τα πραγματα και το λέω έχοντας αγοράσει 3 αυτοκίνητα τα τελευταία 5 χρόνια...

Tι ακριβώς είναι το "συμβόλαιο αγοράς"? Ρωτάω μια και εγώ έχω κάνει περισσότερες από 3 αγοραπωλησίες IX αυτοκινήτων τα τελευταία 5 χρόνια, και κάτι τέτοιο όχι μόνο δεν έχω δει ποτέ, αλλά ούτε καν έχω ακούσει για την ύπαρξη του.

 

Όσο για τα "κοράκια" της εφορίας, πως ακριβώς πως ακριβώς θα εντοπίσουν την "παρατυπία" ώστε να κάνουν έλεγχο? Το μόνο που έχουν στη διάθεση τους είναι 2 καταχωρήσεις στη δήλωση φορολογίας εισοδήματος του φορολογούμενου, η μία για τη δαπάνη αγοράς/μίσθωσης οχημάτων και η άλλη για τα αυτοκίνητα του φορολογούμενου με μόνα στοιχεία την πινακίδα τα κυβικά και το πρώτο έτος κυκλοφορίας.

Ενημερωτικά, αν όντως χρωστάει ο πωλητής και κάνετε την πώληση με μετρητά και μάλιστα με χαμηλότερη δηλωμένη τιμή, οι πιστωτές του μπορεί να σε τρέχουν στα δικαστήρια υποστηρίζοντας πως τα είχατε "στήσει" να γίνει η μεταβίβαση για να γλιτώσει το αυτοκίνητο την κατάσχεση.

 

Αν δικαιωθούν στο δικαστήριο το αποχαιρετάς το αυτοκίνητο και μάλλον έτσι θα αναγκαστείς να κάνεις, αφού για να γλιτώσεις θα πρέπει να παραδεχτείς πως δηλώσατε χαμηλότερη τιμή αγοράς από την πραγματική (καθώς προφανώς το αυτοκίνητο δεν έχει αξία €1000) και αν το κάνεις αυτό θα έχεις μεγαλύτερο πρόστιμο από την εφορία.

Ενημερωτικά οι πιστωτές του μπορούν να σου κάνουν δικαστήριο λόγω εικονικής πώλησης, αλλά για να έχουν τύχη πρέπει με κάποιο τρόπο μπορέσουν να αποδείξουν ότι όντως έγινε εικονική πώληση. Πρώτα από όλα όμως για να αξίζει αυτή η διαδικασία τον κόπο και τα έξοδα για τους πιστωτές, πρέπει κάτι να έχει αξία πολύ παραπάνω από 5.000€. Οπότε στην περίπτωση αυτοκινήτου το ξεχνάς, ο αγοραστής μπορεί να ισχυριστεί πως το αγόρασε σε άθλια κατάσταση(καμένος κινητήρας πχ). Μόνο για ακίνητο πολύ μεγαλύτερης αξίας θα άξιζε να το κυνηγήσει κάποιος.

Αυτά παραπάνω δεν τα είχα σκεφτεί αλλά θέλω να πιστεύω πως είναι τραβηγμένες περιπτώσεις. Τόσο κακό για ένα αυτοκίνητο ρε γάμωτο? Τι να πω. Τον Φεβρουάριο είχα αγοράσει ένα punto από μια κοπέλα,μου έκανε την μεταβίβαση χωρίς να δηλωθεί κάποιο πόσο και έπειτα την έδωσα τα λεφτά που είχα συμφωνήσει. Αν ζητήσω να μου μεταβιβάσει το αυτοκίνητο χωρίς κάποιο πόσο σαν αγορα και έπειτα να του δώσω τα σύμφωνημενα είναι εφικτό?

Μα έτσι είναι η σωστή διαδικασία, το ποσό δεν δηλώνεται ΠΟΥΘΕΝΑ κατά τη διάρκεια της μεταβίβασης. Πωλητής και αγοραστής ανταλλάζουν υπεύθυνες δηλώσεις που αναφέρουν το τίμημα, το οποίο απλά θα μπει στην δήλωση φορολογίας εισοδήματος του επόμενου έτους.

 

Όσο για το πότε δίνεις τα λεφτά, το σωστό είναι να τα δώσεις τη στιγμή τη μεταβίβασης και όχι μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν όντως του πουλούσε το αμάξι 1000€ (ή και 500€ ας πούμε) επειδή μπορεί να είναι φίλοι, ή επειδή μπορεί να τα είχε άμεσα ανάγκη μπορεί να προκύψει πρόβλημα με την εφορία; Δεν είναι εντελώς ελεύθερη η συγκεκριμένη αγορά και οι τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@joshua21 τις υπεύθυνες δηλώσεις εννοώ. Προσωπικά βάζω πιο πολλα στοιχεία απο οτι απλά το όνομα και το ποσο για δικούς μου λόγους. Και σε πληροφορώ επισης οτι στην τελευταία αγορά μου το ποσο ηταν αντικειμενικά μικρό για το αμάξι που πήρα και με κάλεσαν για έλεγχο. Οταν λοιπόν ερωτήθηκα το κάλυψα και εγω με την "έξυπνη δικαιολογία" είχα μετρητά και ηταν ανάγκη και δε φάνηκε να πειστικέ η τυπισσα αλλα δεν ασχολήθηκε και περαιτέρω. Αλλα δε μιλάμε για 1000€ σε αμάξι με αντικειμενική αξία 5000+. Μιλάμε για 9000 δήλωση για αμάξι 14000... Τα 1000€ ειναι σα να λες στον άλλο σε κοροϊδεύω.

 

@ts βρες άλλο αμάξι ή πείσε τον πωλητή να τα παρει μέσω τράπεζας. Οπως λένε και στα μέρη μου βαπόρι που αργεί σκατα ειναι φορτωμένο και αυτούνου η περίπτωση βρωμάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, ξεκίνησες το θέμα ρωτώντας αν υπάρχει τρόπος να παρακάμψεις τα cc και να κάνεις ανάληψη μεγάλου ποσού σε μικρό χρονικό διάστημα, μετά ανέφερες πως θα δηλώσετε τιμή αγοράς €1,000 αντί για €5,000 (που μεταξύ μας οφελεί περισσότερο τον πωλητή παρά εσένα) και στο τέλος ψάχνεις τρόπο να γίνει η μεταβίβαση χωρίς να φαίνεται καθόλου ποσό αγοράς. Αν αυτό δεν είναι κουτοπονηριά τότε μάλλον δεν υπάρχει και φοροδιαφυγή στη χώρα και για όλα φταίνε οι ξένοι που μας έκοψαν τα δανεικά και δεν μπορούμε να συνεζίσουμε να το παίζουμε μάγκες με ξένα φράγκα.

Που ακριβώς βλέπεις την κουτοπονηριά? Μάλλον το κράτος είναι κουτοπόνηρο που σε φορτώνει με τεκμήριο διαβίωσης για τα πάντα, σε σημείο να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις για αγορά τα λεφτά σου που και νόμιμα είναι και φορολογημένα.

 

Όσο για το ποιον ωφελεί το μικρότερο τίμημα, δεν τα ξέρεις καλά. Ωφελεί τον αγοραστή, ο αγοραστής είναι αυτός που ίσως να μην του βγαίνουν τα κουκιά, ο αγοραστής είναι αυτός που ίσως να κληθεί να πληρώσει έξτρα φόρο λόγω τεκμηρίων(αγοράς και διαβίωσης). Ο πωλητής αντιθέτως όσο πιο μεγάλο είναι το τίμημα τόσο καλύτερα για αυτόν, θα έχει μεγαλύτερη άνεση στο άμεσο μέλλον και σε αγορές και σε τεκμήρια.

 

Το σίγουρο είναι πως αν γίνει έλεγχος είτε σε σένα είτε στον πωλητή όταν υποβάλετε τα E1 του χρόνο θα βρεθείτε υπόλογοι και οι δύο, χώρια τα πιθανά μπλεξίματα με πιστωτές που προανέφερα. Επαναλαμβάνω προχώρα άφοβα και δώστου όλα τα χρήματα στο χέρι χωρίς να δηλώσετε αξία πώλησης στις δηλώσεις σας, είμαι βέβαιος πως δεν θα συμβεί τίποτα στραβό.

Εκεί είναι που θα τους σκίσουν κανονικά έτσι και το πάρουν χαμπάρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να ρωτησω ποια διαδικασια πρεπει ν ακολουθησει καποιος που θελει να δωσει το αμαξι του;

Εστω οτι βρισκεται ενας αγοραστης κ τα συμφωνουμε, τι χαρτια χρειαζονται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να ρωτησω ποια διαδικασια πρεπει ν ακολουθησει καποιος που θελει να δωσει το αμαξι του;

Εστω οτι βρισκεται ενας αγοραστης κ τα συμφωνουμε, τι χαρτια χρειαζονται ;

1) αδεια αυτοκινητου μονο

 

αλλα πρεπει

 

2) να εχει πληρωμενο σημα

3) να εχει κτεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@joshua21 τις υπεύθυνες δηλώσεις εννοώ. Προσωπικά βάζω πιο πολλα στοιχεία απο οτι απλά το όνομα και το ποσο για δικούς μου λόγους. Και σε πληροφορώ επισης οτι στην τελευταία αγορά μου το ποσο ηταν αντικειμενικά μικρό για το αμάξι που πήρα και με κάλεσαν για έλεγχο. Οταν λοιπόν ερωτήθηκα το κάλυψα και εγω με την "έξυπνη δικαιολογία" είχα μετρητά και ηταν ανάγκη και δε φάνηκε να πειστικέ η τυπισσα αλλα δεν ασχολήθηκε και περαιτέρω. Αλλα δε μιλάμε για 1000€ σε αμάξι με αντικειμενική αξία 5000+. Μιλάμε για 9000 δήλωση για αμάξι 14000... Τα 1000€ ειναι σα να λες στον άλλο σε κοροϊδεύω.

Κάτι δεν μας λες καλά. Οι υπεύθυνες δηλώσεις μένουν στο αρχείο του πωλητή και του αγοραστή, στις δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος όπως έγραψα και παραπάνω μπαίνουν μόνο η πινακίδα, τα κυβικά εκατοστά, το πρώτο έτος κυκλοφορίας, το τίμημα και το ΑΦΜ του πωλητή. Πως ακριβώς έκρινε κάποιος από την εφορία ότι το τίμημα που δηλώσατε ήταν μικρό χωρίς να έχει περισσότερα στοιχεία? Μήπως κάθονται και ελέγχουν μία μία τις δηλώσεις, μία μία τις δαπάνες για αγορές οχημάτων, και τις αντιπαραθέτουν με άλλη βάση δεδομένων που έχει πιο αναλυτικά στοιχεία όπως μάρκα-μοντέλο για να συγκρίνουν εμπορική αξία από ανύπαρκτο κατάλογο με εμπορικές αξίες?

 

Προσωπικά αγόρασα το 2013 αυτοκίνητο εμπορικής αξίας πάνω από 7.000€ και στις δηλώσεις γράψαμε 450€. Κανένα πρόβλημα. Επίσης προ ημερών πήρα χαμπάρι ότι ο(ας μην χαρακτηρίσω καλύτερα) ο λογιστής μας έβαζε για 10 χρόνια στη φορολογική δήλωση των γονιών μου λάθος τον αριθμό πινακίδας... από το 2003 τουλάχιστον που έχω τη δυνατότητα να δω τη δήλωση μέσα στο taxis. Κανένα πρόβλημα δεν υπήρξε, τα τέλη κυκλοφορίας έρχονταν με το σωστό νούμερο.

Και για τη μεταβιβαση; Πως το περναω στο ονομα του; Φαινεται καπου σαν πωληση ή "χαρισμα";

Το έχουμε γράψει και παραπάνω, μόλις γίνει η μεταβίβαση πωλητής και αγοραστής ανταλλάζουν υπεύθυνες δηλώσεις. Η μία γράφει "πούλησα το κόρσα στον τάδε για 1000€", και η άλλη "αγόρασα το κόρσα από τον τάδε για 1000€".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν μας λες καλά. Οι υπεύθυνες δηλώσεις μένουν στο αρχείο του πωλητή και του αγοραστή, στις δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος όπως έγραψα και παραπάνω μπαίνουν μόνο η πινακίδα, τα κυβικά εκατοστά, το πρώτο έτος κυκλοφορίας, το τίμημα και το ΑΦΜ του πωλητή. Πως ακριβώς έκρινε κάποιος από την εφορία ότι το τίμημα που δηλώσατε ήταν μικρό χωρίς να έχει περισσότερα στοιχεία? Μήπως κάθονται και ελέγχουν μία μία τις δηλώσεις, μία μία τις δαπάνες για αγορές οχημάτων, και τις αντιπαραθέτουν με άλλη βάση δεδομένων που έχει πιο αναλυτικά στοιχεία όπως μάρκα-μοντέλο για να συγκρίνουν εμπορική αξία από ανύπαρκτο κατάλογο με εμπορικές αξίες?

 

Προσωπικά αγόρασα το 2013 αυτοκίνητο εμπορικής αξίας πάνω από 7.000€ και στις δηλώσεις γράψαμε 450€. Κανένα πρόβλημα. Επίσης προ ημερών πήρα χαμπάρι ότι ο(ας μην χαρακτηρίσω καλύτερα) ο λογιστής μας έβαζε για 10 χρόνια στη φορολογική δήλωση των γονιών μου λάθος τον αριθμό πινακίδας... από το 2003 τουλάχιστον που έχω τη δυνατότητα να δω τη δήλωση μέσα στο taxis. Κανένα πρόβλημα δεν υπήρξε, τα τέλη κυκλοφορίας έρχονταν με το σωστό νούμερο.

 

Το έχουμε γράψει και παραπάνω, μόλις γίνει η μεταβίβαση πωλητής και αγοραστής ανταλλάζουν υπεύθυνες δηλώσεις. Η μία γράφει "πούλησα το κόρσα στον τάδε για 1000€", και η άλλη "αγόρασα το κόρσα από τον τάδε για 1000€".

 

Ναι, οντως μενουν στο αρχειο του αθενός και δηλώνεται η αξία αλλα εαν σε καλέσουν για έλεγχο απαιτούνται! Εμενα λοιπον που με κάλεσαν σκάλωσε εκει και ψαχνόταν η τυπισσα...  καταλογος με εμπορικές αξίες ειτε το πιστευεις είτε όχι υπηρχε απο τον οδδυ αλλα ήταν οτι να ναι (το δικο μου το έδινε πολύ παραπάνω απο οτι ειχε στην αγορά).

 

Παντως το οτι τη γλυτωσες εσυ δε λεει κατι... ησουν τυχερός και δεν ασχολήθηκαν με τη δήλωση σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...